plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

روزه آب - فایده‌ها و خطرها

بیماری قلبی، انسولین، لپتین، رادیکال آزاد، دهیدراسیون، هیپوتانسیون ارتواستاتیک

اغلب موارد روزه آب بین 24 تا 72 ساعت ادامه پیدا می‌کند

مقالات تغذیه / رژیم غذایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• روزه آب چیست؟
روزه آب چگونه گرفته می‌شود؟
• فواید بالقوه روزه آب
• خطرات و ریسک‌های روزه آب
• آیا روزه آب به کاهش وزن کمک می‌کند؟
• پیام همراهروزه گرفتن، که روشی برای محدود کردن میزان مصرف غذا است، از هزاران سال پیش وجود داشته است.
روزه آب نوعی روزه است که مصرف همه چیز مگر آب را محدود می‌کند. روزه آب در سالیان اخیر به عنوان روشی سریع برای کاهش وزن محبوبیت یافته است.
مطالعات نشان داده‌اند که روزه آب می‌تواند دارای فوایدی باشد. برای مثال این روش می‌تواند خطر بعضی بیماری‌های مزمن را کاهش دهد و اتوفاژی را که فرآیندی است که به بدن در تجزیه و بازیافت بخش‌های پیر شده سلول‌ها کمک می‌کند، تحریک نماید.
گفته می‌شود که مطالعات بر روی مدل‌های انسانی در مورد روزه آب بسیار محدود است. به علاوه این روش با خطرات متعددی برای سلامت همراه بوده و برای تمامی مردم مناسب نیست.

روزه آب چیست؟
روزه آب نوعی روزه است که در آن مردم اجازه ندارند چیزی مگر آب بخورند.
اغلب موارد روزه آب بین 24 تا 72 ساعت ادامه پیدا می‌کند. مردم نباید مگر در شرایط نظارت پزشکی روزه آب را برای زمان طولانی‌تری ادامه دهند.
در زیر برخی از دلایل اقدام مردم در مورد گرفتن روزه آب عنوان شده است:
• دلایل مذهبی یا عقیدتی
• برای کاهش وزن
• برای "سم‌زدایی"
• برای فواید سلامت این روش
• آماده‌سازی برای یک اقدام پزشکی
دلیل اصلی برای اقدام مردم نسبت به گرفتن روزه آب کمک به بهبود سلامت است.
در واقع چندین مطالعه روزه آب را با برخی تأثیرات مفید برای سلامت شامل کاهش خطر ابتلاء به برخی سرطان‌ها، بیماری قلبی، و دیابت مرتبط کرده‌اند.
روزه آب همچنین می‌تواند باعث تقویت اتوفاژی شود، فرآیندی که در آن بدن سلول‌های پیر و بالقوه خطرناک بخش‌هایی از بدن را تجزیه و بازیافت می‌کند.
رژیم‌های غذایی محبوبی مثل پاکسازی سم‌زدایی لیمو پس از روزه آب متداول شده‌اند. روش مزبور صرفاً به شخص اجازه می‌دهد که یک معجون شامل آب لیمو، آب، شربت افرا، و فلفل هندی را چند بار در هر روز به مدت 7 روز بنوشد.
به هر حال روزه آب با ریسک‌های متعددی همراه است و در صورت ادامه برای طولانی مدت می‌تواند خطرناک باشد.

روزه آب چگونه گرفته می‌شود؟
هیچ دستورالعمل علمی برای چگونگی شروع روزه آب وجود ندارد.
به هر حال، چند گروه از مردم نباید در شرایط فقدان نظارت پزشکی روزه آب بگیرند.
این مردم دچار نقرس، دیابت (هم دیابت نوع 1 و هم دیابت نوع 2اختلالات خوردن، سالمندان، زنان باردار و کودکان را شامل می‌شود.
اگر کسی پیشتر هرگز روزه آب نگرفته باشد، ایده خوبی است که برای آماده کردن بدن خود برای سر کردن در شرایط عدم وجود غذا چند روزی را صرف آماده‌سازی کند.
مردم می‌توانند این کار را با خوردن غذای کمتر در هر وعده یا با روزه گرفتن برای بخشی از اوقات روز انجام دهند.

روزه آب (24 تا 72 ساعت)
در طول یک مورد روزه آب شخص اجازه ندارد تا جز آب چیزی بنوشد.
اغلب مردم در طول هر روز روزه آب مقدار دو تا سه لیتر آب می‌نوشند.
روزه آب به مدت 24 تا 72 ساعت ادامه پیدا می‌کند. مردم نباید مگر در شرایط وجود نظارت پزشکی زمانی طولانی‌تر را به روزه آب اختصاص دهند.
برخی از مردم ممکن است در طول روزه آب دچار حس ضعف یا گیجی شوند و بخواهند از کار با ماشین آلات و رانندگی برای اجتناب از حادثه خودداری کنند.

پس از روزه (1 تا 3 روز)
پس از روزه آب، مردم باید در مقابل وسوسه خوردن غذای زیاد مقاومت کنند.
علت آن است که خوردن یک وعده غذای مفصل پس از روزه آب می‌تواند باعث ایجاد علایم ناراحت کننده‌ای شود.
در عوض مردم باید روزه خود را با غذای نرم یا وعده‌های غذایی اندک بشکنند. مردم می‌تواند خوردن غذای مفصل‌تر را در طول روز انجام دهند یعنی زمانی که احساس آرامش بیشتری می‌کنند.
مرحله پساروزه به ویژه پس از زمان‌های طولانی روزه مهم است. علت آن است که شخص ممکن است در خطر سندرم تغذیه مجدد باشد، اختلالی بالقوه کُشنده که در آن بدن دچار تغییرات سریع سطوح مایع و الکترولیت می‌شود.
این مرحله به طور معمول یک روز طول می‌کشد، اما مردمی که برای 3 روز یا بیشتر روزه بوده‌اند نیاز به سه روز زمان برای احساس آرامش در زمان خوردن وعده‌های غذایی بزرگ دارند.

فواید بالقوه روزه آب
هم مطالعات انجام شده بر روی انسان و هم مطالعه بر روی مدل‌های جانوری روزه آب را با طیفی از فواید برای سلامت مرتبط دانسته‌اند.
در اینجا چند مورد از فواید روزه آب برای سلامت تشریح می‌شود.

تقویت اتوفاژی (خودخواری)
اتوفاژی فرآیندی است که در آن بخش‌های کهنه سلول‌های بدن تجزیه شده و بازیافت می‌شوند.
برخی مطالعات روی مدل‌های جانوری عنوان کرده‌اند که اتوفاژی می‌تواند به محافظت از انسان در برابر برخی بیماری‌ها مثل سرطان، بیماری آلزایمر، و بیماری قلبی کمک کند.
برای مثال، اتوفاژی می‌تواند به پیشگیری از انباشت بخش‌های آسیب دیده سلول‌ها که یک ریسک فاکتور بسیاری از بیماری‌ها است،کمک کند. این موضوع به پیشگیری از رشد سلول‌های سرطانی کمک می‌کند.
مطالعات بر روی مدل‌های جانوری مداوماً به این نتیجه رسیده‌اند که روزه آب به تقویت اتوفاژی یاری می‌رساند. مطالعات جانوری همچنین نشان داده‌اند که اتوفاژی می‌تواند به افزایش طول عمر منجر گردد.
گفته می‌شود که تعداد بسیار محدودی مطالعه بر روی انسان در مورد روزه آب، اتوفاژی و پیشگیری از بیماری وجود دارد. پیش از توصیه روزه آب به عنوان روشی برای تقویت اتوفاژی به تحقیق بیشتری نیاز است.

کمک به کاهش فشار خون
تحقیق نشان می‌دهد که روزه آب به مدت طولانی‌تر و تحت نظارت پزشکی می‌تواند به مردم دچار هیپرتانسیون در کاهش فشار خون خود کمک کند.
در یک مطالعه 68 نفر از مردم دچار فشار خون بالای حد مرزی به مدت حدود 14 روز تحت نظارت پزشکی روزه آب گرفتند.
در انتهای دوره روزه، 82 درصد نمونه‌های مطالعه شاهد کاهش فشار خون خود به سطوح سالم (120/80 میلی‌متر جیوه یا کمتر) بودند. به علاوه میانگین افت فشار خون 20 میلی‌متر جیوه برای فشار خون سیستولیک و 7 میلی‌متر جیوه برای فشار خون دیاستولیک بود که حائز اهمیت است.
در مطالعه دیگری، 174 فرد دچار مشکل فشار خون بالا به مدت میانگین 10 تا 11 روز روزه آب گرفتند.
در پایان روزه، فشار خون 90 درصد افراد به زیر 140/90 میلی‌متر جیوه رسید - محدوده‌ای که برای تشخیص بالا بودن فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علاوه، متوسط میزان افت فشار خون سیستولیک به میزان قابل توجه 37 میلی‌متر جیوه بود.
بدبختانه هیچ مطالعه‌ای بر روی مدل‌های انسانی به تحقیق در مورد ارتباط بین روزه آب کوتاه مدت (24 تا 72 ساعت) و فشار خون نپرداخته است.

بهبود حساسیت انسولین و لپتین
انسولین و لپتین هورمون‌های مهمی هستند که بر متابولیسم تأثیر می‌گذارند. انسولین به بدن در ذخیره مواد مغذی برگرفته از جریان خون کمک می‌کند در حالی که لپتین به بدن کمک می‌نماید تا احساس سیری کند.
تحقیق نشان می‌دهد که روزه آب می‌تواند بدن را نسبت به لپتین و انسولین حساس‌تر سازد. حساسیت بیشتر این هورمون‌ها را مؤثرتر می‌کند.
برای مثال، حساس‌تر بودن انسولین به این معنی است که بدن با قابلیت بیشتری در مورد کاهش سطوح قند خون عمل می‌کند. در این اثناء، حساس‌تر بودن لپتین می‌تواند به بدن در پردازش پیام‌های گرسنگی به شکل مؤثرتری عمل کند و این به نوبه خود باعث کاهش خطر چاقی می‌شود.

کاهش ریسک برخی بیماری‌های مزمن
برخی شواهد وجود دارد که بر مبنای آنها روزه آب می‌تواند خطر بیماری‌های مزمن مثل دیابت، سرطان، و بیماری قلبی را کاهش دهد.
در یک مطالعه، 30 فرد بزرگسال سالم به مدت 24 ساعت روزه آب گرفتند. پس از روزه، نمونه‌ها با کاهش قابل توجهی در سطح کلسترول و تری‌گلیسیریدها - دو ریسک فاکتور بیماری قلبی - مواجه شدند.
چندین مطالعه بر روی حیوانات نیز پی برده‌اند که روزه آب می‌تواند به محافظت از قلب در برابر صدمات ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک کند.
رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که می‌توانند به سلول‌ها آسیب برسانند. انواع رادیکال آزاد به عنوان یکی از عوامل ایجاد بسیاری از بیماری‌های مزمن شناخته می‌شوند.
به علاوه، تحقیق بر روی مدل‌های جانوری پی برده‌اند که روزه آب می‌تواند ژن‌هایی را که به رشد سلول‌های سرطانی کمک می‌کنند سرکوب کند. روزه آب همچنین می‌تواند اثرات شیمی درمانی را بهبود ببخشد.
این را باید به خاطر بسپریم که فقط مطالعات معدودی اثرات روزه آب را در مورد انسان تجزیه و تحلیل کرده‌اند. پیش از توصیه برای انسان به تحقیق بیشتری نیاز است.

خطرات و ریسک‌های روزه آب
اگرچه روزه آب فوایدی برای سلامت در بر دارد، با ریسک‌هایی برای سلامت نیز همراه است.
در اینجا چند مورد از خطرات و ریسک‌های روزه آب تشریح می‌شود.

روزه آب می‌تواند باعث کاهش وزن ناسالم شود
از آنجا که روزه آب باعث محدودیت کالری‌های دریافتی بدن می‌شود ممکن است به کاهش سریع مقدار زیادی از وزن منجر شود.
در واقع تحقیقات نشان می‌دهند که در شرایط روزه آب 24 تا 72 ساعته شخص ممکن است هر روز 0.9 کیلوگرم (2 پوند) وزن از دست دهد.
بدبختانه وزن زیادی که شخص از دست می‌دهد ناشی از کاهش آب، کربوهیدرات‌ها و حتی توده عضلانی است.

ممکن است دهیدراسیون ایجاد شود
اگرچه غریب به نظر می‌رسد، روزه آب می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شود. علت آن است که 2 تا 30 درصد آب دریافتی روزانه بدن از طریق غذاهایی تأمین می‌شود که مردم می‌خورند.
اگر شخص روزانه همان مقدار آب را بنوشد اما غذا نخورد ممکن است دچار کمبود آب بدن شود.
علایم دهیدراسیون شامل سرگیجه، تهوع، سردرد، یبوست، کاهش فشار خون، و کاهش میزان بهره‌وری است. برای اجتناب از دهیدراسیون نیاز است تا شخص بیش از میزان معمول آب بنوشد.

امکان بروز هیپوتانسیون ارتواستاتیک وجود دارد
هیپوتانسیون ارتواستاتیک در بین مردمی که روزه آب می‌گیرند عمومیت دارد.
هیپوتانسیون ارتواستاتیک به عنوان افت فشار خون در زمان ایستادن به حالت ناگهانی تعریف می‌شود، و می‌تواند باعث ایجاد گیجی، سبکی سر، و ریسک غش کردن شود.
اگر کسی در زمان روزه آب دچار هیپوتانسیون ارتواستاتیک شود، باید از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین خودداری کند. سرگیجه و خطر غش کردن می‌توانند به تصادم منجر شوند.
اگر کسی در طول روزه آب به این علایم دچار شود روزه مورد بحث برای او مناسب نخواهد بود.

امکان وخیم‌تر شدن چند اختلال پزشکی
اگرچه مدت زمان روزه آب نسبتاً کوتاه است، چند اختلال پزشکی وجود دارد که در روزه آب ممکن است بدتر شوند.
مردم دچار اختلالات فهرست شده در زیر، مگر در شرایط نظارت پزشکی، نباید به گرفتن روزه آب اقدام کنند:
• نقرس. روزه آب می‌تواند باعث افزایش میزان تولید اسید اوریک شود که یک ریسک فاکتور حملات نقرس است.
• دیابت. روزه می‌تواند ریسک عوارض جانبی را در دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 افزایش دهد.
• اختلالات خوردن. برخی شواهد وجود دارد که روزه آب باعث تشدید اختلالات خوردن مثل بولیمی، به ویژه در نوجوانان می‌شود.

آیا روزه آب به کاهش وزن کمک می‌کند؟
همانند انواع دیگر روزه، روزه آب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.
به هر حال این کمک با ریسک‌های متعددی برای سلامت همراه است.
اگر کسی در صدد بهره‌گیری از فواید روزه بوده و در عین حال مایل به کاهش وزن است، رژیم روزه متناوب و روزه یک روز در میان احتمالاً رویکردهای مؤثرتری هستند.
این نوع روزه‌ها فواید مشابهی برای سلامت در پی دارند اما این فواید در مدت زمان طولانی‌تری ایجاد می‌شوند، زیرا آنها به شخص اجازه غذا خوردن می‌دهند که باعث کاهش ریسک کمبود مواد مغذی در بدن می‌شود.

پیام همراه
روزه آب روش محبوبی از روزه است که می‌تواند فوایدی برای سلامت به همراه داشته باشد.
به هر حال، اکثریت فواید سلامت روزه آب در مطالعات جانوری مشاهده شده‌اند و ممکن است تأثیرات مشابهی در انسان ایجاد نگردد.
روزه آب همچنین با چند ریسک همراه است به ویژه اگر شخص بیش از 3 روز چنین روزه‌ای بگیرد یا اگر دچار بیماری‌هایی مثل نقرس یا دیابت باشد.
اگر کسی به دنبال فواید سلامت روزه باشد می‌تواند روش‌های ایمن‌تر مثل روزه متناوب یا روزه یک روز در میان را امتحان کند. این نوع روزه‌ها به شخص اجازه غذا خوردن می‌دهند که این باعث می‌شود تا دنبال کردن آنها در درازمدت راحت‌تر باشد./


• راین رامن
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Healthline
Water Fasting: Benefits and Dangers
Written by Ryan Raman, MS, RD
On December 17, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

شیرین کننده‌های صنعتی: جانشین سالم قند یا راه میان‌بر چاقی

چاقی: آیا نوشیدن آب کافی از افزایش وزن پیشگیری می‌کند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده