دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

وقتی درد گردن خفیف یا متوسط باشد معمولاً مداوای آن در محیط خانه امکان‌پذیر است

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جنا فلچر، دکتر ویلیام موریسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی

احساس درد در سمت راست گردن مشکلی شایع است. در اغلب موارد درد مزبور بر اثر کشیدگی عضلانی یا دیگر علل خوش‌خیم بروز می‎کند. مردم در بیشتر موارد می‎توانند درد مورد بحث را با استفاده از مداوای خانگی و دارو درمان کنند.
در هر حال برای موارد درد شدید یا درازمدت گردن بهترین راه مراجعه به دکتر است. گردن بخشی حیاتی از بدن انسان و شامل استخوان‌های ستون فقرات، عضلات و دیگر بافت‎ها است. خلاف برخی از دیگر بخش‌های مهم بدن، گردن در معرض ریسک بالایی برای آسیب دیدگی قرار دارد. گردن در عین حال مستعد گرفتگی و کشیدگی است زیرا سراسر روز در حال حرکت است. در عین حال بروز درد در نواحی متصل مثل شانه‌ها، پشت، فک و سر عمومیت دارد.

[مطالب این مقاله:]
• علل
• درمان و مداوای خانگی
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

علل درد در سمت راست گردن
برخی از شایع‎ترین علل درد سمت راست گردن شامل موارد زیر است:

1. انحطاط یا سایش و فرسایش
مهره‎ها و دیسک‌های گردن به مرور زمان دچار فرسایش می‌شوند. وقتی آنها دچار انحطاط می‎گردند، فرد مبتلاء به این وضعیت ممکن است دردی مزمن یا مداوم را در ناحیه گردن احساس کند. برخی اختلالات پزشکی نیز می‎توانند باعث شوند تا مهره‎ها، دیسک‏‌ها و دیگر قسمت‎های گردن دچار مشکل گردند. این اختلالات از جمله شامل موارد زیر است:
التهاب
• در تنگنا قرار گرفتن یا فشرده شدن عصب‌ها
• شکستگی‎های گردنی
ارتریت
• تباهی دیسک سرویکال یا دیسک ناحیه گردن

2. حالت نادرست خوابیدن
بیدار شدن از خواب با احساس خشکی یا درد در شانه، پشت یا گردن مشکل شایعی است.
نوع خوابیدن توسط مردم، تعداد بالش مورد استفاده، و میزان خشکی تشک خواب همگی بر نوع احساس مبتلابه فرد در هنگام بیدار شدن از خواب مؤثرند.
به خواب رفتن در شرایط فقدان وجود شرایط حمایت کننده از سر یا گردن برای قرار گرفتن در حالت منظم احتمال بیدار شدن با درد گردن را افزایش می‎دهد.

3. درد گردن غیر خاص
در برخی موارد شناسایی علت بروز درد گردن مشکل است.
درد گردن بدون علت مشخص در اغلب اوقات نتیجۀ نوعی سایش و فرسایش بافت عضله است. این نوع درد شایع‎ترین نوع درد گردن است.
درد مزبور در بعضی مواقع می‎تواند ناشی از حالت نادرست قرارگیری بدن باشد. قرار گرفتن گردن در حالت نادرست به مدت طولانی می‎تواند باعث ایجاد فشار بر عضلات گردن شود.
این موضوع به ویژه در هنگامی که فرد در موقع کار در زمانی طولانی رو به جلو خم می‎شود صدق می‎کند.

4. استرس و اضطراب
استرس می‎تواند باعث ایجاد حالت سفتی عضلانی شود. مردم اغلب در مورد داشتن تنش در ناحیه گردن و پشت خود حرف می‎زنند و ممکن است بر اثر تقلای زیاد دچار درد شوند.

5. تورتیکولیس (کج شدن گردن) با آغاز ناگهانی یا حاد
تورتیکولیس اختلالی پزشکی است که در آن سر به یک پهلو کج می‎شود. این احتمال وجود دارد که راست نگه داشتن سر با درد شدید توأم شود. علت تورتیکولیس هنوز شناخته شده نیست.
پزشکان ظن به آن دارند که اغلب موارد تورتیکولیس به علت کشیدگی خفیف عضله یا رباط گردن رخ می‎دهد اگرچه قرار گرفتن گردن در زمان طولانی در معرض هوای سرد نیز می‎تواند یک علت باشد.
تورتیکولیس اغلب اوقات در طول شب رخ می‎دهد که بدین معنی است که فرد در هنگام رفتن به بستر خواب فاقد هر گونه علامتی است اما در هنگام برخاستن از خواب قادر به حرکت دادن گردن خود نیست. در اغلب موارد، درد پس از گذشت چند روز فروکش می‎کند و گردن حرکت طبیعی خود را از سر می‎گیرد.
هر از گاه بروز تورتیکولیس می‎تواند علامتی از یک مشکل جدی‎تر در سلامت فرد باشد. برخی علل زیربنایی بالقوه در مورد تورتیکولیس شامل تومورها، عفونت‎ها و عوارض جانبی ناشی از مصرف برخی داروها است.

6. آسیب دیدگی پلکسوس براکیال
"انجمن آمریکایی جراحی دست" براکیال پلکسوس [آسیب دیدگی شبکه عصبی بازویی] را به عنوان مجموعه‎ای از عصب‎هایی تعریف می‎کند که طناب نخاعی گردن را به دست‎ها متصل می‎کنند. اگر بروز آسیب در گردن باعث لطمه دیدن براکیال پلکسوس شود، این امکان هست که درد ایجاد شده در دست نیز بروز کند.
یک علت شایع بروز براکیال پلکسوس ترومای ضربه‎ای است که ممکن است بر اثر تصادم اتومبیل یا برخوردهای ورزشی رخ دهد.

7. ویپلاش یا حرکت سریع و ناگهانی گردن به جلو و عقب
ویپلاش توصیف کنندۀ نوعی آسیب دیدگی در گردن است که در آن سر به شکل سریع و ناگهانی به جلو پرت شده و به سرعت زیاد به حالت قبلی خود برمی‎گردد.
حرکت مزبور شبیه به حرکتی است که در شلاق دیده می‎شود. مردم عادت دارند که در هنگام فکر کردن به ویپلاش آن را شبیه به تصادم اتومبیل تصور کنند، اما ویپلاش در عین حال ممکن است بر اثر تحرکات ورزشی و دیگر انواع حرکت ناگهانی نیز رخ دهد.

8. رادیکولوپاتی گردنی
رادیکولوپاتی سرویکال یا گردنی، که اغـلب مردم در هنگام ارجاع به در تنگنا قرار گرفتن عصب به آن اشاره می‎کنند هنگامی بروز می‎کند که تحریک عصب‎ها نشأت گرفته از طناب نخاعی در گردن سبب بروز دردی می‎شود که به سمت پایین و بازوی دست سرایت می‎کند.
اگرچه این وضعیت می‎تواند باعث ایجاد درد در گردن شود علایم اولیه آن عبارتند از:
بی‎حسی در دست‎ها
• حالت سوزن سوزن شد بازوها
• درد یا ضعف در قسمتی از دست
دو علت شایع بروز رادیکولوپاتی گردنی اسپوندیلیت گردنی یا ارتریت گردن و اضمحلال دیسک است.

9. موارد نادر بروز درد در سمت راست گردن
علل کمتر شایعی در مورد بروز درد گردن وجود دارد که ممکن است شدیدتر باشند و شامل موارد زیرند:
ارتریت روماتوئید
سرطان
• صدمه دیدگی شدید
• آسیب دیدن عصب‎ها، مهره‎ها یا طناب نخاعی
• عفونت‎ها
• اختلالات استخوان

درمان و مداواهای خانگی
وقتی درد گردن خفیف یا متوسط باشد معمولاً مداوای آن در محیط خانه امکان‌پذیر است. برخی موارد درد گردن به سرعت و در طول چند روز برطرف می‎شوند در حالی که موارد دیگری از این درد برای بهبود کامل به چند هفته زمان نیاز دارد.
مردم ممکن است پیش از تصمیم‎گیری برای مراجعه به پزشک مایل به استفاده ز درمان خانگی باشند. مردم می‏توانند روش‌های زیر را برای فروکش درد مورد استفاده قرار دهند:
• مصرف داروهای ضد درد و داروهای ضد التهابی غیر نسخه‎ای
• استفاده از گرمادرمانی
ماساژ دادن و دستکاری روی گردن
• حرکات کششی گردن
• کاهش میزان استرس
• استفاده از سرمادرمانی برای ناحیه آسیب دیده
• رعایت حالت درست قرارگیری بدن در هنگام نشستن، ایستادن و راه رفتن
• خوابیدن در حالتی که باعث حمایت گردن شود
• مبادرت به انجام ورزش‌های تقویت کننده گردن
در هر حال این احتمال هست که مداوای خانگی همیشه باعث تخفیف درد نشود. برخی از مردم برای تسکین درد گردن نیاز دارند تا به پزشک مراجعه کنند. درمان دقیق به این موضوع وابسته است که آیا اختلالات زیربنایی باعث ایجاد درد در گردن شده‌اند یا خیر.
پزشک ممکن است درمان‎های تکمیلی زیر را امتحان کند:
• شل کننده‎های عضلانی
• تزریق مستقیم برخی داروها به داخل گردن
• فیزیوتراپی یا کاردرمانی
• جراحی

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
به طور معمول در مواجهه با موارد خفیف تا متوسط درد گردن نیازی به مراجعه به دکتر نیست. مصرف داروهای غیر نسخه‎ای و حرکت ملایم گردن در طول روز می‎تواند کمک کند تا درد به حداقل برسد.
اگر درد شدید یا مداوم بوده یا با علایم دیگری همراه باشد، باید به پزشک مراجعه شود.
دکتر می‎تواند به تعیین این موضوع کمک کند که آیا آسیب دیدگی جدی‎تری در کار است که نیاز به درمان داشته باشد یا خیر. پزشک در عین حال می‎تواند برای تخفیف درد داروهای ضد درد قوی‎تری تجویز کند.

پیام همراه
درد در سمت راست گردن به ندرت سبب نگرانی است. بسیاری از موارد این درد خوش‎خیم بوده و به مدد مداواهای خانگی قابل رفع هستند.
اگر علایم درد ادامه‌دار یا شدید باشد، فرد باید در اسرع وقت تحت مراقبت پزشک قرار گیرد. اغلب موارد درد گردن باید در طول 1 تا 2 هفته از بین بروند./

Source:
Can neck pain be a sign of something serious?
Last reviewed Tue 24 July 2018
By Jenna Fletcher
Reviewed by William Morrison, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‎شود

با بالا رفتن سن، مردم دچار از دست دادن تراکم یا چگالی استخوان می‎شوند و زنان در دوره پس از یائسگی به طور مشخص در خطر بالاتری از استئوپوروزیس و شکستگی استخوان قرار دارند. در هر حال، مواردی هستند که می‎

حشیش، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد

در حالی که حشیش (ماری‌جوانا) رایج‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در ایالات متحد آمریکا است، به طور روزافزون در حال قانونی شدن است، که این موضوع شناسایی ضررهای بالقوة این مادة مخدر را مهم‌تر از همیشه جلوه م