دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تب تیفوئید به عنوان یک تهدید جدی در سطح جهان کماکان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، باقی است

حصبه [تب تیفوئید، "تب روده"] بر اثر باکتری سالمونلا تیفی ایجاد می‌شود. تب تیفوئید در کشورهای صنعتی نادر است. به هر حال، این بیماری در کشورهای در حال توسعه به ویژه در کودکان یک تهدید جدی سلامت به شمار می‌رود. تب تیفوئید از طریق آب و غذای آلوده یا از راه تماس نزدیک با فرد دچار عفونت منتقل می‌شود. علایم و نشانه‌های این بیماری به طور معمول شامل تب بالا، سردرد، درد شکم، و یبوست یا اسهال است. بیشتر مردم پس از درمان با آنتی‌بیوتیک در طول چند روز بهبود می‌یابند، اگرچه تعداد کمی از آنان نیز بر اثر عوارض بیماری می‌میرند. واکسن‌هایی برای تب تیفوئید در دسترس است اما آنها فقط تا حدودی مؤثرند. 

تب کیو از حیوانات، غالباً از گوسفند، بز، و احشام، به انسان منتقل می‎شود

تب کیو عفونتی است که توسط باکتری کوکسیلا بورنتی ایجاد می‌شود. تب کیو به طور معمول یک بیماری خفیف دارای علایم شبه آنفولانزا است. بسیاری از مردم اساساً دچار علایمی نمی‌شوند. در درصد کوچکی از مردم این عفونت می‌تواند سال‌ها بعد مجدداً بروز کند. این شکل کشنده‌تر تب کیو می‌تواند به قلب، کبد، مغز و ریه‌ها آسیب برساند. تب کیو از حیوانات، غالباً از گوسفند، بز، و احشام، به انسان منتقل می‎شود. وقتی شخص گرد و غبار محوطه آلوده به حیوانات عفونی شده را استنشاق می‌کند، دچار عفونت می‌شود. مشاغل پرخطر شامل مزرعه‌داری، دامپزشکی و امور تحقیقی پژوهشی مرتبط به جانوران است.

تشنج ناشی از تب تشنجی در کودک است که بر اثر خیزش دمای بدن بچه و اغلب در نتیجه یک عفونت ایجاد می‌شود

تشنج ناشی از تب تشنجی در کودک است که بر اثر خیزش دمای بدن بچه و اغلب در نتیجه یک عفونت ایجاد می‌شود. آنها در کودکان خردسال دارای رشد نرمال فاقد تاریخچه علایم نورولوژیک بروز می‌کنند. ممکن است مواجهه با تشنج ناشی از تب در کودک ترسناک باشد، و چند دقیقه‌ای که این اختلال ادامه دارد مانند یک قرن به نظر برسد. اما خوشبختانه، این تب‌ها عموماً بی‌ضررند و به طور معمول نشان دهنده وجود هیچ اختلال جدی در سلامت نیستند. مردم می‌توانند برای ایمنی بچه در کوران تشنج ناشی از تب و آرامش پس از آن به کودک خویش کمک کنند. در عین حال باید برای ارزیابی وضعیت کودک در اولین فرصت پس از پایان تشنج ناشی از تب کودک به دکتر ارجاع داده شود.

مالاریا هنگامی ایجاد می‌شود که نیش پشه آنوفل ماده بدن را با انگل پلاسمودیوم آلوده می‌کند.

مالاریا یک بیماری خونی بالقوه کشنده است که از طریق پشه منتقل می‌شود. پشه آنوفل این بیماری را به انسان انتقال می‌دهد. پارازیت‌های (انگل‌های) موجود در پشه که مالاریا را گسترش می‌دهند به راسته پلاسمودیوم جینس تعلق دارند. بیش از 100 نوع انگل پلاسمودیوم می‌توانند طیفی از گونه‌ها را عفونی کنند. انواع مختلف به سرعت‌های متفاوتی تکثیر می‌شوند، و سرعت تبارز علایم و شدت بیماری را تغییر می‌دهند. پنج نوع انگل پلاسمودیوم می‌توانند انسان را آلوده کنند. این انواع در قسمت‌های مختلف جهان بروز می‌کنند. برخی از آنها سبب ایجاد نوع شدیدتری از مالاریا در مقایسه با بقیه می‌شوند.

برخی از عوارض زخم بستر ممکن است مهلک باشد

زخم بستر - که اولسر فشاری یا اولسر دکوبیتوس نیز نامیده می‌شود - آسیب‌دیدگی پوست و بافت زیرین آن بر اثر فشار طولانی مدت بر پوست است. زخم‌های بستر بیشترین شیوع را در قسمت‌هایی از پوست دارند که نواحی استخوانی بدن مثل پاشنه پا، قوزک پا، مفصل ران و استخوان دنبالچه (تیلبون) را پوشانده‌اند. مردمی که در معرض بالاترین خطر ابتلاء به زخم بستر قرار دارند مبتلایان به آن دسته از اختلالات پزشکی هستند که توانایی بیمار را برای تغییر وضعیت قرارگیری بدن محدود می‌کند یا آنهایی که بیشتر اوقات خود را در بستر یا درون صندلی می‌گذرانند.

سرخک که روبئولا نیز نامیده می‌شود می‌تواند یک بیماری جدی و در مورد کودکان خردسال حتی کشنده باشد

سرخک یک بیماری عفونی دوران کودکی است که توسط یک ویروس ایجاد می‌شود. این بیماری را که زمانی کاملاً شایع بود اکنون و تقریباً در تمامی موارد می‌توان با یک واکسن پیشگیری کرد. سرخک که روبئولا نیز نامیده می‌شود می‌تواند یک بیماری جدی و در مورد کودکان خردسال حتی کشنده باشد. در حالی که میزان مرگ و میر در سطح جهان بر اثر استفاده از واکسن سرخک کاهش یافته است این بیماری هنوز در هر سال 100.000 نفر را که اغلب آنها را کودکان زیر 5 سال تشکیل می‌دهند، از بین می‌برد. نشانه‌ها و علایم سرخک در فاصله 10 تا 14 روز پس از تماس با ویروس خود را نشان می‌دهند

روزئولا به قدری شایع است که اغلب کودکان تا زمان ورود به مهد کودک به آن مبتلاء می‌شوند

روزئولا (روزیولا) نوعی عفونت عموماً خفیف است که به طور معمول کودکان زیر 2 سال را مبتلاء می‌کند. این بیماری گاهی از اوقات مبتلابه بزرگسالان می‌شود. روزئولا به قدری شایع است که اغلب کودکان تا زمان ورود به مهد کودک به آن مبتلاء می‌شوند. دو گونه شایع ویروس هرپس علت روزئولا هستند. این اختلال معمولاً باعث ایجاد تبی چند روزه می‌شود که به دنبال آن راش ایجاد می‌گردد. برخی از کودکان صرفاً دچار یک مورد خیلی خفیف روزئولا می‌شوند و هرگز هیچ نشانه روشنی از ناخوشی بروز نمی‌دهند، در حالی که مابقی دور کاملی از نشانه‌ها و علایم آن را تجربه می‌کنند.

مقالات دیگر...