دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگر عدم تقارن پستان موردی تازه باشد یا پستان‌ها دچار تغییر شوند، این وضعیت زیر عنوان توسعۀ عدم تقارن شناخته می‎شود. اگر غربالگری ماموگرام توسعۀ عدم تقارن را شناسایی کند، ریسکی معادل 12.8 درصد برای ابتلاء زنان به سرطان پستان مطرح خواهد بود

نامتقارن بودن پستان به وضعیتی اشاره دارد که در آن یک پستان از نظر شکل یا اندازه با دیگری متفاوت است. تست ماموگرام یا غربالگری سرطان پستان می‎تواند اندازه یا تراکم عدم تقارن پستان را نشان دهد. این وضعیت چه معنایی برای سلامت زنان دارد؟ پستان‌های اغلب زنان از نظر شکل، اندازه و حالت قرارگیری اندکی با یکدیگر متفاوتند. عدم همسانی پستان‎ها یا نوک آنها در بیشتر موارد علتی برای نگرانی نیست. به هر حال، وقتی بافت پستان یا تراکم پستان به شکل قابل ملاحظه‎ای نامتناسب باشد، این وضعیتی است که به افزایش خطر سرطان پستان مرتبط شده است. انجام منظم ماموگرام می‎تواند ناهنجاری‎ها یا تغییرات بافت پستان را مشخص سازد.

درمان ورم واژن به علت بروز آن بستگی دارد. هر زنی که دچار ورم واژن می‎شود باید به دنبال رد پای عفونت باشد و برای تشخیص و درمان درست به پزشک مراجعه کند.

ورم واژن می‎توان نگرانی‎آور و ناراحت کننده باشد اما به ندرت نشانۀ بروز یک بیماری شدید است. زنان دچار ورم واژن اغلب گمان می‎کنند که دچار عفونت مخمری شده‎اند، اما عفونت مخمری صرفاً یکی از احتمالات مرتبط به این مورد محسوب می‎شود. ورم واژن ممکن است بر اثر انواع آلرژی، بیماری‎های واگیردار جنسی (STIs)، انواع کیست یا مقاربت جنسی شدید بروز کند. درمان ورم واژن به علت بروز آن بستگی دارد. هر زنی که دچار ورم واژن می‎شود باید به دنبال رد پای عفونت باشد و برای تشخیص و درمان درست به پزشک مراجعه کند.

هر گونه تغییر در تعادل باکتریایی نرمال درون واژن می‎تواند بر بو، رنگ، یا بافت ترشح واژن تأثیر منفی بگذارد

در اغلب موارد ترشحات واژن بخشی نرمال از سیستم تولید مثل زنان است. مایع درون غدد داخل واژن و دهانۀ رحم، سلول‌های مرده و باکتری‎ها را از بدن خارج می‎کند. این ترشح واژن را تمیز نگه داشته و به پیشگیری از عفونت کمک می‌کند. بوی ترشحات واژن و مقدار آن ممکن است از زنی تا به زنی دیگر متفاوت باشد، و ترشح نرمال طیفی از رنگ شفاف تا سفید شیری را در زمان‎های متفاوت چرخه‌های عادت ماهانه دارد. در زمان شیردهی، تخمک‎گذاری یا برانگیختگی جنسی میزان ترشح مزبور ممکن است افزایش یابد. در صورت باردار بودن زن بوی ترشحات واژن ممکن است تغییر کند. اگر رنگ، بو یا پایداری ترشحات واژن به نظر متفاوت از شرایط نرمال باشد، یا اگر واژن دچار خارش یا سوزش باشد، زنان باید به پزشک مراجعه کنند زیرا چنین شرایطی ممکن است علامتی از وجود عفونت یا مشکلی دیگر باشد.

زنان مبتلا به PCOS به طور متوسط دو سال دیرتر از زنان فاقد ابتلا به این بیماری وارد دورۀ یائسگی زندگی خود می‎شوند.

یائسگی بر اثر کاهش تدریجی سطح هورمون‎های زنانه ایجاد، حال آنکه عدم توازن هورمونی باعث بروز سندرم تخمدان پلی‎کیستیک می‌شود. اما سؤال این است: آیا کاهش هورمون‎های جنسی که باعث یائسگی  می‎شود می‌‏تواند عدم تعادل هورمونی مسبب سندرم تخمدان پلی‎کیستیک را معالجه کند؟ سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS) وضعیتی است که به رشد کیست در تخمدان‎های زنان منجر می‎شود. این اختلال زمانی پدید می‎آید که هورمون‎های پروژسترون و استروژن از تعادل خارج می‎شوند. یائسگی هنگامی بروز می‎کند که پریود یا عادت ماهانه در زنان به طور کامل و پس از افت تدریجی سطح هورمون‎های زنانه، قطع می‎شود. از آنجا که PCOS و یائسگی هر دو به تغییرات هورمون‎های جنسی مرتبط هستند، ممکن است این پرسش برای زنان مطرح باشد که آیا این دو به یکدیگر مرتبطند و آیا یکی از آنها می‎تواند باعث درمان دیگری شود.

از دست رفتن دایمی تنگی واژن نیز یک افسانه است. اگرچه واژن در طول سکس و زایمان بچه فراخ‌تر می‎شود، همیشه پس از خاتمۀ این فعالیت‎ها به شکل و وضعیت طبیعی خود برمی‎گردد.

در برخی زمان‎ها زنان متوجه می‎شوند که واژن آنها تنگ‎تر از معمول به نظر می‎رسد. دلیلش این است که واژن به مرور زمان و گذشت سالیان در نتیجۀ پا به سن گذاشتن و تغییرات طبیعی مثل بارداری و زایمان دستخوش تغییراتی می‎شود. گاهی از اوقات این تغییرات ممکن است سبب شوند که واژن تنگ‎تر از معمول احساس شود. در نتیجه برخی از زنان ممکن است فکر کنند که واژن آنها خیلی تنگ است، مشخصاً اگر در طول دخول جنسی دچار درد یا ناراحتی شوند. این باور نادرست است. واژن زنان تقریباً هرگز آنقدر تنگ نیست که نتوانند مقاربت جنسی داشته باشند. احساس درد یا ناراحتی علامتی از مشکلی دیگر است. در وضعیت نابرانگیختۀ خود، واژن در حدود 8 تا 10 سانتی‎متر درازا دارد و ممکن است نتواند لیزی یا حالت روغنی کافی را برای مقاربت آسوده ایجاد کند.

بسیاری از زنان ممکن است دچار واژینوزیس باکتریایی شوند و از آن آگاه نباشند، زیرا این بیماری اغلب اوقات فاقد علایم است

خارش واژن یک اتفاق ناراحت کننده اما شایع است. دلایل متعددی باعث خارش واژن می‌شوند، و اغلب آنها نیاز به درمان پزشکی دارند. در این مقاله علل اصلی بروز خارش واژن در زنان بررسی می‎شود که شامل موارد زیر است: عفونت‎های مخمری، واژینوزیس باکتریایی، بیماری‎های واگیردار جنسی، تحریک‌پذیری یا آلرژِی. اگرچه خارش واژن ممکن است برآشفته کننده یا آزار دهنده باشد، اغلب موارد آن را در صورت مراجعه به پزشک می‎تواند درمان کرد. برای پیشگیری از بروز مشکلات درازمدت سلامت، بهترین کار این است که خجالت کنار گذاشته شود و علت بروز خارش مشخص گردد، در این صورت امکان انجام درمان کامل وجود خواهد داشت.

ولویت ممکن است به دلایل متعددی ایجاد شود و یافتن علت دقیق بروز آن کار پیچیده‎ای است

وُلویت التهاب پوست نرم ناحیۀ بیرونی اندام تناسلی زنان است. این ناحیه والوا نامیده می‎شود. محیط گرم و مرطوبی که بخشی از الزامات والوا است آن را به ویژه در برابر ابتلا به ولویت آسیب‌پذیر می‎کند. هر زنی امکان دارد که به ولویت مبتلا شود، به ویژه اگر دچار آلرژی، حساسیت، عفونت، یا بیماری‎هایی باشد که وی را در این مورد آسیب‌پذیرتر می‎کنند. دختران در دورۀ پیش از بلوغ و زنان پس از دوران یائسگی در معرض ریسک بالاتری از ابتلا به این بیماری قرار دارند زیرا گرایشی به کاهش و کمبود تولید استروژن در آنها وجود دارد. 

مقالات دیگر...