دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مقالات بهداشت زنان / زنان و زایمان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آماندا بارِل، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر


زخم تناسلی در زنان دلایل مختلفی دارد، که شایع‎ترین آنها عفونت‎های واگیردار جنسی شامل هرپس (تبخال) است.
برجستگی‎ها و توده‎های اطراف واژن ممکن است خارش‎آور و دردناک باشند و ترشح ایجاد کنند. برخی از انواع این توده‎ها ممکن است فاقد علامت باشند. علایم، تشخیص، درمان و دورنمای زخم‎های تناسلی در زنان به علت بروز آنها بستگی دارد.


مطالب این مقاله:
• علل: عفونت‎های مُسری جنسی
• علل دیگر
• تشخیص
• درونما


علل: عفونت‌های مسری جنسی
زخم‎های تناسلی ناشی از عفونت‎های واگیردار جنسی (STIs) گرایش به دردناک و خارش‎دار بودن دارند و می‎تواند به صورت منفرد یا متعدد بروز کنند. این نوع زخم‌ها شایع‎ترین انواع زخم از این نوع هستند و می‎توانند بسیار مسری باشند. فهرستی از آنها در ادامه مرور می‎شود:

تبخال تناسلی
تبخال تناسلی عفونتی است که سبب بروز تاول یا زخم در ناحیۀ تناسلی می‎شود. تبخال تناسلی در سطح ایالات متحد آمریکا شایع‎ترین نوع زخم تناسلی است.
بنا به تخمین‎ها بیش از 50 میلیون آمریکایی مبتلا به این نوع عفونت هستند، و سالانه تا 776.000 مورد جدید از تبخال تناسلی تشخیص داده می‎شود. از آنجا که تقریباً 90 درصد افراد حامل ویروس‎های هرپس سیمپلکس (HSV-1 and HSV-2) فاقد هر نوع علامتند، رقم واقعی این عفونت‎ها می‎تواند بالاتر نیز باشد.
وقتی کسی درگیر تبخال‎ تناسلی می‎شود، دچار یک یا دو زخم در ناحیۀ تناسلی و مقعد می‌گردد. آنها ممکن است آسیبی نرسانند، اما می‎تواند بترکند و ایجاد درد کنند. اگر این زخم‌ها سر باز کنند، ممکن است التیام آنها به 2 تا 4 هفته زمان نیاز داشته باشد. نخستین طغیان تبخال تناسلی تجربه شده توسط فرد گرایش به شدت و ایجاد درد بیشتر دارد.
وقتی کسی دچار تبخال تناسلی می‎شود، برای تمام عمر مبتلا به آن باقی خواهد ماند. این بیماری قابل معالجه نیست، اما طغیان‎های بیماری را می‎توان درمان کرد و داروهایی برای کاهش تعداد موارد عود بیماری وجود دارد.
داروهای موسوم به آنالوگ‌های کوانوزین غیر چرخه‎ای مدت طغیان بیماری را کوتاه‎تر می‎کنند. اسیکلوویر، والاسیکلوویر، و فامسیکلوویر رایج‎ترین داروهای این سری هستند و به صورت قرص برای مصرف تا 10 روز تجویز می‎شوند.
افراد دچار تبخال تناسلی باید در طول دورۀ طغیان بیماری از برقرار رابطۀ جنسی خودداری کنند تا از سرایت بیماری به دیگران پیشگیری شود.

بدل شانکر
بدل شانکر یکی از انواع STI است که بر اثر باکتری هموفیلوس دوکرئی ایجاد می‎شود. افراد دچار بدل شانکر به طغیان‎های تک‎موردی یا زخم‎های دردناک دچار می‌شوند.
وقتی درمان انجام شده باشد، علایم گرایشی به بهبود در طول 3 روز نشان می‎دهند، و عفونت معمولاً در طول 7 از بین می‎رود. زخم‎های بزرگ ممکن است برای شفا به 2 هفته یا بیشتر زمان نیاز داشته باشند.

گرانولوم اینگوینال
این بیماری بر اثر باکتری کلبسیلا گرانولوماتیس ایجاد می‎شود. افراد دچار این اختلال دچار زخم‎هایی به رنگ گوشت و خونریزی دهنده می‎شوند. این زخم‎ها گرایشی به عدم ایجاد درد از خود نشان می‎دهند.
گرانولوم اینگوینال را، که در سطح ایالات متحد آمریکا نادر است، می‎توان با آنتی‎بیوتیک‎ها درمان کرد، اگرچه امکان بازگشت عفونت در فاصلۀ 6 تا 18 ماه بعد وجود دارد.

زگیل آبکی
زگیل آبکی یک عفونت واگیردار پوستی است که سبب بروز جراحات کوچک یا برجستگی‎هایی روی ران، کفل، کشالۀ ران و پایین شکم می‎شود.
جراحات ممکن است در ناحیۀ تناسلی و اطراف مقعد بروز کند و می‎تواند به زخم‎های بزرگ‎تر تبدیل شود که خارش‎دار یا حساس هستند. این زخم‎ها ممکن است به رنگ گوشت، سبز و سفید، زرد یا صورتی رنگ باشند و 2 تا 4 هفته دوام دارند.
اغلب جرات به طور طبیعی التیام پیدا می‎کنند، با وجودی که امکان برگشت آنها وجود دارد. دکترها می‎توانند آنها را برای پیشگیری از سرایت به دیگران از طریق عمل بردارند.

سیفلیس
سیفلیس که بر اثر باکتریوم تریپونما پالیدیوم ایجاد می‎شود، می‏تواند به بروز زخم و راش در ناحیۀ تناسلی منجر شود. این بیماری با استفاده از یک دوره پنی‎سیلین تزریقی G قابل درمان است، اگرچه دوره، دوز، و مدت درمان به مرحلۀ بیماری، و چگونگی بروز آن بستگی دارد.
پس از درمان مردم باید 6 و 12 ماه بعد برای احراز اطمینان از محو عفونت مورد تست مجدد قرار گیرند. اگر عفونت به طور کامل از بین نرفته باشد درمان‎های دیگری انجام می‎شود.

زگیل تناسلی
زگیل تناسلی توسط یکی از تقریباً 100 مورد پاپیلوماویروس انسانی (HPV) ایجاد می‎شود. عفونت HPV شایع است، اما اغلب آنها منجر به بروز زخم‎های قابل رویت نمی‎شوند. زخم‎های ایجاد شده بی‌ضررند و معمولاً در طول یک سال خود به خود از بین می‎روند.
زگیل‎ها گرایشی به داشتن پوست نرم و صیقلی از خود نشان می‎دهند، اما محکم به پوست مودار می‎چسبند، و درمان آنها بستگی به محل بروز و اندازۀ آنها دارد.
افراد دچار تعداد انگشت‌شمار زگیل تناسلی می‌توانند با استفاده از کرم‎هایی مثل پودوفیالتوکسین یا ایمیکوئیمود خود را درمان کنند. درمان زگیل‎های بزرگ‎تر ممکن است به عمل جراحی برای برداشتن آنها نیاز داشته باشد.


در زمینه مسائل زنان بیشتر بخوانیم:

میتلشمرز (میتل‌اشمرز) یا درد یک طرفه زیر شکم در هنگام تخمک‌گذاری

زخم تناسلی زنان، سیفلیس، هرپس، تبخال، درماتیت تماسی، بدل شانکر، هرپس سیمپلکس، عفونت، زگیل تناسلی، آفت، زگیل آبکی


پیشگیری
استفاده از کاندوم‎های لاتکس تنها راه پیشگیری از STIs است.
برای پیشگیری از انتقال بیماری‌هایی مثل تبخال، به شریک جنسی، فرد باید از برقراری رابطۀ جنسی در کوران طغیان این بیماری‎ها خودداری کند. افراد دچار سیفلیس باید از برقراری رابطۀ جنسی تا محو زخم‌ها یا راش‎ها پرهیز کنند.

علل دیگر
در حالی که STIs سبب اغلب زخم‎های تناسلی است، آنها می‎توانند بر اثر عفونت‎های مسری غیر تناسلی یا اختلالات پوستی نیز ایجاد شوند.

زخم تناسلی اکتسابی غیر جنسی (NSAGU)
زخم‎های NSAGU نوعی زخم غیر آفتی هستند. آنها به شکل زخم‎های گرد سایه‎دار تکی یا چندتایی بروز می‎کنند. این زخم‌ها گرایشی به ایجاد درد دارند و دارای غشاء خاکستری و هاله‌ای قرمز رنگ هستند.
این زخم‌ها ممکن است ناشی از اختلالات سلامت نهفته در فرد باشند، که بیماری‎هایی مثل بیماری سلیاک و بیماری کرون را شامل می‎شود، یا به تحریک کمبود ویتامین یا نوسانات هورمونی ایجاد شوند.
افراد مبتلاء به NSAGU ممکن است علایم شبه آنفولانزا و همچنین تورم ناحیۀ تناسلی را پیش از گسترش زخم‎ها تجربه کنند.
اغلب این نوع زخم‎ها خودبخود و در طول چند هفته بهبود پیدا می‎کنند، با وجود این امکان دارد که پزشکان داروهای مسکن درد را به بیمار تجویز کنند. در موارد شدید، ممکن است داروهای استروئیدی تجویز شود.

درماتیت تماسی
درماتیت تماسی بر اثر واکنش آلرژیک ایجاد می‎شود و می‎تواند در پاسخ به تماس با یک محصول مصرفی مثل مواد شوینده یا حمام و دوش‌های شستشو ایجاد شود. پیچک سمی، نیکل، و عطرها نیز می‎توانند سبب بروز این واکنش التهابی شوند.
اجتناب از مادۀ آلرژی‎زا بهترین راه برای مقابله با درماتیت تماسی است، اما در موارد شدید، دکتر ممکن است درمان استروئیدی تجویز کند.

واریس‎ها
واریس‎ها وریدهای متورم هستند که ممکن است به صورت برجستگی‎های آبی یا بنفش رنگ در اطراف فرج و واژن ظاهر شوند. واریس‎ها قادرند تا ناراحتی‎های خفیف، تورم، و احساس فشار در ناحیۀ آسیب دیده ایجاد کنند.
این جراحات به احتمال بیشتر در دوران بارداری و نیز در هنگام پا به سن گذاشتن زنان بروز می‎کنند. وقتی آنها در دوران بارداری بروز کنند، گرایشی به مداوای احتمالی در طول شش هفته پس از زایمان از خود نشان می‎دهند بی‎آنکه نیازی به درمان وجود داشته باشد.
استفاده از پوشش محافظ و کمپرس سرد می‎تواند باعث تخفیف ناراحتی شود و فعالیت‎هایی مثل شنا کردن که باعث تسریع جریان خون در لگن می‌شوند، می‎تواند کمک کننده باشد.

تشخیص
اگرچه با بسیاری از علل منجر به زخم‌های تناسلی می‎توان به آسانی مدارا کرد، عدم درمان برخی از این بیماری‎ها می‎تواند به بروز عوارض بعدی منجر شود. در موارد بسیار نادر، زخم‌های تناسلی ممکن است بر اثر سرطان باشد، یا امکان دارد که کیست‎های بی‌ضرری باشند که می‎توان آنها را برداشت.
از آنجا که طیفی از علل برای بروز زخم تناسلی در زنان وجود دارد، مراجعۀ در اسرع وقت به دکتر برای تشخیص علت اهمیت دارد. این موضوع سبب ایجاد اطمینان از بابت درمان درست بیمار می‎شود.
برای کشف علت بروز زخم‎ها، دکتر معاینۀ فیزیکی انجام می‏دهد. همچنین امکان دارد که پزشک انجام تست‎های دیگر مثل گرفتن نمونۀ خود یا سواب از ناحیۀ آسیب دیده را درخواست کند.

دورنما
اغلب موارد زخم‎های تناسلی زنان به آسانی و با استفاده از یک دوره مصرف آنتی‎بیوتیک درمان می‎شود، که می‎تواند به شکل کرم یا قرص به بیمار داده شود.
برخی اختلالات مثل تبخال تناسلی مادام‎العمر هستند، و افراد دچار ویروس هرپس طغیان گاه به گاه بیماری را تجربه می‎کنند. اگر فردی دچار عود این بیماری شود، باید به دکتر مراجعه کند.
علل دیگر مثل درماتیت تماسی خودمحدودشونده هستند، که به این معنی است که بدون درمان بهبود می‎یابند. به هر جهت، همچنان که در بالا اشاره شد، دانستن علت بروز مشکل و همچنین دانستن راه رفع آن مهم است.


Source:
medicalnewstoday.com
Female genital sores: Causes and diagnosis
Written by Amanda Barrell Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
Last reviewed: Tue 13 June 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

یک مطالعة نظارتی تازة سراسری می‌گوید که سوزاک در حال مقاوم شدن نسبت به ازیترومایسین است، یکی از آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای درمان بیماری جنسی واگیردار سوزاک در ایالات متحد آمریکا تجویز می‌شود. مطالعه که

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

یک مطالعة تازه دریافته است که خطر پره‌اکلامپسی و دیگر عوارض بارداری ممکن است در مادران بارداری که دارای سابقة آسیب کلیوی هستند بیشتر باشد، حتی اگر عملکرد کلیة آنان در زمان پیش از بارداری نرمال بوده با

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.