دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیچ روش معجزه‌آسایی برای علاج شلی بیضه‌ها وجود ندارد

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علل شلی بیضه
• درمان شلی بیضه
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهبیضه‌ها [خایه، خصیه، توپک، قلقلی]، غدد بیضی شکلی هستند که بخشی از ساختمان بدن مردان به شمار می‌روند. بیضه‌ها درون یک کیسه نازک پوستی به نام کیسه بیضه (اسکروتوم) قرار دارند. وقتی مردان پا به سن می‌گذارند، کیسه بیضه انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و پوست شروع به شُل شدن می‌کند. برخی اختلالات پزشکی نیز باعث می‌شوند تا پوست کیسه بیضه شل به نظر برسد.
پوست به مرور زمان که مردان پیر می‌شوند انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد، و اثرات گرانش (جاذبه زمین) در هر قسمتی از بدن، شامل بیضه‌ها، خود را بیشتر نشان می‌دهد.
برخی درمان‌ها می‌توانند مانع از شل شدن بیش از حد بیضه‌ها شوند، اگرچه هیچ راهی برای پیشگیری کامل از این مشکل وجود ندارد. شل شدن بیضه‌ها که مردم اغلب به آن تحت عنوان شلی خایه‌ اشاره می‌کنند، به طور معمول علتی برای نگرانی ندارد. در هر حال، اگر این شلی همراه علایم دیگری مثل درد در یکی از توپک‌ها یا در پروستات بروز کند، شخص باید به دکتر مراجعه نماید.
بیضه‌ها درون کیسه بیضه یا کیسه اسکروتال آویزانند. میزان شلی پوست اطراف بیضه‌ها در بین مردان یکسان نیست و در بسیاری از افراد بیضه به شکل طبیعی تا حدودی حالت آویزان دارد. کیسه بیضه از بیضه‌ها محافظت کرده و تا حدودی در برابر ضربات مقاومت می‌کند.
کیسه بیضه در عین حال در پاسخ به حرارت و برای محافظت از بیضه‌های حساس و اسپرم داخل آنها حرکت می‌کند. با چنین حرکتی کیسه بیضه از طریق پیشگیری از گرم یا سرد شدن بیش از حد اسپرم آنها را بردوام نگه می‌دارد.
در هوای سرد، پوست جمع می‌شود زیرا عضله کریماستر بیضه‌ها را برای گرم کردن آنها به سمت بدن می‌کشد. در هوای گرم، پوست برای پیشگیری از گرم شدن بیش از حد بیضه‌ها شل می‌شود. شل‌تر شدن پوست به توپک‌ها امکان می‌دهد تا از گرمای بدن دور بمانند و جریان هوای اطراف کیسه بیضه‌ها را برای خنک نگه داشتن آنها بیشتر می‌کند.
بر این اساس حتی در مردان جوان نیز بیضه‌ها به شکل معمول اندکی حالت آویزان دارند. مردام معمولاً در دوران بلوغ که تولید اسپرم در آنان شروع می‌شود متوجه موضوع مورد اشاره می‌شوند.
وقتی که مرد پا به سن می‌گذارد بیضه‌ها به طور معمول شل‌تر می‌شوند. این فرآیند ممکن است در وهله نخست ملموس نباشد اما در سنین 50 اغلب مردان متوجه تغییر چشمگیری در میزان آویزان بودن توپک‌های خود می‎شوند.

علل شلی بیضه
شلی بیضه بخشی کاملاً نرمال از فرآیند پیری است. یک مطالعه متعلق به سال 2014 در مورد کاهش ویژگی‌های مکانیکی پوست در فرآیند پیری تحقیق می‌کند. با بالا رفتن سن پوست کلاژن از دست می‌دهد که این باعث شل شدن بیشتر لایه‌های پوست می‌شود.
اگرچه این اتفاق در تمامی قسمت‌های پوست بدن رخ می‌دهد ممکن است در برخی نواحی مثل صورت و بیضه‌ها مشهودتر باشد. کیسه بیضه‌ها و خود آنها پیشتر از بدن فاصله داشته‌اند، بنابراین کشیدگی بیشتر پوست و نیروی جاذبه می‌تواند باعث چشمگیرتر شدن اثرات ظاهر شده گردند.
در موارد دیگر شلی بیضه ممکن است نتیجه یک مشکل زیربنایی مثل واریکوسل باشد. واریکوسل زمانی بروز می‌کند که یک ورید نزدیک به بیضه‌ها متورم می‌شود. این تورم می‌تواند باعث افزایش جریان خون به بیضه‌ها شود که سبب گرم شدن آنها می‌شود. آنگاه بدن برای پیشگیری از گرم شدن بیش از حد بیضه‌ها با افتاده‌تر کردن بیضه‌ها واکنش نشان می‌دهد.
بر مبنای یک مطالعه منتشر شده در "ژورنال آسیایی اندرولوژی" واریکوسل مبتلابه حدود 15 درصد از مردان است و ممکن است با ناباروری مرتبط باشد.
واریکوسل ممکن است باعث شود که شخص چنین احساس کند که انگار بیضه‌های وی در حال حرکت یا پیچ و تاب خوردن هستند و نیز شخص ممکن است در ناحیه مورد اشاره احساس درد داشته باشد. هر مردی که در کنار این علایم دچار شلی بیضه باشد باید به پزشک مراجعه کند. برخی از اوقات، دچار علامت دیگری نمی‌شود و در نتیجه متوجه مشکل مبتلابه خود نمی‌گردد.

درمان شلی بیضه
اگرچه شل شدگی مرتبط به سن در کیسه بیضه نرمال است برخی از مردان ممکن است با نمای ظاهری این وضعیت راحت نباشند یا ممکن است که وضعیت مورد اشاره، مثلاً با نشستن اتفاقی شخص روی بیضه‌های خود، مشکلاتی را در زندگی روزمره وی ایجاد کند. عمل جراحی تنها راه قابل اعتماد رفع این مشکل است اما مردم در عین حال می‌توانند طیفی از روش‌های غیر جراحی شامل موارد زیر را امتحان کنند.

ورزش
چندین حرکت ورزشی مختلف وجود دارد که مردم مدعی‌اند آنها می‌توانند از شلی بیضه پیشگیری یا آن را برطرف کنند، اگرچه هیچ گونه شواهد علمی برای اثبات کارآیی این رویکرد در دست نیست. با وجود این بسیاری از مردم برای کمک به ورزیده کردن عضلات این قسمت از بدن ورزش‌هایی را در دستور کار قرار می‎دهند.
برخی از مردم می‌‌گویند که با انجام این ورزش‌ها احساس خوبی به آنان دست می‌دهد شاید به این دلیل که حس می‌کنند که دارند فعال ظاهر می‌شوند. حتی اگر ورزش‌های مورد بحث مؤثر نباشد، نامحتمل است که تحرک ورزشی برای بیضه‌ها ضرری داشته باشد یا باعث افزایش میزان شل شدگی شود.
دو ورزشی که برخی از مردم در این مورد استفاده می‌کنند کیگل و نگهداری بیضه است.

ورزش‌های کیگل
انجام ورزش‌های پایه‌ای کیگل از طریق یافتن و فعال کردن عضلات پوبوکوکسیجیل، در کل می‌تواند به برخی مردان در حمایت از آلت تناسلی و بیضه‌های آنان کمک کند.
ورزش‌های پایه‌ای کیگل شامل انقباض ارادی عضلات است چنان که انگار شخص سعی می‌کند تا مانع از ریزش ادرار شود. از آنجا که این ورزش باعث فعال شدن عضلات پوبوکوکسیجیل می‌شود در نتیجه می‌تواند قدرت کف لگن را بهبود بخشد و در مورد برخی از مشکلات مربوط به بیضه‌ها، پروستات و آلت تناسلی مرد مفید باشد.

نگهداشتن بیضه‌ها
بیضه‌داری مشابه وزن‌پروری برای بیضه‌ها است. نگه داشتن بیضه‌ها در یک دست و کشیدن به سمت پایین عضلات پوبوکوکسیجیل را فعال می‌کند. انجام این عمل به مدت 5 دقیقه در هر روز می‌تواند در مقایسه با ورزش‌های ساده کیگل به قدرتمندتر شدن عضلات پوبوکوکسیجیل منجر شود.

سالم نگه داشتن پوست
به همان اندازه که شل شدن بیضه‌ها به علت پیر شدن پوست است، می‌تواند به جوان نگه داشتن پوست تا حد امکان کمک کند.
"آکادمی آمریکایی درماتولوژی" چند روش شامل موارد فهرست شده در زیر را برای محافظت و مراقبت از پوست توصیه می‌کند:
• اجتناب از قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب
• ترک دخانیات
• کاهش میزان مصرف الکل
• حفظ وزن در محدوده سالم
• خوردن غذا به روش متوازن
این موارد ممکن است در کل به سلامت پوست کمک کنند، که این سلامت می‌تواند به کُند شدن پیشرفت شلی بیضه کمک نماید.

عمل جراحی
برخی گزینه‌های جراحی برای درمان شلی بیش از حد بیضه‌ها در دسترسند. این گزینه‌ها به میزان زیادی برای مردمی مطرحند که از حالت ظاهری بیضه‌های خود ناخشنود هستند. این درمان‌ها در عین حال ممکن است در مواردی که شخص با مشکلات ناشی از آویزان بودن بیضه‌های خود، مثل نشستن اتفاقی بر روی آنها مواجه است، مفید باشند.
در این موارد یک عمل جراحی به نام اسکروتوپلاستی می‌تواند کیسه بیضه را از حالت آویزان بودن بیش از حد دور کند. در طول اسکروتوپلاستی، جراح به دقت پوست اضافی را از کیسه بیضه برمی‌دارد و امکان آن را ایجاد می‌کند که بیضه‌ها در فاصله کمتری از بدن قرار گیرند.
عمل جراحی برای درمان درمان شلی بیضه‌ها کارآیی دارد اما نتایج حاصل از درمان دایمی نیست. اثرات جراحی احتمالاً به مرور زمان زائل می‌شود زیرا با افزایش سن شل شدن پوست ادامه می‌یابد.
در مورد واریکوسل یک عمل جراحی به نام واریکوسلکتومی مشکل زیربنایی را با تلاش برای رفع تورم وریدها مداوا می‌کند. علایم باید با التیام ناحیه از بین بروند و این ممکن است اثرات مثبتی بر اسپرم داشته باشد.

روش‌های دیگر
هیچ روش معجزه‌آسایی برای علاج شلی بیضه‌ها وجود ندارد. مردم ممکن است به روش‌های دیگری مثل پوشیدن بیضه‌بند و اجتناب از سکس یا خودارضایی - که در فوروم‌های اینترنتی مطرح می‌شوند و حرف‌های این و آن روی بیاورند اما اینها روش‌های مؤثری نیستند.
منابع دیگری مدعی هستند که در این مورد لوسیون‌ها، کرم‌ها، هورمون‌ها یا مکمل‌ها می‌توانند کمک کننده باشند. اگرچه این اقلام در مورد اکثر مردان بی‌ضررند، هیچ گونه شواهدی در مورد کارآیی آنها وجود ندارد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردمی که متوجه وجود علایم مشکل‌زا مثل درد در کشاله ران یا پروستات می‌شوند باید به پزشک مراجعه کند. هر کسی که در صدد استفاده از عمل جراحی زیبایی است باید با پزشک در مورد معرفی یک جراح قابل اعتماد در این حیطه مشورت کند.

خلاصه
در اکثریت موارد شلی بیضه بخشی نرمال از فرآیند پیری است. بیضه‌ها به شکل طبیعی حتی زمانی که مرد جوان است حالت آویخته دارند تا از اسپرم داخل آنها محافظت شود و درون آنها بردوام بمانند.
هر کسی که در مورد شل‌ بودن توپک‌هایش نگران است یا این شل شدگی با علایم دیگری همراه است باید برای تشخیص مشکل با پزشک مشورت کند. در برخی موارد ممکن است علتی زیربنایی وجود داشته باشد که نیاز به درمان دارد. در موارد دیگر عمل جراحی زیبایی می‌تواند برای ایجاد حس بهتری در مورد موضوع به مردان کمک کند./


• جون جانسون، دکتر کوین مارتینز
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
What to know about sagging testicles
Last reviewed Fri 4 October 2019
By Jon Johnson
Reviewed by Kevin Martinez, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

"برای کلینیسین‌ها این مورد باید در اولویت باشد که درمان‌های تهاجمی بیشتری برای ریسک‌فاکتورهای زنان دچار فیبریلاسیون دهلیزی را مد نظر قرار دهند، از آنجا که به نظر می‌رسد آنها به نسبت در ریسک بالاتری بر

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

هیچ‌گونه شواهد علمی برای حمایت از دعاوی بسیاری از این محصولات در مورد تأثیر آنها بر عملکرد نعوظ، میل جنسی و عملکرد جنسی به دست نیامده، و احتمال می‌رود که برخی از این محصولات ناایمن باشند.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.