plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پولیپکتومی یا عمل برداشتن پولیپ

پولیپ بنی، پولیپ تارهای صوتی، اسنیر، برداشتن پولیپ، خونریزی، عفونت، پولیپ سرطانی

پولیپ بسیار شایع است اما اغلب مردم از ابتلاء خود به آن بی‎خبرند

مقالات جراحی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• زاؤن ویلینز، دکتر اندرو گونزالز
• ترجمه هامیک رادیان

پولیپکتومی عمل برداشتن پولیپ است. شایع‌ترین انواع پولیپکتومی شامل پولیپکتومی رحم و پولیپکتومی رودۀ بزرگ است.
به هر جهت پولیپکتومی ممکن است برای هر ناحیه از بدن مثل بینی یا معده که امکان بروز پولیپ در آنها وجود دارد، انجام شود. پولیپ توده‌ای است که در بافت شکل می‌گیرد و به درون فضای خالی گسترش پیدا می‌کند.
پولیپکتومی برای برداشتن پولیپ‌های مسبب علایم که ممکن است سرطانی باشند یا آنهایی که نیاز به بررسی دارند، انجام می‌شود.

مطالب این مقاله:
• انواع پولیپکتومی
• پولیپ چیست؟
• گزینه‌های جراحی
• ریکاوری یا بهبود پس از پولیپکتومی
• چطور بدانیم که به پولیپکتومی نیاز داریم؟
• ریسک‌ها
• پیام همراه

انواع پولیپکتومی
دو نوع شایع پولیپکتومی عبارت است از:
• پولیپکتومی رحم: این نوع پولیپکتومی برای برداشتن پولیپ‌های بافت اندومتریال، یعنی بافت جدار رحم انجام می‌شود.
• پولیپکتومی روده بزرگ: این نوع پولیپکتومی برای برداشتن پولیپ‌های کولون انجام می‌شود.
پولیپ‌ها ممکن است در دیگر نواحی بدن شکل بگیرند. برخی از محل‌های شایع تشکیل پولیپ و انجام پولیپکتومی شامل موارد زیر است:
• بینی
• دهانۀ رحم
• تارهای صوتی
• معده

پولیپ چیست؟
پولیپ‌ها توده‌هایی هستند که از بافت بیرون زده به درون فضاهای خالی در بدن گسترش می‌یابند. برای مثال پولیپ‌های کولون در بافت رودۀ بزرگ شکل گرفته و سپس به درون فضای خالی گسترش پیدا می‌کنند.
اکثر پولیپ‌ها خوش‌خیم هستند؛ برخـی از آنها سرطانی و بقیه غیر سرطانی هستند. بدون بررسی پولیپ امکان تشخیص سرطانی بودن آن وجود ندارد، بنابراین به طور معمول پزشکان برداشتن پولیپ‌ها را برای بررسی سرطانی بودن آنها توصیه می‌کنند.

آیا پولیپ شایع است؟
پولیپ‌ها شایع هستند، و اغلب مردم از داشتن پولیپ توسط خود آگاه نیستند. در سطح ایالات متحد آمریکا 20 تا 30 درصد مردم دچار پولیپ کولون هستند. همچنان که زنان پا به سن می‌گذارند پولیپ‌های رحم در آنها شیوع بیشتری پیدا می‌کند، و این موضوع در زنان یائسه شیوع بالایی دارد. فقط 3 تا 5 درصد پولیپ‌ها سرطانی هستند.

پولیپ‌ها تا چه اندازه بزرگ می‌شوند؟
حتی وقتی پولیپی سرطانی نیست، برخی از آنها بسیار بزرگ می‌شوند. وقتی پولیپ‌ها بزرگ شوند می‌توانند جریان خون را دگرگون کنند، بر دستگاه‌های بدن فشار وارد نمایند، و سبب بروز طیفی از علایم شوند.


در زمینه پولیپ بیشتر بخوانیم:
علایم، درمان و پیشگیری از پولیپ گردن رحم یا پولیپ سرویکال


گزینه‌های جراحی
آماده‌سازی برای پولیپکتومی
آماده‌سازی برای پولیپکتومی به تکنیک مورد استفاده برای جراحی و محل وجود پولیپ بستگی دارد.
مردمی که برای برداشتن پولیپ‌های رحم اقدام می‌کنند مورد بیهوشی موضعی قرار می‌گیرند و نیازی به هیچ تهیه و تدارک خاصی ندارند.
به هر جهت، پولیپکتومی کولون نیازمند خالی شدن رودۀ بزرگ است. مردم نیاز به تنقیه یا استفاده از مُدرها یا هر دو در فاصلۀ 12 تا 24 ساعت قبل از عمل جراحی دارند.

تکنیک‌های جراحی و آنچه انتظار می‌رود
بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند ضمن انجام عمل بیدار باشند. دیگران ممکن است بیهوشی عمومی را ترجیح دهند. دکتر به بیمار آرام‌بخش می‌دهد و به طور معمول دارو از طریق وریدی تزریق می‌شود. تزریق دارو مردم را خواب‌آلوده و آرام می‌کند.
اغلب پولیپ‌ها با یک اسکوپ قابل برداشته شدن است. این، لوله‏ای است که دکتر به داخل بدن می‌فرستد که باعث حذف نیاز به برش جراحی یا ایجاد یک شکاف بزرگ در بدن می‌شود. برای پولیپکتومی رحم، دکتر اسکوپ را از طریق واژن به درون دهانۀ رحم و داخل آن فرو می‌برد. دوربین متصل به اسکوپ آن را به سمت پولیپ هدایت می‌کند.
در طول پولیپکتومی کولون، دکتر لوله را از راه مقعد وارد بدن بیمار می‌کند. همانند مورد پولیپکتومی رحم، دوربین در اینجا نیز نقش راهنمای محدودۀ پولیپ را ایفا می‌کند.
دکترها برای برداشتن پولیپ‌ها از تکنیک‌های جراحی مختلفی استفاده می‌کنند. تکنیک خاص برداشتن پولیپ نامحتمل است که بر تجربۀ بیمار از فرآیند جراحی تأثیر بگذارد.
برخی گزینه‌ها شامل موارد زیر هستند:
• پولیپکتومی فورسپس سرد: معـــمولاً در مورد پولیپ‌های کوچک به کار می‌رود. این تکنیک از فورسپس برای شل کردن پولیپ استفاده می‌کند. جراح همچنین از یک سیم برای برداشتن بخشی از پولیپ که به درون بافت گسترش یافته است استفاده می‌کند.
• پولیپکتومی فورسپس گرم: این تکنیک مشابه روش فورسپس سرد است. به علاوه برای گرفتن نوک پولیپ، به هر جهت جراح از یک اقدام پزشکی به نام الکتروکوتری برای سوزاندن باقی ماندۀ بافت پولیپ و پیشگیری از خونریزی استفاده می‌کند.
• پولیپکتومی اسنیر: اسنیـــر حلقه‌ای است که می‌تواند پولیپ را به دام انداخته و بردارد، و در مواقعی که پولیپ بزرگ‌تر از 1 سانتی‌متر باشد پراستفاده‌ترین گزینه محسوب می‌شود. اسنیر ممکن است سرد یا گرم باشد، و نیز ممکن است جراح از الکتروکوتری برای سوزانیدن و بیرون آوردن باقی ماندۀ بافت پولیپ استفاده کند.
در طول این عمل، بیمار ممکن است احساس فشار یا کشیدگی کند، اما دردی احساس نمی‌کند. بسته به محل قرارگیری پولیپ و دیگر عوامل، دکتر ممکن است پیش از عمل، در خلال انجام آن و پس از عمل برای بیمار داروهای ضد درد تجویز کند.
وقتی پولیپ‌ها بسیار بزرگ باشند این امکان وجود دارد که برداشتن آنها نیازمند ایجاد برش جراحی باشد. این عمل پیچیده‌تری است و انجام آن نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

ریکاوری یا بهبود پس از پولیپکتومی
ریکاوری پولیپکتومی معمولاً در حدود دو هفته طول می‌کشد. بیمار ممکن است پس از عمل و مشخصاً بلافاصله پس از پایان آن دچار درد شود.
استفاده از داروهای ضد درد تجویز شده از سوی دکتر در این مورد می‌تواند کمک کننده باشد.
دچار شدن به مقداری خونریزی در پی انجام عمل امری عادی است، اما در صورت بالا بودن مقدار خونریزی پس از عمل، توقف خونریزی و شروع مجدد آن یا وجود بوی ناخوشایند که نشان دهندۀ وجود عفونت است، بیمار باید با پزشک تماس بگیرد.
پس از برداشته شدن پولیپ، پزشکان آن را برای آزمایش به آزمایشگاه می‌فرستند. اگر پولیپ سرطانی نباشد، بیمار پش از برداشتن پولیپ تحت معاینه قرار می‌گیرد، اما احتمالاً نیازی به درمان بیشتر نخواهد داشت.

چطور بدانیم که به پولیپکتومی نیاز داریم؟
مردم دچار پولیپ اغلب از ابتلاء خود به آن آگاه نیستند.
وقتی پولیپ باعث بروز علایم شود پزشک ممکن است تست‌های غربالگری را توصیه کند. در برخی موارد، پولیپ‌ها ضمن انجام غربالگری برای اختلالات دیگر کشف می‌شوند. این بدان معنی است که برای مردم احتمال بیشتری هست که مورد پویپکتومی قرار گیرند وقتی که در عین حال تستی انجام دهند که سبب کشف پولیپ‌ها شود.
مردمی که دچار علایم مرتبط به داشتن پولیپ مثل درد یا خونریزی هستند، معمولاً نیاز به آن دارند که پولیپ آنها برداشته شود.

ریسک‌ها
همانند تمامی دیگر انواع جراحی، پولیپکتومی نیز برخی ریسک‌ها را با خود دارد. این ریسک‌ها شامل موارد زیر هستند:
• ایجاد سوراخ یا حفره در دستگاه: این اتفاق در مورد ارگانی رخ می‌دهد که برای عمل سوراخ می‌شود. این می‌تواند بالقوه کشنده باشد، اما به ندرت چنین اتفاقی روی می‌دهد.
• خونریزی بیش از حد: گاهی از اوقات زخم به طور کامل درمان نمی‌شود که این باعث خونریزی بیش از حد می‌گردد.
• عفونت: هر زخمی ممکن است عفونی شود، و پولیپکتومی زخم ایجاد می‌کند. عفونت موقعی بیشتر محتمل است که بیمار دستورات دکتر را نادیده می‌گیرد، یا اینکه در وضعیت سلامت مناسبی قرار ندارد.
• برداشت ناکامل پولیپ: برخی از اوقات در عمل نخست مقداری از بافت سر جایش باقی می‌ماند، که این وضعیت انجام عمل مجدد را ضروری می‌سازد.

پیام همراه
پولیپکتومی یک عمل جراحـی روتین است که می‌تواند علایم پولیپ‌ها را از میان بردارد و آنها را برای تست سرطان به آزمایشگاه بفرستد. مشابه همۀ انواع جراحی بیماران باید فواید و ریسک‌های مرتبط را با همکاری دکتر خویش برآورد کنند. به هر جهت در مورد اغلب گیرندگان پولیپکتومی، این عمل ناراحتی مختصری به همراه دارد اما باعث می‌شود ذهن آنان آرامش پیدا کند و علایم آزار دهنده در آنها رفع گردد.

Source:
What do you need to know about a polypectomy?
Last reviewed Fri 20 October 2017
By Zawn Villines
Reviewed by Andrew Gonzalez, MD, JD, MPH 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.