دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری عفونی انکوسرکیازیس، عامل کوری و صدمات دایمی پوست

 ایورمکتین, دکسی‌سایکلین, لوا لوا, پاتوژن, آنتی‌بادی, CDC

انکوسرکیازیس عموماً به نام کوری رودخانه شناخته می‌شود

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

انکوسرکیازیس چیست و کجا شایع است؟
• علل و انتقال انکوسرکیازیس
• علایم انکوسرکیازیس
• چرخه زندگی انگل
• درمان انکوسرکیازیس
• پیامدهای انکوسرکیازیس
• ریسک فاکتورهای انکوسرکیازیس
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• تشخیص انکوسرکیازیس
• پیشگیری از انکوسرکیازیس
• خلاصه
اُنکوسرکیاسیس [انکوسرکیازیس] یک بیماری عفونی است که می‌تواند باعث کوری و آسیب دیدگی دایمی پوست شود.
منبع انکوسرکیازیس یک کرم انگلی به نام اُنکوسرکا ولوولوس است.
شخص ممکن است پس از تحمل گاز یک مگس سیاه آلوده دچار این انگل شود. این حشرات عمدتاً در آفریقا و بخش‌هایی از آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می‌کنند.


انکوسرکیازیس چیست و کجا شایع است؟
انکوسرکیازیس یک عفونت چشمی و پوستی است که می‌تواند باعث کوری شود. این بیماری بر اثر یک کرم انگلی به نام اُ. ولوولوس ایجاد می‌شود. افراد ممکن است این انگل را پس از قرار گرفتن در معرض گزش مگس سیاه آلوده به انگل مورد بحث بگیرند.
مگس سیاه آلوده در نواحی روستایی، کنار رودخانه‌های خروشان یا نهرها زندگی و تولید مثل می‌کند. در نتیجه انکوسرکیازیس عموماً به نام کوری رودخانه شناخته می‌شود.
بیش از 99 درصد مردم دچار انکوسرکیازیس در جنوب صحرای آفریقا زندگی می‌کنند. بر مبنای مرور سال 2017 همچنین جمعیت‌های دچار کوچک این بیماری در مناطق زیر وجود دارد:
• برزیل
• ونزوئلا
• یمن
انکوسرکیازیس گرایشی به بروز در کشورهای دچار مشخصات زیر از خود نشان می‌دهد:
• میزان بالای فقر
• محدودیت دسترسی به مراقبت پزشکی
• فقدان آب تمیز
• فقر بهداشتی


علل و انتقال انکوسرکیازیس
مگس‌های سیاه حشراتی خونخوار هستند که از انسان و حیوانات دیگر تغذیه می‌کنند. مگس سیاهی که آلوده به اُ. ولوولوس باشد ممکن است کسی را گاز بگیرد و لارو انگل را روی پوست بریزد. این لاروها در مرحله بعد از طریق جای زخم نیش حشره می‌توانند به زیر پوست منتقل شوند.
لارو اُ. ولوولوس در آشیانه یا "نودول‌های" زیر پوست زندگی می‌کند در جایی که آنها به کرم‌های بالغ تبدیل می‌شوند. هر کرم ممکن است تا 15 سال عمر کند.
کرم‌های ماده بالغ روزانه تا 1000 لارو تولید می‌کنند. این لاروها از طریق بدن خود را به پوست و چشم‌ها می‌رسانند. اغلب لاروها در بدن میزبان خود از بین می‌روند و محرک ایجاد واکنشی التهابی می‌شوند که باعث ایجاد ضایعات پوستی و کوری می‌گردد.


علایم انکوسرکیازیس
شخص ممکن است همیشه علایم انکوسرکیازیس را بروز ندهد.
به هر حال آنانی که دچار این علایم می‌شوند ممکن است مشکلاتی را در پوست و چشم تجربه کنند. در ادامه به طور مشروح به علایم مزبور پرداخته خواهد شد.

علایم پوستی انکوسرکیازیس
راش مرتبط به انکوسرکیازیس می‌تواند از بیماری به بیمار دیگر متفاوت باشد. الگوهای متفاوتی از صدمات پوستی مرتبط به این بیماری وجود دارد و شخص ممکن است به بیش از یک علامت دچار گردد.
الگوهای صدمات به قرار زیرند:
• راش خارش‌دار شبیه به اگزما. شخص ممکن است دچار برآمدگی‌های کوچک خارش‌آور باشد که می‌توانند به تاول پر از چرک تبدیل شوند. این راش ممکن است قسمت‌های مختلف بدن شامل صورت، تنه، دست‌ها و پاها را درگیر کند.
• راش خارش‌آور با لکه‌های تیره رنگ برجسته. این نوع صدمه پوستی ممکن است در نواحی زیر بروز کند: دست‌ها، پاها، کفل، و شانه‌ها.
• لکه‌های زمخت فلس‌وار و تیره رنگ. این لک‌های پوستی ممکن است در قسمت پاها بروز کنند.
• نواحی پوست نازک، خشک و چروکیده. این نوع صدمه پوستی می‌تواند کمر و کفل‌ها را درگیر کند.
• برآمدگی‌های زیر پوست. آشیانه کرم بالغ ممکن است شبیه به برآمدگی‌های زیر پوستی باشد. این آشیانه‌ها یا نودول‌ها اندازه متفاوتی دارند و برخی از آنها تا چند سانتی‌متر عرض پیدا می‌کنند.
• لکه‌های رنگ باخته پوست. پوست ممکن است در جاهایی رنگ خود را از دست بدهد که نتیجه ایجاد نمای لکه‌های "پوست پلنگی" است. از دست دادن رنگدانه معمولاً در اطراف فولیکول‌های مو بروز و اغلب ناحیه ساق پا را درگیر می‌کند.


علایم چشمی انکوسرکیازیس
کرم‌های مرده در درون چشم می‌توانند موجب بروز التهاب در این ناحیه شوند. این التهاب ممکن است به افزایش فشار داخل چشم منجر گردد که می‌تواند به عصب‌های ایجادگر بینایی آسیب برساند.
در برخی موارد بیمار ممکن است دچار یک بافت شیار مانند در محدوده قرنیه و در قسمت جلو چشم شود. این مورد به بینایی آسیب زده و می‌تواند به کوری منجر گردد.


چرخه زندگی انگل
اُ. ولوولوس کرم انگلی است که باعث انکوسرکیازیس می‌شود. چرخه زندگی آن به میزبان انسانی و مگس سیاهی بستگی دارد که انگل را از یک میزبان به دیگری انتقال می‌دهد.
چرخه زندگی اُ. ولوولوس درون میزبان انسانی آغاز می‌شود. این چرخه شامل چهار مرحله به شرح زیر است:
• مرحله 1. کرم‌های انگلی جوان به نام میکروفیلاریا به طرف پوست انسان میزبان انسان خود حرکت می‌کنند. مگس سیاه انسان میزبان را گاز گرفته میکروفیلاریا را منتقل می‌کند.
• مرحله 2. در زمان حضور درون مگس سیاه میکروفیلاریا به لارو تبدیل می‌شود. این فرآیند در حدود دو هفته زمان می‌برد.
• مرحله 3. مگس سیاه آلوده شخص را گاز می‌گیرد و لارو کرم را به داخل بدن وی انتقال می‌دهد. در اینجا، لارو در فرآیندی که 6 تا 12 ماه طول می‌کشد به کرم بالغ تبدیل می‌شود. نودول‌های ورم کردم در اطراف کرم بزرگسال شکل می‌گیرند.
• مرحله 4. کرم‌های بالغ در حدود 15 سال در بدن میزبان خود زندگی می‌کنند. کرم‌های بالغ ماده میکروفیلاریا تولید می‌کنند، که می‌تواند به مدت 12 تا 15 ماه در بدن انسان میزبان زندگی کند. اغلب آنها درون بدن میزبان می‌میرند و محرک واکنش التهابی سیستم ایمنی می‌شوند. بسته به محدوده حضور کرم‌ها در بدن این واکنش التهابی باعث ایجاد صدمات پوستی یا چشمی می‌شود.


درمان انکوسرکیازیس
برخورداری از درمان برای انکوسرکیازیس می‌تواند از مشکلات طولانی مدت مثل کوری و صدمات دایمی پوست پیشگیری کند.
پزشک ممکن است داروی آنتی‌بیوتیک ایورمکتین را برای کشتن لارو کرم و پیشگیری از ایجاد صدمات بیشتر تجویز کند.
به هر حال داروی مزبور کرم‌های بالغ را نمی‌کشد و از تکثیر مجدد آنها پیشگیری نمی‌کند. به همین علت بیمار نیاز دارد تا این دارو را هر 6 ماه یک بار به مدت 10 تا 15 سال بگیرد، که دوره عمر بالقوه انگل به شمار می‌رود.
برای کشتن کرم‌های بالغ پزشک ممکن است دکسی‌سایکلین را به صورت آف-لیبل تجویز کند. تجویز دارو به صورت آف-لیبل بدین معنی است که دارو برای کاربردی خارج از محدوده آنچه برایش تأیید شده است استفاده می‌شود. آنتی‌بیوتیک اساساً از طریق کشتن باکتری‌ که کرم‌ها از آنها تغذیه می‌کنند کرم را دچار گرسنگی کرده از بین می‌برد.
پیش از تجویز دارو برای انکوسرکیازیس پزشک تست‌هایی را انجام می‌دهد که مطئمن گردد شخص مبتلاء به انگل دیگری به نام لوا لوا نیست. این انگل می‌تواند باعث عوارض جانبی شدید با داروهایی شود که پزشکان برای درمان انکوسرکیازیس تجویز می‌کنند.


پیامدهای انکوسرکیازیس
در صورت عدم درمان، انکوسرکیازیس می‌تواند به کوری دایمی منجر گردد. در سطح جهان انکوسرکیازیس دومین علت شایع کوری به علت عفونت است.
انکوسرکیازیس درمان شده همچنین می‌تواند به صدمات و جای دایمی پوست منجر گردد.


ریسک فاکتورهای انکوسرکیازیس
کسانی در معرض بیشترین ریسک ابتلاء به انکوسرکیازیس هستند که در کشورهایی زندگی می‌کنند که این بیماری شیوع دارد. افراد ساکن یا شاغل در مجاورت رودخانه‌های دارای مگس سیاه آلوده به شکل مشخص در معرض خطرند.
افراد معمولاً فقط زمانی دچار این بیماری می‌شوند که چند باری متحمل گزش مگس سیاه شده باشند.
به همین دلیل مسافران در معرض بیشترین خطر عبارتند از:
• داوطلبان و پیشتازان
• محققان میدانی
• میسیونرها یا مبلغان مذهبی


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
گرفتن درمان زودهنگام برای انکوسرکیازیس می‌تواند از صدمات چشمی یا پوستی پیشگیری یا آنها را محدود کند.
در صورتی که کسی دچار علایم انکوسرکیازیس باشد ور در مکان‌های شیوع این بیماری زندگی یا به آنها سفر کرده باشد باید به پزشک مراجعه کند.


تشخیص انکوسرکیازیس
چند تست برای انکوسرکیازیس در دسترس است. این امکان وجود دارد که یک تست یا بیشتر در این مورد استفاده شود:
• تست اسنیپ پوستی. پزشک نمونه کوچکی از پوست تراشیده را از قسمت‌های مختلف بدن می‌گیرد. سپس تراشه پوست زیر میکروسکپ بررسی می‌شود تا وجود لایو مشخص گردد.
• خارج کردن نودول‌ها. اگر نودول‌ها وجود داشته باشند پرشک ممکن است یک نمونه را خارج کرده و برای وجود کرم‎ها مورد بررسی قرار دهد.
• معاینه اسلیت لامپ. اسلیت لامپ دستگاهی است که باریکه درخشانی از نور را به داخل چشم می‌فرستد. این کار به پزشک امکان بررسی دقیق چشم را می‌دهد. آزمون اسلیت لامپ به کشف هر گونه لارو یا ضایعه در چشم کمک می‌کند.
• تست آنتی‌بادی. پزشک ممکن است نمونه خون را برای بررسی وجود آنتی‌بادی درخواست کند. آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که بدن برای مهار یا انهدام پاتوژن‌های عفونت‌زا تولید می‌کند. وجود برخی آنتی‌بادی‌ها می‌تواند نشان دهد که آیا شخص در حال حاضر دچار انکوسرکیازیس است یا در گذشته دچار آن بوده.


پیشگیری از انکوسرکیازیس
بهترین راه پیشگیری از انکوسرکیازیس این است که مردم خود را از گزش مگس سیاه مصون نگه دارند.
CDC توصیه می‌کند افراد در هنگام سفر به کشورهای دارای مگس سیاه زیاد موارد زیر رعایت کنند:
• پوشیدن لباس‌های محافظ که به طور کامل دست‌ها و پاها را بپوشانند
• پوشیدن لباس‌های ضد عفونی شده با حشره‌کش پریمترین
• استفاده از حشره‌کش مناسب برای قسمت‌های در معرض دسترس پوست
برنامه‌های حذف انکوسرکیازیس بر در دسترس قرار گرفتن ایورمکتن برای اجتماعاتی است که با شیوع این بیماری مواجه هستند.
ایورمکتین کرم‌های انگلی جوان را پیش از یافتن امکان بازتکثیر از بین می‌برد. اگر مردم در یک جامعه به قدر کافی از این دارو مصرف کنند می‌توان بیماری مزبور را در آن جامعه خاتمه داد.


خلاصه
انکوسرکیازیس یک بیماری عفونی است که بر اثر کرم انگلی اُ. ولوولوس ایجاد می‌شود. این کرم از طریق گاز گرفته شدن توسط مگس سیاه آلوده به انسان انتقال می‌یابد.
افراد دچار انکوسرکیازیس نیاز به درمان طولانی مدت و معمولاً با ترکیبی از ایورمکتین و دکسی‌سایکلین دارند. در صورت عدم درمان انکوسرکیازیس می‌تواند به صدمات پوستی دایمی و کوری منجر شود./بیماری عفونی انکوسرکیازیس، عامل کوری و صدمات دایمی پوست
دکتر کامرون وایت، کلیر سیسونس

ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Medical News Today
What to know about onchocerciasis
Medically reviewed by Cameron White, M.D., MPH —
Written by Claire Sissons
On August 19, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.