plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

فتق اینگوینال

مش صناعی، لاپاروسکپی، لاپاروسکپ، کشاله ران، فتق دوطرفه

مردان هشت بار بیش از زنان ممکن است که دچار فتق اینگوینال شوند

مقالات جراحی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علایم فتق اینگوینال
• نشانه‌ها و علایم در کودکان
• نشانه‌های مشکل
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل فتق اینگوینال
• ریسک فاکتورهای فتق اینگوینال
• عواقب فتق اینگوینال
• پیشگیری از فتق اینگوینال
• تشخیص فتق اینگوینال
• درمان فتق اینگوینال


فتق اینگوینال زمانی بروز می‌کند که بافت‌ها‌، برای مثال قسمتی از روده، از یک نقطه ضعیف در عضلات شکم برآمده می‌شوند. نتیجه این برآمدگی می‌تواند دردناک باشد، به ویژه زمانی که شخص سرفه کرده، خم می‌شود یا اشیاء سنگین را بلند می‌کند.
فتق اینگوینال لزوماً خطرناک نیست. به هر حال این اختلال خود به خود برطرف نمی‌شود و می‌تواند به بروز عوارض تهدیدگر زندگی منجر گردد. پزشک در مواقعی که فتق اینگوینال بزرگ یا دردناک باشد انجام عمل جراحی را برای تثبیت وضعیت فتق توصیه می‌کند.

علایم فتق اینگوینال
علایم و نشانه‌های فتق اینگوینال عبارتند از:
• بروز یک برآمدگی در ناحیه شامل هر یک از طرفین استخوان شرمگاهی که زمانی بیشتر خود را نشان می‌دهد که شخص به حالت سرراست بایستد، به ویژه اگر سرفه کند یا به خود فشار بیاورد.
• احساس سوزش یا درد در ناحیه برآمده
• درد یا ناراحتی در کشاله ران، به ویژه در زمان خم شدن، سرفه کردن یا بلند کردن اشیاء سنگین
• احساس سنگینی یا کشیدگی در کشاله ران
• ضعف یا فشار در کشاله ران
• بروز گهگاهی درد و ورم در اطراف بیضه‌ها در زمانی که روده بیرون زده به داخل کیسه بیضه نزول می‌کند
نشانه‌ها و علایم در کودکان
فتق اینگوینال در نوزادان و کودکان نتیجه ضعفی در دیواره شکم است که در زمان تولد وجود دارد. گاهی از اوقات فتق فقط زمانی قابل مشاهده است که نوزاد در حال گریه کردن، سرفه یا زور زدن برای دفع مدفوع باشد. نوزاد ممکن است در حالت آزردگی یا تحریک قرار داشته و اشتهای وی کمتر از میزان معمول باشد.
در کودکان بزرگسال‌تر فتق ممکن است در زمان سرفه کردن، زور زدن در زمان حرکات روده یا ایستادن به مدت طولانی مشخص‌تر باشد.


نشانه‌های مشکل
اگر شخص نتواند فتق را سر جای خود برگرداند، احتمال به دام افتادن محتویات آن در دیواره شکمی وجود دارد. فتق محبوس شده ممکن است در حالت خفقانی قرار گیرد که باعث قطع جریان خون به بافت در دام افتاده می‌شود. فتق محبوس در صورت عدم درمان می‌تواند مهلک باشد.
نشانه‌ها و علایم فتق محبوس شامل موارد زیر است:
تهوع، استفراغ، یا هر دو
تب
• درد ناگهانی که به سرعت تشدید می‌شود
• یک برآمدگی ناشی از فتق که به رنگ قرمز، بنفش یا تیره درمی‌آید
• ناتوانی دفع گاز یا دفع مدفوع


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که برآمدگی فتق به رنگ قرمز یا بنفش یا تیره دربیاید، یا اگر هر نشانه یا علامت مربوط به فتق محبوس بروز کند مردم باید تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند.
در صورتی که کسی دچار برآمدگی دردناک یا مشهود در کشاله ران یا هر یک از طرفین استخوان زهاری (شرمگاهی) باشد باید به پزشک مراجعه کند. برآمدگی مزبور ممکن است در زمان ایستادن مشهودتر باشد و شخص به طور معمول می‌تواند آن را با گذاشتن دست به طور مستقیم بر روی ناحیه دچار آسیب حس کند.علل فتق اینگوینال
برخی فتق‌های اینگوینال هیچ علت روشن ندارند. مابقی ممکن است بر اثر موارد زیر بروز کنند:
• افزایش فشار در ناحیه شکم
• وجود یک نقطه از پیش ضعیف شده در دیواره شکمی
• زور زدن در زمان دفع روده یا ادرار کردن
• فعالیت جسمانی شدید
• بارداری
سرفه مزمن یا عطسه مزمن
در بسیاری از مردم ضعف دیواره شکمی که به فتق اینگوینال منجر می‌شود در زمان تولد و هنگامی بروز می‌کند که جدار داخلی شکم (پریتونیوم) به طور کامل بسته نمی‌شود. دیگر موارد فتق اینگوینال در دوره‌های بعدی زندگی در صورت تضعیف یا تباهی عضلات بر اثر پیری، فعالیت جسمانی سنگین یا سرفه همراه مصرف دخانیات بروز می‌کنند.
ضعیف شدن دیواره شکم در عین حل ممکن است در دوره‌های بعدی زندگی به ویژه پس از آسیب دیدگی یا عمل جراحی ناحیه شکم ایجاد گردد.
در مردان نقطه ضعیف مزبور به طور معمول در کانال اینگوینال ظاهر می‌شود جایی که طناب اسپرماتیک وارد کیسه بیضه می‌گردد. در زنان کانال اینگوینال حامل یک رباط است که به نگه داشتن رحم سر جای خود کمک می‌کند، و فتق‌ها گاهی از اوقات در جایی بروز می‌کنند که بافت برآمده از رحم به بافت پیرامون استخوان شرمگاهی متصل می‌شود.


ریسک فاکتورهای فتق اینگوینال
عوامل تقویت کننده ایجاد فتق اینگوینال عبارتند از:
• جنسیت مرد. مردان هشت بار بیش از زنان ممکن است که دچار فتق اینگوینال شوند.
• پیری. عضلات انسان با بالا رفتن سن وی ضعیف می‌شوند.
• سفیدپوست بودن. فتق اینگوینال در مردم سفیدپوست بیشتر مشاهده می‌شود.
• تاریخچه خانوادگی. در صورتی که یکی از خویشاوندان نزدیک شخص مثل والدین یا برادران و خواهران، دچار فتق اینگوینال باشد احتمال ابتلاء خود شخص به آن بیشتر خواهد شد.
• سرفه مزمن. مثل موارد ناشی از مصرف سیگار.
یبوست مزمن. یبوست باعث زور زدن در زمان دفع مدفوع می‌شود.
• باردار بودن می‌تواند باعث تضعیف عضلات شکمی و افزایش فشار درون ناحیه شکم شود.
تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد.
• سابقه جراحی یا ترمیم فتق اینگوینال. حتی اگر فتق اینگوینال قبلی شخص در دوران کودکی اتفاق افتاده باشد، وی در ریسک بالاتری برای ابتلاء به مورد بعدی آن قرار خواهد داشت.


عواقب فتق اینگوینال
پیامدهای فتق اینگوینال شامل موارد زیر است:
فشار بر بافت‌های اطراف. در صورت عدم استفاده از ترمیم جراحی اغلب فتق اینگوینال به مرور زمان بزرگ می‌شوند. در مردان فتق‌های بزرگ ممکن است به کیسه بیضه گسترش یابند که باعث ایجاد درد و ورم می‌شوند.
• فتق محبوس. اگر محتوی فتق در نقطه‌ای ضعیف در دیواره شکم به دام بیفتد، این وضعیت می‌تواند به انسداد روده منجر شده و سبب ایجاد درد شدید، تهوع، استفراغ، و ناتوانی در دفع مدفوع یا گاز (هوا) گردد.
• فتق خفقانی. فتق دچار حالت خفقانی می‌تواند باعث قطع جریان خون به قسمتی از روده شود. خفقان ممکن است به مرگ بافت آسیب دیده منجر گردد. فتق خفقانی موقعیتی تهدید کننده زندگی محسوب شده و نیاز به عمل جراحی فوری دارد.


پیشگیری از فتق اینگوینال
مردم قادر نیستند تا از نقایص مادرزادی منجر به تضعیف شخص در مورد فتق اینگوینال پیشگیری کنند. به هر حال، مردم می‌توانند فشار بر عضلات شکم و بافت‌ها را کاهش دهند. برای مثال:
• حفظ وزن در محدوده سالم.
• تأکید بر خوردن غذاهای پرفیبر.
• با دقت بلند کردن اشیاء یا اجتناب از بلند کردن اشیاء سنگین.
• ترک دخانیات.


تشخیص فتق اینگوینال
یک معاینه بالینی به طور معمول تمام آن کاری است که باید برای تشخیص فتق اینگوینال انجام شود. دکتر در جستجوی یک برآمدگی در ناحیه کشاله ران بیمار خواهد بود. از آنجا که سرفه کردن باعث مشخص‌تر شدن فتق می‌شود، ممکن است پزشک از شخص بخواهد بایستد و سرفه کرده یا زور بزند.
اگر تشخیص به سرعت صورت نگیرد پزشک از یک تست تصویربرداری مثل سونوگرافی شکم، CT اسکن یا MRI استفاده خواهد کرد.


درمان فتق اینگوینال
اگر فتق کوچک بوده و باعث ناراحتی شخص مبتلاء نباشد، پزشک ممکن است رویکرد انتظار هوشیارانه را توصیه کند. گاهی از اوقات استفاده از فتق‌بند می‌تواند به تخفیف علایم کمک کند اما در این مورد مردم باید حتماً پیش از استفاده از این وسیله با پزشک مشورت کنند. در مورد کودکان، پزشک ممکن است پیش از در دستور کار قرار دادن عمل جراحی برگشت به عقب فتق با فشار دست را در مد نظر قرار دهد.
فتق‌های بزرگ شونده یا دردناک به طور معمول نیاز به عمل جراحی دارند تا میزان ناراحتی بیمار کاهش یابد و از عواقب جدی پیشگیری شود.
دو نوع کلی عمل جراحی فتق وجود دارد: ترمیم فتق باز و ترمیم لاپاروسکپی.

ترمیم فتق باز
در این عمل که می‌توان آن را تحت بیهوشی موضعی و آرام‌بخشی یا بیهوشی عمومی انجام داد، جراح شکافی در کشاله ران ایجاد کرده و بافت فتق بیرون زده را به داخل شکم برمی‌گرداند. در مرحله بعد جراح محل تضعیف شده را می‌دوزد و اغلب آن را با استفاده از یک مش صناعی (هرنیوپلاستی) مستحکم می‌کند. محل برش جراحی با بخیه، گیره یا چسب جراحی بسته می‌شود.
پس از عمل، بیمار تشویق می‌شود تا در اولین فرصت ممکن تحرک داشته باشد، اما از سر گرفتن فعالیت‌های نرمال زندگی به روال سابق به چند هفته زمان نیاز دارد.

لاپاروسکپی
در این عمل که با حداقل رویکرد تهاجمی همراه است و نیاز به بیهوشی عمومی دارد، جراح عمل را از طریق چند سوراخ کوچک ایجاد شده در شکم انجام می‌دهد. برای اتساع شکم با هدف دسترسی آسان‌تر به ارگان‌های داخلی از هوا استفاده می‌شود.
یک لوله کوچک مجهز به دوربین (لاپاروسکپ) در یکی از سوراخ‌های ایجاد شده وارد می‌شود. به هدایت دوربین لاپاروسکپ، جراح ابزارهای کوچکی را از طریق سوراخ‌های مزبور برای انجم ترمیم فتق با مش صناعی به کار می‌برد.
مردمی که در مورد آنان از ترمیم لاپاروسکپیک استفاده می‌شود ناراحتی و جای زخم کمتری را تحمل می‌کنند و سریع‌تر زندگی معمول خود را از سر می‌گیرند. به هر حال احتمال برگشت فتق در صورت استفاده از ترمیم لاپاروسکپی بیش از عمل باز است. در صورت مجرب بودن جراح در زمینه اقدام لاپاروسکپیک ریسک مزبور کاهش خواهد یافت.
لاپاروسکپی به جراح امکان آن را می‌دهد که در ترمیم اول از ایجاد بافت مجروح اجتناب کند، بنابراین این گزینه مناسبی برای آن دسته از مردم است که فتق آنان پس از عمل جراحی فتق باز برمی‌گردد. این گزینه در عین حال ممکن است انتخاب خوبی بری مردمی باشد که دچار فتق دوطرفه (بای‌لترال) هستند.
همانند مورد جراحی باز، ممکن است برگشت به فعالیت‌های معمول زندگی برای بیمار نیاز به چند هفته زمان داشته باشد./


مایو کلینیک
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Mayo Clinic
Inguinal hernia
Feb. 26, 2019

نظرات (2)

  1. رامین

با سلام من یه نوزاد هشت ماهه دارم که دچار هرنی اینگوینال در سمت راست هست میخوایتم بدونم کدوم روش برای جراحی بهتره باز یا لاپروسکوپی کدوم ممکن که عود نداشته باشه ممنون.
با سلام. منطقی، درست و علمی آن است که شما جواب خود را بر مبنای بررسی دقیق...

با سلام من یه نوزاد هشت ماهه دارم که دچار هرنی اینگوینال در سمت راست هست میخوایتم بدونم کدوم روش برای جراحی بهتره باز یا لاپروسکوپی کدوم ممکن که عود نداشته باشه ممنون.
با سلام. منطقی، درست و علمی آن است که شما جواب خود را بر مبنای بررسی دقیق وضعیت نوزاد خویش از پزشک معالج وی بگیرید. روش درست بر مبنای بررسی دقیق وضعیت هر بیمار خاص تعیین می‌شود و هرگز در این مورد به توصیه‌های ارائه شده در وبسایت‌ها و دنیای مجازی از جمله موارد مندرج در وبسایت ما اطمینان نکنید! اطلاعاتی از این دست هر قدر هم دقیق و به روز باشند جایگزین تشخیص صورت گرفته توسط پزشک یا پزشکان معالج نیستند!

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 7 ماه قبل توسط . ویرایش شد .
  1. .

سلام من نوراد ۲ماه دارم که سونوگرافی ورود لوپ روده به داخل کانال اینگوئینال سمت چپ به نفع هرنی اینگوئینال چپ مشهود است

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 ماه قبل توسط . ویرایش شد .
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده