دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

از آنجا که عوامل بسیاری می‎توانند به درد مچ دست منجر شوند، تشخیص علت دقیق بروز این درد ممکن است دشوار باشد، اما تشخیص دقیق برای درمان و شفای کامل ضروری است.

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان

درد مچ دست اغلب بر اثر رگ به رگ شدن یا شکستگی ناشی از آسیب‎های ناگهانی ایجاد می‎شود. اما درد مچ دست در عین حال ممکن است نتیجۀ مشکلات درازمدت مثل فشار مکرر، ارتریت یا سندرم تونل کارپال باشد.
از آنجا که عوامل بسیاری می‎توانند به درد مچ دست منجر شوند، تشخیص علت دقیق بروز این درد ممکن است دشوار باشد، اما تشخیص دقیق برای درمان و شفای کامل ضروری است.

علایم درد مچ دست
درد مچ دست ممکن است بسته به علت متفاوت باشد. برای مثال درد پوکی استخوان اغلب به عنوان نوعی درد کسالت‎آور توصیف می‎شود، در حالی که درد ناشی از سندرم تونل کارپال به ویژه در هنگام شب معمولاً سبب بروز حالت سوزن سوزن شدن یا حس مور مور می‎شود. محدودۀ دقیق بروز درد نیز سرنخی در مورد علل پشت علایم به دست می‎دهد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
تمامی انواع درد مچ دست نیاز به درمان پزشکی ندارند. درد ناشی از رگ به رگ شدن و تقلا کردن معمولاً به یخ‎درمانی، استراحت و داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای جواب می‏دهد. اما اگر درد و ورم بیش از چند روز ادامه داشته باشند یا شدیدتر شوند، مردم باید به پزشک مراجعه کنند. تأخیر در تشخیص و درمان می‎تواند به تضعیف روند التیام منجر شود، دامنۀ حرکتی مچ دست را کاهش دهد و ناتوانی درازمدت به دنبال داشته باشد.

علل درد مچ دست
آسیب دیدن هر یک از بخش‎های مچ دست می‎تواند سبب ایجاد درد شود و به توانایی کاربردی مچ و دست لطمه وارد کند.

آسیب‎دیدگی‎ها
• ضربه ناگهانی. آسیب‌دیدگی‌های مچ دست اغلب هنگامی اتفاق می‎افتد که فرد به جلو و به روی کف دست‎هایش سقوط می‎کند. این وضعیت می‎تواند سبب رگ به رگ شدن، سایش و حتی بروز شکستگی شود. شکستگی اسکافوئید شامل استخوانی در شست پهلوی مچ است. این نوع شکستگی ممکن است بلافاصله پس از آسیب دیدگی در عکسبرداری اشعه X خود را نشان ندهد.
• فشار مکرر. هر فعالیتی که انجام آن مستلزم حرکات تکراری مچ دست باشد می‎تواند به التهاب باف‎های اطراف مفاصل منجر شده یا سبب بروز شکستگی‌های فشاری شود، به ویژه اگر فرد حرکت مورد بحث را در مدتی طولانی و بدون وقفه ادامه دهد. بیماری دی کروان نوعی آسیب‎دیدگی ناشی از حرکت مکرر است که باعث ایجاد درد در پایۀ انگش شست می‎شود.
استئوارتریت. این نوع ارتریت هنگامی بروز می‎کند که غضروفی که زیرسازی پایۀ استخوان‎ها را تشکیل می‎دهد به مرور زمان دچار تباهی می‎شود. استئوارتریت مچ دست ناشایع است و معمولاً فقط در مردمی بروز می‎کند که در گذشته در مچ مبتلا به ارتریت دچار صدمه شده‌اند.
ارتریت روماتوئید. اختلالی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت‎های خود حمله می‏کند و عموماً در آن مچ دست درگیر می‎شود. اگر یکی از مچ‎ها درگیر ارتریت روماتوئید شود به طور معمول مچ دیگر نیز به آن مبتلا خواهد شد.

دیگر بیماری‎ها و اختلالات

استخوان‎های مچ دست
• سندرم تونل کارپال. سندرم تونل کارپال وقتی بروز می‎کند که فشار زیادی بر روی عصب مدیان وجود داشته باشد زیرا این عصب از درون کانال کارپال می‎گذرد، مسیری که در قسمت کف دست به سمت مچ وجود دارد.
کیست‎های گانگلیون. این کیست‎های بافت نرم اغلب اوقات روی بخشی از مچ که مقابل کف دست قرار دارد بروز می‎کنند. کیست‎های گانگلیون ممکن است با درد توأم باشند و درد مزبور ممکن است بر اثر فعالیت تشدید شود یا کاهش یابد.
• بیماری کاینباخ. این اختلال به طور معمول مبتلابه بزرگسالان جوان می‎شود و شامل نوعی کلاپس پیشرونده در یکی از استخوان‎های کوچک مچ دست است. بیماری کاینباخ هنگامی بروز می‎کند که خونرسانی به استخوان مورد اشاره با مشکل مواجه می‎شود.

ریسک فاکتورهای درد مچ دست
هر کسی ممکن است دچار درد مچ دست شود، چه فرد دارای زندگی بی‎تحرکی بوده چه در مقابل آدمی اهل تحرک و فعالیت زیاد باشد. اما موارد زیر می‎توانند ریسک مرتبط به این مشکل را افزایش دهند:
• فعالیت‎های ورزشی. آسیب دیدن مچ دست در بسیاری از ورزش‎ها شایع است، چه آنها که با وارد کردن ضربه همراهند و چه آنهایی که انجامشان مستلزم حرکات تکراری در ناحیۀ مچ دست است. در این مورد می‎توان به ورزش‌هایی مثل فوتبال، بولینگ، گلف، ژیمناستیک، اسنوبورد سواری و تنیس اشاره کرد.
• کارهای تکراری. تقریباً تمامی کارهایی که انجام آنها مستلزم استفاده از دست و مچ دست است - حتی آرایش مو - حامل فشار لازم برای ایجاد درد در مچ دست هستند.
• برخی بیماری‎ها یا اختلالات. بارداری، دیابت، چاقی، ارتریت روماتوئید و نقرس ریسک ابتلاء به سندرم تونل کارپال را در مردم افزایش می‎دهند.

پیشگیری از درد مچ دست
پیشگیری از اتفاقات غیر مترقبه منجر به آسیب‌دیدگی‎های مچ دست ناممکن است اما نکات زیر می‎تواند راهنمایی برای محافظت در برخی موارد باشد:
• قوی ساختن استخوان. مصرف مقدار کافی کلسیم - 1000 میلی‎گرم روزانه برای اغلب بزرگسالان و 1200 میلی‎گرم روزانه برای زنان سنین بالای 50 سال، می‎تواند به پیشگیری از بروز انواع شکستگی کمک کند.
• پیشگیری از سقوط. افتادن به سمت جلو و روی کف دست علت اصلی بسیاری از آسیب‎های مچ دست است. برای پیشگیری از سقوط یا افتادن کفش‌های مناسب بپوشید. موارد موجب خطر در خانه را از سر راه کنار بزنید. فضای محل گذر خود را روشن کنید و در صورت در راه‎پله‎ها و حمام موانع ایمنی لازم را کار بگذارید.
• در فعالیت‎های ورزشی از محافظ مچ مناسب استفاده کنید. برای فعالیت‎های ورزشی توأم با ریسک بالا مثل فوتبال، اسنوبورد سواری یا رولربال از گارد محافظ مچ استفاده کنید.
• به موضوع ارگونومیک‎ها توجه لازم را داشته باشید. اگر زمان زیادی را پشت کیبورد کامپیوتر صرف می‎کنید، در اثناء کار وقفه‎های لازم را لحاظ کنید. در هنگام تایپ کردن مچ دست را در حالت ریلکس و وضعیت خنثی قرار دهید. وجود یک کیبورد ارگونومیک و فوم یا ژل حمایت کننده مچ ممکن است در این مورد مفید باشد.

تشخیص درد مچ دست
در طول معاینه بالینی پزشک ممکن است به موارد زیر بپردازد:
• مچ دست را برای حساسیت، ورم یا دگرشکلی مورد بررسی قرار دهد
• از فرد بخواهد تا مچ دست خود را برای بررسی کاهش احتمالی در دامنۀ حرکتی به حرکت درآورد
• نیروی گرفتن و قدرت ساعد فرد را مورد ارزیابی قرار دهد
در برخی از موارد این احتمال وجود دارد که پزشک انجام تست‎های تصویربرداری، ارتروسکپی یا تست‎های سنجش عصب را در دستور کار قرار دهد.

تست‎های تصویربرداری
• عکسبرداری اشعه X. رایج‎ترین تست تصویربرداری برای درد مچ دست است. با استفاده از مقدار اندکی اشعه عکسبرداری اشعه X می‎توان شکستگی‎های استخوان یا نشانه‎های استئوارتریت را نشان داد.
CT اسکن. این نوع اسکن می‎تواند تصاویری حامل جزئیات در مورد استخوان‎های مچ و نقاط دچار شکستگی‎ که در عکسبرداری اشعه X مشهود نیستند ارائه دهد.
MRI. این تست از امواج رادیویی و میدان قوی مغناطیسی برای ایجاد تصاویر با جزئیات دقیق از استخوان‎ها و بافت‎های نرم استفاده می‏کند. برای انجام MRI مچ، امکان داخل کردن مچ دست به داخل یک دستگاه کوچک‎تر به جای دراز کشیدن فرد داخل دستگاه بزرگ MRI وجود دارد.
• اولتراسوند. این تست ساده و غیر تهاجمی می‏تواند به مشاهدۀ تاندون‎ها، رباط‌ها و کیست‎ها کمک کند.

ارتروسکپی
اگر نتایج تست‎های تصویربرداری قطعی نباشند، پزشک ممکن است ارتروسکپی انجام دهد که در طول آن یک ابزار قلم شکل به نام ارتروسکپ از طریق ایجاد برش کوچکی در پوست وارد مچ دست می‎شود. ارتروسکپ به چراغ و دوربین کوچکی مجهز است که تصاویری را روی صفحه نمایش ایجاد می‎کنند. ارتروسکپی استاندارد طلایی ارزیابی درد مچ دست درازمدت محسوب می‎شود. در برخی موارد پزشک می‎تواند با استفاده از ارتروسکپ به درمان مشکل موجود در مچ دست نیز بپردازد.

تست‎های عصب
در صورت ظن به وجود سندرم تونل کارپال دکتر ممکن است از الکترومیوگرام (EMG) استفاده کند. این تست تخلیۀ الکتریکی ناچیز ایجاد شده در عضلات را اندازه‎گیری می‎کند. یک الکترود به شکل سوزن باریک به داخل عضله فرستاده می‎شود و فعالیت الکتریکی عضله در هنگام استراحت و نیز انقباض آن اندازه‎گیری می‎گردد. اگر ایمپالس‌های الکتریکی در ناحیۀ تونل کارپال کُند باشد مطالعات مربوط به عمل عصب در عین حال به عنوان بخشی از EMG برای ارزیابی مورد استفاده قرار می‎گیرند.

درمان درد مچ دست
درمان مشکلات مچ دست به میزان زیادی به نوع، محدوده و شدت آسیب‎دیدگی و نیز سن و سلامت عمومی فرد وابسته است.

دارودرمانی
داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای مثل ایبوپروفن، و استامینوفن ممکن است در کاهش درد مچ دست مفید باشند. ضد دردهای قوی‌تر به صورت تجویزی در دسترسند.

درمان
فیزیوتراپیست‎ها می‎توانند درمان‏‌ها و ورزش‎های خاصی را برای مشکلات تاندون و آسیب‎دیدگی‎های مچ دست تدارک ببینند. در صورت نیاز به انجام عمل جراحی نیز فیزیوتراپیست می‎تواند در زمینه توان‏یابی پس از عمل به بیمار کمک کند. فرد ممکن است از انجام یک ارزیابی ارگونومیک و بررسی عوامل مربوط به محیط کار که می‎توانند تقویت کننده درد مچ دست باشند، سود ببرد.
اگر کسی در ناحیۀ مچ دست دچار شکستگی باشد نیاز به آن است که قطعات استخوان به خوبی در جای خود تنظیم شوند تا التیام به شکل کامل و درست انجام گیرد. در برخی مواقع نیاز به استفاده از مچ‎بند یا اسپلینت مطرح است.
اگر کسی دچار رگ به رگ شدگی و فرسایش مچ دست شده باشد ممکن است برای حفظ تاندون آسیب دیده یا تنظیم اجزاء صدمه دیده نیاز به استفاده از اسپلینت داشته باشد. اسپلینت‎ها به ویژه در مورد صدمات ناشی از کاربرد بیش از حد مچ توسط حرکات تکراری مفید هستند.

جراحی
در برخی موارد جراحی نیاز است:
• شکستگی‎های استخوان. در بعــضی اوقات، جراحی ممکن است برای ایجاد ثبات در شکستگی‎های استخوانی در راستای بهبود آنها نیاز باشد. جراح ممکن است نیاز به آن داشته باشد که قطعات شکسته استخوان را با استفاده از سخت‎افزارهای فلزی به هم متصل کند.
• سندرم تونل کارپال. اگر علایم مبتلابه فرد شدید باشند، وی ممکن است برای التیام بیماری نیاز به عمل جراحی داشته باشد.
• ترمیم تاندون یا رباط. گاهی از اوقات برای ترمیم رباط‎ها یا تاندون‎های پاره شده به عمل جراحی نیاز است.

سبک زندگی و مداوای خانگی
درد مچ دست همیشه نیاز به درمان پزشکی ندارد. برای موارد آسیب‌دیدگی خفیف مچ دست استفاده از یخ (سرمادرمانی) و پیچیدن مچ درون بانداژ الاستیک رویکرد مفیدی محسوب می‎شود./

Source:
Wrist pain
Mayo Clinic
Oct. 26, 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‎شود

با بالا رفتن سن، مردم دچار از دست دادن تراکم یا چگالی استخوان می‎شوند و زنان در دوره پس از یائسگی به طور مشخص در خطر بالاتری از استئوپوروزیس و شکستگی استخوان قرار دارند. در هر حال، مواردی هستند که می‎

حشیش، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد

در حالی که حشیش (ماری‌جوانا) رایج‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در ایالات متحد آمریکا است، به طور روزافزون در حال قانونی شدن است، که این موضوع شناسایی ضررهای بالقوة این مادة مخدر را مهم‌تر از همیشه جلوه م