دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

محدودۀ درد زانو بسته به ساختار درگیر در ایجاد درد متفاوت است. در صورت عفونت یا فرآیند التهابی، کل زانو ممکن است متورم و دردناک شود

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر جری آر. بالنتاین، دکتر ویلیام سی. شیل جونیور
• ترجمه محمدقاسم رافعی

درد زانو مشکل شایعی است که می‎تواند در هر یک از ساختارهای استخوانی تشکیل دهندۀ مفصل زانو (فمور، تیبیا، فیبولا)، کاسه زانو (پاتلا) یا در غضروف‎ (مینیسک) و تاندون‎های زانو آغاز شود. درد زانو ممکن است بر اثر ورزش، آسیب دیدن عضلات پیرامون و حرکات آنها تشدید شود و نیز ممکن است بر اثر مسائل مختلف (مثل جراحت پا) تحریک شود. درد زانو می‎تواند مردم را در هر سنی دچار کند و در این مورد مداوای خانگی مؤثر است مگر اینکه مشکل شدت یابد.

[مطالب این مقاله:]
• علایم و نشانه‎های درد زانو کدامند؟
• علل درد زانو کدامند؟
• ریسک فاکتورها
• چه هنگامی بر اثر درد زانو به پزشک مراجعه کنیم؟
• عوارض درد زانو
• تشخیص درد زانو
• کدام متخصصان درد زانو را درمان می‎کنند؟
• درمان‎های درد زانو
• مداوای خانگی برای تسکین درد زانو
• پیشگیری از درد زانو ممکن است؟
• پیش‎آگهی برای درد زانو

علایم و نشانه‎های درد زانو
محدودۀ درد زانو بسته به ساختار درگیر در ایجاد درد متفاوت است. در صورت عفونت یا فرآیند التهابی، کل زانو ممکن است متورم و دردناک شود، در هنگام پارگی مینیسک یا شکستگی یک استخوان علایم فقط در یک محدودۀ خاص بروز می‎کنند. کیست بیکر به طور معمول سبب ایجاد درد در قسمت پشت زانو می‎شود.
شدت درد زانو طیف متفاوتی داشته از یک رنجوری معمولی تا درد شدید و ناتوان کننده متغیر است.
برخی از دیگر علایم و نشانه‎های همراه درد زانو عبارتند از:
• دشواری راه رفتن به علت ناپایداری زانو
• لنگ زدن به علت ناراحتی زانو
• دشواری بالا و پایین رفتن در راه‎پله به علت صدمه دیدن تاندون
• قفل شدن زانو (ناتوانی در خم کردن زانو)
• سرخی و تورم
• ناتوانی در باز کردن زانو
• انداختن وزن بدن روی زانوی مخالف

علل درد زانو
درد زانو را می‏توان به سه دستۀ اصلی تقسیم کرد:
• آسیب دیدگی حاد: مثل شکستن استخوان، پارگی تاندون یا پارگی مینیسک
• اختلالات پزشکی: مثل ارتریت و عفونت‎ها
• اختلالات کاربرد مزمن / کاربرد بیش از حد زانو: استئوارتریت، سندرم‎های پاتلار، تاندینیت، و بورسیت
در زیر فهرستی از علل شایع‎تر درد زانو آمده است. این فهرست همه‌شمول نیست بلکه بیشتر برخی علل شایع را در هر یک از دسته‌بندی‎ها فوق برجسته می‎کند.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

ورم زانو یا آب آوردن زانو

درد زانو، کاسه زانو، غضروف، تاندون، مینیسک، استخوان فمور، پاتلا، تیبیا، ارتریت سپتیک، ارتریت عفونی، رباط صلیبی قدامی، رباط صلیبی خلفی، دررفتگی زانو، شکستگی استخوان زانو، ارتروسنتز، مایع مفصلی

آسیب‎دیدگی‎های حاد زانو
شکستگی‎ها: ضربۀ مستقیم به ساختار استخوان می‎تواند سبب شکستن یکی از استخوان‎های زانو شود. این معمولاً نوعی آسیب دیدگی بسیار آشکار و دردناک است. اغلب شکستی‎های زانو فقط دردناک نیستند بلکه در عملکرد کامل زانو اختلال ایجاد می‎کنند (مثل مورد شسکتن کاسۀ زانو) تا موردی که تحمل وزن بسیار دشوار می‎شود (مثل شکستگی صفحۀ تیبیال). تمامی موارد شکستگی نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.
آسیب‎دیدگی‎های رباط: شایع‎ترین آسیب‎دیدگی رباط آسیب‎دیدگی ACL (رباط صلیبی قدامی) است. ACL اغلب نوعی آسیب مرتبط به ورزش بر اثر توقف ناگهانی و تغییر مسیر است. مابقی آسیب‎های رباط (رباط صلیبی خلفی، رباط همبر جانبی، و رباط همبر میانی) شیوع کمتری دارند.
صدمات مینیسک: مینیسکی (میانی و جانبی) از غضـــروف ساخته شده‎اند و به عنوان جاذب شوک میان استخوان‎های زانو عمل می‎کنند. چرخش زانو می‎تواند باعث آسیب دیدن مینیسک شود.
جابجایی (دررفتگی): مفصل زانو ممکن است دچار جابجایی شود که نوعی فوریت پزشکی محسوب شده و نیازمند مراقبت فوری پزشکی است. جابجایی زانو می‎تواند باعث اختلال در جریان خون به پا شده و مشکلات دیگری به دنبال داشته باشد. این آسیب اغلب در طول تصادفات وسایل نقلیه بروز می‎کند که در آنها زانو به داشبورد اتومبیل کوبیده می‎شود.

اختلالات پزشکی
ارتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که می‎تواند به هر مفصلی در بدن آسیب برساند. ارتریت روماتوئید می‏تواند در کنار ورم، درد و ناتوانی شدید ایجاد کند.
نقرس نوعی ارتریت است که اغلب در انگشت شست پا دیده می‎شود اگرچه می‎تواند زانو را نیز مبتلا کند. نقرس گرایشی به عود از خود نشان می‎دهد و در دوره‎های حاد خود بسیار دردناک است. در طول دوره‎های فروکش نقرس، زانو ممکن است فاقد درد باشد.
در ارتریت سپتیک (ارتریت عفونی)، احتمال عفونت شدن مفصل زانو وجود دارد. این وضعیت به بروز درد، ورم، و تب منجر می‎شود. درمان اختلال مورد بحث نیازمند استفاده از آنتی‎بیوتیک در اولین فرصت ممکن است.

کاربرد مزمن / اختلالات کاربرد بیش از حد
تاندینیت پاتلار یک نوع التهاب تاندون‎های متصل کنندۀ کاسه زانو (پاتلا) به استخوان ساق پا است. تاندینیت پاتلار اختلالی مزمن است که اغلب در افراد دارای حرکات تکراری در یک حرکت در طول ورزش می‎شود (مثل مورد دوندگان و دوچرخه‌سواران).
سندرم درد پاتلوفمولار بر اثر تباهی یا فشار زیر کاسه زانو (پاتلا) که در آن کاسه زانو و استخوان ران (فمور) به هم می‎رسند، بروز می‎کند. سندرم درد پاتلوفمولار در دوندگان و دوچرخه‎سواران شایع است.
استئوارتریت: نوعی ساییدگی و پارگی غضروف مفصل به علت کاربرد زیاد و بالا رفتن سن است.

دیگر علل
کودکان ممکن است بر اثر نقطۀ قرار گرفتن استخوان تاندون پاتلار (بیماری اُزگود - شلاتر) دچار التهاب شوند.

ریسک فاکتورهای درد زانو کدامند؟
بیومکانیک: مفصل زانو دارای عملکردی پیچیده بوده و به طور مکرر در طول روز و شب مورد استفاده قرار می‎گیرد. هر گونه تغییر در حرکت مفصل (تفاوت در میزان باز کردن پا، تغییرات در روش راه رفتن به علت مشکلات پشت) می‎تواند سبب تغییرات قابل توجه و باعث بروز درد و آسیب دیدگی شود.
وزن اضافی: فشار روی مفصل زانـو در صورت داشتن اضافه وزن افزایش پیدا می‎کند. چاقی در عین حال باعث افزایش ریسک استئوارتریت می‎شود زیرا غضروف با سرعت بیشتری فشرده شده و درهم می‎شکند.
استفادۀ بیش از حد در کـــوران حرکات تکراری (چنان که در برخی ورزش‌ها مثل پیاده‎روی و اسکیت دیده می‎شود) یا موقعیت‎های کاری (دوره‎های طولانی زانو زدن) می‎تواند سبب از کار افتادگی غضروف و منجر به بروز درد شود.

چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
هر دردی که بر اثر استراحت بهبود نمی‎یابد یا پس از گذشت چند روز از بین نمی‎رود باید مورد ارزیابی پزشکی قرار گیرد. به علاوه، موارد زیر نشانه‎ها و علایمی هستند که باید توسط پزشک بررسی شوند:
• ورم
• ناتوانی در خم شدن
• دگرشکلی (دفورمیتی)
• ناتوانی در راه رفتن یا احساس ناراحتی در هنگام راه رفتن
• وجود درد قابل توجه

پیامدهای درد زانو
در اغلب موارد درد زانو بدون حتی مشخص شدن علت بروز آن از بین می‎رود. بسته به‌علت زیربنایی بروز درد، این اختلال می‎توان پیشرفت کند و به آسیب‎دیدگی‎ها یا عوارض جدی منجر شود. به طور معمول، این عوارض درازمدت هستند و باعث تشدید درد یا افزایش مشکلات مربوط به راه رفتن می‎شوند.

تشخیص درد زانو
پزشک فرآیند تشخیص را با طرح پرسش‎هایی در مورد سلامت کلی فرد و سرشت خاص درد زانو (مدت زمان بروز آن، میزان شدت درد، عوامل مشدد یا مخفف درد و...) آغاز می‎کند.
در مرحلۀ بعد معاینۀ زانو انجام می‎شود. این معاینه شامل خم کردن زانو در مجموع طیف حرکتی میسر برای آن، بررسی قوام تاندون‎ها، و ارزیابی وجود هر گونه افتادگی یا تورم است. اغلب اوقات مقایسۀ نتایج بررسی زانوی دردناک با زانوی دیگر مفید است. در بیشتر موارد این همۀ آن کاری است که برای تشخیص عارضه و آغاز درمان لازم است. در چندین مطالعه پی برده شده است که حاصل معاینه توسط معاینه‎گر کارآزموده هم‏اندازۀ بررسی با اشعۀ ایکس قابل اعتماد است.
گاهی از اوقات پزشک ممکن است انجام برخی از تست‎ها به شرح زیر را در دستور کار قرار دهد.

تست‏‌های رادیولوژی
عکسبرداری اشعه ایکس می‎تواند هر گونه تغییرات مربوط به پارگی و تباهی در زانو را نشان دهد.
MRI برای ارزیابی بافت‎های نرم زانو با هدف بررسی پارگی یا جراحات غضروف و عضله انجام می‎شود.

آزمایش‎های خون
اگر ظن به نقرس، ارتریت، یا دیگر اختلالات پزشکی وجود داشته باشد، ممکن است انجام تست‎های خون در برنامۀ تشخیصی لحاظ شود.

گرفتن مایع مفصلی (ارتروسنتز)
برخی اختلالات با گرفتن مقدار کمی از مایع مفصل زانو به شکل دقیق‎تری تشخیص داده می‎شوند. در طول ارتروسنتز یک سوزن باریک و بلند به درون مفصل زانو فرو برده شده و مایع داخل مفصل توسط سرنگ کشیده می‎شود. این کار در شرایط استریل انجام می‏شود. مایع گرفته شده برای ارزیابی به آزمایشگاه ارسال می‎گردد. این اقدام به طور خاص در مواقعی مفید است که ظن به عفونتی در زانو وجود دارد یا در مواقعی که ایجاد تمایز میان نقرس و اشکال مختلف ارتریت در مد نظر است. اگر مقداری خون به علت آسیب‎های تروماتیک در مفصل جمع شده باشد، خارج کردن مایع مفصل زانو باعث تسکین درد نیز خواهد شد.

به کدام متخصص باید مراجعه کرد؟
اغلب اوقات درد زانو از سوی پزشک متخصص مراقبت‌های اولیه مورد ارزیابی و درمان قرار می‎گیرد. اگر درد زانو مورد نیازمند جراحی باشد یا موردی باشد که نیاز به ارزیابی بیشتر دارد، معمولاً یک جراح ارتوپدی مورد مشورت قرار می‎گیرد. در مورد نقرس، یا مشکلات مربوط به التهاب مفصل با روماتولوژیست مشورت می‎شود.

درمان درد زانو
درمان‎های درد زانو بر مبنای علت بروز درد متفاوت است.

دارو
برای درمان اختلالات زیربنایی پزشکی یا تخفیف درد احتمال تجویز دارو وجود دارد.
اگر شما فردی هستید که برای تسکین درد زانوی خود به طور مرتب از داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای استفاده می‎کند، باید برای ارزیابی موضوع به پزشک مراجعه کنید.

فیزیوتراپی
گاهی از اوقات تقویت عضلات اطراف زانو سبب ایجاد پایداری بیشتر در آن شده و به تضمین بهترین حرکات مکانیکی منجر می‎شود. این کار می‎تواند به اجتناب از آسیب‌دیدگی یا تشدید جراحت زانو منجر شود.

تزریق
تزریق مستقیم دارو به درون زانو در برخی مواقع می‎تواند کمک کننده باشد. دو داروی رایج در این مورد شامل تزریق کورتیکوستروئیدها و لوبریکانت‎ها است. تزریق کورتیکوستروئیدها می‎تواند در موارد ارتریت و دیگر التهاب‎های زانو مفید باشد. تزریق کورتیکوستروئیدها نوعی رویکرد درمانی است که معمولاً هر چند ماه یک بار تکرار می‎شود. لوبریکانت‎ها موادی مشابه مایع موجود در مفصل زانو هستند و می‎توانند در مورد حرکت و درد مفید باشند.

جراحی
اعمال جراحی زانو طیفی از جراحی ارتروسکپیک زانو تا تعویض کل زانو را شامل می‎شود. جراحی ارتروسکپیک زانو اقدام جراحی بسیار رایجی است که به پزشک امکان بررسی داخل زانوی بیمار را از طریق ایجاد سوراخی کوچک و استفاده از دوربین فیبراپتیک می‏دهد. جراح می‎تواند بسیاری از جراحات را ترمیم کند و تکه‎های کوچک استخوان یا غضروف زائد را خارج سازد.
تعویض جزئی: جراح بخش‌های آسیب دیدۀ زانو را با معادل پلاستیکی یا فلزی آنها تعویض می‎کند. از آنجا که فقط بخشی از مفصل زانو تعویض می‎شود، ریکاوری یا بهبود در این عمل کوتاه‎تر از جایگزینی کل زانو است.
جایگزینی کل زانو: در این اقدام پزشکی، زانوی طبیعی برداشته شده و یک زانوی مصنوعی جایگزین آن می‎گردد.

دیگر درمان‎ها
طب سوزنی در تخفیف درد زانو به ویژه در مورد بیماران دچار استئوارتریت مؤثر نشان داده است. مکمل‎های گلوکوزامین و کوندروایتین در مطالعات تحقیقی نتایج متناقضی به دست داده‎اند.

مداوای خانگی برای تسکین درد زانو
داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای در بسیاری از موارد می‎تواند به تسکین درد منجر شوند. اگر کسی این داروها را به شکل منظم مورد استفاده قرار می‏دهد، وی باید برای ارزیابی وضعیت زانو با هدف تشخیص کامل و اجتناب از عوارض جانبی ناشی از مصرف درازمدت دارو به پزشک مراجعه کند.
استراحت، استفاده از یخ، کمپرس بانداژ، و بالا گرفتن پا می‎تواند به ویژه در مورد آسیب‎دیدگی‎های جزئی زانو مفید باشد:

پیشگیری از درد زانو
درد زانو ممکن است به علل متعددی بروز کند. بنابراین راهکارهای متفاوت برای پیشگیری از درد بستگی به علت زیربنایی درد زانو دارد. دویدن بر روی سطوح نرم‎ یا کاهش میزان دویدن می‌‏تواند در صورتی که درد ناشی از کاربرد بیش از حد زانو باشد، مفید واقع شود. اجتناب از بروز صدمات مستقیم بر روی زانو شامل استفاده از کمربند در هنگام نشستن در اتومبیل و آسیب‎های تروماتیک کمک کننده خواهد بود. کاهش وزن می‎تواند در مورد بسیاری از اشکال درد زانو نقشی مؤثر ایفا کند.

پیش‌آگهی درد زانو

به طور معمول درد زانو در بازۀ زمانی کوتاهی بروز می‎کند و سپس رفع می‎شود. برخی از اوقات امکان بازگشت درد در طول چند هفته تا چند ماه وجود دارد. اگر درد زانو در شخص به صورت مزمن درآید، ارزیابی مورد برای پیشگیری از آسیب دیدگی بیشتر غضروف، استخوان، یا رباط ضروری است. پیش‌آگهی در مورد درد زانو به علت بروز درد بستگی دارد. 
با استفاده از تکنیک‎های مدرن جراحی، امکان تخفیف بسیاری از سندرم‎های درد زانو و بازگشت فرد به زندگی فعال متعارف وجود دارد./


Source:
Knee Pain
Medical Author: Jerry R. Balentine, DO, FACEP
Medical Editor: William C. Shiel Jr., MD, FACP, FACR
Medically Reviewed on 6/20/2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‎شود

با بالا رفتن سن، مردم دچار از دست دادن تراکم یا چگالی استخوان می‎شوند و زنان در دوره پس از یائسگی به طور مشخص در خطر بالاتری از استئوپوروزیس و شکستگی استخوان قرار دارند. در هر حال، مواردی هستند که می‎

حشیش، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد

در حالی که حشیش (ماری‌جوانا) رایج‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در ایالات متحد آمریکا است، به طور روزافزون در حال قانونی شدن است، که این موضوع شناسایی ضررهای بالقوة این مادة مخدر را مهم‌تر از همیشه جلوه م