دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنفولانزا به عنوان یک مورد عفونت حاد دستگاه تنفسی فوقانی به شمار نمی‌رود

هر کسی که زمانی در زندگی خود دچار سرماخوردگی شده باشد با عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی (URIs) آشنا است. عفونت حاد دستگاه تنفسی فوقانی نوعی عفونت مُسری در دستگاه تنفسی فوقانی است. دستگاه تنفسی فوقانی شامل بینی، گلو، حلق، حنجره و برونکی (برونش) است. بدون تردید، سرماخوردگی شناخته شده‌ترین نوع عفونت حاد دستگاه تنفسی فوقانی است. دیگر انواع شامل سینوزیت، فارنژیت، اپیگلوتیت و تراکئوبرونشیت است. از سوی دیگر آنفولانزا به عنوان یک مورد عفونت حاد دستگاه تنفسی فوقانی به شمار نمی‌رود زیرا نوعی بیماری سیستمیک (فراگیر) است.

یک نوع جدید ویروس به نام کوروناویروس جدید 2019 (2019-nCoV) به عنوان علت طغیان بیماری آغاز شده در چین شناسایی شده است

کوروناویروس‌ها [کروناویروس] یک خانواده از ویروس‌هایی مثل ویروس سرماخوردگی، سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) و سندرم تنفسی خاور میانه (MERS) است. یک نوع جدید ویروس به نام کوروناویروس جدید 2019 (2019-nCoV) به عنوان علت طغیان بیماری آغاز شده در چین شناسایی شده است. این بیماری COVID-19 نامیده می‌شود. هنوز آگاهی چندانی در مورد این ویروس جدید در دست نیست. نهادهای بهداشتی مثل سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در ایالات متحد آمریکا، در حال پایش وضعیت بوده و روزآمدهای مربوط به این مورد را در وبسایت‌های خود قرار می‌دهند. این گروه‌ها همچنین توصیه‌هایی را برای پیشگیری از این بیماری و درمان آن منتشر کرده‌اند.

منینگوکاکسیمیا نوع شدیدی از مسمومیت خون است که کل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد

منینگوکاکسیمیا نوع شدیدی از مسمومیت خون است که کل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری همچنین به نام سپتی‌سمی منینگوکوکال شناخته می‌شود. وجه مشخصه منینگوکاکسیمیا یک راش است که رنگ آن تحت فشار تغییر نمی‌کند. این راش ممکن است در هر جایی از بدن بروز کند زیرا رگ‌های خونی آسیب دیده امکان "نشت" خون به داخل پوست را می‌دهند. منینگوکاکسیمیا ممکن است در هر سنی بروز کند اما نوزادان و کودکان خردسال در معرض بالاترین ریسک ابتلاء به آن قرار دارند. تماس مستقیم با مایعات ترشح شده از بینی و گلوی فرد به اشکالی مثل عطسه، ساده‌ترین راه گسترش این بیماری است.

آب عامل پیشتاز در ایجاد بیماری و مرگ در سطح جهان است

آب یقیناً سرچشمۀ زندگی است؛ اما با داشتن پتانسیل پذیرش عوامل بیماری‌زایی که می‌توانند باعث مضرات جدی برای بدن انسان باشند پرهیزهای دقیق در تعیین اینکه آب چه زمانی برای نوشیدن ایمن است و چه زمانی نیست، باید رعایت گردد. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که هر ساله بیش از 3.4 میلیون نفر جان خود را بر اثر بیماری‌های قابل انتقال توسط آب از دست می‌دهند، که این رقم آب را به عامل پیشتاز در ایجاد بیماری و مرگ در سطح جهان تبدیل می‌کند. پاتوژن‌های مسؤول این بیماری‌ها در اشکال ویروس، باکتری یا پروتوزا ظاهر می‌شوند، که هیچ‌یک از آنها توسط چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست.

داروهای مورد استفاده برای درمان هپاتیت C و مشخصاً اینترفرون و ریباویرین می‌توانند باعث آنمی شوند

هپاتیت C یک عفونت ویروسی مبتلابه کبد است. این عفونت می‌تواند باعث ایجاد علایم زیر شود: خستگی مفرط، تب، درد شکم، یرقان، تهوع، استفراغ. اگرچه داروهای مورد استفاده برای درمان هپاتیت C می‌توانند بسیار مؤثر باشند، این داروها در عین حال می‌توانند سبب ایجاد برخی عوارض جانبی ناخواسته مثل آنمی شوند. آنمی زمانی بروز می‌کند که شخص دارای هموگلوبین کافی در خون خود نیست. هموگلوبین ماده‌ای است که به سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند تا اکسیژن را به مابقی سلول‌های بدن برسانند. در صورت ناکافی بودن اکسیژن امکان عملکرد درست برای سلول‌های بدن وجود نخواهد داشت. این وضعیت می‌تواند به احساس خستگی و ضعف منجر شود یا می‌تواند مانع از عملکرد شفاف ذهن گردد.

ویروس ووهان متعلق به خانواده کوروناویروس‌ها است

ویروس مزبور متعلق به همان خانواده کوروناویروس‌ها است که شامل ویروس سرماخوردگی، و سندرم تنفسی حاد شدید یا SARS می‌شود. در 2003-2002 یک مورد اپیدمی SARS بیش از 80.000 نفر را در سطح جهان و مشخصاً در چین، تایوان، سنگاپور و کانادا متبلاء کرد و حدود 10 درصد قربانیان جان خود را از دست دادند. تفاوت اصلی بین دو طغیان ویروسی این است که دولت چین در مقایسه با آنچه در SARS از خود نشان داد اکنون بسیار علمی‌تر و شفاف‌تر عمل می‌کند. این دولت ارقام مربوط به تعداد مبتلایان را منتشر کرده و هفته پیش یک توالی ژنتیکی از ویروس جدید انتشار داد که به دانشمندان سراسر جهان برای مطالعه در مورد ویروس کمک می‌کند.

سینوزیت التهاب سینوس است

سینوزیت التهاب سینوس است. سینوزیت اتموئید التهاب گروه خاصی از سینوس‌ها یعنی سینوس‌های اتموئید است که در فاصله میان بینی و چشم‌ها قرار دارند. سینوس‌های اتموئید فضاهای خالی در استخوان‌های اطراف بینی هستند. آنها با قشری از مخاط پوشانده می‌شوند که به پیشگیری از خشکی بینی کمک می‌کنند. التهاب سینوس‌های اتموئید می‌تواند به فشار و درد در اطراف بینی و فاصله بین چشم‌ها منجر شود. مخاط روی سینوس‌ها ذرات گرد و غبار، اجرام و آلاینده‌های مختلف را گرفتار می‌کند. وقتی این سینوس‌ها ملتهب می‌شوند، مخاط مورد اشاره دیگر نمی‌تواند به شکل نرمال جریان پیدا کند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.