دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شناسایی خواب لحظه‌ای ممکن است دشوار باشد زیرا این احتمال هست که فرد در آستانه بسته شدن پلک چشم‎ها از این نوع خواب خارج گردد.

مایکرواسلیپ یا خواب لحظه‎ای به دوره‎هایی از خواب اشاره دارد که از چند تا چندین ثانیه ادامه پیدا می‎کنند. مردم دچار این وضعیت ممکن است بدون آنکه متوجه به خواب رفتن خود شوند از آن بیدار گردند. برخی از مردم ممکن است در گیر و دار انجام یک کار مهم دچار خواب لحظه‌ای شوند. خواب لحظه‌ای در هر زمان و مکانی، مثل محیط کار، مدرسه، یا در هنگام تماشای تلویزیون ممکن است اتفاق بیفتد. دوره‌های خواب لحظه‌ای در عین حال ممکن است در هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلات بروز کنند، که این موضوع خواب لحظه‎ای را به وضعیتی خطرناک تبدیل می‌کند.

خوف خواب (بختک) مبتلابه حدود 40 درصد کودکان و درصد کمتری از بزرگسالان است.

خوف خواب (بختک) مبتلابه حدود 40 درصد کودکان و درصد کمتری از بزرگسالان است. دوره‎ای از جیغ کشیدن، ترس شدید و افتادن یا زمین خوردن در هنگام خواب است. خوف خواب که به نام هراس شبانه نیز شناخته می‎شود، اغلب با راه رفتن در خواب همراه است. همانند راه رفتن در خواب خوف شبانه نوعی پاراسومنیا تلقی می‎شود، واقعه‎ای که به شکل ناخواسته در خواب تجلی می‎کند. خوف خواب به طور معمول از چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه پیدا می‎کند اما دوره‎های آن ممکن است طولانی‎تر نیز باشند. به هر حال علی‎رغم ترسناک بودن، خوف‎های خواب به طور معمول علتی برای نگرانی نیستند. اغلب کودکان در سال‎های نوجوانی بر خوف خواب خود غلبه می‎کنند.

برخی از اوقات مشخص کردن علت خواب‎آلودگی در فرد کار آسانی نیست

آیا شما تقلا می‎کنید تا در طول ساعات کار و دیگر فعالیت‎ها خود را بیدار نگه دارید و علتش را هم نمی‎دانید؟ آیا ممکن است که آپنه خواب یا دیگر اختلالات پزشکی مقصر اصلی این وضعیت باشند؟ برخی از اوقات مشخص کردن علت خواب‎آلودگی در فرد کار آسانی نیست. عدم وجود خواب کافی – گاهی از اوقات به صورت انتخابی - شایع‎ترین علت خواب‌آلودگی بیش از حد است. کار در طول شب و خوابیدن در روز دیگر علت مطرح در این مورد است. دیگر علل شامل مصرف دارو، الکل، سیگار، فقدان فعالیت جسمانی، چاقی، و استفاده از برخی داروها است. اما خواب‌آلودگی، وقتی شما نیاز دارید یا می‎خواهید که بیدار باشید، ممکن است بر اثر وجود نوعی اختلال زیربنایی ایجاد شده باشد.

از هر 10 انسان روی زمین 1 نفر در مقطعی از زندگی دچار سندرم پای بی‎قرار می‎شود.

فرد دچار سندرم پای بی‎قرار لولیدن و ناراحتی پاها را به طور معمول پس از رفتن به بستر خواب تجربه می‎کند. از آنجا که این وضعیت می‎تواند به اینسومنیا منجر شود، آن را به عنوان یکی از اختلالات خواب تلقی می‎کنند. سندرم پای بی‎قرار (RLS) ممکن است بر اثر مشکلات روانی یا جسمانی ایجاد شود، و نیز احتمال آن هست که به علت عوارض جانبی برخی داروها بروز کند. سندرم پای بی‎قرار به نام بیماری ویلیس - ابکام نیز شناخته می‎شود. سندرم پای بی‎قرار را می‎توان بسته به تواتر و شدت علایم، چگونگی تسکین علایم بر مبنای حرکت اعضاء بدن، و میزان اختلال ایجاد شده توسط آنها به دو گروه خفیف یا شدید طبقه‌‏بندی کرد. 

مردم در صورتی که به صورت گهگاهی با ولع رسیدن به هوا از خواب بیدار شوند، فاقد دیگر علایم باشند، و به سرعت دوباره به خواب روند، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند

اگرچه بیدار شدن از خواب به حالت خفقان و ولع رسیدن به هوا ناشایع نیست، در هر حال این می‎تواند موقعیتی بسیار ترسناک باشد. برخی علل در این مورد، مثل آبریزش پشت بینی، به آسانی درمان می‎شوند. علل دیگر نیاز به مراقبت پزشکی و برنامۀ درمانی درازمدت دارند. مردم در صورتی که به صورت گهگاهی با ولع رسیدن به هوا از خواب بیدار شوند، فاقد دیگر علایم باشند، و به سرعت دوباره به خواب روند، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. به هر حال اگر کسی این علایم را اغلب تجربه می‎کند، یا اگر علایمی دیگری نیز در او وجود دارد، باید به پزشک مراجعه کند. اگر فردی دچار درد قفسه سینه نیز باشد یا نتواند نفس بگیرد، وی باید به فوریت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

بر مبنای اعلام "بنیاد ملی خواب" فقط در سطح ایالات متحد آمریکا 90 میلیون فرد بزرگسال هر از گاه خر و پف می‎کنند و 39 میلیون نفر مداوماً دچار این اختلال هستند.

خر و پف بر اثر لرزش هوا در دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد می‎شود. مداواهای تجویز شدۀ متعددی برای خر و پف وجود دارد، اما کدام‎یک از آنها بیشترین تأثیر را دارد؟ بر مبنای اعلام "بنیاد ملی خواب" فقط در سطح ایالات متحد آمریکا 90 میلیون فرد بزرگسال هر از گاه خر و پف می‎کنند و 39 میلیون نفر مداوماً دچار این اختلال هستند.  علل بروز خر و پف به طور معمول جدی نیستند. به هر جهت، این می‎تواند نشان دهندۀ این موضوع باشد که تغییرات سبک زندگی می‎تواند به بهبود سلامت فرد منجر شود. راهنمایی‎ها و تغییرات سبک زندگی به شرح زیر می‎توانند باعث توقف یا کاهش میزان خر و پف شوند

اینسومنیا می‎تواند مردم را در هر سنی مبتلا کند. میزان شیوع اینسومنیا در زنان بزرگسال بیش از مردان بزرگسال است

اینسومنیا یا "آشفته‎خوابی" یکی از اختلالات خواب است که میلیون‎ها نفر در سطح دنیا به آن مبتلا هستند. به طور خلاصه، برای افرد دچار اینسومنیا به خواب رفتن یا در خواب ماندن دشوار است. این اثرات می‎توانند مخرب باشند. اینسومنیا به طور معمول باعث ایجاد حالت خواب‎آلودگی در طول روز، لتارژی و احساس کلی ناخوشی، هم به شکل روانی و هم به لحاظ جسمانی، می‎شود. نوسانات خلقی، تحریک‎پذیری، و اضطراب علایم شایع همراه اینسومنیا محسوب می‎شوند. اینسومنیا با افزایش ریسک ابتلا به بیماری‎های مزمن مرتبط شده است. بر مبنای اعلام "بنیاد ملی خواب" 30 تا 40 آمریکاییان خبر از ابتلا خود به علایم اینسومنیا در طول 12 ماه منتهی به نظرسنجی داده‎اند، و 10 تا 15 درصد افراد بزرگسال آمریکایی مدعی ابتلا به اینسومنیای مزمن هستند.

مقالات دیگر...