plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

در مورد تورین چه می‌دانیم

دیابت القاء شده بر اثر بیماری کلیه، صرع، آنتی‌اکسیدان، ضد التهابگیاهخواری، وگان‌

تورین یک ترکیب ارگانیک است که به عنوان آمینو اسید شناخته می‌شود

مقالات تغذیه / رژیم غذایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

تورین چیست؟
• چرا به تورین نیاز داریم؟
• فواید بالقوه تورین برای سلامت
• اثرات جانبی تورین
• ملاحظات
• خلاصهتورین یک ترکیب ارگانیک است که به عنوان آمینو اسید شناخته می‌شود. آمینو اسیدها آجرهای ساختمان پروتئین بدن انسان هستند. برخی کارشناسان اعتقاد دارند که تورین فوایدی برای سلامت انسان در بر دارد، اما برای تأیید این گونه ادعاها نیاز است تا تحقیق بیشتری صورت گیرد.
امروزه کمپانی‌ها تورین را به شیر خشک نوزادان، مکمل‌های غذایی و نوشابه‌های انرژی‌زا اضافه می‌کنند. تورین همچنین به شکل طبیعی در طیفی از غذاهای تأمین شده از حیوانات شامل غذاهای دریایی، گوشت گاو و مرغ وجود دارد. به هر حال در رژیم غذای گیاهخواران و وگان‌ها گرایشی به فقدان تورین مشاهده می‌شود.
برخی محققان و متخصصان مراقبت‌های پزشکی معتقدند که تورین ممکن است در مدیریت اختلالاتی مثل صرع و دیابت مفید باشد.
اگرچه به تحقیق بیشتری از سوی دانشمندان نیاز است ما در این مقاله فواید سلامت و خطرات بالقوه مصرف تورین را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.

تورین چیست؟
تورین یک آمینو اسید است که آجر بنای ساختمان پروتئین‌های انسان محسوب می‌شود.
پژوهشگران تورین را در مغز، طناب نخاعی، قلب و سلول‌های عضلانی، بافت عضله اسکلتی و شبکیه چشم یافته‌اند. تورین همچنین در لکوسیت‌ها یا سلول‌های سفید خون که در سیستم ایمنی بدن وجود دارند یافت می‌شود.
تورین در برخی از فرآیندهای بدن شامل موارد زیر دخالت دارد:
• تنظیم حجم سلول‌های بدن
• پایداری غشاهای سلولی
• تنظیم مقدار کلسیم داخل سلولی
• تولید نمک‎های صفراوی
بدن انسان می‌تواند تورین را تولید کند، اما برای حفظ آن در سطح بهینه ضروری است که تورین از منابع رژیم غذایی یا مکمل‌ها نیز به بدن برسد.
به خاطر سپردن این موضوع مهم است که غذاهای مخصوص گیاهخواران و وگان‌ها حاوی مقدار زیادی تورین نیست. در نتیجه، برای این گروه از مردم به ویژه مهم خواهد بود که موضوع مکمل‌ها را دنبال کنند.

چرا به تورین نیاز داریم؟
تورین نقشی حیاتی در محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌دیدگی ایفاء می‌کند. برخی مطالعات عنوان کرده‌اند که تورین می‌تواند به عنوان یک پیام‌رسان عصبی عمل کند. پیام‌رسان‌های عصبی پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند که در سیستم عصبی مرکزی وجود دارند.
برخی تحقیقات عنوان می‌کنند که تورین نقشی در توسعه مغز و پیشگیری از ناهنجاری‌های مادرزادی بازی می‌کند. برای مثال، وقتی میزان تورین در موش‌ها کاهش می‌یابد، این حیوانات دچار نقایص توسعه میتوکندری و قلب و عضلات می‌شوند. میتوکندری نیروگاه سلولی است و انرژی مورد نیاز برای عملکرد سلول را فراهم می‌کند.
در دیگر مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها و موش‌های صحرایی، محققان نشان داده‌اند که وقتی تورین کارآیی خود را در شبکیه چشم از دست می‌دهد، جوندگان مورد مطالعه دچار تباهی شدید در ناحیه مورد اشاره می‌شوند.
در این اثناء مطالعات انجام شده بر روی انسان عنوان کرده‌اند که تورین می‌تواند در مورد اختلالات زیر مفید باشد:
دیابت نوع 1
دیابت نوع 2
• دیابت القاء شده بر اثر بیماری کلیه
• صرع
با وجود این محققان هنوز فایده‌مندی مکمل‌های تورین در انسان را تأیید نکرده‌اند و همچنین توضیح نداده‌اند که تورین چگونه بر اختلالات مزبور تأثیر می‌گذارد.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
تورین چگونه بر بدن تأثیر می‌گذارد؟


فواید بالقوه برای سلامت
در بخش‌های بعدی مقاله ما نگاهی به آنچه تحقیقات در مورد تورین و نقش محتمل آن در مورد برخی اختلالات می‌گویند خواهیم داشت.
به هر حال پیش از آنکه پزشکان بتوانند تورین را به عنوان یک گزینه درمانی توصیه کنند نیاز است که دانشمندان تحقیق بیشتری را در مورد نقش و عملکرد تورین در انسان انجام دهند.

دیابت
چند مطالعه عنوان کرده‌اند که تورین ممکن است نقشی در حساس‌تر کردن بدن انسان به انسولین بازی کند. محققان همچنین عنوان کرده‌اند که تورین ممکن است در غلبه بر دیگر ریسک فاکتورهای دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 دخالت داشته باشد.
تورین همچنین ممکن است فوایدی در مورد نفروپاتی دیابتی داشته باشد، که یک بیماری کلیوی مرتبط به دیابت است. به هر حال پزشکان هنوز این فواید را در مورد انسان تأیید نکرده‌اند.

صرع
یک گروه از محققان مطالعه‌ای را در مورد اثرات تورین بر مغز نوجوانان انجام دادند. این محققان عنوان می‌کنند که تورین بر رهش کلسیم از سلول‌ها تأثیر می‌گذارد که می‌تواند بر عملکرد مغز اثرگذار باشد.
تورین گرایشی به وجود در سه ناحیه مغزی از خود نشان می‌دهد:
هیپوکامپوس
• سربلوم
هیپوتالاموس
دانشمندان همچنین به وجود اختلالاتی در تعادل تورین در مغز مردم دچار صرع پی برده‌اند.
محققان گرایش به آن دارند که در مورد اثرات ضد صرع تورین توافق داشته باشند زیرا اثرات مزبور را در صرع با بروز طبیعی و صرع ناشی از القاء دارو در گربه‌ها، سگ‌ها، موش‌ها و موش‎های صحرایی مشاهده کرده‌اند.
مطالعات انجام شده بر روی انسان آشکار کرده‌اند که تورین ممکن است دارای اثرات ضد صرع باشد اما این یافته قطعی نیست. بر همین مبنا اثرات ضد صرع تورین به قدری قوی نیست که متخصصان مراقبت‌های پزشکی آن را به عنوان یک گزینه درمانی در مورد صرع در انسان توصیه کنند.
تورین ممکن است اثرات محافظت کننده دیگری در مورد مغز داشته باشد. برای مثال، برخی مطالعات اثرات مثبت مشابه دیگری را در حیوانات پیری که پژوهشگران آنها را در معرض مواد سمی قرار داده بودند نشان داده‌اند.
برای تعیین اثرات بالقوه مفید تورین برای مردم دچار صرع به تحقیق بیشتری نیاز است.

بیماری قلبی عروقی
در ژاپن، پزشکان از تورین به عنوان یک گزینه درمانی برای نارسایی قلبی استفاده می‌کنند.
گذشته از تولید املاح صفراوی، تورین عملکردهای دیگری شامل موارد زیر داشته است:
• تنظیم فشار خون
• عمل به عنوان آنتی‌اکسیدان
• عمل به عنوان یک عامل ضد التهاب
این عملکردها می‎توانند در پیشگیری از بیماری کرونری قلب دخالت داشته باشند.
یکی از کارکردهای اولیه تورین ترکیب کلسترول با اسیدهای صفرا و بیرون کشیدن آن از بدن است. وقتی محققان مکمل‌های تورین را به موش‎های صحرایی دارای رژیم غذایی پر کلسترول دادند، متوجه وجود ارتباط قوی میان کاهش وابسته به دوز در مورد کلسترول شدند.
محققان همچنین پی بردند که در میان مردم دارای مصرف غذاهای با کلسترول زیاد، که به مدت 3 هفته از مکمل تورین استفاده کرده بودند، در مقایسه با آنهایی که تورین نگرفته بودند میزان کاهش در بالا رفتن سطح کلسترول چشمگیر بود.
تورین همچنین ممکن است بر تنظیم فشار خون تأثیر داشته باشد. برخی محققان عنوان می‌کنند که تورین می‌تواند اثر پیام‌دهی انژیوتنسین II را که باعث افزایش فشار خون می‌شود، در کلیه بلوک کند.
به هر حال، محققان برای تصمیم‌گیری در مورد اثر تورین بر خطر ابتلاء به بیماری کرونری قلب به مطالعات بیشتری نیاز دارند.

اثرات جانبی تورین
محققان توافق دارند که بدن انسان تورین را خوب تحمل می‌کند.
یک مطالعه منتشر شده در "ژورنال انجمن آمریکایی داروسازان" در مورد ایمنی تورین در نوشابه‌های انرژی‌زا کاوش کرده است.
اگرچه مقدار تورین موجود در این نوشابه‌ها کمتر از آن است که هر گونه اثرات دارویی ایجاد کند، برخی نمونه‌ها خبر از دچار شدن به اسهال و یبوست داده‌اند. به هر حال، نویسندگان مطالعه اشاره می‌کنند که قند و کافئین موجود در بسیاری از نوشابه‌های انرژی‌زا می‌توانند باعث ایجاد اثرات جانبی مورد اشاره باشند.
مردم دچار عدم کفایت ادرنوکورتیکال، اختلالی که بر اثر آن غدد فوق کلیوی مقدار کمی استروئید تولید می‌کنند، ممکن است در صورت مصرف تورین با کاهش دمای بدن و میزان بالای پتاسیم مواجه شوند.
مطالعات قدیمی‌تر بروز اثرات جانبی در مردم دچار صرع را که روزانه 1.5 گرم تورین می‌گرفتند گزارش داده‌اند. عوارض جانبی مورد اشاره شامل موارد زیر بودند:
تهوع
سرگیجه
سردرد
• مشکلات راه رفتن

ملاحظات
مردم دچار اختلالات پزشکی مثل صرع یا عدم کفایت ادرنوکورتیکال باید در مورد ایمن بودن مصرف تورین از پزشکان سؤال کنند. پزشکان باید ایمنی محصول و همچنین دوز مصرف را ارزیابی نمایند.
اگر کسی علاقمند به مصرف تورین یا گرفتن مکمل‌های آن باشد باید در مورد میزان مصرف ایمن تورین برای خود با پزشک مشورت کند.
جدول زیر فهرستی از غذاها و محتوی تورین آنها را نشان می‌دهد.

غذا محتوی تورین به میلی‌گرم در هر 100 گرم
گوشت گاو آب‌پز شده 38.4
گوشت تیره و جوجه پخته شده 199.1
گوشت روشن و جوجه آب‌پز شده 14.5
گوشت خوک کبابی 56.8
ماهی تون آلباکور کنسروی 41.5
شیر گاو با چربی 2 درصد 2.3

پیروی از رژیم غذایی گیاهخواری یا وگان‌ها به شکل سختگیرانه می‌تواند بر میزان تورین موجود در بدن تأثیر منفی بگذارد. مردمی که از این رژیم‌های غذایی پیروی می‌کنند باید در مورد کافی بودن میزان تورین دریافتی خود با پزشک مشورت کنند.
پزشکان همیشه باید والدین کودکان دنبال کننده رژیم‌های غذایی گیاهخواری یا وگان را در مورد خطرات کمبود تورین در بدن آگاه کنند.

خلاصه
تورین ترکیبی است که مردم آن را از طریق غذا یا مکمل دریافت می‌کنند. بسیاری از مطالعات انجام شده بر روی حیوانات عنوان کرده‌اند که کمبود تورین می‌تواند به بروز خطراتی برای سلامت منجر شود.
در عین حال پزشکان برای آغاز توصیه مصرف تورین به عنوان یک گزینه درمانی برای اختلالاتی مثل دیابت و صرع در انسان به شواهد بیشتری نیاز دارند.
مردم به طور معمول می‌توانند تورین را در دوزهای توصیه شده تحمل کنند./


• دکتر جسیکا کاپوراشیو، کیتی وارویک
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
What to know about taurine
Last reviewed Thu 26 September 2019
By Jessica Caporuscio, Pharm.D.
Reviewed by Kathy W. Warwick, RD, CDE

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات

جایگزین‌های وایاگرا

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده