دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد پاشنه پا - علل، درمان پزشکی، مداوای خانگی

پاشنه پا، درد پاشنه پا، تاندون آشیل، پلانتار فاسی‎آیتیس، فیشیت، یخ‎درمانی، استراحت، اسپلینت شبانه، برآمدگی پاشنه پا، صفحه رشد، تاندینوزیس آشیل، التهاب مزمن بالشتک پاشنه پا، سندرم تونل تارسال، کیست‎های پاشنه پا، توده بافت نرم، پارگی تاندون فلکسور کوتاه، ارترتیت سیستمیک (لوپوس، ارتریت روماتوئید، ارتریت پسوریاتیک)

درد پاشنه پا معمولاً به تدریج شروع و تشدید می‎شود. اغلب هیچ‎گونه جراحتی در ناحیۀ آسیب دیده وجود ندارد

مقالات درد

• کریستین نوردکویست، دکتر ویلیام موریسون
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


درد پاشنه پا یکی از مشکلات شایـع پا است. درد به طور معمول زیر پاشنه یا درست پشت آن بروز می‎کند، جایی که تاندون آشیل به استخوان پاشنه پا متصل می‎شود. گاهی از اوقات این درد می‎تواند در طرفین پاشنه پا بروز کند.
دردی که زیر پاشنه پا بروز می‎کند زیر عنوان پلانتار فاسی‎آیتیس شناخته می‎شود. این شایع‎ترین نوع درد پاشنه پا است.
درد پشت پاشنه پا تاندینیت آشیل نام دارد. درد در عین حال می‎تواند دچار قسمت داخلی یا خارجی پاشنه یا دیگر بخش‎های پا شود.
در اغلب موارد درد ناشی از جراحت نیست. این درد در ابتدا به طور معمول خفیف است اما می‎تواند تشدید یابد و گاهی از اوقات ناتوان کننده باشد. این درد معمولاً بدون درمان نیز از بین می‎رود اما گاهی از اوقات ادامه می‎یابد و به درد مزمن تبدیل می‎شود.
علت درد در این موارد شامل ارتریت، عفونت، مشکلات خودایمنی، تروما یا اختلالات مغز و اعصاب است.


[مطالب این مقاله:]
• علل درد پاشنه پا 
• درمان درد پاشنه پا 
• ورزش درد پاشنه پا 
• مداوای خانگی برای درد پاشنه پا 
• پیشگیری از درد پاشنه پا 
• علایم درد پاشنه پا 
• تشخیص درد پاشنه پا 


علل
درد پاشنه پا به طور معمول بر اثر یک آسیب‎دیدگی منفرد یا مشخص مثل چرخش پا یا فرود فرد روی پاشنه و فشار و کوبیده شدن آن ایجاد می‌شود.
علل شایع عبارتند از:
پلانتار فاسی‌آیتیس یا التهاب پلانتار فیشا: پلانتار فیشا یک تاندون زه‎مانند قوی است که از استخوان پاشنه پا به به سرانگشت پا می‎رود.
این نوع درد اغلب اوقات بر اثر طریقۀ شکل‎گیری پا ایجاد می‎شود، برای مثال اینکه قوس کف پا بلند یا کوتاه باشد.
وقتی پلانتار فیشا بیش از حد کشیده می‎شود الیاف بافت نرم آن ملتهب می‎گردد. این اتفاق معمولاً هنگامی رخ می‎دهد که پلانتار فیشا به استخوان پاشنه پا متصل می‎شود، اما گاهی از اوقات به قسمت میانی پا نیز آسیب می‎زند. درد به ویژه پس از دوره‎های طولانی مدت استراحت در ناحیۀ زیر پا احساس می‎شود. گرفتگی عضلات ماهیچه نیز ممکن است بروز کند اگر تاندون آشیل نیز در تنگنا قرار گیرد.
بورسیت پاشنه پا: التهاب ممکن است در قسمت پشت پاشنه یعنی بورسا، یک کیسک فیبروزی پر از مایع ایجاد شود. این التهاب احتمال دارد بر اثر فرود نامناسب یا سخت بر روی پاشنه یا بر اثر فشار ناشی از نامناسب بودن کفش ایجاد گردد. درد ممکن است به صورت عمقی درون پاشنه یا در قسمت پشت آن بروز کند. گاهی از اوقات، احتمال ورم تاندون آشیل وجود دارد. به طور معمول در ادامۀ روز درد مزبور تشدید می‎شود.
برآمدگی پاشنه: برآمدگی پاشنه زیر عنوان توده‎های جهش نیز شناخته می‎شود و در نوجوانان شایع است. استخوان پا در این گروه سنی هنوز به طور کامل نمو نیافته و بیش از حد دچار سایش می‎شود که نتیجۀ آن شکل‎گیری استخوان بیش از حد است. این وضعیت بیشتر در هنگام صاف بودن کف پا بروز می‎کند. این وضعیت در عین حال می‎تواند بر اثر پوشیدن کفش‎های پاشنه بلند در زمانی که هنوز استخوان مزبور به بلوغ کامل نرسیده است ایجاد شود.
سندرم تونل تارسال: در این سندرم یک عصب بزرگ در قسمت پشت پا در تنگنا قرار گرفته یا به دام می‎افتد (فشرده می‎شود). این نوعی نوروپاتی کمپرسی است که یا در مچ پا و یا در خود پا بروز می‎کند.
التهاب مزمن بالشتک پاشنه پا: این مشکل یا بر اثر باریک شدن بیش از حد بالشتک پاشنه یا در نتیجۀ برداشتن قدم‎های بلند ایجاد می‎شود.
شکستگی فشاری: این مورد به فشار مکرر، ورزش سنگین، مسابقات ورزشی، یا کار جسمانی سنگین مرتبط است. دوندگان به ویژه در برابر شکستگی فشاری در استخوان‎های متاتارسال یا پا آسیب‎پذیر هستند. در عین احتمال بروز آن در نتیجۀ پوکی استخوان (استئوپوروزیس) وجود دارد.
بیماری‎های شدید: این مورد شایع‎ترین علت بروز درد پاشنه پا در میان کودکان و نوجوانان ورزشکار است، و علت آن کاربرد بیش از حد و ریزضربات مکرر وارد شده بر صفحۀ رشد استخوان پاشنه پا است. این عارضه در میان کودکان سنین 7 تا 15 سال شایع است.
تاندینوزیس آشیل: این اختلال زیر عنوان‌های تاندینوپاتی انحطاطی، تاندونیت، تاندینوزیس، و تاندینوپاتی نیز شناخته می‎شود. تاندینوزیس آشیل اختلالی مزمن مرتبط به انحطاط پیشروندۀ تاندون آشیل است.
برخی از اوقات تاندون آشیل به علت پارگی‎های متعدد و میکروسکپی تاندون مزبور قادر به عملکرد کامل نیست، آسیب‎دیدگی‎هایی که خود به خود به طور کامل بهبود پیدا نمی‎کنند. وقتی تاندون آشیل تحت تنشی بیش از آنچه توان مقابله با آن را دارد قرار می‎گیرد، پارگی‎های میکروسکپی تاندون افزایش پیدا می‎کنند. در نهایت تاندون سفت، ضعیف و دردناک می‎شود.
دیگر علل درد پاشنه پا موارد زیر را شامل می‎شود:
• پارگی تاندون آشیل
• پارگی پلانتار فیشا
• در تنگنا قرار گرفتن عصب بکستر
• شکستگی فشاری استخوان پاشنه پا
کیست‎های پاشنه پا
• توده بافت نرم
• پارگی تاندون فلکسور کوتاه
• ارترتیت سیستمیک (لوپوس، ارتریت روماتوئید، ارتریت پسوریاتیک)
کبودی استخوان
• مشکلات سیستم گردش خون
• شکل ضعیف قرارگیری پا در هنگام راه رفتن یا دویدن (ضعف حالت)
• کیست استخوان، یک کیست منفرد پر از مایع در استخوان
نقرس، که در آن سطح اسید اوریک در خون افزایش می‎یابد تا اینکه کریستال‎های اسید اوریک شروع به تجمع در اطراف مفاصل کرده باعث ایجاد التهاب و درد شدید می‎شوند
• نوروما یا نورومای مورتون که در آن یک عصب در ناحیۀ توپی پا متورم می‎شود، که معمولاً اتفاقی است که در قسمت پایۀ انگشتان دوم و سوم پا رخ می‎دهد
استئومیلیتیس (استئومیلیت)، یک عفونت استخوان یا مغز استخوان است که به التهاب استخوان منجر می‎شود
استئومیلیت ممکن است بر اثر آسیب دیدگی یا جراحی یا در نتیجۀ عفونتی که از طریق جریان خون به درون بافت استخوان می‎رسد، ایجاد گردد. علایم شامل درد عمقی و گرفتگی‏های عضلانی در ناحیۀ دچار التهاب و همچنین تب است.
نوروپاتی محیطی شامل درد عصب است و می‎تواند به درد و بی‎حسی در ناحیۀ دست و پا منجر شود.
نوروپاتی محیطی ممکن است بر اثر جراحات تروماتیک، انواع عفونت، اختلالات متابولیک، و قرار گرفتن در معرض مواد سمی ایجاد شود. دیابت یک علت شایع بروز این اختلال محسوب می‎شود.
ارتریت روماتوئید یک اختلال خودایمنی پیشرونده و ناتوان کننده است که باعث ایجاد التهاب و درد در مفاصل، بافت اطراف مفاصل و دیگر دستگاه‏های بدن انسان می‎شود.
ارتریت روماتوئید معمولاً نخست به مفاصل دست و پا صدمه می‎زند اما در عین حال این احتمال هست که هر مفصل دیگری در بدن درگیر آن شود.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
فاشیت پلانتار،
شایع‌ترین علت درد پاشنه پا


درد پهلوی پا
درد لترال پا به قسمت بیرونی پاشنه و پا آسیب می‎زند و درد مدیال پا به قسمت داخلی پا آسیب می‎رساند.
این دردها ممکن است بر اثر علل زیر ایجاد شوند:
• شکستگی فشاری
• رگ به رگ شدگی
• سندرم کوبوئید، که در آن استخوان کوچک پا بر اثر ارتریت دچار جابجایی می‎شود
• تاندونیت پری‎نئال که در آن تنش مکرر باعث آزردگی تاندون می‎شود
• یکپارچگی یا درهم‎آمیختگی تارسال، که یک مشکل مادرزادی در پا محسوب می‎شود
• پینه پا، میخچه، و کبره بستن پا
• تاندونیت خلفی تیبیال که در نتیجه فشار و کاربرد بیش از حد پا ایجاد می‎گردد
اغلب علل درد پا مکانیکی و مرتبط به کشیدگی، آسیب‎دیدگی یا مشکلات ساختاری پا هستند.

درمان
اغلب مردم با استفاده از درمان‎های محافظه‎کارانه در طول چند ماه بهبود پیدا می‎کنند.
گزینه‎های درمانی شامل موارد زیر است:
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) می‎توانند درد و ورم را کاهش دهند
• در صورت ناکارآمدی داروهای مزبور تزریق‎های استروئیدی می‎توانند مؤثر باشند، اما استفاده از این داروها باید با احتیاط صورت گیرد، زیرا مصرف درازمدت آنها می‎تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد.
• فیزیوتراپی می‎تواند ورزش‎هایی را برای قدرت بخشیدن بـه پلانتار فیشا و تاندون آشیل به فرد آموزش دهد و باعث تقویت عضلات بخش پایین پا شود که نتیجۀ آن پایداری بهتر قوزک و پاشنه پا است.
• نوارهای ورزشی در پاشنۀ پا حمایت بیشتری ایجاد می‎کنند.
• ارتوتیک‎ها یا دستگاه‎های کمکی و بخش قوس‎دار کفش می‎توانند به تصحیح کاستی‎های پا کمک کرده و در طول فرآیند التیام، زیرسازی مناسب و حمایتی برای قوس کف پا ایجاد کنند.
درمان موج شوک اکستراکورپورئال ار امواج صوتی در ناحیۀ آسیب دیده برای تشجیع و تحریک فرآیند التیام استفاده می‏کند. این درمان فقط برای موارد درد درازمدت توصیه می‎شود که به درمان‎های محافظه‎کارانه جواب نمی‏دهند.

جراحی
اگر هیچ راهکار دیگری کارآیی نداشته باشد، جراح می‎تواند وارد عمل شود و پلانتار فیشا را از استخوان پاشنه جدا کند. در این مورد ریسک تضعیف قوس کف پا مطرح است.

اسپلینت‎های شبانه
استفاده از اسپلینت مناسب برای ماهیچه و پا را می‎توان در طول شب در مد نظر قرار داد. این ابزار پلانتار فیشا و تاندون آشیل را در طول شب در وضعیتی پایدار نگه داشته و به قوی شدن آنها کمک می‎کند.
این اسپلینت‌ها به صورت آماده برای خریداری در دسترسند اما بهترین کار آن است که پیش از استفاده از آنها با یک متخصص پزشکی مشورت شود.

درمان بورسیت پاشنه پا
اگر تمیز دادن بورسیت پاشنه پا به عنوان یک اختلال مستقل از پلانتار فاسی‎آیتیس ممکن باشد، یک درمان مؤثر ممکن است استفاده از زیرسازی طبی یا کفی پاشنه پا برای محدود کردن حرکاتی باشد که مسبب بروز مشکل محسوب می‎شوند.
استراحت نیز توصیه می‎شود، و ممکن است به تزریق داروهای استروئیدی نیاز باشد.

درمان برآمدگی‌های پاشنه پا
التهاب پشت پاشنه پا ممکن است با استفاده از یخ، کمپرس و تغییر کفش تسکین یابد.
استفاده از پدها، پشتی‎ها و پدهای گیره‎ای آشیل نیز ممکن است به عنوان مسکن موقتی مفید باشند.
تزریق کورتیزون برای کمک به رفع درد مفید است.
در مورد اکثر مردم درمان در طول حدود 6 هفته به رفع درد منجر می‎شود. به هر حال، در موارد شدید، و در صورت مداومت درد، جراحی نیاز است.

ورزش
ورزش برای تقویت عضلات ماهیچه پشت پا ممکن است کمک کننده باشد.

مداوای خانگی
مراقبت خانگی می‎تواند به رفع دردهایی که شدید نیستند کمک کند. این شامل موارد زیر می‎شود:
استراحت: از دویدن یا ایستادن در زمان‎های طولانی، راه رفتن روی سطوح سخت، و فعالیت‎هایی که مستلزم وارد آمدن فشار شدید بر پاشنه پا است اجتناب کنید.
یخ: یک تکه یخ را در پارچه بپیچید و به مدت 15 دقیقه روی ناحیۀ آسیب دیده قرار دهید، اما باید از تماس مستقیم یخ با پوست اجتناب شود.
کفش: استفاده از کفش مناسب به ویژه در مورد ورزشکاران دارای نقش حیاتی است.
حمایت کننده‎های پا: کفش بدون پاشنه و کفی‎های مخصوص پاشنه پا می‎توانند به تخفیف علایم کمک کنند.
برخی از مطالعات اخیر عنوان کرده‎اند که بوتاکس می‎تواند به درمان پلانتار فاسی‎آیتیس کمک کند.
یک مطالعۀ دیگر عنوان کرده است که تحویل دوز استاندارد اشعه درمانی پرتو خارجی مشابه مواردی که در درمان اشعه ایکس یا درمان سرطان به کار می‎رود مفید است.

پیشگیری
پیشگیری از درد پاشنه پا مستلزم کاهش فشار بر بخشی از بدن است که شامل موارد زیر می‎شود:
• پوشیدن کفش در هنگام راه رفتن روی سطوح سخت و عدم راه رفتن با پای برهنه
• حفظ وزن در محدودۀ سالم برای کاهش فشار روی پاشنه پا
• انتخاب کفش‌های دارای قدرت جذب فشار در ناحیۀ پاشنه پا یا استفاده از کفی‎های مناسب
• اطمینان از مناسب بودن کفش
• اجتناب از پوشیدن کفش‌هایی که محرک درد به نظر می‎رسند
• در صورتی که فرد نسبت به ایجاد درد در پاشنه آسیب‎پذیر باشد باید به پا استراحت بیشتری بدهد
• گرم کردن کامل پا پیش از شروع به ورزش و فعالیت‎های جسمانی که ممکن است فشار زیادی بر پاشنه پا وارد کنند.
• استفاده از کفش‎های مناسب برای هر فعالیت ورزشی خاص

علایم
درد پاشنه پا معمولاً به تدریج شروع و تشدید می‎شود. اغلب هیچ‎گونه جراحتی در ناحیۀ آسیب دیده وجود ندارد. این درد ممکن است بر اثر پوشیدن یک کفش بدون پاشنه تحریک شود. کفش‌های بدون پاشنه می‎توانند باعث کشیدگی پلانتار فیشا شوند تا آنکه متورم یا ملتهب گردند.
به هر حال در صورت وجود پارگی درد ممکن است شدید باشد. فرد ممکن است متوجه یک صدای کلیک در زمان آسیب‎دیدگی شود و درد بلافاصله از راه برسد.
درد پاشنه پا معمولاً زیر پا احساس می‎شود و به سمت جلو پاشنه پا سرایت می‎کند.
علایم ممکن است درست در هنگام برخاستن از بستر در صبح و پس از پایان استراحت در طول روز بدتر شوند و سپس در صورت مقداری فعالیت تخفیف پیدا کنند. این درد ممکن است دوباره در انتهای روز تشدید گردد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت مواجهه با موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:
• درد شدید همراه ورم در ناحیه پاشنه پا
• درد، بی‎حسی یا مور مور در پاشنه پا، و تب
• درد پاشنه پا و تب
• دشواری راه رفتن به شکل نرمال
• دشواری در خم کردن پا به سمت داخل یا ایستادن روی سرپنجه
فرد باید به دکتر مراجعه کند اگر:
• درد پاشنه پا بیش از یک هفته ادامه داشته باشد
• درد پاشنه پا در هنگامی که فرد در حالت ایستاده یا در حال راه رفتن نیست ادامه داشته باشد

تشخیص
دکتر پا را معاینه کرده و سؤالاتی در مورد درد، میزان راه رفتن و ایستادن فرد در طول روز، نوع کفش مورد استفاده و جزئیاتی در مورد تاریخچۀ پزشکی وی مطرح می‎کند.
پزشک عضلات را تست و کار را از زانو آغاز کرده و دنبال هر شکل یا تغییرات غیر معمول در پوست خواهد بود. این کار می‎تواند به تمایز توده، پسوریازیس و دیگر اختلالات کمک کند.
فشردن پاشنه پا به تشخیص اختلالات احتمالی عصب، وجود کیست، یا شکستگی فشاری کمک می‎کند.
این مجموعه ممکن است برای رسیدن به تشخیص کافی باشد اما گاهی از اوقات انجام تست‎های خون یا استفاده از تست‎های تصویربرداری نیز نیاز است.
پلانتار فاسی‎آیتیس شایع‎ترین نوع درد پاشنه پا است اما علل متعدد دیگری نیز مطرحند. تشخیص صحیح به درمان مؤثرتر منجر می‎شود./


Source:
Why do my heels hurt and what can I do about it?
Last updated Mon 5 February 2018
By Christian Nordqvist
Reviewed by William Morrison, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‎شود

حشیش، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.