دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فوندوپلیکیشن (فوندوپلیکاسیون) و درمان ریفلاکس معده به مری

فوندوپلیکیشن، فوندوپلیکاسیون، بیماری ریفلاکس معده به مری، GERD، فتق هیاتال، فوندوپلیکیشن نیسن، فوندوپلیکیشن توپت، فوندوپلیکیشن واتسون

جراحی فوندوپلیکیشن تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود

مقالات جراحی

فوندوپلیکیشن (فوندوپلیکاسیون*) چیست؟
• کاربردهای فوندوپلیکیشن
• چه چیزی انتظار می‌رود
• انواع فوندوپلیکیشن
• ریکاوری
• عوارض جانبی فوندوپلیکیشن
• پیامدهای فوندوپلیکیشن
• خلاصهفوندوپلیکیشن (فوندوپلیکاسیون) نوعی عمل جراحی است که به درمان برخی اختلالات مری و معده کمک می‌کند.
برای مثال، در طول عمل فوندوپلیکیشن برای بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)، جراح بخشی از معده را به اسفنکتر انتهای مری متصل می‌کند، که این کار به کاهش ریفلاکس اسید کمک خواهد کرد.
باید گفت درمان فوندوپلیکیشن جایگزینی برای دیگر راه‌های کنترل GERD مثل تغییرات غذایی و سبک زندگی نیست. در واقع، پزشکان به طور معمول این اقدام را برای آن گروه از بیماران به کار می‌برند که علایم آنها با درمان‌های کمتر تهاجمی تسکین نمی‌یابد.
فوندوپلیکیشن درمان جراحی استاندارد برای مدیریت GERD محسوب می‌‌شود. چند موضوع کلی وجود دارد که باید در طول این فرآیند منتظر آن بود و پزشکان دستورهای اختصاصی برای هر موردی دارند.


فوندوپلیکیشن چیست؟
فوندوپلیکیشن یا فوندوپلیکیشن لاپاروسکپیک نوعی عمل جراحی برای اختلالات دستگاه گوارش فوقانی مثل GERD و فتق هیاتال است.
فوندوپلیکیشن نوعی جراحی لاپاروسکپیک است. جراح از یک لوله بلند و باریک به نام لاپاروسکپ استفاده می‌کند که هم دارای ابزار جراحی بوده و هم دوربینی به انتهای آن متصل است.
این تجهیزات به جراح امکان آن را می‌دهد که به جای ایجاد برش‌های بزرگ برای نمایان شدن ارگان مورد عمل برش‌های کوچکی در بدن ایجاد کند و لاپاروسکپ را به محل مورد نظر هدایت نماید.
وقتی لاپاروسکپ در موضع صحیح قرار گرفت یک تصویر ویدیویی بر روی مونیتور ایجاد می‌کند، که این تصویر به جراح امکان مشاهده محل عمل برای جراحی را می‌دهد.
برای انجام فوندوپلیکیشن جراح قسمت رویی معده به نام فوندوس را جمع می‌کند و به ملایمت می‌پیچد و آن را دور اسفنکتر انتهای مری بخیه می‌کند. این کار به افزایش فشار در مری کمک می‌کند و امکان ایجاد ریفلاکس اسید را کاهش می‌دهد.
در برخی موارد فوندوپلیکیشن ممکن است برای قدم‌های دیگری در راستای درمان مشکلات مرتبط مثل فتق هیاتال به کار گرفته شود.


کاربردهای فوندوپلیکیشن
پزشک می‌تواند فوندوپلیکیشن را برای کمک به درمان اختلالات زیر توصیه کند:

بیماری ریفلاکس معده به مری
پزشک ممکن است فوندوپلیکیشن را برای افراد دچار GERD شدید که روش‌های درمانی محافظه‌کارانه‌تر برای آنها تسکین دهنده نبوده است توصیه کند.
علایم GERD می‌توانند دردناک بوده و کیفیت زندگی بیمار را کاهش دهند. در عین حال اگر شخص تحت درمان قرار نگیرد این امکان وجود دارد که بیماری مزبور باعث پیامدهایی شود.
انجام تغییراتی در رژیم غذایی و اجتناب از غذاهای محرک یا ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می‌تواند به مردم دچار علایم خفیف تا متوسط GERD کمک کند.
همچنین برخی داروهای نسخه‌ای می‌تواند سطح اسید معده را برای کمک به کنترل علایم GERD کاهش دهند.
پزشکان عموماً فوندوپلیکیشن را برای افرادی در نظر می‌گیرند که روش‌های دیگر برای خفیف علایم در آنان کارآیی نداشته‌اند. در این موارد، فوندوپلیکیشن می‌تواند راهی برای کاهش ریفلاکس اسید بوده و به مدیریت بهتر علایم بیماری کمک کند.

فتق هیاتال
فوندوپلیکیشن همچنین یک درمان استاندارد برای فتق هیاتال است.
فتق هیاتال زمانی بروز می‌کند که قسمت بالایی معده از درون دهانه‌ای در دیافراگم بیرون می‌زند. دیافراگم عضله‌ای است که قفسه سینه و شکم را از یکدیگر جدا می‌کند.
فتق‌های هیاتال کوچک ممکن است باعث ایجاد علایم نشوند؛ و در صورتی که خود به خود بهبود یابند نیاز به درمان ندارند.
برخی فتق‌های هیاتال ممکن است علایمی مشابه علایم مربوط به GERD مثل سوزش سر دل و ریفلاکس اسید ایجاد کنند، که این باعث می‌شود که تشخیص کامل و درست در هر مورد حائز اهمیت باشد.
گاهی از اوقات، این احتمال هست که پزشک استفاده از فوندوپلیکیشن را برای ترمیم و درمان فتق هیاتال توصیه کند. پزشکان عموماً این گزینه را برای مواردی در نظر می‌گیرند که روش‌های کمتر تهاجمی در درمان بیماری مزبور پاسخ نداده‌اند.


چه چیزی انتظار می‌رود
آماده‌سازی و خود عمل تا حدودی بستگی به نوع جراحی مورد استفاده برای بیمار دارد. پزشک دستورات و اطلاعات بیشتر را در مورد آنچه در انتظار بیمار است ارائه خواهد داد.

آماده‌سازی
اگر وضعیت بیمار برای عمل فوندوپلیکیشن مناسب باشد پزشک دستورالعمل‌های لازم برای آمادگی جهت جراحی را ارائه خواهد داد.
برای مثال، پزشک از بیمار خواهد خواست که در فاصله دو روز مانده به عمل فقط مایعات ساده مصرف کند و از کاربرد برخی داروها پرهیز نماید.

در طول جراحی
جراحی فوندوپلیکیشن تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و بیمار هیچ دردی احساس نخواهد کرد.
در طول جراحی، جراح چند برش کوچک در شکم ایجاد کرده و لاپاروسکپ و ابزار جراحی را از طریق برش‌های مزبور وارد موضع عمل می‌کند.
جراح در مرحله بعد فوندوس را دور انتهای تحتانی مری و اسفنکتر مری خواهد پیچید و به شکل ایمن آنها را به یکدیگر متصل خواهد کرد.
با پیچیدن و بخیه کردن فوندوس به اسفنکتر تحتانی مری، عمل جراحی فشار را در قسمت پایین مری افزایش می‌دهد.
این کار باعث کاهش احتمال ریفلاکس اسید می‌شود زیرا فشار کافی را برای بسته نگه داشتن اسفنکتر مری اعمال می‌کند.


انواع فوندوپلیکیشن
چند گزینه مختلف برای فوندوپلیکیشن وجود دارد و پزشک پیش از عمل در مورد هر یک از این گزینه‌ها توضیح خواهد داد. انواع جراحی فوندوپلیکیشن بر مبنای درجه پیچش فوندوس به دور اسفنکتر ازوفاژیال متفاوت است. این انواع عبارتند از:
• فوندوپلیکیشن نیسن (360 درجه). این روش استاندارد عمل فوندوپلیکیشن است. جراح فوندوس را به طور کامل دور ته مری می‌پیچید.
• فوندوپلیکیشن توپت (270 درجه). در این عمل، جراح به جای محصور کردن کامل مری فضای کمی برای آن باقی می‌گذارد. این روش اثری مشابه فوندوپلیکیشن استاندارد دارد اما باعث می‌شود که رهایی از فشار مثل موارد ایجاد شده بر اثر آروغ زدن راحت‌تر باشد.
• فوندوپلیکیشن واتسون (180 درجه). فوندوپلیکیشن واتسون صرفاً فوندوس را به دور نیمی از مری می‌پیچد. این روش در مقایسه با روش‌های دیگر دارای عوارض جانبی کمتری است.


تصویر انواع فوندوپلیکیشن (فوندوپلیکاسیون)

1. فوندوپلیکیشن واتسون (180 درجه)
2. فوندوپلیکیشن نیسن (360 درجه)
3. فوندوپلیکیشن توپت (270 درجه)


ریکاوری
به عنوان نوعی جراحی لاپاروسکپیک، فوندوپلیکیشن در مقایسه با عمل باز دارای زمان ریکاوری بهتری است.
جراحی‌های لاپاروسکپیک کمتر تهاجمی هستند و صرفاً به چند برش کوچک در بدن نیاز است. این زخم‌های ناشی از جراحی معمولاً در مقایسه با برش‌های بزرگ عمل‌های باز زمان کمتری برای التیام نیاز دارند.
این فرآیند همچنین ریسک جای زخم درازمدت و همچنین درد دوره ریکاوری را نیز کاهش می‌دهد.
پس از انجام فوندوپلیکیشن، شخص می‌تواند انتظار داشته باشد که در طول دو روز راهی خانه شود. در مورد چگونگی مراقبت از زخم‌های جراحی دستورالعمل‌های خاصی به او داده خواهد شد.
این دستورالعمل اغلب شامل خودداری از حمام کردن در اولین روز پس از ترخیص، تعویض منظم پوشش زخم و شستشوی زخم‌ها با صابون ملایم است.

رژیم غذایی
از آنجا که معده نیاز به ترمیم دارد افراد پس از انجام عمل فوندوپلیکیشن نیاز به پیروی از رژیم غذایی خاصی دارند.
آنها نیاز خواهند داشت که غذا را از طریق یک لوله گاستروستومی دریافت کنند. در این موارد، دکتر در پیگیری فرآیند مزبور با بیمار همراهی خواهد کرد و ترتیب لازم برای تحویل غذا داده خواهد شد.
تغذیه با لوله گاستروستومی ممکن است تا چند هفته ادامه یابد اما گاهی بیشتر طول می‌کشد.
پس از پشت سر گذاشتن دوره تغذیه با گاستروستومی برگشت تدریجی به تغذیه معمول رویکردی ایمن خواهد بود. این کار اغلب شامل همکاری با یک متخصص برای تحویل غذاهای نرم در وهله نخست و شروع به خوردن غذاهای سفت با گذشت زمان است.
غذاهای نرم شامل موارد زیر است:
• پوره سیب
• ماست
• سوپ
• دسر ژلاتین
در طول دوره ریکاوری، مهم است که شخص با پزشک یا متخصص تغذیه برای اطمینان از کفایت تغذیه خود مشورت کند.


عوارض جانبی فوندوپلیکیشن
اگرچه جراحی فوندوپلیکیشن می‌تواند به مردم در کنترل ریفلاکس اسید و فروکش علایم آن کمک کند، عوارض جانبی در آن عمومیت دارد.
برای مثال فوندوپلیکیشن 360 درجه به رفع علایم ریفلاکس اسید کمک می‌کند اما در عین حال باز شدن اسفنکتر مری را در سایر موارد برای رهش فشار دشوار می‌سازد.
این وضعیت می‌تواند باعث شود که در زمان ضرورت آروغ زدن یا استفراغ کردن برای شخص بسیار دشوار باشد.
به همین علت بسیاری از افراد در نتیجه انجام فوندوپلیکیشن دچار عوارض جانبی به شرح زیر می‌شوند:
• افزایش گاز شکم
درد شکم
نفخ
• افزایش باد شکم
اگ پزشک یا بیمار نگران عوارض جانبی ناشی از افزایش گاز باشند، ممکن است گزینه جایگزین مثل فوندوپلیکیشن 270 یا 180 درجه را انتخاب کنند.
یک متا آنالیز مربوط به سال 2016 پی برده است، زمانی که مسأله کنترل علایم مطرح باشد فوندوپلیکیشن 270 و 360 درجه از نرخ موفقیت مشابهی برخوردارند.
افرادی که فوندوپلیکیشن 270 درجه برای آنها انجام شده بود در مقطع زمانی بلافاصله پس از جراحی با عوارض کمتری مواجه بودند، اما ریسک عوارض جانبی هر دو نوع به مرور زمان گرایش یکسانی نشان می‌داد.


پیامدهای فوندوپلیکیشن
بسیاری از مردم از انجام جراحی فوندوپلیکیشن احساس رضایت می‌کنند اما کماکان احتمال بروز پیامدهایی مطرح است.
پیامدهای خود جراحی شامل موارد زیر است:
• سوراخ شدن اتفاقی مری، معده یا دیگر بافت‌ها در طول جراحی
دشواری بلع
• پاره شدن بخیه
عفونت ناحیه جراحی یا ارگان‌های اطراف
همچنین به خاطر سپردن این موضوع مهم است که این عمل جراحی در هر موردی به طور کامل مؤثر نیست. نویسندگان یک مطالعه مربوط به سال 2014 پی برده‌اند که 7 درصد افرادی که فوندوپلیکیشن 360 درجه در مورد آنها انجام شده است ناچارند تا در مقطع دیگری دوباره تن به عمل دهند.
عوارض جانبی طولانی مدت مثل افزایش گاز شکم نیز امکان‌پذیر است.
افرادی که پیشتر دچار گاز یا درد ناشی از نفخ بوده‌اند باید پیش از اقدام به عمل با پزشک در مورد گزینه‌های جایگزین مشورت کنند.


خلاصه
فوندوپلیکیشن درمان جراحی استاندارد برای GERD در افرادی است که بدن آنها به درمان پزشکی یا مداوای خانگی خوب جواب نداده است.
این نوع جراحی در مقایسه با عمل باز دارای حداقل رویکرد تهاجمی بوده و زمان ریکاوری در آن کمتر است.
برخی بیماران ممکن است دچار عوارض کوتاه مدت یا دراز مدت مثل افزایش گاز در شکم شوند.
فوندوپلیکیشن جایگزینی برای دیگر روش‌های درمانی نیست. پزشکان احتمالاً کماکان برای کنترل علایم بیماری استفاده از رژیم غذایی و تغییرات سبک زندگی را توصیه می‌کنند و نیز ممکن است برای تقیت تغییرات مورد اشاره داروهایی را تجویز نمایند./


*توضیح: فوندوپلیکاسیون تلفظ فرانسه برای فوندوپلیکیشن و احتمالاً بازمانده از دوران تسلط زبان فرانسه است.


• دکتر سورب ستهی، جون جانسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
Fundoplication: Uses, what to expect, and more
Medically reviewed by Saurabh Sethi, MD, MPH
On February 26, 2020 —
Written by Jon Johnson

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کودکان دارای مخمر روده در معرض خطر آسم قرار دارند

کمبود خواب باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد

نظرات (1)

  1. مهسا

سلام تشکر از توضیحات عالیتون سوالی که برای من پیش میاد اینه که چرا از فوندوس معده استفاده میشه؟ چرا از بادی استفاده نمیشه؟

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 6 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.