دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

راه رفتن روی انگشتان پا یا پنجه پا در کودکان - عادت، و علل پزشکی

راه رفتن روی پنجه پا، پنجه‎روی، دیستروفی عضلانی، اتیسم، فلج مغزی، فلج سربرال، اختلال طیف اتیسم، عادت، کوتاه بودن تاندون آشیل، کودک نوپا

راه رفتن روی پنجه پا گاهی از اوقات از برخی اختلالات شامل فلج سربرال، دیستروفی عضلانی و اختلال طیف اتیسم ناشی می‎شود.

مقالات بیماری‌های کودکان و نوزادان

مایو کلینیک
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

راه رفتن روی انگشتان پا یا پنجه پا که زیر عنوان پنجه‌روی نیز شناخته می‎شود مشکلی نسبتاً شایع در کودکانی است که تازه راه رفتن را آغاز کرده‎اند. بیشتر کودکان این دوره را پشت سر می‎گذارند.
کودکانی که پس از مرحله نوپایی همچنان به راه رفتن به حالت مورد بحث ادامه می‎دهند، اغلب این شیوه راه رفتن را به صورت یک عادت در خود رشد می‎دهند. تا زمانی که کودک به شکل نرمال رشد و نمو خود را ادامه دهد، نامحتمل است که راه رفتن روی پنجه پا به علتی برای نگرانی تبدیل شود.
راه رفتن روی پنجه پا گاهی از اوقات از برخی اختلالات شامل فلج سربرال، دیستروفی عضلانی و اختلال طیف اتیسم ناشی می‎شود.

[مطالب این مقاله:]
• علایم راه رفتن روی انگشتان پا
• علل راه رفتن روی انگشتان پا
• تشخیص راه رفتن روی انگشتان پا
• درمان راه رفتن روی انگشتان پا

علایم راه رفتن روی انگشتان پا
پنجه‎روی راه رفتن روی انگشتان یا توپی قسمت جلو پا است.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر کودک پس از دو سالگی نیز کماکان به راه رفتن روی پنجه پا ادامه دهد باید وی را به پزشک ارجاع داد. در صورتی که بچه در سن کمتر دچار سفتی عضلانی، خشکی در تاندون آشیل یا فقدان هماهنگی عضلانی باشد نیز مراجعه به پزشک ضروری خواهد بود.

علل راه رفتن روی انگشتان پا
به طور معمول راه رفتن روی پنجه پا عادتی است که در هنگام یادگیری راه رفتن در کودک شکل می‎گیرد. در برخی موارد معدود راه رفتن روی پنجه پا نتیجۀ اختلالی زیربنایی مثل موارد فهرست شده در زیر است:
• کوتاه بودن تاندون آشیل. تاندون آشیل عضلات زیر زانوی پا را به پشت استخوان پاشنه پا متصل می‎کند. اگر تاندون آشیل بیش از حد کوتاه باشد می‎تواند مانع از رسیدن پاشنه پا به زمین شود.
فلج مغزی. راه رفتن روی پنجه پا می‎تواند به علت یک اختلال حرکتی، تون عضلانی یا حالت ناشی از آسیب دیدگی یا رشد غیر نرمال قسمت‎هایی نابالغ از مغز باشد که عملکرد حرکتی را کنترل می‎کنند.
• دیستروفی عضلانی. راه رفتن روی پنجه پا برخی از اوقات در بیماری ژنتیکی دیستروفی عضلانی بروز می‎کند که در آن الیاف عضلانی به شکلی غیر معمول مستعد آسیب دیدن یا تضعیف شدن به مرور زمان هستند. تشخیص ابتلاء به این بیماری زمانی بیشتر محتمل است که بچه پیش از آغاز راه رفتن روی پنجه پا به شکل نرمال راه می‎رفته است.
• اتیسم. راه رفتن روی پنجه پا با اختلالات طیف اتیسم مرتبط دانسته شده است. اتیسم به توانایی ارتباطی کودک و فعل و انفعال وی با دیگران آسیب می‎زند.

ریسک فاکتورهای راه رفتن روی انگشتان پا
راه رفتن روی پنجه پا، گذشته از موضوع عادت، به عنوان راه رفتن روی پنجه پا به علت نامشخص شناخته می‎شود، که گاهی از اوقات در خانواده‎ها ادامه پیدا می‎کند.

عوارض راه رفتن روی انگشتان پا
راه رفتن مداوم روی پنجه پا می‎تواند خطر افتادن یا سقوط را در مورد کودک افزایش دهد. این وضعیت در عین حال می‎تواند به صورت دلیلی برای انگشت نما شدن در جامعه دربیاید.

تشخیص راه رفتن روی انگشتان پا
راه رفتن روی انگشتان پا را می‎توان در طول یک معاینه بالینی مشاهده کرد. در برخی موارد پزشک ممکن است از آنالیز راه رفتن یا آزمونی به نام الکترومیوگرافی (EMG) استفاده کند.
در طول EMG یک سوزن باریک با الکترودی متصل به آن به درون عضله پا فرو برده می‎شود. الکترود فعالیت الکتریکی را در عضله یا عصب آسیب دیده اندازه‎گیری می‎کند.
اگر پزشک به وجود اختلالی مثل فلج مغزی یا اتیسم مشکوک باشد، انجام معاینه نورولوژیک یا تست‎های مربوط به تأخیر رشد را توصیه خواهد کرد.

درمان راه رفتن روی انگشتان پا
اگر راه رفتن روی پنجه پا در کودک به صورت عادت بوده باشد، به درمان نیاز نیست. بچه احتمالاً بر این عادت غلبه خواهد کرد. در این وضعیت پزشک احتمالاً به مشاهده روش راه رفتن بچه در طول ویزیت‎های صورت گرفته در مطب اکتفا خواهد کرد.
اگر وجود یک مشکل فیزیکی عامل تقویت کننده برای راه رفتن روی پنجه پا باشد، گزینه‌های درمانی موارد زیر را شامل می‎شود:
• فیزیوتراپی. حرکات کششی ملایم ناحیه ساق پا و عضلات پا می‎تواند به بهبود راه رفتن کودک منجر شود.
• عضوبند یا اسپلینت پا. گاهی از از اوقات این وسایل به رفع مشکل راه رفتن کمک می‏کنند.
• قالب سریالی. اگر فیزیوتراپی یا استفاده از اسپلینت مفید نباشد دکتر ممکن است استفاده از یک سری قالب زیر زانو را برای بهبود پیشرونده توانایی آوردن انگشتان به سمت ساق پا توصیه کند.
• انابوتولینوم‎توکسینآ. تزریق‎های بوتاکس به داخل ماهیچه عضله گاهی از اوقات برای کمک به راه رفتن به شکل نرمال استفاده می‎شود.
• جراحی. در صورت ناکارآمد بودن روش‎های درمانی محافظه‎کارانه، پزشک ممکن است عمل جراحی را برای بلندتر کردن عضلات یا تاندون‎های پشت ساق پا توصیه کند.
اگر راه رفتن روی پنجه پا با فلج مغزی، اتیسم یا مشکلات دیگر همراه باشد، درمان بر اختلال زیربنایی متمرکز می‎شود./

Source:
Toe walking in children
Mayo Clinic
April 26, 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.