دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

میوزیتیس (میوزیت) یا بیماری التهاب عضلات - انواع، علل، و درمان

میوزیتیس، بیماری عضله، التهاب عضله، درماتومیوزیتیس، میوزیتیس نوجوانان، میوزیتیس عفونی، میوزیتیس ناشی از دارو، میوزیتیس درون کالبدی، کورتیکوستروئید، استاتین، میوزیتیس اسیفیکانز، پلی‎میوزیتیس، روماتیسم، ارتریت، روماتولوژی

میوزیتیس ممکن است بر اثر طیف گسترده‌‏ای از علل زیربنایی ایجاد شود، و با وجود این پزشکان در برخی از مواقع قادر به شناسایی علت بروز آن نیستند

مقالات درد

• ریچل نل، دکتر ویلیام موریسون
• ترجمۀ فرهنگ راد


به زبان امروزی پسوند -ایتیس به معنی بیماری یا التهاب یک بافت یا دستگاه مشخص است. در مورد خاص میوزیتیس (میوزیت) این عضلات هستند که ملتهب یا بیمارند. میوزیتیس می‌تواند سبب بیماری‌های عضلانی موسوم به میوپاتی شود. برخی از اوقات، فرد ممکن است دچار میوزیتیس باشد و علت اصلی بروز آن را نداند.


[مطالب این مقاله:]
• علایم میوزیت
• علل میوزیت
• انواع میوزیت
• تشخیص میوزیت
• درمان میوزیت
• پیام همراه


علایم میوزیتیس
چند نوع مختلف میوزیتیس وجود دارد که هر یک علایم متفاوتی ایجاد می‌کند. به هر جهت، برخی علایم عام وجود دارند که با تضعیف و التهاب عضلات همراه هستند. مثال‌هایی در این مورد شامل موارد زیر است:
• دشواری در برخاستن از حالت نشسته
• احساس خستگی پس از زمان کوتاهی ایستادن یا راه رفتن
• دشواری در بالا رفتن از بلندی و پله‌ها
• دشواری در بلند کردن بازوها
• دشواری در بلع یا تنفس
• وجود درد یا ناخوشی عضلانی غیر قابل توضیح
فرد دچار میوزیتیس در عین حال دچار افزایش سطح آنزیم‌‌های عضلانی CPK یا الدرولاز است.
برخی انواع میوزیتیس سبب بروز علایم مشخصی مثل راش پوستی نمایان یا ضعف در نواحی خاصی از بدن می‌شوند.
به هر جهت، ضعف عضلانی، خستگی مفرط، و گاهی از اوقات درد یا ناراحتی همگی علایمی هستند که با اغلب انواع میوزیتیس همراهند.

علل میوزیتیس
میوزیتیس ممکن است بر اثر طیف گسترده‌‌ای از علل زیربنایی ایجاد شود، و با وجود این پزشکان در برخی از مواقع قادر به شناسایی علت بروز آن نیستند. مثال‌‌هایی در مورد علل بیشتر شایع میوزیتیس شامل موارد زیر است:
• اختلالات خودایمنی مثل لوپوس یا ارتریت روماتوئید
عفونت
• داروهای مختلف شامل استاتین‌ها که برای کاهش کلسترول خون تجویز می‌شوند
• آسیب دیدگی عضله
• وجود برخی ویروس‌ها در بدن که از جملۀ آنها می‌توان به ویروس سرماخوردگی یا ویروس آنفولانزا و ویروس کمبود ایمنی انسانی (HIV) اشاره کرد
• استفاده یا مصرف مواد مخدر مثل کوکایین
گاهی از اوقات علل زیربنایی بروز میوزیتیس آشکارتر هستند. این در مواقعی است که علت به دارو وابسته بوده یا مرتبط به مواد مخدر است. به هر جهت، بسیاری از موارد میوزیتیس بدون علت شناخته شده وجود دارد که زیر عنوان میوزیتیس با علت نامشخص یا میوزیتیس ایدیوپاتیک شناخته می‌شوند.

انواع میوزیتیس
برخی از شایع‌‌ترین انواع میوزیتیس در فهرست زیر آمده است:

درماتومیوزیتیس
این اختلال سبب ایجاد یک راش پوستی قرمز یا بنفش رنگ لکه‌‎دار و قابل رویت روی پوست می‌شود. فرد در عین حال دچار ضعف عضلانی و گاهی از اوقات درد مرتبط به اختلال می‌گردد. زنان بیش از مردان در برابر ابتلا به این نوع میوزیتیس آسیب‌‌پذیر هستند.

میوزیتیس ناشی از دارو
این اختلال شایع‌ترین شکل میوزیتیس و ناشی از التهابی است که به عنوان عارضۀ جانبی داروها بروز می‌کند. مثال‌هایی در مورد داروهایی که به عنوان علت بروز میوزیتیس شناخته می‌‌شوند شامل استاتین‌‌ها، داروهایی مثل لوواستاتین است یا زیدووُدین (رتروویر)، دارویی که پزشکان برای درمان HIV یا ایدز تجویز می‌کنند.

میوزیتیس درون کالبدی
مردان در سنین بالای پنجاه سال و بیشتر توسط این نوع میوزیتیس آسیب می‌بینند. مردم دچار میوزیتیس مزبور تضعیف تدریجی نیروی عضلانی را تجربه می‌کنند. آنها در عین حال ممکن است دچار مشکلات بلع گردند، معضلی که زیر عنوان دیسفاژی شناخته می‌شود.

میوزیتیس نوجوانان
این اختلال در افراد دارای سنین کمتر از 18 سال بروز می‌کند و به طور معمول مبتلابۀ دختران می‌شود. درماتومیوزیتیس نوجوانان می‌تواند سبب بروز راش پوستی قرمز یا بنفش رنگ شود، که اغلب روی پلک چشم ظاهر می‌شود، صدا در فرد مبتلا ضعیف شده یا اینکه شخص به دشواری بلع مبتلا می‌گردد.
اغلب مردم دچار این اختلال در عین حال به التهاب رگ‎‌های خونی مبتلا می‌شوند، که زیر عنوان واسکولیتیس (واسکولیت) شناخته می‌شود. برخی کودکان دردهای عضلانی دارند حال آنکه دیگران دچار ضعف عضلات مخصوصاً در ناحیۀ شکم، گردن، قسمت فوقانی دست و پا می‌شوند.

میوزیتیس عفونی
این نوع میوزیتیس در مردم دچار عفونت‌های ویروسی به ویژه آنفولانزا شایع است. به هر حال، شخص ممکن است به علت تریکینوزیس، انگلی که در غذاهای نیم‎پخته یا گوشت‌های نپخته وجود دارد، دچار میوزیتیس عفونی شود. باکتری‌ها به ویژه باکتری‌های استافیلوکوکی نیز می‌توانند باعث بروز میوزیتیس شوند.

میوزیتیس اسیفیکانز
این اختلال اغلب اوقات نتیجۀ بروز آسیب‌ دیدگی از جمله کبودی قابل توجه است. این اختلال می‌تواند سبب ایجاد یک تودۀ سخت و استخوانی شکل درون عضلۀ آسیب دیده شود.

پلی‌میوزیتیس (پلی‌میوزیت)
این اختلال نیز در زنان بیش از مردان شایع است. مردم دچار پلی‌میوزیتیس دچار نوعی ضعف عضلانی تدریجی می‌‌شوند که در هستۀ بدن فرد آغاز می‌شود و می‌تواند به نواحی اطراف گسترش پیدا کند. انواع سرطان و بیماری‌های خودایمنی می‌توانند باعث بروز این نوع میوزیتیس شوند.

تشخیص میوزیتیس
دکتر کار تشخیص را با پرسش از شرح حال پزشکی بیمار و علایم مبتلابۀ وی آغاز می‌کند. سؤالات ممکن است شامل این موارد باشد که علایم معمولاً در چه هنگامی از روز بروز می‌کنند، آیا چیزی باعث بهبود این علایم می‌شود و اینکه چه چیزی سبب تشدید آنها می‌گردد.
در مرحلۀ بعد پزشک ممکن است انجام تست‌های تشخیصی را برای مشخص کردن علت میوزیتیس در دستور کار قرار دهد.
مثال‌هایی از تست‎های مورد استفاده در تشخیص میوزیتیس عبارتند از:
آزمایش خون: تست‎های خون می‌توانند وجود آنزیم‌‌های عضلانی مثل CPK و نیز وجود آنتی‌بادی‌های همراه اختلالات خودایمنی را اندازه‌‌گیری کنند.
• تست‎های تصویربرداری برای شناسایی نواحی دچار ناهنجاری عضلانی: اسیفیکانز میوزیتیس یک تست تصویربرداری است که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
الکتروکاردیوگرام: این تست از پایش خاصی برای تعیین فعالیت الکتریکی عضلات استفاده می‌کند.
بیوپسی: بیوپسی عضله می‌تواند نواحی ملتهب شده را شناسایی کند.
در صورت احساس نیاز پزشک ممکن است انجام تست‌های دیگری را نیز در دستور کار قرار دهد.

درمان میوزیتیس
پزشکان می‌توانند راه‌هایی را برای کمک به فرد در مدیریت علایم بیماری خود نشان دهند.
دکتر ممکن است در وهلۀ نخست داروهای موسوم به کورتیکوستروئید را برای بیمار تجویز کند. این داروها میزان التهاب را در بدن کاهش می‌دهند، که این می‌تواند به تخفیف برخی از علایم عضلانی فوری میوزیتیس کمک کند.

آنتی‌بیوتیک
برخی از اوقات درمان میوزیتیس متوجه رفع یا مدیریت علایم زیربنایی این اختلال می‌‌شود. برای مثال اگر عفونت باکتریایی عامل بروز میوزیتیس باشد پزشک برای بیمار آنتی‎بیوتیک تجویز خواهد کرد.
اگر میوزیتیس فرد مرتبط به یک اختلال خودایمنی باشد، دکتر ممکن است برای بیمار داروهای ضد روماتیسم تعدیل کنندۀ بیماری (DMARDs) را تجویز کند. مثال‎هایی از این داروها شامل آزاتیوپرین و متوتریکسات است.

درمان‎های خانگی برای میوزیتیس
مردم در عین حال می‌توانند برای تخفیف علایم میوزیتیس از درمان‌های خانگی استفاده کنند. ورزش یکی از مثال‎ها در این مورد است.
حرکت دادن عضلات به طور منظم و مشارکت در ورزش‎های استقامتی می‌تواند به قدرت بخشیدن به عضلات کمک کند. حرکات کششی نیز می‌توانند طیف حرکت و انعطاف‌ پذیری عضلانی را تقویت کنند.
فرد دچار میوزیتیس ممکن است زیر نظر یک فیزیوتراپیست قرار گیرد.

پیام همراه
برخی از اوقات میوزیتیس یک مشکل کوتاه مدت است که برطرف می‌شود. در دیگر مواقع این اختلال وضعیتی مزمن است که می‌تواند باعث اتلاف عضله شده و کیفیت زندگی روزانۀ فرد را به شکل منفی تحت تأثیر قرار دهد. این مورد در بارۀ پلی‌میوزیتیس و درماتومیوزیتیس واقعیت دارد که گرایشی به بروز و حضور در طولانی مدت از خود نشان می‌دهند. اختلالاتی مثل میوزیتیس عفونی معمولاً در صورت بهبود سلامت عمومی فرد رفع می‌شوند./


Source:
Medical News Today
All you need to know about myositis
Last reviewed Tue 19 December 2017
By Rachel Nall, RN, BSN, CCRN
Reviewed by William Morrison, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درد فک: علل، علایم، و درمان

اسپوندیلیت انکیلوزان یا ارتریت با شروع در ستون فقرات و مفاصل بین نخاع و لگن

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.