دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

موارد پایدار درد ساعد ممکن است نشان دهندۀ وجود ارتریت یا یک اختلال زیربنایی باشد که بررسی آن نیازمند انجام بررسی‏‌های پزشکی بیشتر است

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آرون کاندولا، دکتر ویلیام موریسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی

ساعد برای حرکت صحیح دست و بازو نقش حیاتی دارد، بنابراین درد در ناحیۀ ساعد می‌‏تواند در زندگی روزمره نقشی بسیار مختل کننده داشته باشد. درد ساعد بر اثر دلایل متفاوتی ایجاد می‎شود که درمان هر یک از آنها به رویکرد متفاوتی نیاز دارد.
ساعد از استخوان‎های رایوس و اولنا تشکیل شده است، که در طول ساعد تا محل تقاطع با مفصل مچ ادامه دارند. محدودۀ قرارگیری ساعد به این معنی است که ساعد به صورت ذاتی در طیف گسترده‎ای از حرکات معمول و روزمرۀ سراسر دست دخالت دارد.
به همین دلیل صدمه دیدن یا ناراحتی ساعد می‎تواند تأثیری گسترده بر حرکت و ایجاد تداخل در زندگی روزانه داشته باشد. برای مثال، درد ساعد می‎تواند عمل تایپ کردن یا استفاده از صفحه کلید کامپیوتر یا گرفتن هر چیزی توسط دست را دشوار کند.

[مطالب این مقاله:]
• علل
• درمان
• ورزش
• جراحی یا تزریق
• پیشگیری
• پیام همراه

علل درد ساعد کدامند؟
ساعد شامل چندین عضلۀ سطحی، بلاواسطه و عمقی است.
مشابه اغلب قسمت‎های بدن، ساختارهای ساعد به وسیلۀ تاندون‎ها و رباط‌ها به هم متصل می‎شوند.
درد ساعد می‎تواند بر اثر طیفی از دلایل مختلف شامل موارد زیر بروز یابد:
• آسیب دیدگی: بروز یک تروما یا ضربۀ شدید مثل افتادن از بلندی می‌تواند سبب بروز یک شکستگی در یکی از استخوان‌های ساعد یا صدمه دیدن رباط‎ها و تاندون‎ها شود.
• کاربرد بیش از حد: برخی ورزش‎ها مثل تنیس و بعضی انواع بلند کردن وزنه، باعث ایجاد فشار بیش از حد بر عضلات ساعد می‎شود و می‎تواند سبب ایجاد کشیدگی در آنها شود. استفادۀ بیش از حد از کامپیوتر نیز می‎تواند سبب ایجاد کشیدگی در عضلات ساعد شود، که به نام آسیب ناشی از کشیدگی مکرر عضله (RSI) شناخته می‎شود. درد ناشی از کشیدگی مکرر عضله به دلیل رشد کارهای وابسته به کامپیوتر در محیط‌های کاری به شکلی شایع در حال افزایش است.
• در تنگنا قرار گرفتن عصب (فشردگی عصب): وقتی عصب‌ها دچار فشردگی شده در تنگنا قرار گیرند، این وضعیت سبب بروز درد، بی‎حسی یا احساس مور مور و گز گز در درون ناحیه و اطراف آن می‎شود. در تنگنا قرار گرفتن عصب ممکن است بر اثر طیفی از سندرم‎های مختلفی که به ساعد آسیب می‎زنند ایجاد گردد. شایع‎ترین مورد در این حیطه سندرم تونل کارپال است.
ارتریت: ارتریت (آرتروز) می‎تواند در مچ و آرنج بروز کند، که این سبب ایجاد دردی کسل کننده در ناحیۀ ساعد می‎شود.
• اختلالات زیربنایی: برخی وضعیت‎های پزشکی مثل آنژین می‏توانند باعث ایجاد درد در ناحیۀ ساعد شوند.
نوع درد ایجاد شده بسیار به علت ایجاد آن بستگی دارد. برای مثال، در تنگنا قرار گرفتن عصب می‎تواند سبب ایجاد درد سوزان شود در حالی که ارتریت آرنج سبب بروز نوعی درد کسالت‎آور در ساعد می‎شود. آسیب‎های ناشی از کاربرد بیش از حد ساعد مثل RSI می‎توانند هر دو نوع درد مزبور را در ساعد ایجاد کنند.

درمان
نوع درمان مورد استفاده برای درد ساعد به علت درد ساعد و شدت آن بستگی دارد.

درمان‏‌های خانگی
در مورد آسیب دیدگی‎‏هایی مثل صدمۀ تاندون، در تنگنا قرار گرفتن عصب، یا کاربرد بیش از حد ساعد، مردم می‎توانند وضعیت را با استفاده از تکنکیک‌های درمانی قابل اجرا در محیط خانه مدیریت کنند:
• استراحت: کاهش میزان فعالیت درگیر کنندۀ ساعد می‎تواند به ریکاوری تاندون، رباط، عضله، استخوان یا عصب آسیب دیده کمک کند. مردم در این مورد باید به جای استراحت مداوم و بی‎حرکتی کامل، استراحت متناوب را در دستور کار قرار دهند. به هر جهت، مردم دچار درد ساعد ناشی از ورزش باید تا زمان رفع کامل درد از انجام ورزش خودداری کنند.
• داروهای ضد درد: مردم در مورد درد ساعد می‎توانند از ایبوپروفن یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی استفاده کنند.
• بی‎حرکت کردن: در مواردی که حرکت دادن ســاعد باعث ایجاد درد شدید می‎شود، فرد نیازمند استفاده از اسپلینت یا عضوبند برای محدود کردن دامنۀ حرکت و به حداقل رساندن درد است.
گرمادرمانی یا سرمادرمانی: استفاده از آیس پک می‎تواند میزان التهاب و درد را کاهش دهد. مردم در عین حال می‎توانند پس از رفع ورم ایجاد شده استفاده از گرمادرمانی را در دستور کار قرار دهند، که در عین حال باعث تسکین درد نیز می‎شود.

ورزش و حرکات کششی
درمان اغلب اوقـــات با ورزش و حرکات کششی طراحی شده برای توان‎یابی و قدرت‎بخشی تدریجی ساعد همراه می‎شود. به هر حال، فرد باید برای اجتناب از تهاجمی شدن آسیب دیدگی، ورزش یا حرکات کششی را صرفاً زیر نظر و با مشورت پزشک انجام دهد.

کشش مچ
این تمرین به کشش عضلات ساعد کمک می‎کند:
• راست بایستید، دست آسیب دیده را جلو خود بگیرید در حالتی که کف دست موازی کف محل ایستادن شما باشد.
• از دست مقابل استفاده کنید و مچ دست آسیب دیده را به سمت بدن بکشید.
• مچ را به سمت عقب برانید تا احساس کشش (بدون احساس درد) در ساعد بروز کند.
• این وضعیت را به مدت 20 ثانیه ادامه دهید.

کشش آرنج
کشش عضلۀ پروناتور می‏تواند به بهبود انعطاف‌پذیری و کاهش درد ساعد کمک کند.
• راست بایستید، و آرنج را روی میز یا دسته صندلی قرار دهید.
• از دست مقابل استفاده کنید، و به نرمی ساعد را به سمت میز یا کف اتاق فشار دهید.
• وقتی دچار احساس کشیدگی بدون درد شدید این وضعیت را به مدت 15 ثانیه حفظ کنید.

چرخش مچ
این تمرین می‎تواند به بهبود گردش خون از طریق مچ و انعطاف‎پذیری مچ‎ها کمک کند:
• دست‌ها را به ارتفاع شانه بالا برده جلو خود بگیرید.
• مچ‎ها را ابتدا در جهت حرکت عقربه‎های ساعت و سپس در خلاف جهت حرکت عقربه‎های ساعت بچرخانید.
• این حرکت را در هر بخش 10 بار تکرار کنید.

حرکات قدرتی
در طول مراحل متأخر توان‎یابی، رفتن به سالن ورزشی و استفاده از ماشین‎‏های طناب‏کشی، دمبل یا باندهای ورزشی مفید است. تمرینات قدرتی مثل پیچ دادن مچ‎ها یا حرکات معکوس می‎تواند به قوی کردن ساعد کمک کند و در پیشگیری از بروز درد ساعد مفید باشد.

جراحی یا تزریق
ورزش همیشه برای رفع مشکل ساعد کافی نیست و برخی مردم نیاز دارند تا برای کاهش درد داروهای ضد التهابی مصرف کنند. برخی از اوقات، که درد بر اثر در تنگنا قرار گرفتن عصب یا دیگر آسیب دیدگی‎ها ایجاد می‎شود، جراحی ممکن است مورد نیاز باشد.

پیشگیری
مردم می‎توانند برخی پرهیزهای اولیه را برای کمک به پیشگیری از بروز درد ساعد انجام دهند که از جملۀ آنها می‎توان موارد زیر را نام برد:
• از انجام فعالیت‌های ایجادگر فشار شدید بر ساعد مثل تنیس یا برخی انواع وزنه‎برداری اجتناب کنید
• در هنگام کار طولانی مدت یا کامپیوتر وقفه‎های بین کار را لحاظ کنید و از صفحه کلیدهای ارگونومیک برای کار استفاده کنید.
• از طریق انجام تمرینات مقاومتی و کششی ساعد خود را قوی کنید.

پیام همراه
درد ساعد می‎تواند در زندگی روزمره مخل باشد اما اغلب مردم می‎توانند این درد را از طریق ایجاد تعادل دقیق بین استراحت و فعالیت با برنامه مدیریت کنند. در عین حال پیشگیری از بروز این درد از طریق برخی موازین مربوط به شیوۀ کار و زندگی مثل استفاده از صفحه کلید ارگونومیک برای کار و ایجاد وقفه در هنگام انجام کارهای نیازمند استفادۀ مکرر از ساعد کار نسبتاً آسانی است.
به هر جهت، موارد پایدار درد ساعد ممکن است نشان دهندۀ وجود ارتریت یا یک اختلال زیربنایی باشد که بررسی آن نیازمند انجام بررسی‏‌های پزشکی بیشتر است./


Source:
What are the causes of forearm pain?
Last reviewed Tue 30 January 2018
By Aaron Kandola
Reviewed by William Morrison, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‎شود

با بالا رفتن سن، مردم دچار از دست دادن تراکم یا چگالی استخوان می‎شوند و زنان در دوره پس از یائسگی به طور مشخص در خطر بالاتری از استئوپوروزیس و شکستگی استخوان قرار دارند. در هر حال، مواردی هستند که می‎

حشیش، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد

در حالی که حشیش (ماری‌جوانا) رایج‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در ایالات متحد آمریکا است، به طور روزافزون در حال قانونی شدن است، که این موضوع شناسایی ضررهای بالقوة این مادة مخدر را مهم‌تر از همیشه جلوه م