دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

احتمال بلوغ زودرس در دختران بیش از پسران است. در صورت بروز هر یک از علایم و نشانه‎های بلوغ زودرس بچه باید به پزشک ارجاع داده شود.

بلوغ زودرس هنگامی مطرح می‎شود که علایم جسمانی بزرگسالان (بلوغ) به صورت زودهنگام در کودک بروز می‎کند. اگر بلوغ پیش از سن 8 سالگی در دختران و پیش از 9 سالگی در پسران آغاز شود، بلوغ زودرس تلقی می‎شود. بلوغ شامل رشد سریع استخوان‎ها و عضلات، تغییرات در ابعاد و شکل بدن، و ایجاد توانایی زادآوری (تولید مثل) در فرد است. علت بروز بلوغ زودرس اغلب اوقات ناشناخته است. در موارد نادر برخی اختلالات مثل انواع عفونت، اختلالات هورمونی، تومورها، ناهنجاری‎های مغزی یا انواع آسیب دیدگی می‎توانند سبب بلوغ زودرس گردند. درمان بلوغ زودرس به طور معمول شامل استفاده از دارو برای به تأخیر انداختن رشد بیشتر است.

از دادن داروهای سرفه به کودکان زیر چهار سال باید خودداری شود. این داروها نه فقط برای استفاده در کودکان خردسال تأیید نشده‎اند، بلکه هیچ شواهدی دال بر مفید بودن آنها در این گروه سنی وجود ندارد

کالبد کوچک کودک می‎تواند در صورت هجوم سرفه صدای بزرگی از خود ایجاد کند. برای کمک به کودک خویش برای مقابله با سرفه، مردم باید علل شایع سرفه در کودکان را بدانند و راه‎های مداوای آنها در محیط خانه را بشناسند. سرفه در کودکان به طور معمول نشانۀ آن است که بدن آنان در تلاش است تا خود را از شر یک مادۀ تحریک کننده - که می‎تواند یک مادۀ آلرژی‌زا تا جسمی خارجی را شامل شود - خلاص کند. انواع سرماخوردگی، آنفولانزا، و خناق (کروپ) می‎توانند به بروز سرفۀ ادامه‎دار در کودکان منجر شوند. سرماخوردگی‎ها گرایشی به ایجاد سرفه‌های بریده بریدۀ خفیف تا متوسط از خود نشان می‎دهند. 

علایم پنومونی پیاده‎روی ممکن است بین یک هفته تا یک ماه تا هنگام رفع کامل ادامه پیدا کنند اما در عین حال امکان ادامۀ علایم تا 6 هفته وجود دارد

پنومونی پیاده‎روی (یا ذات‎الریه پیاده‎روی) نوعی عفونت ریه است که اغلب با تب خفیف و سرفه همراه است. این بیماری گرایشی به آسیب زدن به بچه‎های پنج ساله و بزرگ‎تر دارد. پنومونی باعث می‎شود تا کیسه‎های هوایی کوچک درون ریه‏ها ملتهب و پر از مایع شود. این موضوع اغلب سبب بروز مشکلات تنفسی می‌گردد. پنومونی پیاده‎روی همچنین زیر عنوان پنومونی اتیپیکال یا پنومونی بدون علت مشخص شناخته می‎شود. پنومونی پیاده‎روی نوعی خفیف از این بیماری است و می‎تواند بر اثر وجود باکتری یا ویروس ایجاد شود.

بیماری سیور نوعی صدمه به پاشنۀ پا است که در کودکان دارای فعالیت جسمانی و ورزشی بروز می‎کند. بیماری سیور شکوه‎ای رایج در کودکان است که سبب بروز درد موقت می‌شود، و نه آسیب‎های درازمدت. این بیماری نام خود را از آنجا گرفت که جیمز وارن سیور، پزشک آمریکایی اولین کسی بود که این بیماری را در سال 1912 توصیف کرد. بیماری سیور همچنین زیر عنوان آپوپتوزیز کالکانیال نیز شناخته می‎شود. بر مبنای اعلام "آکادمی پزشکان خانواده آمریکا"، بیماری سیور شایع‎ترین علت درد پاشنۀ پا در کودکان 5 تا 11 ساله است.

سلامت روانی در نمونه‎هایی که مادران آنها در دوران بارداری در شرایط سوء تغذیه بسر برده بودند، ضعیف‎تر بود

یک مطالعه با استفاده از داده‎های تاریخی پی برده است که فرزندان متولد شده از مادرانی که در طول دوران بارداری با قحطی مواجه بوده‎اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلاء به اختلالات روانی در دوران بزرگسالی قرار دارند. در برخی جنبه‎ها هر آنچه مادر بادرار تجربه می‎کند، برای فرزند نازادۀ وی نیز اتفاق می‎افتد. به هر جهت، تحقیق در مورد اثرات اتفاقات جانبی زندگی بر فرزند زن باردار می‎تواند چالش‌برانگیز باشد. مطالعاتی از این دست به دوره‌های طولانی پیگیری نیاز دارند، و البته هیچ توجیه اخلاقی برای اینکه بتوان زنان باردار را زیر فشار آزمایشی قرار داد وجود ندارد. اخیراً محققان بر آن شدند تا آشکار کنند که آیا سوء تغذیه در دوران بارداری بر سلامت روانی فرزند زن در آینده تأثیر منفی می‎گذارد یا خیر. برای رسیدن به بینشی در این مورد محققان داده‎های تاریخی مربوط به قحطی هلند در سال‎های 1944 و 1945 را گردآوری کردند.

پیش از استفاده از گریپ واتر والدین باید موضوع را با پزشک کودکان مورد مشورت قرار دهند.

کولیک برای والدین نوزادان اتفاقی ناامیدکننده و هراس‎آور است. از سوی دیگر بچه‎های سالم دچار کولیک دستکم به مدت سه ساعت در روز در طول سه روز در هفته یا بیشتر ظاهراً بدون هیچ علت خاصی گریه می‎کنند. در گذشته، دکترها عنوان می‎کردند که کولیک بر اثر درد یا آشوب معده در نوزاد رخ می‎دهد، اما این ادعا اثبات نشده است. علی‎رغم این موضوع، بسیاری از والدین از گریپ واتر یا آب مخلوط با گیاهان برای تسکین آشوب معده در نوزادان استفاده می‎کنند، و این روند برای بسیاری از والدین و نیز حامیان طب جایگرین و گیاهی محبوبیت پیدا کرده است.