دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دلیل اصلی هپاتیت الکلی مصرف زیاد و طولانی مدت الکل است. مواد شیمیایی سمی رها شده از طریق تجزیة الکل سبب التهاب شده و می‌تواند سلول‌های کبدی را نابود کند.

مقالات بیماری کبدی / هپاتیت
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• براین وو، دکتر النا بیگرز
• ترجمة هستی فراست‌فر


هپاتیت الکلی نوعی بیماری است که بر اثر نوشیدن مشروبات الکلی ایجاد می‌شود. این بیماری سبب ساخته شدن چربی در سلول‌های کبدی، همچنین التهاب و حتی ایجاد جراحت در کبد می‌شود.
این اختلال اغلب اوقات در افراد دچار مصرف زیاد مشروب الکلی بروز می‌کند. افرادی که طی سالیان متمادی به مقدار زیاد مشروب الکلی مصرف می‌کنند و مقادیر مسمومیت‌زای الکل در بدنشان جمع می‌شود بیش از دیگران در خطر ابتلاء به این بیماری قرار دارند.


آنچه در این مقاله می‌خوانید:
• الکل و کبد
• علایم هپاتیت الکلی
• علل و ریسک فاکتورهای هپاتیت الکلی
• تشخیص هپاتیت الکلی
• درمان هپاتی الکلی
• پیشگیری از هپاتیت الکلی


الکل و کبد
الکل اتیلیک یا اتانول یکی از ترکیبات موجود در آبجو، شراب، و لیکور است که می‌تواند سبب مسمومیت شود. الکل به تمامی دستگاه‌های بدن و همچنین سیستم عصبی مرکزی آسیب می‌زند. اثرات الکل بر فرد دقیقاً به میزان مصرف الکل توسط وی بستگی دارد.
نوشیدن مقدار زیاد الکل می‌تواند به انواع مشکلات سلامت منجر شود. افراط در الکل می‌تواند سبب مشکلات جدی برای سلامت شامل موارد زیر شود:
- سیروز
- التهاب لوزالمعده
- سرطان
- فشار خون بالا
- اختلالات روانی
- سوءمصرف یا وابستگی به الکل
در زنان باردار، الکل می‌تواند سبب آسیب دیدن جنین شود و خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش دهد. بی‌پروایی در مصرف الکل همچنین می‌تواند خطر اتفاقات و سوانح ناگوار در زندگی روزمره را در پی داشته باشد.

هپاتیت الکلی و کبد
کبد دومین دستگاه بزرگ بدن است. کبد مسؤول پردازش خوردنی‌ها و آشامیدنی‌های انسان و تبدیل آنها به ریزمغذی‌هایی است که به راحتی برای بدن قابل استفاده باشند.
کبد همچنین مسؤول دور کردن مواد مُضر از خون است. الکل می‌تواند به سلول‌های کبد آسیب رسانده و حتی آنها را نابود کند. کبد الکل را تجزیه می‌کند به شکلی که بدن بتواند آن را دفع کند.
بدن الکل را پردازش می‌کند، اما این کار را فقط در مورد مقادیر اندک آن می‌تواند انجام دهد. مقدار اضافی الکل از طریق جریان خون در سراسر بدن رها می‌شود. نوشیدن الکل به میزانی بیش از آنچه کبد قادر به پردازش آن است می‌تواند سبب جراحت یا آسیب جدی کبد شود.

علایم هپاتیت الکلی
یکی از شایع‌ترین علایم هپاتیت الکلی زردی (یرقان) است، که سبب بروز زردی در پوست و چشم‌ها می‌شود. دیگر علایمی که ممکن است در هپاتیت الکلی بروز کنند شامل موارد زیر هستند:
- از دست دادن اشتها
- تهوع
- استفراغ
- درد معده
- تب
- خستگی و ضعف عمومی بدن
- کاهش وزن
هپاتیت الکلی عموماً در دو گروه خفیف یا شدید تعریف می‌شود. هپاتیت الکلی خفیف برخی از اوقات می‌تواند با بالا رفتن مصرف الکل تشدید شود.
هپاتیت الکلی شدید می‌تواند بدون هشدار قبلی بروز کند. این نوع هپاتیت می‌تواند به عواض جدی نظیر نارسایی کبدی و حتی مرگ منجر شود. علایم و نشانه‌های هپاتیت الکلی شدید شامل موارد زیر است:
- تجمع مایعات در بخش بالایی بدن
- بروز حالت گیجی و تغییرات رفتاری بر اثر تجمع سموم در بدن که در شرایط معمول تجزیه شده و از بدن دفع می‌شوند.
- نارسایی کبد و کلیه
علایم و نشانه‌های هپاتیت الکلی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این علایم و نشانه‌ها بر اثر شدت بیماری و نیز دوره‌های اخیر مصرف الکل تغییر می‌کنند.

علل و ریسک فاکتورها
دلیل اصلی هپاتیت الکلی مصرف زیاد و طولانی مدت الکل است. مواد شیمیایی سمی رها شده از طریق تجزیة الکل سبب التهاب شده و می‌تواند سلول‌های کبدی را نابود کند.
به مرور زمان زخم‌ها شروع به جایگزین شدن با بافت‌های سالم کبد می‌کنند، که این وضعیت سبب ایجاد اختلال در کارکرد کبد می‌شود. جراحات برگشت‌ناپذیر یا سیروز / cirrhosis مرحلة نهایی بیماری کبد الکلی است.
وقتی سیروز گسترش پیدا می‌کند، می‌تواند به سرعت منجر به نارسایی کبدی شود. کبد آسیب دیده نیز می‌تواند به جریان خون کلیه‌ها آسیب برساند، که این سبب بروز آسیب کلیوی و نارسایی کلیه می‌شود.
چند عامل می‌توانند باعث تشدید هپاتیت الکلی شوند. افراد دچار انواع دیگر هپاتیت در معرض ریسک بالاتری برای بیماری قرار دارند و باید از خوردن مشروب اجتناب کنند. جذب ناکافی مواد غذایی در روده نیز می‌تواند یکی از مشکلات باشد.
اغلب افراد رنجور از هپاتیت الکلی دچار سوء تغذیه هستند زیرا نوشیدن مقدار زیاد الکل اشتها به غذا را از بین می‌برد. در نتیجه، اغلب افراد دارای مصرف زیاد الکل بیشتر کالری‌های مورد نیاز روزانة خود را از الکل به دست می‌آورند. سوء تغذیه همچنین می‌تواند به ایجاد بیماری کبدی کمک کند.
دیگر ریسک فاکتورها موارد زیر را شامل می‌شوند:
- جنسیت: زنان در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به هپاتیت الکلی قرار دارند
- چاقی
- عوامل ژنتیکی
- نژاد و قومیت: آفریقایی آمریکایی تبارها و اسپانیایی تبارها در معرض ریسک بالاتری برای ابتلاء به هپاتیت الکلی قرار دارند
- افراط در نوشیدن مشروب: نوشیدن پنج یا شش پیک مشروب در یک وعده می‌تواند ریسک ابتلاء به هپاتیت الکلی را افزایش دهد


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
مستی چه عالمی دارد؟
الکل، مشروب الکلی، هپاتیت، کبد، هپاتیت الکلی، کبد، تشکیل چربی در کبد، عوامل ژنتیکی، نژاد و قومیت، سیستم عصبی مرکزی


تشخیص هپاتیت الکلی
در مورد برخی از افراد ممکن است تا هنگام پیشرفت بیماری هپاتیت الکلی هیچ‌گونه علامت یا نشانه‌ای بروز نکند. پزشکان کار تشخیص این بیماری را با گرفتن شرح حال کامل و معاینة جسمانی بیمار شروع می‌کنند. در طول معاینه پزشک همچنین از بیمار در مورد تاریخچة مصرف الکل وی و تشریح عادت‌های مشروب‌خواری او سؤال می‌کند.
تست‌های خونی برای تعیین ابتلاء فرد به هپاتیت الکلی شامل موارد زیر است:
- تست‌های مرتبط به کبد
- شمارش سلول‌های خون
- دفعات خونریزی
- تست‌های الکترولیت
- تست‌های تعیین دیگر مواد شیمیایی بدن
برای تشخیص دقیق‌تر و رسیدن به تصویر بهتر از وضعیت کبد، اسکن‌های اولتراسوند، سی‌تی اسکن و MRI مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر از مجموعة تست‌های انجام شده جواب دقیق و روشن به دست نیاید، از بیوپسی یا نمونه‌برداری کبد استفاده می‌شود.
در بیوپسی کبد نمونة ‌کوچکی از بافت آن برداشته شده و برای بررسی وضعیت بافت زیر میکروسکپ قرار می‌گیرد.

درمان هپاتیت الکلی
درمان اصلی در مورد این بیماری قطع کامل مصرف مشروب الکلی است. به طور دقیق هیچ داروی مشخصی برای درمان هپاتیت الکلی وجود ندارد. هدف درمان در مورد این بیماری کاهش یا تخفیف علایم بیماری و متوقف کردن سیر پیشرفت آن است.
جراحات کبد همیشه باقی می‌مانند اما کبد می‌تواند برخی از آسیب‌های ناشی از الکل را به شکلی که فرد بتواند به زندگی متعارف ادامه دهد، ترمیم کند. امید به درمان تجدید کامل یا محدود عملکرد نرمال کبد است.
پزشک ممکن است برنامه‌های درمان الکل را برای برخی از بیماران توصیه کند. در این مورد درمان‌های سرپایی یا بیمارستانی بسته به وضعیت فرد بیمار وجود دارد. این برنامه‌های قطع مصرف الکل می‌تواند در کمک به افرادی نظیر الکلی‌ها که دچار سوءمصرف الکل هستند بسیار مفید باشد.
تغییرات رژیم غذایی نیز توصیه می‌شود. برای بیماران دچار سوء تغذیه و در راستای کمک به رفع مشکل، ویتامین‌های خاص یا رژیم‌های غذایی مخصوص توصیه می‌شود.
برای افراد دچار هپاتیت الکلی شدید و برای کمک به کاهش التهاب کبد، داروهایی نظیر کورتیکوستروئیدها و پنتوکسی‌فیلین / pentoxifylline تجویز می‌شود. در برخی موارد تنها شانس بیمار دچار هپاتیت الکلی انجام پیوند کبد است، اما در این مورد معمولاً فهرست انتظار و فرآیند اهداء کبد بسیار طولانی است.

پیشگیری از هپاتیت الکلی
در حال حاضر میزان دقیق الکل مصرفی برای ایجاد هپاتیت الکلی مشخص نیست. مایو کلینیک / Mayo Clinic می‌نویسد که اغلب افراد دچار هپاتیت الکلی در تاریخچه مشروب‌خواری خود سابقة مصرف 106 گرم مشروب – 7 لیوان شراب، 7 آبجو، یا 7 پیک مشروب الکلی – روزانه را به مدت دستکم 20 سال داشته‌اند. بهترین راه برای پیشگیری از ابتلاء به هپاتیت الکلی قطع مصرف آن به طور کامل است./


Source: 
Medical News Today
Alcoholic Hepatitis: Symptoms, Treatment, and Outlook
Last reviewed Mon 7 November 2016
By Brian Wu
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آیا در مورد سیگار حاشیه امنیت معنی دارد؟

دود حشیش عملکرد رگ‌‌های خونی را مختل می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.