دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کشیدگی و پارگی تاندون‏‌ها ممکن است بر اثر آسیب‎دیدگی حاد یا تغییرات انحطاطی در تاندون‎ها به علت کهولت سن، استفادۀ بیش از حد یا درازمدت و سایش و فرسایش یا صدمۀ ناگهانی بروز کند.

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر جرج اس. اتول، دکتر بنجامین ویدمر، دکتر استیوارت جی. فیشر، دکتر مایکل وایاتر
• ترجمه هامیک رادیان

آنچه اغلب مردم شانه می‎نامند در واقع چند مفصل است که در ترکیب با عضلات و تاندون‎ها امکان انجام طیف گسترده‎ای از حرکات را برای دست فراهم می‎کنند.
به هر جهت حرکت، بهای خاص خود را درد. حرکت می‎تواند مشکلات مرتبط به پایداری یا صدمات بافت نرم یا ساختارهای استخوانی بازو را افزایش دهد، که نتیجۀ آن بروز درد است. این امکان وجود دارد که درد شانه دایمی باشد یا اینکه فقط در شرایط حرکت دادن شانه بروز کند. این درد ممکن است موقتی یا ادامه‎دار باشد و نیاز به تشخیص پزشکی و درمان را ضروری سازد.
تصویر زیر از شانه، اجزاء اصلی مفصل را برجسته می‎کند.
درد شانه، بورسیت، بورسا، تاندون، غضروف، عضله، تاندینیت، بورسیت، الکترومیوگرام، ترموگرام، آرتروز، شکستگی، پارگی، ترقوه، اسکاپولا، کاف روتاتور،

آناتومی شانه
شانه از سه استخوان ساخته شده است: استخوان قسمت فوقانی بازو (هومروس)، استخوان کتف (اسکاپولا)، و استخوان ترقوه (کلاویکل).
سر بازوی فوقانی درون حفره یا گودی مدوری در تیغۀ شانه قرار می‎گیرد. این حفره گلینوئید نامیده می‎شود. ترکیبی از عضلات و تاندون‎ها استخوان شانه را در مرکز حفره شانه نگه می‌‏دارند. این بافت‎ها کاف روتاتور نامیده می‎شوند. آنها سر استخوان فوقانی شانه را پوشش داده و آن را به تیغۀ شانه متصل می‎کنند.

علل
اغلب مشکلات شانه در یکی از چهار دسته‎بندی اصلی زیر قرار می‎گیرند:
التهاب تاندون (بورسیت یا تاندینیت) یا پارگی تاندون
• ناپایداری
ارتریت
• شکستگی
دیگر علل کمتر شایع درد شانه شامل تومورها، عفونت، و مشکلات مرتبط به عصب است.

بورسیت شانه
بورساها کیسه‌های کوچک پر از مایعی هستند که در مفاصل سراسر بدن شامل شانه قرار دارند. آنها نقش کوسن یا زیرسازی را میان استخوان‌ها و بافت‎های نرم ایفا کرده و به کاهش سایش میان عضلات و استخوان کمک می‎کنند.
برخی از اوقات کاربرد بیش از حد شانه به التهاب و تورم بورسا بین کاف روتاتور و بخشی از تیغۀ شانه به نام اکرومیون منجر می‎شود. نتیجۀ این وضعیت بروز اختلالی است که تحت عنوان بورسیت ساب‎اکرومیال شناخته می‎شود.
بورسیت اغلب همراه تاندینیت کاف روتاتور بروز می‎کند. بافت‎های متعددی در شانه ممکن است ملتهب و دردناک شوند. بسیاری از فعالیت‎های روزمره مثل شانه کردن مو و پوشیدن لباس ممکن است در این اختلال دچار مشکل شوند.

تاندینیت
تاندون طنابی است که استخوان را به عضله متصل نگه می‎دارد. اغلب تاندینیت‎ها نتیجۀ التهاب تاندون هستند.
به طور کلی تاندینیت به دو نوع تقسیم می‎شود:
• تاندینیت حاد. پرتاب بیش از حد توپ یا دیگر فعالیت‎های مستلزم حرکت دست در ناحیۀ بالای سر در طول کار یا ورزش می‎تواند به بروز تاندینیت حاد منجر شود.
• تاندینیت مزمن. بیماری‎های انحطاطی مثل ارتریت یا فرسایش و پارگی مکرر به علت بالا بودن سن، می‎تواند به بروز تاندینیت مزمن بینجامد.
شایع‎ترین آسیب تاندون‎ها در شانه مربوط به چهار تـاندون کاف روتاتیو و یک تاندون عضله دوسر است. کاف روتاتور از چهار عضلۀ کوچک ساخته شده و تاندون‎های آنها سر استخوان بازو را پوشانده و شانه را در گودی مربوط به آن نگه می‎دارند. کاف روتاتور به ایجاد حرکت و پایداری شانه کمک می‎کند.

پارگی تاندون
کشیدگی و پارگی تاندون‏‌ها ممکن است بر اثر آسیب‎دیدگی حاد یا تغییرات انحطاطی در تاندون‎ها به علت کهولت سن، استفادۀ بیش از حد یا درازمدت و سایش و فرسایش یا صدمۀ ناگهانی بروز کند. این پارگی‎ها ممکن است جزئی بوده یا به طور کامل تاندون را از اتصال آن به استخوان جدا کند. در اغلب موارد پارگی کامل، تاندون از محل اتصال خود به استخوان جدا می‎شود. صدمات کاف روتاتور و تاندون عضله دوسر در میان شایع‎ترین موارد این نوع آسیب‎دیدگی‎ها قرار دارند.

تنگنا
تنگنای شانه هنگامی بروز می‎کند که سر تیغۀ شانه (اکرومیون) بر عضلات نرم زیربنایی، در هنگامی که دست بلند و از بدن دور می‎شود، فشار وارد می‎کند. وقتی بازو بالا گرفته می‎شود، اکرومیون دچار سایش شده یا تاندون‎های کاف روتاتور و بورسا را در تنگنا قرار می‎دهد. این وضعیت می‎تواند به تاندینیت و بورسیت منجر شد سبب ایجاد درد و محدودیت حرکتی گردد.

ناپایداری
ناپایداری شانه وقتی بروز می‎کند که سر استخوان فوقانی بازو با فشار از گودی شانه دور می‎شود. این وضعیت ممکن است بر اثر آسیب‎دیدگی ناگهانی یا کاربرد بیش از حد رخ دهد.
جابجایی شانه ممکن است جزئی باشد و توپی بازوی فوقانی فقط تا حدودی از گودی شانه خارج شود. این وضعیت به نام ساب‎لوکسیشن شناخته می‎شود. جابجایی یا دررفتگی کامل به این معنی است که توپی شانه به طور کامل از گودی مورد اشاره خارج می‎شود.
وقتی رباط‎ها، تاندون‎ها و عضــــلات اطراف شانه شل یا پاره می‎شوند، جابجایی می‎تواند مکرراً رخ دهد. دررفتگی مکرر که می‎تواند جزئی یا کامل باشد سبب بروز درد و ناپایداری شانه در هنگام بلند کردن بازو یا دور کردن دست از بدن، می‎شود. دوره‎های مکرر ساب‎لوکسیشن یا دررفتگی به افزایش ریسک ایجاد ارتریت مفصل منجر می‎شود.

ارتریت (آرتروز)
درد شانه در عین حال ممکن است ناشی از ارتریت باشد. انواع مختلفی از ارتریت وجود دارد. شایع‎ترین شکل ارتریت در شانه استئوارتریت است که زیر عنوان ارتریت "ساییدگی و پارگی" نیز شناخته می‎شود. علایـمی مثل تورم، درد، و خشکی به طور معمول در طول دوران میانسالی شروع می‎شوند. استئوارتریت به کُندی توسعه می‎یابد و درد ناشی از آن به مرور زمان تشدید می‎شود.
استئوارتریت ممکن است بر اثر صدمات ناشی از ورزش یا محیط کار یا ساییدگی و پارگی مزمن ایجاد شود. انواع دیگر ارتریت ممکن است به پارگی‌های کاف روتاتور، عفونت، یا التهاب دیوارۀ مفصل مرتبط باشد.
اغلب مردم در تلاش برای کاهــش درد ارتریت از حرکت دادن شانه اجتناب می‎کنند. این واکنش برخی از اوقات به سفت یا خشک شدن بخش‎های بافت نرم مفصل منجر می‎شود که نتیجۀ آن محدودیت دردناک حرکتی است.

گسیختگی یا شکافت
گسیختگی‎ها شکستگی‌های استخوانند. شکستگی‎های شانه اغلب شامل کلاویکل (ترقوه)، هومروس (استخوان فوقانی شانه) و اسکاپولا (تیغه شانه) است.
گسیختگی‎های شانه در بیماران مسن اغلب اوقات نتیجۀ سقوط در حالت ایستاده است. در بیماران جوان‎تر شکستگی‎های شکافتی شانه غالباً بر اثر جراحات سنگین مثل تصادفات وسایل نقلیه یا صدمات ناشی از ورزش‌های پربرخورد رخ می‎دهد.
گسیختگی‎های شانه اغلب سبب درد شدید، تورم، و کبودی ناحیۀ شانه می‎شود.

معاینه توسط پزشک
در مورد صدمات شدید موجب بروز درد شدید فرد باید بدون دفع وقت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد. در صورت عدم وجود درد شدید، ایمن‎تر آن خواهد بود که فرد برای دیدن نتیجۀ کار چند روزی استراحت کند. در صورت تداوم علایم مراجعه به پزشک الزامی خواهد بود.
دکتر برای تعیین علت درد شانه یک ارزیابی کامل انجام داد و آنگاه گزینه‎های درمانی را در دستور کار قرار می‎دهد.

شرح حال پزشکی
نخستین گام در ارزیابی بیمار گرفتن شرح حال پزشکی وی است. دکتر در مورد زمان و چگونگی آغاز درد، اینکه سابقه داشته و پیشتر مورد درمان قرار گرفته و دیگر موارد پرسش می‎کند تا هم شناختی از وضعیت کلی سلامت بیمار یافته و هم علل محتمل مشکل ایجاد شده در شانه را تعیین کند. از آنجا که اغلب اختلالات شانه بر اثر فعالیت‎های خاصی تشدید می‎شوند، و نیز بر اثر برخی فعالیت‏های دیگر تخفیف پیدا می‎کنند، گرفتن تاریخچۀ پزشکی ابزار ارزشمندی برای یافتن منبع ایجاد درد در بیمار است.

معاینه بالینی
برای تعیین علل درد شانه انجام یک معاینۀ بالینی جامع نیاز است. دکتر در طول معاینه در جستجوی ناهنجاری‎های جسمانی، ورم، دگرشکلی یا تضعیف عضلانی، و بررسی نواحی حساس خواهد بود. پزشک در عین حال دامنۀ حرکتی شانه و توانایی آن را مورد بررسی قرار می‎دهد.

آزمایش‎ها
دکتر ممکن است از تست‎های خاصی برای کمک به شناسایی درد بیمار و دیگر مشکلات احتمالی وی استفاده کند.
• اشعه ایکس. این تست تصاویری از هر نوع آسیب‎دیدگی استخوان‎های تشکیل دهندۀ مفصل شانه ارائه می‎دهد.
MRI و اولتراسوند. این تست‎های تصویربرداری  تصاویر بهتری از بافت‎های نرم به دست می‎دهند. MRI ممکن است به پزشک در شناسایی صدمات غضروف‎ها و تاندون‎های اطراف مفصل شانه کمک کند.
CT اسکن. این ابزار تشخیصی اشعه ایکس و فناوری کامپیوتری را برای ایجاد نمای مشروح از استخوان‎های ناحیۀ شانه ترکیب می‏کند.
• مطالعات الکتریکی. دکتر ممکن است تست‎های دیگری مثل EMG (الکترومیوگرام) را برای ارزیابی عملکرد عصب مورد استفاده قرار دهد.
• انتروگرام. در طول این مطالعه اشعه ایکس، برای مشاهدۀ بهتر مفصل و عضلات و تاندون‎های اطراف آن رنگ مخصوصی به درون شانه تزریق می‎شود. این بررسی در تلفیق با MRI مورد استفاده قرار می‎گیرد.
• ارتروسکُپی. در این اقدام جراحی، دکتر با استفاده از دوربین فیبراپتیک به درون مفصل نگاه می‎کند. ارتروسکپی می‎تواند آسیب‎دیدگی‎های بافت نرم را که در مشاهدۀ بالینی، اشعه ایکس و دیگر اقدامات تشخیصی مشخص نیستند نشان دهد. در کنار کمک به تشخیص علت بروز مشکل، ارتروسکپی می‎تواند در رفع آن نیز کمک کننده باشد.

درمان
تغییرات فعالیت
درمان به طور معمول شامل استراحت، ایجاد دگرگونی در فعالیت‎های بیمار، و فیزیوتراپی برای کمک به بهبود توانایی و انعطاف‌پذیری شانه است. راه‌حل‎های عقلایی مثل اجتناب از انجام فعالیت‎های مستلزم تقلا یا کاربرد زیاد مفصل می‎تواند در پیشگیری از درد شانه مؤثر باشد.

دارو
این احتمال وجود دارد که پزشک برای کاهش التهاب و درد برای بیمار دارو تجویز کند. اگر دارو برای تسکین درد تجویز شود، باید صرفاً بر مبنای دستورالعمل دکتر مصرف شود. در عین حال ممکن است برای تسکین درد از تزریق داروهای بی‎حس کننده یا استروئیدی استفاده شود.

جراحی
برای رفع و حل برخی مشکلات شانه احتمال استفاده از عمل جراحی وجود دارد. به هر حال، اکثر بیماران دچار درد شانه به روش‌های ساده درمانی مثل ایجاد دگرگونی در نوع فعالیت، استراحت، ورزش و دارو پاسخ می‎دهند.
برخی مشکلات شانه مثل جابجایی یا دررفتگی مکرر و بعضی پارگی‎های کاف روتاتور ممکن است به ورزش خوب جواب ندهند. در این موارد احتمال انجام زودهنگام عمل جراحی مطرح است.
جراحی ممکن است بر مبنای ارتروسکپی برای برداشتن بافت مجروح یا ترمیم بافت‎های پاره شده، یا عمل باز مرسوم برای بازسازی گسترده‎تر یا جابجایی شانه باشد./

Source:
Shoulder Pain and Common Shoulder Problems
Contributed and/or Updated by
George S. Athwal, MD Benjamin Widmer, MD
Peer-Reviewed by
Stuart J. Fischer, MDJ. Michael Wiater, MD
March 2018 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‎شود

حشیش، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.