دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا سوتین برای زنان مضر است؟

 چرخه خواب-بیداری, ملاتونین, جراحی پلاستیک, درد پشت

پوشیدن پستان‌بند یا پوشاک تنگ دیگر در طول شب می‌تواند بر چرخه خواب-بیداری تأثیر منفی بگذارد

مقالات بهداشت زنان / زنان و زایمان

• افسانه‌های سوتین
• استفاده از پستان‌بند در شب
• پوشیدن پستان‌بند در طول روز
• پوشیدن پستان‌بند ورزشی
• آیا پستان‌بند باعث تقویت افتادگی پستان یا پیشگیری از آن می‌شود؟
• آیا پستان‌بند باعث فروکش درد پشت می‌شود؟
• خلاصهگزارش‌های متناقض متعددی در مورد بد یا خوب بودن پوشیدن پستان‌بند برای سلامت زنان وجود دارد. شواهد علمی برخی از این گزارش‌ها را حمایت می‌کنند در حالی که چنین به نظر می‌رسد که مابقی گزارش‌های مورد اشاره بر اساس افسانه بنا شده‌اند.

افسانه‌های سوتین
برخی افسانه‌ها در مورد استفاده از سینه‌بند شکل گرفته است که فاقد پشتوانه علمی هستند:

افسانه اول. عدم استفاده از سینه‌بند باعث شل شدن پستان می‌شود
یک افسانه این است که پستان‌ها در صورت عدم استفاده از سینه‌بند برای تقویت آنها حالت افتاده پیدا می‌کنند.
عوامل متعددی شامل فهرست زیر می‌توانند به شل شدن و افتادگی پستان‌ها منجر گردند:
• ژنتیک
• وزن
• فرآیند طبیعی سالخوردگی
به هر حال شواهد کافی در این مورد وجود ندارد که عدم استفاده از سینه‌بند باعث شل و افتاده شدن پستان‌ها می‌شود.

افسانه دوم: عدم استفاده از سینه‌بند ریسک سرطان پستان را کاهش می‌دهد
افسانه دیگر در مورد بی‌سینه بند گشتن این است که این کار ریسک ایجاد سرطان پستان را در زنان کاهش می‌دهد.
این افسانه بر این اساس شکل گرفته است که پوشیدن سوتین بر تخلیه لنفاوی تأثیر منفی می‌گذارد، که فرآیندی برای کمک به خارج شدن سموم و مواد زائد از بدن است. وجود مشکلی در تخلیه لنفاوی می‌تواند باعث گردد تا مواد مزبور در جریان خون انباشته شوند، که این موضوع به طور بالقوه ریسک ایجاد سرطان را افزایش می‌دهد.
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" هیچ شواهد علمی در مورد ارتباط بین پستان‌بند و سرطان پستان وجود ندارد. این انجمن می‌نویسد که یک مطالعه مربوط به سال 2014 بر روی 1513 زن یائسه به هیچ ارتباطی میان پوشیدن پستان‌بند و ریسک سرطان پستان دست نیافته است.
این افسانه شاید ریشه در این واقعیت داشته باشد که زنان دچار اضافه وزن گرایشی به داشتن پستان‌های بزرگ‌تر دارند، و بنابراین بیشتر محتمل است که از سینه‌بند استفاده کنند. اضافه وزن یا چاقی به عنوان یک ریسک فاکتور دچار شدن به سرطان پستان شناخته می‌شود.


استفاده از پستان‌بند در شب
بر مبنای یک مطالعه قدیمی‌تر مربوط به سال 2000، پوشیدن پستان‌بند یا پوشاک تنگ دیگر در طول شب می‌تواند بر چرخه خواب-بیداری تأثیر منفی بگذارد.
پژوهشگران پی بردند که فشار در طول شب از ناحیه پوشاک تنگ می‌تواند باعث افزایش دمای هسته بدن و کاهش ملاتونین شود. ملاتونین یک هورمون است که به تنظیم چرخه خواب-بیداری کمک می‌کند. کاهش میزان ملاتونین می‌تواند بر کیفیت خواب تأثیر منفی بگذارد.
این مطالعه در مقیاس کوچک 10 نمونه را در یک محدوده زمانی 58 ساعته پایش کرد. تحقیق بیشتر دربردارنده تعداد نمونه زیادتر و زمان بررسی طولانی‌تر برای تقویت نتایج به دست آمده ضروری است.


پوشیدن پستان‌بند در طول روز
هیچ شواهد علمی در این مورد وجود ندارد که پوشیدن پستان‌بند مناسب در طول روز دارای اثرات منفی بر سلامت باشد.
به هر حال، پستان‌بند فاقد تناسب می‌تواند باعث ایجاد درد گردن و درد عضلات قفسه سینه شود.
بندهای شانه بیش از حد سفت ممکن است بر شانه تأثیر منفی بگذارد. در مورد زنانی که از سینه‌بند استفاده می‌کنند، بند شانه یکی از اجزاء حمایتی اصلی برای پستان است. در طول چند سال این تنش ممکن است باعث ایجاد یک شیار دایمی در بافت نرم شانه‌ها شود.
در عین حال ممکن است ارتباطی بین پوشیدن پستان‌بند نامناسب و درخواست انجام جراحی کاهش اندازه پستان وجود داشته باشد. یک مطالعه مربوط به سال 2003 پی برده است که از جمع 102 زن که این اقدام روی آنان صورت گرفته بود تمامی آنان از پستان‌بند با اندازه نامناسب استفاده می‌کردند. پوشیدن سوتین نامناسب می‌تواند باعث تشدید علایمی شود که بر اثر آنها مردم در صدد انجام عمل جراحی کاهش پستان برمی‌آیند.
محققان مطالعه مزبور جمع‌بندی کرده‌اند که زنان باید پیش از اقدام به عمل جراحی کاهش پستان از مناسب بودن پستان‌بند خود مطمئن شوند.


پوشیدن پستان‌بند ورزشی
عدم استفاده از پستان‌بند یا استفاده از نوع نامناسب آن ممکن است در مورد برخی زنان به صورت سدی در برابر ورزش کردن ظاهر شود. فقدان فعالیت ورزشی می‌تواند باعث ایجاد طیفی از مشکلات سلامت گردد.
در یک نظرسنجی مربوط به سال 2013 از 249 زن، 17 درصد زنان گفتند که پستان‌های آنان مانعی برای ورزش کردن است. برخی از دلایل کلیدی در این مورد عبارت بودند از:
• حرکت خجلت‌آور یا بیش از حد پستان
• ناتوانی از یافتن سینه‌بند مناسب
• افزایش درد پستان به علت ورزش سنگین و فقدان حمایت مناسب از پستان
محققان نوشته‌اند که درک بهتر از سلامت پستان به افزایش کاربرد سینه‌بند ورزشی منجر شد که نتیجه آن افزایش میزان ورزش کردن در بین نمونه‌ها بود.
در زمان انتخاب سینه‌بند زنان باید در جستجوی گزینه‌هایی باشند که بیشترین حمایت را از پستان‌ها ایجاد می‌کنند. یک مطالعه مربوط به سال 2015 در مورد اثرات پوشیدن پستان‌بند ورزشی در طول دویدن تحقیق کرده است. یافته‌های مطالعه عنوانگر آن است که پستان‌بندهای ورزشی که سطح بالایی از حمایت را ایجاد می‌کردند می‌توانستند درد پستان را مشخصاً در میان زنان دارای پستان‌های بزرگ‌تر کاهش دهند.


آیا پستان‌بند باعث تقویت افتادگی پستان یا پیشگیری از آن می‌شود؟
پروفسور جین-دنیس روالین / Jean-Denis Rouillon، متخصص پزشکی ورزشی، یک مطالعه 15 ساله را برای ارزیابی مورد مزبور انجام داد. مطالعه دربرگیرنده 320 زن در سنین 15 تا 35 سال بود.
بر مبنای یافته‌های روالین پوشیدن پستان‌بند می‌تواند باعث تضعیف عضلات قفسه سینه گردد که در نتیجه سبب تقویت روند افتادگی پستان می‌شود. روالین به این جمع‌بندی رسیده است که عدم استفاده از سینه‌بند باعث تشویق عضلات قفسه سینه به کار سخت‌تر برای بالا نگه داشتن پستان می‌شود.
هیچ مطالعه رسماً منتشر شده‌ای از تحقیق روالین و مروری بر آن وجود ندارد. بر این اساس ارزیابی اعتبار تحقیق مزبور ممکن نیست.
مارکو کلینجر / Marco Klinger، "سرپرست بخش جراحی پلاستیک در بیمارستان تحقیقاتی هومانیتاس در ایتالیا"، می‌گوید که مطالعه مزبور بیش از آن کوچک بوده است که بتواند تفسیر دقیقی از افتادگی پستان در جمعیت عمومی به دست دهد.
بر مبنای نظر کلینجر، طیف گسترده‌ای از متغیرها شامل موارد زیر می‌توانند بر سلامت پستان تأثیر منفی بگذارند:
• بالا رفتن سن
• ژنتیک
• تغییرات وزن
• مراحل نرمال هورمونی
• بارداری
در مجموع شواهد علمی کافی برای تأیید اینکه پوشیدن پستان‌بند یا عدم استفاده از آن تأثیری بر شل شدن و افتادگی پستان دارد در دست نیست.
در هر حال، برای زنان دارای پستان‌های بزرگ، حمایت بافت‌های همبند پستان‌ها از طریق پوشیدن پستان‌بند می‌تواند به کاهش میزان افتادگی پستان کمک کند.


آیا سینه‌بند باعث فروکش درد پشت می‌شود؟
بر مبنای یک مطالعه مربوط به سال 2013، پستان بزرگ با علایم زیر همراه است:
• درد گردن و درد پشت
سردرد
• تحریک عصب
بسیاری از زنان دارای پستان‌های بزرگ مدعی‌اند که پستان‌های آنان علت درد پشت در آنان است. به هر حال بر مبنای اعلام "انستیتو تحقیقات بهداشت زنان دانشگاه نیووسترن"، حتی پستان‌های بزرگ نیز به ندرت علت اولیه درد پشت هستند.
در عوض، درد پشت ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:
• استفاده از پستان‌بند نامناسب
• اضافه وزن یا چاقی
• صدمات عضلات پشت
• تحریک و آزردگی عصب‌های نخاعی
استئوپوروزیس یا تضعیف ستون فقرات
• بارداری
استفاده از پستان‌بند مناسب ممکن است به بهبود حالت قرارگیری بدن و پیشگیری از درد پشت مشخصاً در زنان دارای پستان‌های بزرگ کمک کند.
زنانی که درد پشت در آنان ادامه‌دار می‌شود باید به پزشک مراجعه کنند. درد پشت مزمن می‌تواند نشان دهنده یک مشکل زمینه‌ای در سلامت باشد.


خلاصه
شواهد کافی در تأیید این موضوع وجود ندارد که آیا عدم استفاده از سینه‌بند یا سوتین می‌تواند باعث افتادگی یا تغییر شکل پستان شود.
در عین حال شواهد کافی در این مورد وجود ندارد که استفاده از پوشیدن پستان‌بند متناسب دارای اثرات منفی بر سلامت است. در واقع، زنان دارای پستان بزرگ ممکن است متوجه شوند که استفاده از سینه‌بند مناسب باعث بهبود حالت قرارگیری بدن و کاهش درد پشت می‌شود. در مقابل، استفاده از سینه‌بند با سایز اشتباه می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود.
استفاده از سینه‌بند ورزشی مناسب می‌تواند به حمایت از پستان و کاهش درد پستان در طول فعالیت جسمانی کمک کند، که این موضوع می‌تواند مشوق زنان برای ورزش کردن بیشتر باشد. ورزش منظم می‌تواند به مردم حفظ وزن در حالت متعادل کمک کند، و در نتیجه ریسک ابتلاء به سرطان پستان کاهش می‌یابد./آیا سوتین برای زنان مضر است؟
دکتر دِبرا رُز ویلسون، بِت سیسونس
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Medical News Today
Can wearing a bra affect a person's health?
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT
On May 21, 2020
New —
Written by Beth Sissons

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.