دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رنگ مدفوع نوزاد - علل، و زمان نیاز به دکتر

مقالات بیماری‌های کودکان و نوزادان

• رنگ‌های مدفوع و علل آنها
• دیگر کیفیت‌ها
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• مدفوع سالم در نوزادان
• خلاصهمدفوع نوزاد در طول روزها، هفته‌ها و ماه‌های اول زندگی دچار تغییر می‌شود، و طیفی گسترده از رنگ‌ها در این مورد نرمال محسوب می‌گردد.
در اطفال سن، رژیم غذایی و وضعیت سلامت دلایل اصلی تغییرات رنگ مدفوع محسوب می‌شوند. رنگ مدفوع در نوزادگان [نوزاد تازه به دنیا آمده] تقریباً سیاه است، در حالی که نوزادان بزرگ‌تر دارای مدفوع زرد رنگ یا قهوه‌ای هستند.
تغذیه با شیر پستان و شیر خشک نیز بر رنگ مدفوع تأثیرگذار است.

رنگ‌های مدفوع و علل آنها
عوامل مختلفی می‌توانند باعث تغییر رنگ مدفوع نوزاد شوند. رنگ‌های شایع و علل ایجاد آنها به قرار زیر است:


سیاه
در نوزادان کوچک‌تر از یک هفته، رنگ سیاه در مدفوع نرمال و سالم محسوب می‌شود. به هر حال پس از گذشت هفته اول وجود رنگ مزبور می‌تواند نشان دهنده وجود اختلالی در سلامت نوزاد باشد.
نوزاد در طول 24 ساعت اول زندگی مکونیوم دفع می‌کند. مکونیوم مدفوع به رنگ سیاه و متراکم است. مکونیوم از سلول‌ها، مایع آمنیوتیک، صفرا و مخاط خورده شده در رحم تشکیل می‌شود. مکونیوم استریل است و بنابراین به طور معمول بو نمی‌دهد.
در طول چند روز اول زندگی نوزاد دفع مکونیوم را ادامه می‌دهد. رنگ مکونیوم باید به تدریج تغییر کند و از سیاه به سبز تیره و سپس زرد گرایش یابد.
پس از گذشت یک هفته از زندگی، مدفوع نوزاد دیگر نباید سیاه باشد. اگر رنگ سیاه مدفوع ادامه داشته باشد نوزاد را باید پیش دکتر برد. تداوم رنگ سیاه در مدفوع به این معنی است که نوزاد دچار خونریزی در سیستم گوارش خود است.

زرد
در مورد نوزاد دارای تغذیه از شیر مادر این رنگ مدفوع نرمال است. مدفوع نوزاد گرایشی به زرد تیره دارد و ممکن است رگه‌ها یا باریکه‌های کوچکی در آن مشاهده شود.
رگه‌ها ناشی از شیر پستان و بی‌ضررند. مدفوع نوزادان دارای تغذیه از شیر پستان اغلب به عنوان "بذری" توصیف می‌شود. بذرهای نام برده شبیه به کشک گرفته از پنیر کاتیج بوده اما زردرنگند.

قهوه‌ای یا نارنجی
این رنگ در مورد نوزاد دارای تغذیه با شیر خشک نرمال است.
وقتی نوزاد شیر خشک می‌خورد، مدفوع وی گرایشی به رنگ قهوه‌ای روشن یا نارنجی دارد. این مدفوع ممکن است تا حدودی تیره‌تر و سفت‌تر از مدفوع نوزادان دارای تغذیه از شیر پستان باشد.

سبز
بسیاری از نوزادان گهگاه مدفوع به رنگ سبز دفع می‌کنند. برخی علل محتمل در این مورد عبارتند از:
• کُند بودن روند گوارش، معمولاً به این علت که نوزاد بیش از وضعیت معمول تغذیه کرده است
• وجود غذاهای سبز در رژیم غذایی مادر شیرده
سرماخوردگی یا وجود مشکلی در معده
آلرژی غذایی یا عدم تحمل غذایی
• وجود آنتی‌بیوتیک، در بچه یا مادر شیرده
• درمان برای یرقان
مدفوع برخی نوزادان به شکل طبیعی تا حدودی سبز رنگ است. اگر نوزاد در حال وزن گرفتن باشد و سالم به نظر برسد، مدفوع سبز رنگ لزوماً علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شود.

قرمز
رنگ قرمز برای مدفوع نوزادان نرمال و سالم نیست.
مدفوع معمولاً در صورت وجود خون در آن به رنگ قرمز درخواهد آمد. در این وضعیت بچه باید به پزشک ارجاع داده شود.
نوزاد ممکن است دچار مشکلی در سلامت خود بوده یا مقدار کمی خون بلعیده باشد. این اتفاق در صورتی که نوک پستان مادر دچار ترک یا خونریزی باشد رخ می‌دهد. دیگر علت قرمز رنگ بودن مدفوع در نوزاد خونریزی از مقعد است.

سفید
این رنگ برای مدفوع نوزاد سالم نیست.
مدفوع سفید رنگ ناشایع است و می‌تواند نشان دهنده وجود مشکلی در کبد نوزاد باشد.
برای مثال، یرقان در نوزادان بسیار شایع است، و در حدود 80 درصد نوزادان در طول نخستین روزهای زندگی خود دچار یرقان می‌شوند. یرقان به طور معمول در طول 2 هفته اول زندگی نوزاد از بین می‌رود.
هر کسی که ظن به یرقان در مورد نوزاد وی بعد از گذشت 14 روز از تولد وجود داشته باشد باید نسبت به بررسی مدفوع نوزاد خود اقدام کند. رنگ پریده یا سفید رنگ بودن مدفوع می‌تواند نشانه مشکل کبد باشد. دیگر نشانه‌ای که باید در جستجوی آن بود زرد رنگ بودن ادرار است.
اگر نوزاد دارای مدفوع سفید یا رنگ پریده باشد، دکتر ممکن است میزان بیلی‌روبین نوزاد را اندازه‌گیری کند. بیلی‌روبین ترکیبی است که به خلاص شدن از مواد زائد کمک می‌کند. دو نوع بیلی‌روبین وجود دارد و اگر سطح هر یک از آنها بالا باشد، این می‌تواند سبب بروز مشکلاتی برای سلامت شود.

دیگر کیفیت‌ها
مدفوع نوزاد همچنین می‌تواند در طیفی از بافت‌ها و دیگر ویژگی‌ها بروز کند. پیش از اینکه نوزاد خوردن غذاهای جامد را شروع کند مدفوع او به طور معمول بسیار نرم است.
نوزادان دارای تغذیه از شیر پستان ممکن است مدفوع کاملاً شل و ول یا رشته‌ای داشته باشند، در حالی که نوزادان با تغذیه شیر خشک گرایشی به دفع مدفوع سفت‌تر اما نه جامد، از خود نشان می‌دهند.
وجود مخاط نیز در مدفوع نوزاد شایع است و به ندرت نشانه هر گونه مشکلی در سلامت به شمار می‌رود. به هر حال اگر نوزاد نشانه‌های دیگری از رفتار غیر معمول یا ناخوشی داشته باشد مردم باید با پزشک مشورت کنند.
خشک یا سفت بودن مدفوع می‌تواند به این معنی باشد که نوزاد مایعات کافی نمی‌نوشد یا احتمال مریض بودن او وجود دارد.
پس از آنکه نوزاد خوردن غذاهای جامد را شروع می‌کند، مدفوع سفت می‌تواند نشانه‌ای از یبوست نیز باشد. نوزادان عموماً زمانی یبوستی می‌شوند که به آنها غذاهایی داده می‌شود که نوزادان هنوز آماده هضم آن نیستند.
غذاهای بیش از حد آبکی می‌توانند باعث اسهال شوند. نوزاد دچار اسهال نیز ممکن است بیش از وضعیت معمول مدفوع دفع کند یا دمای بدن وی بالا باشد. اسهال می‌تواند باعث دهیدراسیون شود، که به شکل بالقوه برای نوزادان مشکلی جدی است.
هر نوزادی متفاوت است و برخی از آنان بیش از دیگران دفع مدفوع دارند. بسیاری از نوزادان پس از هر وعده غذا مدفوع دفع می‌کنند، با وجودی که گرایشی به کاهش تواتر دفع مدفوع پس از رسیدن به سن شش هفتگی در نوزادان دیده می‌شود. نوزادان دارای تغذیه از شیر پستان ممکن است فقط در هفته یک بار دفع مدفوع داشته باشند. تواتر سالم در نوزادان دارای تغذیه از شیر خشک روزی یک بار است.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
همچنان که نوزاد رشد می‌کند مدفوع وی اغلب دچار تغییر رنگ می‌شود. برای مثال، وقتی نوزاد خوردن غذاهای جامد را شروع می‌کند، آنچه می‌خورد بر رنگ مدفوع وی تأثیر می‌گذارد. غذاهای غیر قابل هضم در مدفوع نیز می‌توانند باعث تغییر رنگ آن شوند.
رنگ‌های نامعمول مثل سبز، ممکن است نشانه مشکلی در سلامت نباشند. رنگ مدفوع می‌تواند برای دوره‌ای کوتاه تغییر کند و سپس به رنگ معمول خود برگردد.
رنگ‌های سفید، قرمز یا سیاه استثناء هستند - این رنگ‌ها می‌توانند نشان دهنده مشکلی در سلامت نوزاد باشند.
همچنین اگر مقدار زیادی مخاط منظماً در مدفوع وجود داشته باشد این وضعیت می‌تواند نشان دهنده یک بیماری تلقی گردد.
در صورت وجود هر گونه نگرانی در مورد سلامت نوزادان مردم باید با پزشک مشورت کنند.

مدفوع سالم در نوزادان
انتظار می‌رود که نوزادان مکرراً و گاهی اوقات پس از هر وعده غذا مدفوع دفع کنند. نوزادان بزرگ‌تر از 3 هفته ممکن است در هر مورد دو تا سه بار در روز تا یک بار در هفته مدفوع دفع کنند.
مدفوع بی‌مشکل ممکن است به رنگ زرد، نارنجی یا سبز باشد و بافت آن ممکن است شُل یا تا حدودی محکم باشد. مدفوع نوزاد نباید سفت یا آبکی باشد.
نوزادان اغلب در زمان دفع مدفوع کمی زور می‌زنند و ممکن است سر و صدا راه بیندازند یا سه گره آنان درهم برود. این وضعیت نرمال است. به هر حال، زور زدن زیاد یا ناراحتی در موقع دفع مدفوع می‌تواند نشانه یبوست باشد.

خلاصه
رنگ مدفوع را می‌توان به عنوان یک سرنخ برای پیگیری وضعیت سلامت نوزاد دنبال کرد.
مدفوع کاملاً نرم و خاکی رنگ به طور معمول سالم است. به هر حال، مدفوع قرمز یا سفید اغلب پیامی در مورد وجود مشکلی در سلامت است که نیاز به مراقبت دارد - و همین موضوع در مورد نوزادان مسن‌تر از یک هفته مصداق دارد.
در مجموع تا زمانی که نوزاد در حال وزن‌گیری و تغذیه او به میزان نیاز است، طیف گسترده‌ای از رنگ‌های مدفوع نرمال محسوب می‌شود./


• کاریسا استیفنس، کلیر سیسونس
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
Baby poop color: Causes and when to see a doctor
Medically reviewed by Carissa Stephens, R.N., CCRN, CPN
On December 4, 2019
New —
Written by Claire Sissons

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کودکان دارای مخمر روده در معرض خطر آسم قرار دارند

کمبود خواب باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.