دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لنفانجایتیس [لنفانژیت] عفونت عروق لنفی حامل مایع لنفاوی در سراسر بدن است

لنفانجایتیس [لنفانژیت] عفونت عروق لنفی حامل مایع لنفاوی در سراسر بدن است. لنفانژیت عموماً برای درمان نیاز به آنتی‌بیوتیک دارد. عفونت‌های پوستی شایع‌ترین علت لنفانژیت محسوب می‌شود. مایع لنفاوی و سیستم لنفاوی به بدن در مقابله با عفونت کمک می‌کنند. در حالت معمول مایع لنفی برای تحویل لنفوسیت‌ها در راستای کمک به مقابله با عفونت به محل بروز آن وارد می‌شود. برخی از اوقات مایع لنفی عفونی شده در یک ناحیه از بدن وارد عروق لنفاوی شده باعث ایجاد لنفانژیت می‌شود. لنفانژیت نوعی عفونت ثانویه است، به این معنی که بر اثر عفونت دیگری ایجاد می‌شود. 

هر عفونت یا ویروسی، شامل سرماخوردگی می‎تواند باعث ورم گره‌های لنفاوی شود. سرطان نیز می‎تواند التهاب گره لنفاوی ایجاد کند.

گره‌های لنفاوی ارگان‌های تخم مرغی شکل کوچکی حاوی سلول‎های ایمنی هستند که به عناصر مهاجم بیگانه‌ای مثل ویروس‎ها حمله کرده و آنها را از بین می‌برند. گره‌های لنفاوی بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن به شمار می‎روند. گره‌های لنفاوی همچنین به نام غدد لنفی شناخته می‎شوند. گره‌های لنفاوی در بخش‌های مختلف بدن شامل گردن، زیر بغل، و کشاله ران وجود دارند. گره‌های لنفاوی با عروق لنفاوی مرتبطند که لنف را به سراسر بدن حمل می‎کنند. لنف یک مایع شفاف حاوی سلول‎های سفید خون (WBCs) و بافت‎های مرده و بیمار است که باید امحاء شوند. عملکرد اولیه گره‌های لنفاوی نگهداری سلول‎های مقابله کننده با بیماری در بدن و فیلتر کردن لنف پیش از ورود مجدد آن به جریان گردش خون است.

اگر زنی متوجه وجود توده‎ای در زیر بغل خود شده باشد وی باید در اولین فرصت ممکن وجود این توده را به پزشک خود اطلاع دهد.

توده زیر بغل به طور بالقوه دارای علل متعددی می‎تواند باشد. اغلب توده‌های زیر بغل بی‌ضرر هستند و نتیجۀ مستقیم رشد غیر نرمال بافت محسوب می‎شوند. به هر جهت توده‎های زیر بغل می‎توانند نشان دهندۀ یک مشکل زیربنایی جدی‎تر در مورد سلامت انسان نیز باشند. اگر موضوع چنین باشد، این توده‌ها نیاز به مداخلات پزشکی خواهند داشت. بروز توده‌ زیر بغل بسیار شایع است و معمولاً بر اثر ورم یک گره یا غده لنفی در ناحیۀ زیر بغل ایجاد می‎شود. 

لیمفدیما غیر قابل علاج است

لیمفدیما (ادم لنف) یا انسداد لنفاوی یک اختلال درازمدت است که در آن تجمع بیش از حد مایع در بافت‌ها سبب بروز ورم (ادم) می‌شود. سیستم لنفاوی بخشی از سیستم گردش خون بوده و برای عملکرد سیستم ایمنی حیاتی است. لیمفدیما بر اثر ایجاد انسدادی در این سیستم ایجاد می‌شود. لیمفدیما معمولاً یکی از بازوها یا پاها را درگیر می‌کند. در برخی موارد مبتلابه هر دو عضو مزبور می‌شود. برخی از بیماران ممکن است دچار ورم در ناحیۀ سر، ناحیۀ تناسلی یا قفسۀ سینه شوند. لیمفدیما غیر قابل علاج است. به هر جهت، در صورت درمان صحیح امکان کنترل این بیماری وجود دارد.

در موارد نادر ورم گره‎های لنفاوی بر اثر سرطان ایجاد می‎شود

ورم گره‎های لنفاوی به طور معمول بر اثر قرار گرفتن در معرض صدمات ناشی از باکتری‎ها یا ویروس‌ها ایجاد می‎شود. وقتی ورم گره‎های لنفاوی نتیجه یک عفونت باکتریایی باشد، زیر عنوان لنفادینیاتیس (لنفادنیت) شناخته می‎شود. در موارد نادر ورم گره‎های لنفاوی بر اثر سرطان ایجاد می‎شود. گره‎های لنفاوی که به نام غدد لنفاوی نیز شناخته می‎شوند، نقش مهمی در توانایی بدن برای مقابله با عفونت‎ها ایفاء می‎کنند. آنها پیش از آنکه ویروس‌ها، باکتری‎ها و دیگر علل بیماریزا بتوانند بخش‌های دیگر بدن را آلوده کنند به عنوان فیلتر و عامل محبوس شدن این عوامل بیماریزا وارد عمل می‎شوند. نقاطی در بدن که می‎توان متوجه ورم گره‎های لنفاوی شد شامل گردن، زیر چانه، زیر بغل و کشاله ران است.

شباهت سیستم لنفاوی به سیستم گردش خون مخصوصاً به برگشت خون وریدی به قلب مرتبط است

بسیاری از مردم این را می‌دانند که در صورت التهاب گلو گره‌های لنفاوی آنان متورم می‌شود اما پرسش این است که چرا چنین اتفاقی می‌افتد و چه چیزهای دیگری در مورد سیستم لنفاوی وجود دارد که دانستنشان برای مردم ضروری است؟ سیستم لنفی یا سیستم لنفاوی از جهات متعدد شبیه به سیستم گردش خون است، که در آن شبکۀ بزرگی از عروق یا رگ‌ها وجود دارد که تقریباً تمامی بافت‌های بدن را برای ایجاد امکان حرکت برای مایعی به نام لنف طی می‌کنند. این مایع به شکلی بسیار شبیه به برگشت خون از وریدها به قلب از رگ‌های لنفاوی تخلیه می‌شود.

لنفانژیوم بر اثر توسعۀ غیر نرمال سیستم لنفاوی ایجاد می‎شود، اما علت دقیق بروز این اختلال مشخص نیست

لنفانژیوم می‎تواند به هر قسمتی از بدن آسیب بزند اما معمولاً در سر، گردن یا دهان ظاهر می‎شود. ورم ناشی از یک کیسۀ پر از مایع یا تعدادی بیشتری از آنها است که بر اثر بروز مشکل در سیستم لنفاوی ایجاد می‎شود. سیستم لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی است و از شبکه‎ای از لوله‎ها تشکیل می‎شود که به رگ‎های لنفی معروفند. این رگ‎ها مایعی به نام لنف را در اطراف بدن و جریان خون نقل و انتقال می‌‏دهند. گره‎های لنفی جایگیر شده در اطراف سیستم لنفاوی به بدن کمک می‎کنند تا از شر عفونت و التهاب رها شود.

مقالات دیگر...