دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اختلالات جدی اغلب اوقات سبب بروز درد استخوان می‎شوند. حتی درد خفیف در ناحیۀ استخوان می‎تواند نشانگر یک وضعیت اورژانسی باشد

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جوزف پریتکارد، آنا گاتر، دکتر ویلیام موریسون
• ترجمۀ فرهنگ راد

درد استخوان حساسیت شدید، رنجوری، یا احساس ناراحتی در یکی از استخوان‎های بدن یا تعداد بیشتری از آنها است. درد استخوان با درد عضله یا مفصل متفاوت است چرا که حضور این درد وابسته به حرکت یا سکون فرد نیست. درد استخوان عموماً به بیماری‎هایی که بر عملکرد یا ساختار نرمال استخوان آسیب می‎زنند ارتباط داده می‎شود.

[مطالب این مقاله:]
• علل
• علایم
• درد استخوان در بارداری
• تشخیص
• درمان
• پیشگیری
• بهبود
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم

چه چیز سبب درد استخوان می‌شود؟
بسیاری از اختلالات و حوادث می‎توانند به درد استخوان منجر شوند.

آسیب‌دیدگی
جراحت یا آسیب‌دیدگی یک علت شایع در بروز درد استخوان است. به طور معمول، این درد هنگامی ایجاد می‎شود که فرد دچار برخی انواع ضربه مثل تصادم اتومبیل یا سقوط از ارتفاع می‎گردد. تأثیر ضربه ممکن است شکستن استخوانی در بدن باشد. هر صدمه‎ای به استخوان می‎تواند سبب بروز درد استخوان شود.

کمبود مواد معدنی
برای سالم و قوی ماندن، استخوان‌های بدن به طیفی از ویتامین‎ها و مواد معدنی شامل کلسیم و ویتامین D نیاز دارند. کمبود کلسیم یا ویتامین D اغلب اوقات به استئوپوروزیس، شایع‎ترین شکل بیماری استخوان منجر می‎شود. مردم در مراحل نهایی پوکی استخوان اغلب دچار درد استخوان می‎شوند.

متاستاز سرطان یا سرطان متاستاتیک
سرطان متاستاتیک سرطانی است که در نقطۀ دیگری از بدن آغاز شده اما در ادامه به دیگر نقاط بدن گسترش یافته است. سرطان‎های پستان، ریه، تیروئید، کلیه، و پروستات از جمله سرطان‎هایی هستند که عموماً به استخوان‌ها سرایت می‎کنند.

سرطان استخوان
سرطان استخوان اشاره به سرطانی دارد که در خود استخوان‌ها شکل گرفته است. سرطان استخوان چیزی فراتر از سرطان متاستاتیک استخوان است. این سرطان می‎تواند سبب بروز دردی شود که در آن سرطان ساختار نرمال استخوان را تخریب یا نابود می‎کند.

بیماری‎هایی که جریان خون به استخوان‎ها را مختل می‎کنند
برخی بیماری‎ها مثل آنمی سلول داسی شکل، در جریان خون به استخوان اختلال ایجاد می‎کنند. بدون وجود یک جریان مداوم خون بافت‎های استخوان شروع به مردن می‎کنند. این وضعیت باعث ایجاد درد استخوانی قابل ملاحظه‎ای شده و استخوان را تضعیف می‎کند.

عفونت
اگر عفونتی در استخوان شکل بگیرد یا به آن گسترش یابد، می‎تواند سبب بروز اختلالی جدی گردد که زیر عنوان استئومیلیتیس (استئومیلیت) شناخته می‎شود. این عفونت استخوان می‎تواند سلول‎های سرطانی را نابود کند و سبب بروز درد استخوان شود.

لوسمی (لوکمی)
لوسمی سرطان مغز استخوان است. مغز استخوان در اکثر استخوان‎های بدن وجود دارد و مسؤول تولید سلول‎های استخوان است. مردم مبتلا به لوسمی اغلب اوقات دچار درد استخوان، به ویژه در پاها، می‎شوند.

علایم کدامند؟
قابل توجه‎ترین علامت درد استخوان احساس درد و ناراحتی است فارغ از آنکه فرد در حال حرکت یا ساکن باشد.
دیگر علایم به علت مشخص بروز درد استخوان بستگی دارند.

 
علت درد استخوان دیگر علایم مرتبط
آسیب‌دیدگی  ورم، شکستگی‎ها یا دگرشکلی‎های قابل رویت، صدای شکستگی یا سایش در ناحیۀ آسیب دیده
کمبود مواد معدنی  درد عضله و بافت، اختلالات خواب، کرامپ، خستگی مفرط، ضعف
استئوپوروزیس  درد پشت، حالت خمیدگی، کاهش قد به مرور زمان
سرطان متاستاتیک  طیف بزرگی از علایم بستگی به محل گسترش سرطان دارد و ممکن است شامل سردرد، درد قفسۀ سینه، شکستگی استخوان، حمله یا تشنج، سرگیجه، یرقان، تنگی نفس، ورم در ناحیۀ شکم باشد
سرطان استخوان افزایش شکستگی استخوان، ایجاد توده یا برجستگی در زیر پوست، بی‌حسی یا مور مور (ناشی از فشار تومور بر عصب)
اختلال جریان خون در استخوان  درد مفصل، از دست رفتن عملکرد مفصل، و ضعف
عفونت  سرخی، شیار برداشتن ناحیۀ عفونی، ورم، احساس گرما در محل عفونت، کاهش دامنۀ حرکتی، تهوع، فقدان اشتها
لوسمی  خستگی مفرط، پریدگی رنگ پوست، تنگی نفس، تعریق شبانه، کاهش وزن غیر قابل توضیح

درد استخوان در بارداری
درد استخوان لگن یک مشکل شایع در بسیاری از زنان باردار است. این درد گاهی از اوقات زیر عنوان درد حلقۀ لگنی مرتبط به بارداری (PPGP) مورد اشاره قرار می‎گیرد. علایم شامل درد در استخوان شرمگاهی و خشکی و درد در مفاصل لگن است.
PPGP به طور معمول تا هنگام وضع حمل به جای خود باقی می‎ماند و رفع نمی‎شود. با وجود این درمان زودهنگام می‎تواند باعث کاهش علایم شود. گزینه‌های درمانی شامل موارد زیر است:
• درمان با دست برای حرکت صحیح مفاصل
• فیزیوتراپی
• ورزش‎های آبی
• ورزش‏‌هایی برای تقویت کف لگن
در عین شایع بودن PPGP کماکان غیر نرمال است. بنابراین اگر کسی دچار درد لگن باشد باید به پزشک مراجعه کند.

تشخیص درد استخوان
دکتر برای توصیۀ راه درمانی نیاز دارد که از علت زیربنایی بروز درد آگاه باشد. درمان علت زیربنایی یا اصلی درد می‎تواند به طور قاطعانه درد را کاهش داده یا محو کند.
دکتر معاینۀ بالینی انجام داده و پرسش‌هایی در مرود تاریخچۀ پزشکی بیمار مطرح می‎کند. سؤال‌های رایج در این مورد شامل موارد زیر است:
• محدودۀ بروز درد کجاست؟
• چه وقت برای اولین بار دچار این درد شدید؟
• آیا درد رو به تشدید دارد؟
• آیا علامت دیگری هست که با درد استخوان همراه باشد؟
دکتر ممکن است برای مشخص شدن وضعیت کمبودهای ویتامین یا مواد معدنی یا وجود نشانگرهای سرطان انجام آزمایش‌های خون را در دستور کار قرار دهد. تست‎های خون همچنین به دکتر در کشف عفونت‎ها و اختلالات غدد فوق کلیوی که می‎توانند در سلامت استخوان اختلال ایجاد کنند کمک می‎نماید.
عکسبرداری اشعۀ ایکس استخوان، MRI، و CT اسکن می‎تواند به دکتر در ارزیابی ناحیۀ آسیب دیده بر اثر ضربات، ضایعات استخوانی، و تومورهای استخوان کمک کند.
تست‎های ادرار برای کشف ناهنجاری‎هایی مغز استخوان شامل میلومای چندگانه کاربرد دارند.
در برخی موارد پزشک نیاز دارد تا چند تست مختلف برای از تشخیص خارج کردن چند اختلال و تشخیص علت دقیق درد استخوان انجام دهد.

درمان درد استخوان
وقتی دکتر علت بروز درد استخوان را تعیین کند، درمان علت اصلی یا زیربنایی بروز درد را آغاز خواهد کرد. این احتمال وجود دارد که دکتر استراحت دادن به ناحیۀ آسیب دیده را برای درمان علت زیربنایی درد توصیه کند. پزشک احتمالاً داروهای ضد درد را برای موارد متوسط تا شدید درد استخوان تجویز می‎کند.
اگر دکتر در مود علت بروز درد مطمئن نباشد و ظن به وجود عفونتی داشته باشد، درمان با آنتی‎بیوتیک را در دستور کار قرار خواهد داد. بیمار باید دورۀ درمان با آنتی‎بیوتیک را کامل کند، حتی اگر علایم پس از آغاز درمان در طول چند روز فرکش کرده باشند. کورتیکوستروئیدها به شکل رایج برای کاهش التهاب در بیمار مورد استفاده قرار می‎گیرند.
گزینه‎های درمانی برای درد استخوان شامل موارد زیر است:

مسکن‎های درد
مسکن‎های درد از جمله شایع‎ترین داروهای تجویزی در کاهش درد استخوان به شمار می‎روند، اما این داروها سبب درمان علت زیربنایی یا اصلی درد استخوان نمی‎شوند. داروهای غیر نسخه‌ای مثل ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تاینلول) ممکن است تجویز شود. داروهای نسخه‎ای مثل پاراستامول یا مرفین ممکن است در موارد درد متوسط تا شدید مورد استفاده قرار گیرد.

آنتی‎بیوتیک‎ها
اگر فرد دچار عفونت استخوان باشد، پزشک داروهای آنتی‎بیوتیک قدرتمند را برای از بین بردن باکتری‎های مسبب عفونت تجویز می‎کند. این آنتی‎بیوتیک‎ها ممکن است شامل سیپروفلوکساسین، کلیندامایسین یا وانکومایسین باشد.

مکمل‌های تغذیه‎ای
مردم دچار استئوپوروزیس نیاز به آن دارند که سطح کلسیم و ویتامین D در آنها ترمیم شود. دکتر برای مداوای کمبود مواد معدنی برای بیمار مکمل‎های تغذیه‎ای تجویز می‎کند. این مکمل‎ها در اشکال مایع، قرص، یا انواع جویدنی در دسترس هستند.

درمان‎های سرطان
درمان درد استخوان ناشی از سرطان دشوار است. دکتر برای کاهش درد نیاز به درمان سرطان خواهد داشت. درمان‎های رایج برای سرطان شامل اشعه درمانی، و شیمی درمانی است (که خود مـــی‎توانند به افزایش درد استخوان منجر شوند). بایفسفونات‎ها نوعی دارو هستند که به کاهش آسیب‎دیدگی و درد استخوان در سرطان استخوان متاستاتیک کمک می‎کنند. مسکن‎های درد مخدری نیز در این مورد تجویز می‎شوند.

جراحی
بیمار ممکن است در صورت از بین رفتن بخشی از استخوان بر اثر عفونت نیاز به قطع یا برداشتن آن داشته باشد. جراحی در عین حال ممکن است برای تنظیم مجدد استخوان‌های شکسته یا برداشتن تومورهای ناشی از سرطان مورد نیاز باشد. جراحی ترمیمی ممکن است در موارد شدید که در آن احتمال جابجایی یا جایگزینی مفاصل وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد.

پیشگیری از درد استخوان
حفظ قوا و سلامت استخوان پیشگیری از درد استخوان را آسان‌تر می‌کند. برای حفظ سلامت و قدرت استخوان باید به خاطر داشت:
• ورزش با رعایت یک برنامۀ ورزشی سالم در دستور کار باشد
• کلسیم و ویتامین D به اندازۀ کافی در اختیار بدن قرار گیرد
• مشروب الکلی باید به اعتدال مصرف شود
• از سیگار کشیدن باید اجتناب کرد
گذشته از بهبود سلامت استخوان، فرد باید تا حد امکان از آسیب‎دیدگی‎های منجر به درد استخوان پرهیز کند.

ریکاوری یا بهبود
در بسیاری موارد، التیام مشکل منجر به درد استخوان مستلزم گذر زمان است، و اینکه آیا درد ناشی از شیمی درمانی یا شکستگی است.
در طول دورۀ بهبود فرد باید از اعمال فشار بر ناحیۀ آسیب دیده اجتناب کند. این کار می‎تواند به کاهش آسیب دیدگی و درد بیشتر منجر شود و فرآیند التیام را ممکن کند. باید به ناحیۀ آسیب دیده در حد امکان استراحت داد و در صورتی که خطر آسیب دیدگی بیشتر وجود داشته باشد بی‎حرکت نگه داشتن ناحیه باید در مد نظر قرار گیرد.
در مورد برخی مردم ابزار کمکی مثل اسپلینت و پوشش‎های محافظ می‎توانند نقش حمایتی داشته و نیز در عین محافظت از استخوان به کاهش درد کمک کنند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اختلالات جدی اغلب اوقات سبب بروز درد استخوان می‎شوند. حتی درد خفیف در ناحیۀ استخوان می‎تواند نشانگر یک وضعیت اورژانسی باشد. اگر کسی دچار درد غیر قابل توضیح استخوان باشد که در طول چند روز بهبود پیدا نمی‎کند، مراجعه به پزشک الزامی خواهد بود.
در صورتی که درد استخوان با کاهش وزن، فقدان یا کاهش اشتها، و خستگی عمومی بدن همراه باشد، فرد دچار علایم باید به پزشک مراجعه کند.
درد ناشی از آسیب دیدگی لزوم مراجعه به پزشک را مطرح می‎کند. درمان پزشکی برای شکستگی‌های مستقیماً ناشی شده از تروما مورد نیاز است. بدون درمان کامل، احتمال التیام استخوان‎ها در حالت نادرست و محدودیت حرکتی ناشی از آن وجود دارد. تروما در عین حال فرد را در معرض ابتلا به عفونت قرار می‎دهد./

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:

ضایعات استخوانی - انواع، و درمان

Source:
Bone pain
Medically reviewed by William Morrison, MD
on October 27, 2016
Written by Joseph Pritchard and Ana Gotter

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‎شود

با بالا رفتن سن، مردم دچار از دست دادن تراکم یا چگالی استخوان می‎شوند و زنان در دوره پس از یائسگی به طور مشخص در خطر بالاتری از استئوپوروزیس و شکستگی استخوان قرار دارند. در هر حال، مواردی هستند که می‎

حشیش، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد

در حالی که حشیش (ماری‌جوانا) رایج‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در ایالات متحد آمریکا است، به طور روزافزون در حال قانونی شدن است، که این موضوع شناسایی ضررهای بالقوة این مادة مخدر را مهم‌تر از همیشه جلوه م