دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سیاه‌زخم می‌تواند از یک شخص به دیگری منتقل شود

انتراکس (سیاه‌زخم) توسط عفونت باسیلوس انتراکیس، که یک باکتری مقاوم و هاگ‌دهنده، که می‌تواند در شرایط اقلیمی سخت برای مدتی طولانی به بقاء خود ادامه دهد، ایجاد می‌شود، این باکتری بسیار سمی است. سیاه‌زخم در چهارپایان شایع است، و یک بیماری عفونی بالقوه خطرناک در انسان محسوب می‌شود. هاگ‎های آن به شکل طبیعی در خاک وجود دارند اما سیاه‌زخم صرفاً زمانی فعال می‌شود که داخل بدن گردد. باسیلوس انتراکیس (بی. انتراکیس) بدنامی خود را به عنوان یک اسحله بیولوژیک در سال 2001 در ایالات متحد آمریکا به دست آورد، زمانی که پودر انتراکس در بسته‌های پستی ارسال و به 22 مورد عفونت شامل 5 مورد مرگ و میر منجر شد.

تمامی انواع بوتولیسم در نهایت به فلج منجر می‌شوند

بوتولیسم یک بیماری جدی است که توسط سم بوتولینوم ایجاد می‌شود. این سم فلج ایجاد می‌‌کند. فلج در صورت آغاز شده و در اندام‌ها گسترش می‌یابد. اگر سم به عضلات تنفسی برسد نتیجه می‌تواند نارسایی تنفسی باشد. سم مزبور توسط کلوستریدیوم بوتولینوم (سی. بوتولینوم) ایجاد می‌شود که نوعی باکتری است. تمامی انواع بوتولیسم در نهایت به فلج منجر می‌شوند، بنابراین هر مورد بوتولیسم به عنوان یک فوریت پزشکی مورد درمان قرار می‌گیرد. در گذشته این بیماری اغلب اوقات کشنده بود اما پادزهرهای کنونی به شکل قابل ملاحظه‌ای چشم‌انداز این بیماری را بهبود بخشیده‌اند.

تب تیفوئید به عنوان یک تهدید جدی در سطح جهان کماکان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، باقی است

حصبه [تب تیفوئید، "تب روده"] بر اثر باکتری سالمونلا تیفی ایجاد می‌شود. تب تیفوئید در کشورهای صنعتی نادر است. به هر حال، این بیماری در کشورهای در حال توسعه به ویژه در کودکان یک تهدید جدی سلامت به شمار می‌رود. تب تیفوئید از طریق آب و غذای آلوده یا از راه تماس نزدیک با فرد دچار عفونت منتقل می‌شود. علایم و نشانه‌های این بیماری به طور معمول شامل تب بالا، سردرد، درد شکم، و یبوست یا اسهال است. بیشتر مردم پس از درمان با آنتی‌بیوتیک در طول چند روز بهبود می‌یابند، اگرچه تعداد کمی از آنان نیز بر اثر عوارض بیماری می‌میرند. واکسن‌هایی برای تب تیفوئید در دسترس است اما آنها فقط تا حدودی مؤثرند. 

برخی از عوارض زخم بستر ممکن است مهلک باشد

زخم بستر - که اولسر فشاری یا اولسر دکوبیتوس نیز نامیده می‌شود - آسیب‌دیدگی پوست و بافت زیرین آن بر اثر فشار طولانی مدت بر پوست است. زخم‌های بستر بیشترین شیوع را در قسمت‌هایی از پوست دارند که نواحی استخوانی بدن مثل پاشنه پا، قوزک پا، مفصل ران و استخوان دنبالچه (تیلبون) را پوشانده‌اند. مردمی که در معرض بالاترین خطر ابتلاء به زخم بستر قرار دارند مبتلایان به آن دسته از اختلالات پزشکی هستند که توانایی بیمار را برای تغییر وضعیت قرارگیری بدن محدود می‌کند یا آنهایی که بیشتر اوقات خود را در بستر یا درون صندلی می‌گذرانند.

قدیمی‌ترین تمدن‌ها مثل چین، مصر و هندوستان از جذام در هراس بودند و آن را نوعی بیماری مُسری، غیر قابل علاج و معیوب کننده می‌دانستند

جذام (خوره، آکله) یک بیماری عفونی است که سبب ایجاد زخم‌های ناهنجار پوستی و صدمات عصب در ناحیه دست، پا و پوست دیگر نقاط بدن می‌شود. این بیماری از دوران کهن وجود داشته است، و اغلب به عنوان یک لکه ننگ و هراس‌آور قلمداد می‌شده و گفته می‌شده که جدا بودن از بیماران جذامی اجتناب‌ناپذیر است. قدیمی‌ترین تمدن‌ها مثل چین، مصر و هندوستان از جذام در هراس بودند و آن را نوعی بیماری مُسری، غیر قابل علاج و معیوب کننده می‌دانستند. در هر حال جذام در عمل آنقدرها هم مسری نیست. مردم فقط زمانی دچار آن می‌شوند که در تماس نزدیک و مکرر با آب دماغ و دهان شخص دچار جذام و فاقد درمان قرار گیرند. کودکان بیش از بزرگسالان در خطر ابتلاء به این بیماری قرار دارند.

تب کیو از حیوانات، غالباً از گوسفند، بز، و احشام، به انسان منتقل می‎شود

تب کیو عفونتی است که توسط باکتری کوکسیلا بورنتی ایجاد می‌شود. تب کیو به طور معمول یک بیماری خفیف دارای علایم شبه آنفولانزا است. بسیاری از مردم اساساً دچار علایمی نمی‌شوند. در درصد کوچکی از مردم این عفونت می‌تواند سال‌ها بعد مجدداً بروز کند. این شکل کشنده‌تر تب کیو می‌تواند به قلب، کبد، مغز و ریه‌ها آسیب برساند. تب کیو از حیوانات، غالباً از گوسفند، بز، و احشام، به انسان منتقل می‎شود. وقتی شخص گرد و غبار محوطه آلوده به حیوانات عفونی شده را استنشاق می‌کند، دچار عفونت می‌شود. مشاغل پرخطر شامل مزرعه‌داری، دامپزشکی و امور تحقیقی پژوهشی مرتبط به جانوران است.

تشنج ناشی از تب تشنجی در کودک است که بر اثر خیزش دمای بدن بچه و اغلب در نتیجه یک عفونت ایجاد می‌شود

تشنج ناشی از تب تشنجی در کودک است که بر اثر خیزش دمای بدن بچه و اغلب در نتیجه یک عفونت ایجاد می‌شود. آنها در کودکان خردسال دارای رشد نرمال فاقد تاریخچه علایم نورولوژیک بروز می‌کنند. ممکن است مواجهه با تشنج ناشی از تب در کودک ترسناک باشد، و چند دقیقه‌ای که این اختلال ادامه دارد مانند یک قرن به نظر برسد. اما خوشبختانه، این تب‌ها عموماً بی‌ضررند و به طور معمول نشان دهنده وجود هیچ اختلال جدی در سلامت نیستند. مردم می‌توانند برای ایمنی بچه در کوران تشنج ناشی از تب و آرامش پس از آن به کودک خویش کمک کنند. در عین حال باید برای ارزیابی وضعیت کودک در اولین فرصت پس از پایان تشنج ناشی از تب کودک به دکتر ارجاع داده شود.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.