دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه چیز باعث میل نمک می‌شود؟

نمک، میل نمک، هوس نمک، گرایش به نمک، بیماری ادیسون، اضطراب، سندرم بارتر، استرس، غدد فوق کلیوی، سدیم، سندرم پیش از عادت ماهانه، مشکلات خواب، تعریق بیش از حد، ملالت، غدد آدرنال

میل مداوم به خوردن نمک می‎تواند نشانه‎ای از برخی اختلالات پزشکی باشد

مقالات تغذیه / رژیم غذایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جنیفر بِری، دکتر الن کی. لیو
• ترجمه هستی فراست‎فر

هر کسی که تا حالا عادت به خوردن مقدار زیادی پاپ کورن، چیپس یا سیب زمینی سرخ کرده خورده پیدا کرده باشد می‎داند که مقاومت در برابر میل به نمک دشوار است. با وجودی که در سطح ایالات متحد آمریکا مردم نمک زیادی در رژیم غذایی خود مصرف می‌کنند، میل نمک همچنان مشکل شایعی است.
برخی از مردم معتقدند که ولع غذا نشانه‎ای از این است که چیزی در بدن دچار کمبود است، اما به طور معمول موضوع چنین نیست. اغلب هوس‌ها در این مورد به غذاهای ناسالمی برمی‎گردد که مواد مغذی اندکی دارند یا اصلاً فاقد ارزش تغذیه‎ای هستند.
میل نمک شایع است و معمولاً نتیجۀ عواملی مثل خستگی یا استرس است. گاهی از اوقات میل نمک ممکن است مرتبط به یک اختلال پزشکی یا کمبود سدیم باشد.
در این مقاله ما هفت علت میل به نمک شامل فقدان خواب، تعریق بیش از حد، و برخی اختلالات اصلی پزشکی را بررسی خواهیم کرد.
مطالب این مقاله:
• استرس
• فقدان خواب
• ملالت
• تعریق بیش از حد
سندرم پیش از عادت ماهانه (PMS)
بیماری ادیسون
سندرم بارتر
• دورنما

1. استرس
وقتی سطح استرس افزایش پیدا می‎کند، بسیاری از مردم در جستجوی راهی برای آرام کردن خود به غذاهای مورد علاقۀ خویش رو می‎آورند. غذاهایی که در این مواقع با اقبال عمومی مواجهند شامل غذاهای پرچرب، قند، یا نمک است که به نام سدیم نیز شناخته می‎شود.
عادت به "غذای راحت" می‎تواند سطح کلی سلامت فرد را کاهش دهد. یک مقاله در "ژورنال روان‌شناسی سلامت" پی برده است که ارتباط قابل توجهی میان میزان استرس مزمن، ولع غذا و شاخص تودۀ بدنی بالاتر (BMI) وجود دارد.
یک مطالعۀ دیگر به ارتباط میان استرس و افزایش سطح هورمون گریلین (که باعث افزایش گرسنگی می‎شود) پی برده است. نتایج این مطالعه عنوانگر این موضوع است که گریلین می‎تواند باعث افزایش هوس یا میل به غذا شده و به افزایش وزن منجر گردد.

2. فقدان خواب
مردمی که از میزان کافی خواب برخوردار نیستند ممکن است دچار میل به خوردن غذاهای ترد و نمک‎دار شوند.
یک مطالعه در نشریۀ "خواب" پی برد که مردم دچار محرومیت خواب دچار تضعیف مقاومت در برابر غذاهای ناسالم مورد علاقۀ خویش می‎شوند. نتیجۀ این وضعیت افزایش وزن خواهد بود.
از آنجا که فقدان خواب می‎تواند با دیگر مشکلات سلامت مرتبط باشد، مردمی که مداوماً دچار کمبود خواب و استراحت هستند ممکن است بخواهند با پزشکان در این باره مشورت کنند.
اختلالات خواب، استرس، و برنامۀ شلوغ زندگی روزانه اغلب اوقات مورد ملامت قرار می‎گیرند، اما متخصص مراقبت‎های پزشکی می‎تواند تشخیص و برنامۀ درمانی روشنی در این باره به دست دهد.

3. ملالت
خوردن بر اثر ملالت نوعی رفتار خوردن احساسی و شبیه به خوردن از سر استرس است.
تعیین اینکه میل نمک به علت گرسنگی است یا ملالت، برای جستجو در سرنخ‎های بروز گرسنگی در بدن مفید است.
گرسنگی واقعی هنگامی بروز می‎کند که بدن نیاز واقعی به غذا دارد. اگر فردی به مدت چندین ساعت غذا نخورده باشد وی احتمالاً دچار گرسنگی واقعی است.
دیگر نشانه‎های گرسنگی عبارتند از:
• سر و صدای شکم
• میل به خوردن تقریباً هر غذایی و نه یک غذای خاص
• میل به غذا خوردن هر چه زمان بگذرد در فرد قوی‎تر می‌شود
این نشانه‎ها نمایانگر آنند که وقت خوردن غذا یا میان وعده برای فرد فرا رسیده است. به هر جهت غذاهای پرچرب و نمک‎دار به ندرت گزینه‌های تغذیه‎ای محسوب می‎شوند.

4. تعریق بیش از حد
عرق بدن حاوی نمک است، بنابراین وقتی فرد عرق می‎کند سطح سدیم بدن وی دچار کاهش می‎شود.
برای اغلب مردم تعریق خفیف علتی برای بروز نگرانی نیست. در این حالت سطح سدیم بدن به میزان قابل ملاحضه‎ای بر اثر تعریق روزانه کاهش نمی‎یابد، و به طور معمول، پس از پایان کار فقط آب برای جایگزینی مایعات بدن مورد نیاز است.
به هر جهت ورزشکاران رشته‎های استقامتی یا افرادی که در محیط‎های گرم کار می‎کنند ممکن است به نمک بیشتری نیاز داشته باشند، تا نمکی که بدن در طول تعریق طولانی مدت یا بیش از حد از دست داده است جایگزین شود.
وقتی فردی میزان زیادی سدیم از دست می‎دهد، ممکن است بدن وی دچار میل به نمک گردد. یک مطالعه پی برده است مردمی که در محیط‎های گرم کار می‎کنند ممکن است در طول 10 ساعت مقدار 15 گرم نمک بدن خود را از دست بدهند، بنابراین مقدار نمکی که در بدن افراد مختلف وجود دارد یا از دست می‎رود بسیار متفاوت است.
ممکن است مصرف نوشابه‎های تقویت کنندۀ الکترولیت یا نوشابه‏‌های ورزشی برای کسانی که ورزش‎هاس شدید انجام می‌‏دهند یا ساعاتی طولانی را در محیط‎های گرم بسر می‎برند توصیه شود. این نوشیدنی‎ها حاوی نمک و دیگر الکترولیت‎ها برای جبران آن مقداری است که در طول تعریق از دست رفته است.

5. سندرم پیش از عادت ماهانه
زنان ممکن است در طول روزهای منتهی به عادت ماهانه تغییرات عاطفی و فیزیکی متعددی را تجربه کنند. این تغییرات زیر عنوان سندرم پیش از عادت ماهانه شناخته می‎شود.
میل به غذا شامل میل به غذاهای پرنمک، یک علامت شایع است. این میل ممکن است به نوسانات هورمونی مرتبط باشد.
زنان در گذر تجربۀ سندرم پیش از عادت ماهانه باید گرایش به امتحان موارد زیر را از خود نشان دهند:
• کلسیم و ویتامین B-6: یک مطالعه در سال 2016 پی برد زنانی که 500 میلی‎گرم کلسیم و 40 میلی‎گرم ویتامین B-6 استفاده می‎کنند کمتر از زنانی که تنها از ویتامین B-6 مصرف می‎کنند دچار علایم PMS می‎شوند.
طب سوزنی و گیاهان دارویی: یک مرور بر مطالعات پی برده است زنانی که از طب سوزنی و داروهای گیاهی استفاده می‎کنند تا 50 درصد کمتر دچار علایم PMS می‎شوند.
• وایتکس (پنجه مریم): این گیاه می‎تواند علایم PMS را بهبود ببخشد. گیاه مزبور نباید توسط زنانی که تحت هورمون‏درمانی قرار دارند، قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف می‎کنند یا آن گروه از زنان که دچار اختلالات پزشکی حساس نسبت به هورمون هستند، مصرف شود.
• قرص‌های پیشگیری از بارداری خوراکی: بر مبنای یک مطالعه در سال 2016، به نظر می‎رسد قرص‌های خوراکی پیشگیری از بارداری باعث بهبود علایم PMS می‎شود. به هر جهت این قرص‌ها نیز دارای عوارض جانبی و ریسک‎هایی هستند که در موردشان باید با پزشک مشورت شود.

6. بیماری ادیسون
بیماری ادیسون یا ناکارآیی ادرنال وقتی بروز می‎کند که غدد فوق کلیوی به مقدار کافی هورمون تولید نمی‌‏کنند.
این هورمون‎ها پاسخ بدن نسبت به استرس را کنترل و فشار خون را تنظیم می‎کنند. در نتیجه، بیماری ادیسون می‎تواند سبب ایجاد افت سطح فشار خون شده و میلی ناگهانی به نمک ایجاد کند.
در کنار میل به نمک، مردم دچار بیماری ادیسون ممکن است علایم زیر را تجربه کنند:
• ضعف
• خستگی مزمن طولانی مدت
• کمبود اشتها یا کاهش وزن ناخواسته
درد شکم
تهوع، استفراغ یا اسهال
سرگیجه یا حالت غش ناشی از کمبود فشار خون
• افت قند خون یا هیپوگلیسمی
افسردگی یا تحریک‎پذیری
سردرد
• پریودهای نامنظم یا قطع پریود
بیماری ادیسون ممکن است بر اثر عوامل زیر ایجاد گردد:
• یک اختلال خودایمنی
سل
HIV یا ایدز (AIDS)
• برخی عفونت‎های قارچی یا باکتریایی
• مشکلات مربوط به غدۀ هیپوفیز
• قطع مصرف درازمدت داروهای استروئیدی
بیماری ادیسون نیازمند مراقبت‎های پزشکی برای جایگزینی هورمون‌هایی است که دیگر توسط غدد فوق کلیوی ساخته نمی‎شود.
در موارد شدید ممکن است فرد دچار بحران غدد فوق کلیوی شود. این اتفاق هنگامی رخ می‎دهد که سطح هورمون کورتیزول در بدن به میزان خطرناکی کاهش پیدا می‎کند. بحران غدد فوق کلیوی یا بحران ادرنال یک فوریت پزشکی است.

7. سندرم بارتر
سندرم بارتر یک اختلال ژنتیکی است که از زمان تولد در فرد وجود دارد. مردم دچار سندرم بارتر قادر به جذب سدیم در کلیه‎های خود نیستند. در نتیجه، آنها مقادیر بالایی از سدیم (نمک) را از طریق ادرار از دست می‎دهند، که این روند به کاهش پتاسیم و کلسیم نیز منجر می‎شود.
به علت پایین بودن مقدار یا سطح سدیم، مردم دچار سندرم بارتر ممکن است دچار ولع نمک شوند. همچنین دچار شدن به موارد زیر نیز در این مورد ممکن است:
• کند شدن وزن‎گیری، که در کودکان دیده می‎شود
یبوست
• نیاز مکرر به ادرار کردن
• سنگ‎های کلیه
• افت فشار خون
• گرفتگی‏‌ها و ضعف عضلانی
این سندرم معمولاً در دوران نوزادی یا کودکی از طریق تست‌های خون و ادرار تشخیص داده می‎شود. سندرم مزبور را می‎توان از طریق مصرف مکمل‎های منیزیم، پتاسیم و نمک مدیریت کرد.

دورنما
اغلب اوقات، ولع نمک میل سادۀ به خوردن غذا بر اثر استرس، خستگی مزمن، ملالت یا سندرم پیش از قاعدگی است. به هر جهت، میل ادامه‎دار به خوردن نمک می‎تواند نشانه‎ای از برخی اختلالات پزشکی باشد.
اگر نتوان علت آشکاری برای هوس نمک یافت، یا در مواردی که ریسک فاکتورهای مشکلات کلیوی یا غدد فوق کلیوی مطرح باشد، آنگاه فرد باید به دکتر مراجعه کند./

Source:
What causes salt cravings?
Last reviewed Mon 30 October 2017
By Jennifer Berry
Reviewed by Elaine K. Luo, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.