دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

سرطان پستان و درد پشت - چه ارتباطی هست؟

سرطان پستان، درد پشت، متاستاز، متاستاتیک، پشت درد، مرحله 4 سرطان پستان، نووانترون، کیسکالی، فاسلودکس و فیمار، ریه، مغز، کبد، استخوان‎های فوقانی در دست و پا

درد پشت به علل مختلفی بروز می‎کند، که این علل طیفی گسترده از کشیدگی عضلانی در هنگام بلند کردن اشیاء سنگین تا حالت نادرست یا ضعیف قرارگیری بدن را شامل می‌شود. همیشۀ اوقات تعیین علت بروز درد پشت آسان نیست.

مقالات درد

• کلیر سیسونز، دکتر یمینی رنکاد
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

نامحتمل است که درد پشت یک علامت اولیۀ سرطان پستان باشد، اما این درد در مراحل بعدی بیماری یک عامل محسوب می‎شود. داروها و درمان‎های مورد استفاده برای مداوای سرطان نیز می‎توانند از جملۀ علل باشند. در این مقاله ارتباط میان سرطان پستان و درد پشت بررسی خواهد شد. 

مطالب این مقاله:
• مرور اجمالی
• تشخیص
• علل دیگر
• پیشرفت
• درمان
• پیام همراه

سرطان پستان شایع‎ترین سرطان مبتلابه زنان در سطح ایالات متحد آمریکا است و تخمین زده شده که تعداد 252.710 مورد تازه از ابتلا به این سرطان در سال 2017 تشخیص داده خواهد شد. بیمار دچار سرطان پستان در صورت کشف بیماری در مراحل اولیه شانس خوبی برای بهبود خواهد داشت.
به زنان در سنین بالای 45 سال و نیز زنان دارای تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به بیماری توصیه می‎شود که غربالگری‎های مربوط به سرطان پستان را انجام دهند. تمامی زنان باید معاینۀ شخصی منظمی را برای بررسی بروز هر گونه تغییرات نشانگر سرطان پستان در مورد خویش انجام دهند.

بین سرطان پستان و درد پشت چه ارتباطی وجود دارد؟
وقتی سرطان پستان وارد مراحل پیشرفتۀ بیماری می‎شود به عنوان سرطان پستان متاستاز داده یا سرطان پستان مرحله 4 شناخته می‎شود. این طبقه‎بندی گویای این موضوع است که سرطان از محدودۀ پستان فراتر رفته و به دیگر بخش‎های بدن سرایت کرده است.
درد پشت یک علامت سرطان پستان متاستاتیک است و در مراحل پیشرفتۀ بیماری بروز می‎کند.
اما در عین حال توجه به این نکته مهم است که درد پشت در میان مردم شایع است، و دلایل متعدد دیگری برای بروز این درد وجود دارد.
سه علت کلیدی برای ارتباط درد پشت با سرطان پستان وجود دارد:
• سرطان پستانی که به استخوان‌ها گسترش یافته باشد می‎تواند آنها را ضعیف کرده و به درد پشت منجر گردد.
• توموری که در حال رشد است می‎تواند به بافت‎های سالم فشار وارد کند که این فشار می‎تواند دردناک باشد.
• برخی داروها و درمان‎های مورد استفاده در سرطان پستان می‎توانند درد پشت ایجاد کنند.
یافتن علت بروز درد پشت می‎تواند تعیین کنندۀ بهترین درمان برای استفاده در مورد فرد بیمار باشد.

تشخیص
درد پشت نامحتمل است که یکی از علایم اولیۀ سرطان پستان باشد اما این درد می‎تواند نشان دهندۀ گسترش سرطان محسوب شود.
در صورتی که پیشتر وجود سرطان در فرد تشخیص داده شده باشد، برخی داروهای مورد استفاده در درمان سرطان پستان می‎توانند عامل بروز پشت درد باشند. این داروها موارد زیر را شامل می‎شوند:
• فاسلودکس و فیمار: اینها داروهای هورمونی برای کنترل میزان استروژن هستند.
• نووانترون: یک داروی شیمی درمانی است که برای کشتن سلول‎های سرطانی به کار می‎رود.
• کیسکالی: دارویی است که برای متوقف کردن تقسیم و رشد سلول‎های سرطانی مورد استفاده قرار می‎گیرد.
این امکان وجود دارد که برای بیمار از داروهایی استفاده شود که موجب بروز درد پشت نمی‎شوند. به هر جهت تغییر داروی مصرفی همیشۀ اوقات یک گزینۀ در دسترس یا میسر نیست، بنابراین بیمار ممکن است نیاز به آن داشته باشد که برای مدیریت درد راه‎های دیگری بیابد.
پزشک از طریق معاینه و پرسش در مورد علایم در جستجوی وضعیت سرطان و میزان پیشرفت آن خواهد بود. در صورت نیاز تست‎های دیگری در دسترس است:
CT اسکن: این تست با استفاده از اشعۀ ایکس نواحی مختلف بدن را از زوایای گوناگون تصویربرداری می‎کند.
• اسکن MRI: این تست با استفاده از امواج رادیویی نقاط مختلف بدن را تصویربرداری می‎کند.
• اسکن اولتراسوند: یک دستگاه با انتشار امواج صوتی تصاویری از داخل بدن تهیه می‎کند.
• اسکن استخوان و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET): این تست‎ها از مواد رادیواکتیو برای برجسته کردن نواحی دچار سرطان استفاده می‎کنند.
تمامی این تست‎ها قادرند تا نشان دهند که آیا توده‎های سرطانی موجب بروز درد پشت در بدن وجود دارند یا خیر.
اگر تشخیص دال بر پیشرفته بودن سرطان پستان باشد، دکتر باید اطلاعات شفاف در اختیار بیمار قرار داده و گزینه‎های درمانی و حمایتی را مطرح سازد.

چگونه بدانیم که درد پشت به سرطان پستان مرتبط است یا خیر؟
درد پشت به علل مختلفی بروز می‎کند، که این علل طیفی گسترده از کشیدگی عضلانی در هنگام بلند کردن اشیاء سنگین تا حالت نادرست یا ضعیف قرارگیری بدن را شامل می‌شود. همیشۀ اوقات تعیین علت بروز درد پشت آسان نیست.
درد در هر قسمت پشت شایع است. اگر فردی با تشخیص سرطان پستان مواجه نیست و در گروه دارای ریسک پایین ابتلا به این سرطان قرار دارد، درد پشت نامحتمل خواهد بود که علامتی از ابتلا به سرطان پستان باشد.
تست‎ها و آزمون‎های مورد استفاده برای یافتن نشانه‎های اولیه یا زودرس سرطان پستان زیر عنوان تست‎های غربالگری شناخته می‎شوند. انجام این تست‎ها برای مردم دارای تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به بیماری مزبور و زنان در سنین 45 سال و بالاتر توصیه می‎شود.
فردی که در گروه دارای ریسک بالاتر برای ابتلا به سرطان پستان قرار دارد باید به دانش لازم برای شناخت علایم این بیماری مجهز شود.
اگر درد پشت همراه دیگر علایم سرطان پستان وجود داشته باشد یا اگر بیماری هم‎اکنون در مورد فرد تشخیص داده شده باشد، وی باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کند.

در این زمینه بیشتر بخوانیم: 

در هر مرحله از سرطان پستان چه چیزی در انتظار بیمار است؟

آیا پشت نخستین محل گسترش سرطان پستان است؟
سرطان پستان به صورت شایع در نواحی مندرج در فهرست زیر گسترش پیدا می‎کند:
• ریه‎ها
• مغز
کبد
• استخوان
سلول‎های سرطانی برای تشکیل تومورهای جدید به درون بافت‎های سالم نقل مکان می‎کنند، و این مکان‎های جدید معمولاً شامل بافت‎هایی است که در نزدیک‎ترین فاصله نسبت به محل اولیۀ شکل‎گیری تومور قرار دارند.
سرطان پستان ممکن است به تمامی قسمت‎های نام برده در بدن گسترش نیابد. استخوان‎هایی که در معرض بیشترین خطر قرار دارند عبارتند از:
دنده‎ها
• ستون فقرات
• لگن
• استخوان‎های فوقانی در دست و پا
• جمجمه
اگر سرطان پستان به استخوان‌ها گسترش یافته باشد، این احتمال وجود دارد که فرد در محل گسترش سرطان احساس درد و رنج کند و این درد و رنج، پشت را نیز شامل می‎شود.

درمان و مراقبت شخصی
گام‎های اولیه برای درمان درد پشت در محیط خانه عبارتند از:
• استفاده از داروهای ضد درد ضد التهابی مثل ایبوپروفن
• انجام ورزش‎های سبک و حرکات کششی
• استفاده از کمپرس گرم و سرد برای ناحیۀ دچار درد
• استفاده از ریلکسیشن برای رفع تنش عضلانی
اگر پس از انجام اقدامات مزوبر درد برطرف شود این احتمال وجود دارد که علت بروز درد کشیدگی عضلانی یا آسیب دیدگی بوده باشد.
اما در صورت عدم کارآیی درمان خانگی برای رفع درد در طول چند روز یا در صورت تشدید درد، فرد باید به پزشک مراجعه کند.
درد پشت ناشی از سرطان پستان، مرحلۀ 4 باید با استفاده از جراحی یا اشعه درمانی مورد درمان قرار گیرد. این کار می‎تواند از شکستگی استخوان پیشگیری کند و نیز درد ناشی از فشار تومور به ستون فقرات را کاهش دهد.
درمان‌های رایج برای موارد پیشرفتۀ سرطان پستان شامل شیمی درمانی، درمان‎های هورمونی، و درمان هدفمند است. تمامی این روش‎های درمانی با هدف کاهش ابعاد تومورها یا پیشگیری از رشد آنها، کمک به بهبود علایم، و افزایش طول عمر بیمار مورد استفاده قرار می‎گیرند.
بیمار می‏تواند حمایت‎ها و توصیه‎های لازم در مورد برناملۀ درمانی خویش را از پزشک دریافت کند. این نوع علایم می‎توانند در طیف گسترده‎ای از شدید تا درد گهگاهی بروز کنند و نیز ممکن است اختلالات عاطفی ناشی از بیماری را نیز با خود داشته باشند.

پیام همراه
اگر کسی دچار سرطان پستان است، هر نوع دردی می‎تواند نگرانی‎آور باشد. خوب است که به یاد داشته باشیم درد پشت مشکل بسیار شایعی است و نامحتمل است که علت آن سرطان در حال پیشرفت باشد. هر فردی که دچار درد مزمن پشت یا درد شدید در این ناحیه است باید به پزشک مراجعه کند.
فرد دچار این بیماری باید علایم سرطان پستان در مرحلۀ 4 را بشناسد. در این مرحلۀ پیشرفته از سرطان، بیماری معمولاً قابل علاج نیست. به هر جهت، طیف گسترده‎ای از درمان‎ها می‎توانند رشد تومور را کاهش داده و به کاهش درد کمک کنند./

Source:
What to know about breast cancer and back pain
Last reviewed Wed 27 December 2017
By Claire Sissons
Reviewed by Yamini Ranchod, PhD, MS 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (1)

  1. .

سلام، توضيحات کافي بود ولي اگه با تصوير و مکان دقيق درد نشان داه شود بهتر است
سلام. سعی خواهیم کرد تا در یک مقاله دیگر درخواست شما را عملی نماییم. با تشکر

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.