plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خواب کوتاه بعد از ظهر چیست و برای چه کسانی مفید است؟

فشار خون, دیابت, بیماری قلبی عروقی, افسردگی, نزول شناختی

خواب کوتاه نیمروز به شخص در ریکاوری عواطف منفی کمک می‌کند

چه آن را چرت کوتاه مدت بنامیم چه خواب توان‌بخش چه قیلوله، خوابیدن برای مدتی کوتاه در طول روز می‌تواند ما را شاداب و سرحال کند، قدرت حافظه را افزایش دهد و توان تفکر و تمرکز ما را بهبود ببخشد. اگر شما مثل بسیاری از مردم در طول روز دچار حالت خواب‌آلودگی می‌شوید شاید یک چرت خوابیدن راه‌حل خمودی بعد از ظهری شما باشد. اما در عین حال ممکن است در صورت عدم زمان‌بندی صحیح اشکالاتی در قیلوله روزانه وجود داشته باشد. هیچ تعریف پزشکی برای قیلوله وجود ندارد و هیچ محدودیتی برای مقدار آن تعیین نشده است. بزرگسالان ممکن است به مدت 10 دقیقه یا بیشتر در محیط کار چرت بزنند و کودکان پیش‌دبستانی ممکن است زمان طولانی‌تری را به استراحت بپردازند.

پرخوابی: خطرات، پیشگیری و علل

اینسومنیا, هیپرسومنیا, هیپرسومنیای ایدیوپاتیک, اضطراب, اضافه وزن, چاقی, بیماری قلبی

پرخوابی مداوم ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل زمینه‌ای در سلامت باشد

اگرچه بسیاری از مردم اثرات بالقوه فقدان خواب کافی بر سلامت را درک می‌کنند، ممکن است که ندانند پرخوابی به شکل مداوم نیز ممکن است برای بدن مضر باشد. هر از گاه پرخوابی ممکن است شخص را در روز بعد دچار احساس سستی یا خستگی کند. به هر حال عادت به پرخوابی می‌تواند در ایجاد اختلال عملکرد ریتم شبانه‌روزی بدن مؤثر باشد، که این می‌تواند باعث افزایش خطر اینسومنیا، افسردگی و افزایش وزن شود. اکثر افراد بزرگسال به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. به هر حال، تفاوت‌های شخصی در این مورد مطرح است.

ضرب‌آهنگ شبانه روزی در نوزادان، نوجوانان و بزرگسالان

 سن, نوزادان, نوجوانان, بزرگسالان, الکل,  کافئین, نیکوتین, اینسومنیا، اختلالات خواب

اطفال، نوجوانان، و بزرگسالان ضرب‌آهنگ شبانه روزی را به شکلی متفاوت تجربه می‌کنند

ضرب‌آهنگ شبانه روزی [ریتم شبانه‌روزی] به کنترل زمان‌بندی خواب و بیداری روزانه کمک می‌کند. این ضربآهنگ (ریتم) به ساعت زیستی 24 ساعته بدن گره خورده است و بیشتر موجودات زنده نمونه‌ای از آن دارند. ضرب‌آهنگ شبانه روزی تحت تأثیر عوامل بیرونی مثل نور و تاریکی و نیز عوامل دیگر است. مغز بر مبنای محیط پیام‌هایی دریافت می‌کند و در پاسخ برخی هورمون‌ها را فعال کرده دمای بدن را تغییر می‌دهد، و متابولیسم شخص را تنظیم کرده او را هشیار نگه می‌دارد یا به خواب فرو می‌برد. برخی از مردم ممکن است بر اثر عوامل بیرونی یا اختلالات خواب دچار مشکلاتی در ضرب‌آهنگ شبانه روزی خود شوند. حفظ عادت‌های سالم به ما کمک می‌کند تا پاسخ بهتری به این ضربآهنگ طبیعی بدن بدهیم.

پهلو به پهلو شدن و غلت زدن در خواب

سندرم پای بی‌قرار، آپنه خواب، اینسومنیا, پرخوابی، رژیم غذایی نامتعادل

اختلالات زمینه‌ای متعددی وجود دارند که می‌توانند باعث فقر کیفی خواب شوند

گذراندن ساعاتی در شب با پهلو به پهلو شدن و غلت زدن، آن هم زمانی که شخص سعی در خوابیدن دارد ناراحت کننده، مخل و آزار محض است. پهلو به پهلو شدن و غلت زدن در خواب شبانه می‌تواند باعث کاهش کیفیت خواب و کیفیت زندگی گردد. دلایل مختلفی شامل فقر بهداشت خواب، رژیم غذایی نامتعادل و حتی اختلالات زمینه‌ای پزشکی در این مورد مطرحند. رعایت بهداشت خواب مناسب مثل خاموش کردن وسایل الکترونیکی و دنبال کردن یک جدول زمان‌بندی خواب می‌توانند در متوقف کردن مشکل مفید باشند. اگر کسی نگران آن باشد که مشکل مورد بحث در وی ناشی از یک اختلال زیربنایی پزشکی است باید به پزشک مراجعه کند.

دایسانیا (دیسانیا) یا ناتوانی در برخاستن از خواب

 اختلالات تیروئید, دیابت, بیماری قلبی, کافئین, الکل, نیکوتین، ورزش، آپنه

دیسانیا می‌تواند علامتی از بسیاری اختلالات پزشکی باشد

آیا شما هر روز صبح پس از شنیدن صدای زنگ برای برخاستن از رختخواب دچار مشکل واقعی هستید؟ اگر واقعاً دچار چنین وضعیتی باشید ممکن است مبتلاء به دایسانیا (دیسانیا) باشید. این به سادگی بدان معنی است که شما در حدود 1 یا 2 ساعت پس از بیدار شدن قادر به برخاستن از رختخواب نیستید. پزشکان این وضعیت را به عنوان یک اختلال پزشکی نمی‌شناسند. اما اگر شما دچار آن باشید می‌دانید که می‌تواند به مشکلی جدی تبدیل گردد. وقتی شما نتوانید روز را بر مبنایی معمول شروع کنید این می‌تواند به تمامی جنبه‌های زندگی شما تأثیر منفی بگذارد. خانواده، کارفرما، همکاران و دوستان شما ممکن است نتوانند درک کنند که چرا شما قادر به عملکرد درست نیستید.

چرا من شب‌ها اینقدر تشنه می‌شوم؟

آنتی‌کولینرژیک‌، خماری، آپنه خواب، پیش‌یائسگی، یائسگی، سندرم سیوگرن، آنمی،  نارسایی قلب

میزان دقیق آب مورد نیاز روزانه بدن متفاوت است

اگر شما در طول شب بر اثر تشنگی شدید از خواب بیدار می‌شوید، علت ممکن است محیط خواب، عادت‌های سیراب‌سازی بدن یا دارویی باشد که مصرف می‌کنید. تنظیمات ساده‌ای در زندگی روزانه می‌تواند به خواب بی‌وقفه شبانه منجر گردد. اما اگر شما منظماً بر اثر تشنگی از خواب بیدار می‌شوید در این مورد ممکن است یک اختلال زمینه‌ای سلامت مطرح باشد. در چنین مواقعی تعداد موارد بیدار شدن در وضعیت مورد بحث و دیگر علایم موجود را یادداشت کنید. در باره آنها با پزشک مشورت نمایید. بدن شما ممکن است سعی داشته باشد تا موضوع مهمی را به شما بگوید.

چرا بچه من شب‌ها عرق می‌کند؟

سرماخوردگی، تغییرات هورمونی، بلوغ، ریه حساس، لنفوم هاجکین، تست نشاسته یددار، تست کاغذی

تعریق شبانه در نوزادان و کودکان خردسال نسبتاً شایع است

شاید مردم فکر می‌کنند که عرق کردن چیزی است که باید برای بروز آن تا سال‌های نوجوانی منتظر ماند - اما تعریق شبانه عملاً در نوزادان و کودکان خردسال نسبتاً شایع است. در واقع یک مطالعه مربوط به سال 2012 که به 6381 کودک در سنین 7 تا 11 سالگی پرداخته بود پی برد که 12 درصد این کودکان در طول هفته دچار تعریق شبانه بودند. تعریق شبانه در هر سنی برای کودکان ممکن است بروز کند. این تعریق‌ها ممکن است حالت منظم داشته یا به شکل گهگاهی اتفاق بیفتند. گاهی از اوقات این تعریق با مشکلات سلامت مثل موارد مطرح شده در ادامه این مقاله مرتبطند اما برخی از اوقات بروز آنها فاقد هر گونه دلیلی است.

مقالات دیگر...