دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

احتقان (گرفتگی) در نوزادان شایع است

احتقان (گرفتگی) در نوزادان شایع است. احتقان نوزادی به طور معمول بی‌ضرر است، اما گاهی از اوقات ناراحت کننده بوده سبب گرفتگی بینی و تنفس پر سر و صدا یا سریع می‌شود. نوزادان ممکن است احتقان را در ناحیه بینی تجربه کنند (که احتقان بینی نامیده می‌شود) یا ممکن است صدای ایجاد شده به گونه‌ای باشد که گویی احتقان در قفسه سینه وجود دارد. علایم بسته به محل بروز احتقان متفاوت خواهد بود. احتقان بینی بیشتر شایع است، و اگر نوزاد خوش‌خلق بوده به خوبی قادر به تغذیه باشد، وضعیت مورد بحث نرمال بوده و احتمالاً حال بچه خوب است. به هر جهت پرستاران بچه می‌توانند او را با استفاده از یک مکنده پلاستیکی برای خارج کردن مخاط اضافی راحت‌تر کنند.

عدم مشاهده یا احساس بیضه در کیسه بیضه، یعنی محلی که انتظار بودن آن می‌رود، نشانه اصلی بیضه فرونیفتاده محسوب می‌شود

بیضه فرونیفتاده یا بیضه نزول نکرده (کریپتورکیدیزم) بیضه‌ای است که پیش از تولد بچه وارد محل اصلی قرارگیری خود در کیسه بیضه نشده است. این اختلال به طور معمول فقط دچار یکی از بیضه‌ها می‌شود، اما در بین حدود 10 موارد هر دو بیضه به این وضعیت درمی‌آیند. بیضه فرونیفتاده در کل عمومیت ندارد اما بین پسربچه‌های دچار تولد زودرس شایع است. در اکثریت قاطع موارد بیضه فرونیفتاده خود به خود و در طول چند ماه اول پس از تولد بچه وارد حالت اصلی قرارگیری خود می‌شود. اگر بچه دارای موردی از بیضه فرونیفتاده باشد و مشکل خود به خود برطرف نشود عمل جراحی می‌تواند بیضه را تغییر محل داده سر جای خود درون کیسه بیضه قرار دهد.

تب به خودی خود لزوماً نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست

تب به خودی خود لزوماً نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست. اگر رفتار نوزاد نرمال باشد حال وی احتمالاً خوب است. به هر جهت، اگر بچه زیر سه ماهه دچار تب بالای 38 درجه سانتی‌گراد در هنگام گرفتن درجه تب با دماسنج رکتال باشد، والدین باید بچه را به دکتر برسانند. شدت تب همیشه با میزان بیمار بودن بچه همبستگی ندارد. دمای بدن نوزاد ممکن است به دلایلی متفاوت از بیماری شامل گریه‎های طولانی مدت، نشستن زیر آفتاب داغ، یا گذراندن زمان به بازی کردن افزایش یابد. دمای بدن بچه در عین حال هنگام دندان درآوردن اندکی افزایش پیدا می‌کند. هیچ‌یک از این موارد باعث ایجاد تب نمی‌شود.

خون دماغ در کودکان سنین 2 تا 10 سال و نیز در مردم 50 تا 80 ساله به دفعات بیشتری رخ می‌دهد

خون دماغ در کودکان شایع است اما معمولاً کوتاه مدت بوده و به ندرت علتی برای نگرانی محسوب می‌شود. به هر حال موارد خونریزی شدید، برگشت کننده یا مداوم نیاز به مراقبت پزشکی دارد. پزشکان به خون دماغ زیر عنوان اپیستاکسیس اشاره می‌کنند. تقریباً 60 درصد مردم در مقطعی از زندگی خود دچار خون دماغ می‌شوند. به هر حال، این امکان وجود دارد که خون دماغ در کودکان سنین 2 تا 10 سال و نیز در مردم 50 تا 80 ساله به دفعات بیشتری رخ دهد. اگرچه خون دماغ در برخی مواقع می‌تواند هشدار دهنده باشد فقط در حدود 10 درصد موارد آن آنقدر جدی هستند که نیاز به درمان پزشکی داشته باشند.

بین آپنه خواب انسدادی کودکان و آپنه خواب در بزرگسالان تفاوت‌هایی وجود دارد

آپنه خواب انسدادی کودکان نوعی اختلال خواب است که در آن تنفس کودک تا حدودی یا به طور کامل و مکرراً در طول خواب دچار توقف می‌شود. این اختلال بر اثر باریک شدن یا انسداد راه هوایی فوقانی در طول خواب رخ می‌دهد. بین آپنه خواب انسدادی کودکان و آپنه خواب در بزرگسالان تفاوت‌هایی وجود دارد. در حالی که افراد بزرگسال به طور معمول دچار خواب‌آلودگی در طول روز می‌شوند، کودکان بیشتر محتمل است که به مشکلات رفتاری مبتلاء شوند. علت زیربنایی آپنه خواب در بزرگسالان اغلب اوقات چاقی است، حال آنکه در کودکان شایع‌ترین علت در این مورد بزرگ شدن ادنوئیدها و لوزه‌ها است. تشخیص و درمان زودهنگام برای پیشگیری از عوارض بیماری که می‌توانند باعث آسیب دیدن رشد کودک، نمو شناختی و رفتاری وی شوند اهمیت دارد.

چند نوع قارچ می‌توانند باعث ایجاد کرم حلقوی شوند

کرم حلقوی نوعی راش است که شبیه به کرمی صورتی یا قرمز رنگ به نظر می‌رسد که درست زیر پوست حلقه زده است. به هر حال، کرم حلقوی در واقع اصلاً کرم نیست. کرم حلقوی یک عفونت قارچی مُسری به نام تینیا یا درماتوفیتوسیس (درماتوفیتوز) است. بروز راش کرم حلقوی در نوزاد می‌تواند هشدار دهنده باشد اما نامحتمل است که سبب ایجاد مشکلات درازمدت شود. ممکن است تمیز دادن کرم حلقوی از دیگر انواع راش‌های شایع در نوزادان دشوار باشد، بنابراین بهترین کار آن است که برای تشخیص به پزشک مراجعه شود. کرم حلقوی بسیار قابل درمان است و داروهای غیر نسخه‌ای اغلب باعث از بین رفتن آن در طول چند روز می‌شوند.

از آنجا که چیزی به نام بهترین پوشک وجود ندارد، مردم باید از چیزی برای بچه خود استفاده کنند که بهترین کارآیی را دارد.

پمادها و خمیرها و کرم‎ها ممکن است کمتر از لوسیون‎ها آزردگی پوستی ایجاد کنند. هم پمادها و هم خمیرها یک فضای حایل ایجاد می‎کنند که برای پوست امکان دریافت هوا را می‎دهد. کرم‌ها روی پوست را خشک کرده و امکان گذر هوا از آن را ایجاد می‎کنند. در مورد بهترین محصول برای استفاده باید با پزشک مشورت شود. به عنوان یک قاعده کلی باید از محصولات طراحی شده برای نوزادان استفاده شود. مردم باید از استفاده از محصولات حاوی جوش شیرین، بوریک اسید، حنا، فنول، بنزوکائین، دیفن‎هیدرامین، یا سالیسیلات خودداری کنند. این ترکیبات می‎توانند برای بچه‌های کوچک سمی باشند.

مقالات دیگر...