دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هپاتیت C و آنمی - علایم، درمان و موارد دیگر

هپاتیت C، آنمی، هموگلوبین،  اکسیژن،  اسپلنومگالی، ارست کاردیاک، بوسپرویر،  اینترفرون، ریباویرین، اولسر پپتیک، HIV، اپوئتین آلفا، اپوژن، پروکریت، پاسخ وایرولوژیک پایدار

داروهای مورد استفاده برای درمان هپاتیت C و مشخصاً اینترفرون و ریباویرین می‌توانند باعث آنمی شوند

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• علایم آنمی کدامند؟
• چه کسی بر اثر هپاتیت C دچار آنمی می‌شود؟
• چگونه آنمی را کنترل کنیم
• مشورت با پزشک در مورد آنمی مرتبط به هپاتیتهپاتیت C یک عفونت ویروسی مبتلابه کبد است. این عفونت می‌تواند باعث ایجاد علایم زیر شود:
خستگی مفرط
تب
درد شکم
یرقان
تهوع
استفراغ
اگرچه داروهای مورد استفاده برای درمان هپاتیت C می‌توانند بسیار مؤثر باشند، این داروها در عین حال می‌توانند سبب ایجاد برخی عوارض جانبی ناخواسته مثل آنمی شوند.
آنمی زمانی بروز می‌کند که شخص دارای هموگلوبین کافی در خون خود نیست. هموگلوبین ماده‌ای است که به سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند تا اکسیژن را به مابقی سلول‌های بدن برسانند.
در صورت ناکافی بودن اکسیژن امکان عملکرد درست برای سلول‌های بدن وجود نخواهد داشت. این وضعیت می‌تواند به احساس خستگی و ضعف منجر شود یا می‌تواند مانع از عملکرد شفاف ذهن گردد.
اینترفرون و ریباویرین دو دارویی هستند که سالیان بسیار است برای درمان هپاتیت C استفاده می‌شوند. اثبات شده است که این داروها احتمال ایجاد آنمی در مردم مصرف کننده آنها را افزایش می‌دهند.
برخی از داروهای جدیدتر مورد استفاده برای درمان هپاتیت C نیز دارای این عارضه جانبی هستند.

علایم آنمی کدامند؟
وقتی سلول‌های بدن دچار محرومیت از اکسیژن شوند، دیگر نمی‌توانند کار خود را به شکل درست انجام دهند. در نتیجه شخص ممکن است دچار احساس خستگی و سرما شود.
مردم در این شرایط ممکن است هر یک از علایم زیر را تجربه کنند:
درد قفسه سینه
لرز
سرگیجه
غش کردن
سردرد
• خستگی مفرط مزمن
• تند شدن ضربان قلب
• رنگ‌پریدگی پوست
تنگی نفس
• مشکلات خواب
• مشکلات تفکر شفاف
• ضعف
در صورت عدم درمان آنمی می‌تواند به اختلالات جدی‌تری منجر شود. احتمال‌ها شامل یرقان و بزرگ شدن طحال (اسپلنومگالی) است.
آنمی در عین حال می‌تواند اختلالات پیشتر موجود مثل بیماری شریان کرونری یا بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) را تشدید کند.
در موارد نادر مردم مبتلاء به آنمی ممکن است دچار ارست کاردیاک (ایست قلبی) شوند که زمانی بروز می‌کند که قلب از تپش باز می‌ماند.

چه کسی بر اثر هپاتیت C دچار آنمی می‌شود؟
داروهای مورد استفاده برای درمان هپاتیت C و مشخصاً اینترفرون و ریباویرین می‌توانند باعث آنمی شوند.
اینترفرون باعث سرکوب روند تولید سلول‌های قرمز خون جدید در مغز استخوان می‌شود. ریباویرین سبب نابودی سلول‌های قرمز خون از طریق درهم شکستن یا پاره کردن آنها می‌گردد.
در مورد داروهای جدیدتر هپاتیت C مثل بوسپرویر (ویکترلیس)، نیز آنمی به عنوان یک عارضه جانبی مطرح است. مصرف بوسپرویر با اینترفرون و ریباویرین حتی می‌تواند به افت شدید سطح هموگلوبین خون منجر شود.
در عین حال اگر شخص به یکی از بیماری‌های زیر مبتلاء باشد امکان ایجاد آنمی در او باز هم بیشتر خواهد شد:
• خونریزی در دستگاه گوارش بر اثر اولسر پپتیک
• از دست دادن خون بر اثر جراحت یا آسیب دیدگی
سیروز کبد
HIV
• بیماری کلیه
آنمی سلول داسی شکل
• ناکافی بودن میزان ویتامین B-12، فولیک اسید، یا آهن در برنامه غذایی

چگونه آنمی را کنترل کنیم
وقتی کسی برای درمان هپاتیت C دارو می‌گیرد، پزشک احتمالاً درخواست انجام تست خون را برای هر چند هفته یا چند ماه یک بار مطرح می‌کند تا سطح هموگلوبین را بررسی کند. اگر کسی در ریسک بالایی برای ابتلاء به آنمی قرار داشته باشد وی نیاز به آزمایش خون به صورت هفتگی خواهد داشت.
پس از گذشت چند ماه از درمان سطح هموگلوبین باید پایدار شود. وقتی شخص مصرف دارو را کنار می‌گذارد، آنمی نیز احتمالاً از بین می‌رود.
در این اثناء اگر علایم آنمی آزار دهنده باشد، پزشک می‌تواند دوز داروی ریباویرین را کاهش دهد. روی هم رفته دکتر می‌تواند اگر سطح هموگلوبین دچار افت بسیار شدید شود مصرف دارو را متوقف کند.
دکتر در عین حال ممکن است برای تخفیف علایم آنمی تزریق داروی هورمونی اپوئتین آلفا (اپوژن، پروکریت) را تجویز کند. اپوئتین آلفا مغز استخوان را به تولید بیشتر سلول‌های قرمز خون تحریک می‌کند.
سلول‌های قرمز خون بیشتر می‌تواند اکسیژن اضافی به بدن برساند. عوارض جانبی محتمل این داروها شامل لرز، تعریق و درد عضله است.
اگرچه آنمی می‌تواند باعث ایجاد خستگی و احساس سرما شود، این وضعیت کاملاً بد هم نیست. افت میزان هموگلوبین با پاسخ وایرولوژیک پایدار (SVR) مرتبط شده است.
پاسخ وایرولوژیک پایدار به این معنی است که هیچ رد پایی از ویروس هپاتیت C در خون شخص در فاصله 6 ماه پس از خاتمه درمان وجود ندارد. بر این اساس پاسخ وایرولوژیک پایدار به معنی معالجه است.

مشورت با پزشک در مورد آنمی مرتبط به هپاتیت
در طول درمان هپاتیت C پزشک باید برای ارزیابی وضعیت آنمی آزمایش‌های خون را به شکل منظم انجام دهد. اگر کسی دچار آنمی باشد، علایم او را آزار دهند، باید از پزشک در مورد بهترین راه درمان مشکل سؤال کند.
مردم باید در مورد کارهایی که می‌توانند در کنار مصرف دارو برای بهبود حال خود انجام دهند پرسش کنند. شخص می‌تواند با ایجاد وقفه در فعالیت‌ها و قیلوله در طول روز از خستگی مفرط ناشی از آنمی کم کند.
مردم می‌توانند از دوستان و اعضاء خانواده برای خرید، نظافت و دیگر وظایف زندگی روزانه کمک بگیرند. در عین حال پیروی از یک برنامه غذایی متعادل شامل تمامی ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز که پزشک توصیه می‌کند باعث حفظ سلامت شخص می‌شود./


• دکتر کوین مارتینز، استفانی واتسون
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Healthline
Hepatitis C and Anemia: Symptoms, Treatment, and More
Medically reviewed by Kevin Martinez, MD
On February 5, 2020
New —
Written by Stephanie Watson

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

دکتر فریدون علا: انگیزه‎ای بالاتر از عشق نیست!

افزایش میزان بیلی‎روبین: علایم و آزمایش‎ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.