plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پلاسبو یا دارونما: اثر دارونما چیست؟

 سندرم روده تحریک‌پذیر, یائسگی, دارونمای استنشاقی, سردرد، تهوع, خواب‌آلودگی,

تحقیق بر روی دارونما بر ارتباط بین ذهن و جسم متمرکز شده است

پژوهشگران در مطالعات خود از دارونما برای کمک به فهم این موضوع استفاده می‌کنند که یک داروی جدید یا برخی روش‌های درمانی دیگر چه تأثیری ممکن است بر اختلالی مشخص داشته باشند. برای مثال ممکن است در یک مطالعه به برخی از نمونه‌ها یک داروی جدید برای کاهش کلسترول داده شود. دیگر نمونه‌های مطالعه دارونما می‌گیرند. هیچ‌یک از نمونه‌های مطالعه نخواهد دانست که به وی داروی واقعی داده شده است یا دارونما. محققان در مرحله بعد اثرات داروی واقعی و دارونما را روی نمونه‌های مطالعه مقایسه می‌کنند. به این روش، آنان می‌توانند اثربخشی داروی جدید را تعیین کرده و اثرات جانبی این دارو را بررسی کنند.

آیا مصرف زیاد تاینلول (استامینوفن) خطرناک است؟

میگرن, درد عضلات, دندان درد, استیل-پی-بنزوکوئینون ایمین, NAPQI, سوسپانسیون, اوردوز, ان-استیل سیستئین

امکان اوردوز استامینوفن وجود دارد

تاینلول یک داروی غیر نسخه‌ای است که برای درمان موارد خفیف تا متوسط درد و تب به کار می‌رود. تاینلول حاوی ترکیب فعال استامینوفن است. استامینوفن یکی از متداول‌ترین ترکیبات دارویی است. بر مبنای اعلام FDA استامینوفن در بیش از 600 داروهای نسخه‌ای و غیر نسخه‌ای وجود دارد. استامینوفن برای درمان طیف گسترده‌ای از اختلالات شامل موارد زیر به داروها اضافه می‌شود: آلرژی، ارتریت، درد پشت، سرماخوردگی و آنفولانزا، سردرد، کرامپ‌های قاعدگی، میگرن، درد عضلات، دندان درد

فعل و انفعال دارویی - راهنمای مصرف دارو

دارو با تست‌ آزمایشگاهی، ژنتیک، وزن، سن، جنس، سبک زندگی

چند نوع مختلف فعل و انفعال دارویی وجود دارد

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن داروهایی با [ویژگی‌های] باور نکردنی برای درمان بسیاری از اختلالات که در گذشته غیر قابل دسترسی می‌نمودند، وجود دارد. در یک گزارش مربوط به مصرف داروهای نسخه‌ای در سال‌های 2013 تا 2016، CDC دریافته است که در حدود 48.4 درصد آمریکایی‌ها دستکم از یک داروی نسخه‌ای در طول 30 روز گذشته استفاده کرده‌اند. این موضوعی دلگرم کننده است که بدانیم گزینه‌های زیادی برای هدف گرفتن بسیاری از ناخوشی‌های شایع وجود دارد. به هر حال، دسترسی تأثیرگذار داروها در عین حال احتمال فعل و انفعال دارویی [برهم‌کنش دارویی] را افزایش می‌دهد.

سندرم سروتونین

تگریتول، والپروئیک اسید، ترامادول، اکسی‌کودون، دولاسترون، تروپیسترون، گرانیسترون، اسپاسم عضلات، هیپرترمیا، دلیریوم

سندرم سروتونین زمانی ایجاد می‌شود که شخص یک یا تعداد بیشتری داروی موجب انباشت بیش از حد سروتونین در بدن مصرف می‌کند

سندرم سروتونین زمانی ایجاد می‌شود که شخص یک یا تعداد بیشتری داروی موجب انباشت بیش از حد سروتونین در بدن مصرف می‌کند. اگر شخص دچار سندرم سروتونین درمان نشود، این اختلال می‌تواند به بروز پیامدهای جدی و تهدیدگر زندگی منجر گردد. عوارض جدی در این مورد عبارتند از: تشنج، نارسایی کلیه، نارسایی تنفسی، از دست دادن بافت عضلانی. اغلب موارد سندرم سروتونین نتیجه مصرف چند دارو یا ماده مخدر با همدیگر است. برخی از مردم نیز ممکن است پس از گرفتن یک داروی افزایش دهنده سطح سروتونین دچار این سندرم شوند.

شیاف چیست و چطور استفاده می‌شود؟

 بیماری حرکت, تهوع, درد, خارش, تشنج, عفونت باکتریایی, عفونت ویروسی, خشکی واژن

شیاف یکی از اشکال دارو است

داروها به روش‌های مختلفی می‌توانند به درون بدن ما راه بیابند. شما ممکن است قرص قورت دهید، مایعی بنوشید یا تزریق انجام دهید. شیاف راه دیگری برای تحویل دارو به بدن است. شیاف چیزی مدور یا مخروطی شکل است که آن را اغلب از راه مقعد داخل بدن جا می‌دهیم. وقتی شیاف داخل بدن قرار می‌گیرد، ذوب یا حل شده و دارو آزاد می‌شود. شیاف ممکن است خوشایندترین فرآورده مورد استفاده ما نباشد، اما می‌تواند باعث شود تا دارویی که نمی‌توانیم ببلعیم یا معده یا روده ما قادر به جذب مناسب آن نیست به بدن برسد. شیاف‌ها دارای یک پایه از مواد شبه ژلاتین یا کره کاکائو هستند که دارو را احاطه کرده است. وقتی دمای بدن غشاء این دارو را ذوب می‌کند دارو به آهستگی رهش می‌یابد.

قرص یا کپسول؟

قرص، کپسول، قرص‌ خوراکی حل شونده، کپسول‌های سفت پر از مایع، کپسول‌های ژل نرم، تنداثر بودن، بی‌مزه بودن، پایداری کمتر، دوز

اگرچه روش عمل قرص و کپسول مشابه است، آنها چند تفاوت کلیدی نیز دارند

وقتی موضوع داروی خوراکی در میان باشد هم قرص‌ها و هم کپسول‌ها گزینه‌های متداول به شمار می‌روند. هر دوی آنها از طریق تحویل دارو یا مکمل به واسطه دستگاه گوارش برای مقصودی خاص عمل می‌کنند. اگرچه روش عمل قرص و کپسول مشابه است، آنها چند تفاوت کلیدی نیز دارند. و در برخی موارد ممکن است یکی از این اشکال دارویی برای بیمار مناسب‌تر از دیگری باشد. قرص‌ها رایج‌ترین نوع حب دارویی به شمار می‌روند. آنها یک روش کم-هزینه، ایمن و مؤثر برای تحویل دارو به روش خوراکی محسوب می‌شوند. این واحدهای دارویی از طریق فشردن یک یا چند ترکیب پودری برای شکل دادن به یک حب دارویی مستحکم، دارای رویه صاف و هموار ساخته می‌شوند 

کاربردها، فواید و خطرات آسپیرین

هموفیلی، ایبوپروفن، اولسر پپتیک، مشکلات کبد، مشکلات کلیه، دیکلوفناک، ناپروکسن، سیتالوپرام

آسپیرین حاوی سالیسیلات است، که از پوست درخت بید به دست می‌آید

آسپیرین یا استیل‌سالیسیلیک اسید (ASA) عموماً به عنوان مسکن درد در موارد درد و رنجوری خفیف و کاهش تب به کار می‌رود. آسپیرین در عین حال یک داروی ضد التهابی است که می‌توان آن را به عنوان رقیق کننده خون مورد استفاده قرار داد. مردم در ریسک بالای ابتلاء به لخته شدن خون، استروک، و حمله قلبی می‌توانند آسپیرین با دوز کم را به صورت درازمدت مصرف کنند. آسپیرین حاوی سالیسیلات است، که از پوست درخت بید به دست می‌آید. نخستین مورد استفاده از آن به 400 پیش از میلاد مسیح در عصر سقراط برمی‌گردد، که در آن مردم برگ بید را برای تسکین التهاب و تب می‌جویدند.

مقالات دیگر...