دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آبسه‌ مقعد و راست روده در کودکان و بزرگسالان

آبسه مقعد، آبسه رکتال، آبسه راست روده، بیماری‎های واگیردار جنسی، فیستول مقعد، آنتی‌بیوتیک، چرک، تخله آبسه، انوسکپ، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، بیماری التهابی روده، دیابت، HIV، AIDS، سکس مقعدی، پردنیزون، • شیمی درمانی، یبوست، اسهال

سکس مقعدی باعث افزایش خطر ایجاد آبسه مقعد هم در زنان و هم در مردان می‎شود

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• کارملا وینت، متیو سالِن، براین وو، دکتر میشل کو - دورادو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

آبسه مقعد یا آبسه راست روده هنگامی ایجاد می‎گردد که حفره‎ای در مقعد با چرک پر می‎شود. این آبسه باعث ایجاد درد شدید، خستگی مفرط، ترشحات راست روده و تب می‎گردد. در برخی موارد آبسه مقعد می‏‌تواند به ایجاد فیستول‎های دردناک در مقعد منجر شود. این وضعیت هنگامی ایجاد می‌شود که آبسه‎ها التیام پیدا نمی‎کنند و روی سطح پوست باز می‎شوند. اگر آبسه مقعد التیام نیابد می‎تواند درد زیادی ایجاد کند و ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد.

[مطالب این مقاله:]
• علل و خطرات
• علایم
• تشخیص
• درمان
• پیشگیری

چه چیز سبب آبسه مقعد می‎شود؟ و چه کسی در معرض خطر است؟
انسداد غده‎ای در مقعد، عفونت‎های واگیردار جنسی، یا وجود یک درز یا شکاف عفونی در مقعد می‎تواند سبب ایجاد آبسه مقعد شود. برخی از دیگر ریسک فاکتورها در این مورد عبارتند از:
بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو، که اشکال مختلف بیماری التهابی روده هستند که باعث می‌شوند تا بدن به بافت‌های سالم خود حمله کند
دیابت
• مختل شدن سیستم ایمنی بدن بر اثر بیماری‎هایی مثل HIV یا AIDS
سکس مقعدی که باعث افزایش خطر آبسه مقعد هم در زنان و هم در مردان می‎شود
• استفاده از داروی پردنیزون یا دیگر داروهای استروئیدی
شیمی درمانی در حال انجام یا داشتن سابقه انجام شیمی درمانی
یبوست
اسهال
نوباوگان یا کودکان دارای سابقه ترک مقعد (پارگی اسفنکتر مقعد) نیز در ریسک بالایی برای دچار شدن به آبسه مقعد در دوره‌های بعدی زندگی قرار دارند. این ترک‎ها ممکن است در کودکان دارای سابقۀ یبوست بروز کند.

علایم آبسه مقعد
درد ستوه‎آور و مداوم در ناحیه مقعد احتمالاً یکی از اولین و شایع‎ترین و ملموس‌ترین علایم آبسه مقعدی است. این درد عموماً با ورم ناحیه مقعد و تشدید درد در هنگام درد مدفوع همراه می‎شود.
دیگر نشانه‎های شایع آبسه مقعد شامل موارد زیر است:
• یبوست
• ترشحات راست روده یا خونریزی
• ورم یا فروافتادگی پوست اطراف سوراخ مقعد
• خستگی مفرط
برخی از مردم ممکن است دچار یک ندول یا برجستگی قرمز رنگ و متورم و حساس در لبه مقعد شوند. تب و لرز ناشی از عفونت امکان بروز دارد. فرد در عین حال ممکن است دچار خونریزی یا علایم ادراری مثل دشواری ادرار کردن شود.
آبسه مقعد همچنین ممکن است در ناحیۀ عمقی‎تری در راست روده بروز کند، که بیشترین شیوع این مورد در افراد مبتلاء به بیماری‎های التهابی روده دیده می‎شود. این وضعیت می‎تواند به بروز درد و ناراحتی در ناحیه شکم منجر گردد.
در کودکان نوپا، به طور معمول علایمی بیش از نشانه‎های درد یا ناراحتی دیده نمی‎شود که ممکن است باعث ایجاد حالت تحریک پذیری در کودک شود. در عین حال امکان مشاهده یا لمس یک ندول یا برجستگی در اطراف ناحیه مقعد وجود دارد.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

فشار ناحیه مقعد یا راست روده

زگیل مقعد یا کاندیلوما اکیومیناتا

آبسه مقعد چگونه تشخیص داده می‎شود؟
آبسه مقعد اغلب اوقات از طریق یک معاینه فیزیکی توسط دکتر که در آن وی ناحیه مقعد را در مورد وجود ندول‎ها بررسی می‎کند، تشخیص داده می‎شود. پزشک در عین حال این ناحیه را در مورد وجود درد، سرخی و ورم مورد بررسی قرار می‌دهد.
در مورد برخی از مردم ممکن است هیچ نشانه قابل مشاهده‌ای از آبسه در سطح پوست اطراف ناحیه مقعد وجود نداشته باشد. در این مورد پزشک از ابزاری به نام اندوسکپ برای مشاهده داخل کانال مقعد و قسمت زیرین راست روده استفاده می‎کند. برخی از مواقع این امکان هست که آبسه‎ها در قسمتی عمقی‌تر از آن قرار داشته باشند که بتوان در معاینه بالینی مقعد آنها را یافت. در این موارد پزشک برای رسیدن به تصویری بهتر از وضعیت انجام MRI یا اولتراسوند را توصیه می‎کند
احتمال آن هست که برای از تشخیص خارج کردن بیماری کرون به عنوان یک عامل تقویت کننده به تست‎های بیشتری نیاز باشد. در این موارد آزمایش خون، تست‎های تصویربرداری و کولونوسکپی ممکن است صورت گیرد. در طول کولونوسکپی دکتر از یک اسکپ انعطاف‌پذیر مجهز به چراغ برای بررسی کولون استفاده می‎کند.

گزینه‎های درمانی برای آبسه مقعد
آبسه مقعد به ندرت بدون درمان از بین می‎رود. رایج‎ترین و ساده‎ترین درمان در این مورد برای پزشک تخلیه چرک جمع شده در ناحیه دچار عفونت است. این کار به طور معمول در مطب پزشک قابل انجام است. پزشک برای انجام عمل مزبور از بی‎حسی موضعی استفاد می‎کند. هر گونه فشار ناراحت کننده باید پس از انجام عمل تخفیف یابد که این به بافت مقعد امکان التیام را می‎دهد.
اگر آبسه مقعد بدون درمان به حال خود رها شود، به ایجاد فیستول‎های مقعدی دردناک منجر خواهد شد که برای برطرف کردن آنها به عمل جراحی گسترده‎تری نیاز است. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی جراحان کولون و راست روده" (ASCRS)، در حدود 50 درصد مردم مبتلاء به آبسه مقعد در نهایت دچار فیستول مقعد می‎شوند. فیستول نوعی سوراخ غیر نرمال در پوست ناحیه مجاور سوراخ مقعد است. فیستول به طور معمول برای برطرف شدن مشکل ناشی از آن نیاز به عمل جراحی دارد.
اگر آبسه‎های مقعدی بیش از حد بزرگ در کار باشد، جراحی نیاز خواهد بود. در برخی از موارد از کاتتر استفاده می‎شود تا این اطمینان حاصل گردد که آبسه به طور کامل تخلیه شده است. آبسه‎های تخلیه شده معمولاً به صورت باز رها می‎شوند و نیازی به استفاده از بخیه در مورد آنها نیست. اگر کسی در کنار آبسه مقعد دچار دیابت یا اختلال سیستم ایمنی بدن باشد، پزشک ممکن است از بیمار بخواهد برای بررسی بیشتر وضعیت عفونت چند روزی را در محیط بیمارستان بماند.
پس از جراحی به افراد توصیه می‎شود که از حمام آب گرم (و نه داغ) استفاده کنند. نشستن درون آب گرم به کاهش ورم کمک می‎کند و به تخلیه بیشتر آبسه می‎انجامد.
پزشک در عین حال ممکن است در صورت وجود ضعف در سیستم ایمنی یا بروز عفونت برای بیمار آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

راه‌های پیشگیری از آبسه مقعد
دانش زیادی در مورد پیشگیری از آبسه مقعد وجود ندارد. اما قدم‎هایی شامل موارد زیر را می‎توان در این مورد برداشت:
• محافظت در برابر عفونت‎های واگیردار جنسی (STIs) و درمان کامل هر مورد عفونت اهمیت دارد.
• استفاده از کاندوم به ویژه در طول سکس مقعدی کلید پیشگیری از بیماری‎های واگیردار جنسی است که می‎توانند باعث ایجاد آبسه مقعد شوند.
• رعایت بهداشت مناسب و نظافت ناحیه مقعد یک حفاظ ایمنی مناسب هم در مورد بزرگسالان و هم در کودکان است.
آبسه مقعد می‎تواند باعث ایجاد عوارضی شود اما این عوارض قابل درمانند. مردم باید ریسک فاکتورهای مطرح در این مورد را بشناسند و آنها را برای مدیریت هر نوع اختلال سلامت افزایش دهنده ریسک پایش کنند. اگر کسی متوجه وجود مشکلاتی در مقعد خود شود باید برای درمان مشکل و پیشگیری از وخامت وضعیت به پزشک مراجعه کند./

Source:
Healthline
Anal/Rectal Abscess
Medically reviewed by Michele Cho-Dorado, MD
on December 11, 2017 —
Written by Carmella Wint, Matthew Solan, and Brian Wu

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

علل محتمل درد شکم

رژیم غذایی در گاستروپارزی یا تأخیر در تخلیه معده - هشت نکته برای کمک به کارکرد معده

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.