دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ویپلش نوعی صدمه به گردن بر اثر حرکت سریع عقب و جلو گردن مثل حرکت تازیانه است.

ویپلش نوعی صدمه به گردن بر اثر حرکت سریع عقب و جلو گردن مثل حرکت تازیانه است. ویپلش اغلب اوقات بر اثر تصادف با عقب خودرو ایجاد می‌شود اما این آسیب ممکن است به عنوان نتیجه برخوردهای ورزشی، سوء رفتار فیزیکی یا دیگر انواع تروما بروز کند. نشانه‌ها و علایم شایع ویپلش شامل درد گردن، خشکی گردن و سردرد است. اغلب مردم دچار ویپلش در طول چند هفته بهبود با دنبال کردن یک برنامه درمانی می‌یابند، که این برنامه می‌تواند شامل مصرف دارو برای درد و ورزش باشد. به هر حال، برخی از مردم دچار درد مزمن گردن و دیگر عوارض درازمدت می‌شوند. ویپلش ممکن است گرفتگی و رگ به رگ شدگی گردن نامیده شود اما این اصطلاحات در عین حال برای دیگر انواع صدمات گردن کاربرد دارند.

درد شکم شایع‌ترین علت مراجعه مردم به بخش اورژانس است

حساسیت شکم نوعی درد است که شخص در هنگام اعمال فشار بر شکم احساس می‌کند. این درد ممکن است بر اثر بیماری‌های مختلفی بروز کند یا در صورت وارد آمدن ضربه فیزیکی بر شکم ایجاد شود. بر مبنای یک مقاله منتشر شده در "نشریه بین‌المللی پزشکی عمومی"، درد شکم شایع‌ترین علت مراجعه مردم به بخش اورژانس است. مردم ممکن است به علل مختلفی دچار حساسیت شکم شوند. شکم شامل دستگاه‌های گوارشی و تولید مثل است، بنابراین حساسیت در این قسمت از بدن گرایشی به وجود ارتباط با دستگاه‌های مورد اشاره نشان می‌دهد.

درد صورت شایع است و اغلب نتیجه سردرد و آسیب‌دیدگی است

درد صورت شایع است و اغلب نتیجه سردرد و آسیب‌دیدگی است. به هر حال، دیگر علل درد صورت شامل مشکلات عصب، فک، و مشکلات دندانی و انواع عفونت است. درد صورت ممکن است از برخی نواحی خاص صورت نشأت گیرد یا احتمال دارد از بخش دیگری از سر منتشر شود. پزشکان اغلب درد صورت را به یکی از چند نوع شامل موارد زیر دسته‌بندی می‌کنند: درد دندانی، که مرتبط به مشکلات مربوط به دندان‌ها و لثه‌ها است؛ درد عصب یا نورالژی، که مرتبط به اختلالاتی است که بر عصب‌های صورت تأثیر می‌گذارند؛ درد تمپوروماندیبولار، که مرتبط به مفصل تمپوروماندیبولار (TMJ) و عضلات فک است. درد واسکولر، که بر اثر مشکلاتی مرتبط به عروق خونی و جریان خون بروز می‌کند.

درد کف دست اغلب اوقات نتیجه آسیب‌دیدگی خفیف ناشی از کاربرد بیش از حد دست است

درد کف دست می‌تواند بر توانایی فرد برای انجام تکالیف روزمره زندگی تأثیر منفی بگذارد. علل در این مورد ممکن است آسیب‌دیدگی‌ها، عفونت‌ها، و اختلالات تأثیرگذار بر عصب‌ها، عروق خونی، یا بافت‌های درون دست را شامل شود. درد کف دست اغلب اوقات نتیجه آسیب‌دیدگی خفیف ناشی از کاربرد بیش از حد دست است. به هر جهت، درد دست گاهی از اوقات می‌تواند نتیجه یک مشکل زیربنایی مثل عفونت، التهاب یا نوروپاتی محیطی باشد. در صورت تشدید درد و عدم بهبود آن با درمان خانگی مردم باید به پزشک مراجعه کنند.

درد در مفصل انگشت بزرگ پا می‌تواند به علت تروما، اختلالات مزمن یا فشار ایجاد شده به مرور زمان رخ دهد

مردم ممکن است در نتیجه بسیاری از مشکلات شایع شامل ارتریت، آسیب‌دیدگی، و پینه پا دچار درد مفصل انگشت شست پا شوند. این درد می‌تواند فعالیت‌های روزمره شامل راه رفتن را با چالش بیشتری مواجه کند. مفصل متاتارسوفالنژیال (MTP) انگشت شست را به پا متصل می‌کند. این مفصل برای حمایت بدن و ایجاد امکان حرکت به سوی بالا و پایین انگشت بزرگ پا حیاتی است. اختلالاتی که به مفصل مزبور آسیب می‌زنند می‌توانند سبب ایجاد درد و ورم در اطراف انگشت شست پا شوند. درد این مفصل می‌تواند باعث ایجاد محدودیت حرکتی در ناحیه مزبور شده و به توانایی راه رفتن لطمه بزند.

تشخیص علت درد معده بر مبنای بررسی صرف علایم کار تقریباً ناممکنی است

درد حاد متناوب معده می‌تواند شخص را ناتوان کرده یا تا حدودی از حرکت بیندازد. وقتی این درد فروکش می‌کند نگرانی از بابت شروع مجدد آن افزایش می‌یابد. درد حاد متناوب معده شایع است و معمولاً نشانه‌ای از یک مشکل جدی پزشکی نیست. حتی وقتی یک علت زیربنایی جدی برای درد مزبور در کار باشد درمان کامل می‌تواند به فروکش درد انجامیده و مانع از بروز عوارض شود. تشخیص علت درد معده بر مبنای بررسی صرف علایم کار تقریباً ناممکنی است. برای رسیدن به تشخیص درست در این مورد پزشک باید برخی تست‌های تصویربرداری را در دستور کار قرار دهد، در مورد تاریخچه پزشکی فرد سؤال کرده و معده را معاینه کند.

درد پشت در صبح گاهی از اوقات علامتی از یک اختلال پزشکی است

بیدار شدن از خواب با درد در قسمت پایین پشت یا کمر اغلب اوقات می‌تواند نشان دهنده وجود مشکلی در مورد حالت خوابیدن، بالش یا تشک باشد. به هر جهت درد پشت در صبح گاهی از اوقات علامتی از یک اختلال پزشکی است. بیدار شدن با درد پشت یا کمر می‌تواند باعث کُند شدن روند آغاز روز برای شخص شود. تعیین علت درد می‌توانند به شناسایی راه‌های مدیریت مشکل و بیدار شدن به صوری کمتر دردناک در هنگام صبح کمک کند. در صورتی که مقیاس‌های خودمراقبتی مثل تغییر حالت خوابیدن یا استفاده از تشک تازه باعث بهبود درد پشت نشود مردم باید به پزشک مراجعه کنند. 

مقالات دیگر...