دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد مچ پا به علل مختلفی ایجاد می‎شود. این مقاله 15 علت اصلی بروز درد در این قسمت بدن را مرور می‎کند

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر جنیفر رابینسون
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


[در این مقاله:]
• رگ به رگ شدن مچ پا
ارتریت روماتوئید
لوپوس
استئوارتریت
نقرس
• کف پای صاف (صافی کف پا)
• شکستگی مچ پا
• تاندنیت آخیلس [تاندینیت آشیل]
• تاندینوزیس آشیل
درد جانبی مزمن مچ پا
بورسیت
• ضایعات استئوکوندرال تالوس (OLT)
ارتریت واکنشی
اسکلرودرما
عفونت

رگ به رگ شدن مچ پا
این وضعیت بروز یک پارگی در بافت‎هایی به نام رباط اســـت که باعث کنار هم نگه داشتن استخوان‌های مچ پا می‎شوند. رگ به رگ شدن اغلب بر اثر چرخش پا به طرفین رخ می‎دهد. شخص ممکن است نتواند وزن خود را بر پای آسیب دیده تحمیل کند. بهترین روش برای درمان این مورد عبارت است از:
• استراحت
• استفاده از یخ به مدت 20 دقیقه در هر بار استفاده [سرمادرمانی]
• کمپرس ناحیه آسیب دیده با بانداژ منعطف
• بالا گرفتن مچ پا - قرار دادن آن در سطحی بالاتر از سطح قرار گرفتن قلب
رگ به رگ شدن خفیف در طول چند روز بهبود می‎یابد. اگر کسی دچار نوع شدید این عارضه شده باشد دکتر ممکن است استفاده از کفش مخصوص برای راه رفتن را به همراه فیزیوتراپی توصیه کند.

ارتریت روماتوئید
سیستم ایمنی بدن به طور معمول با اجرام بیماریزا مقابله می‎کند. برخی از اوقات سیستم ایمنی به اشتباه مفاصل را هدف قرار می‎دهد. پزشکان این وضعیت را ارتریت روماتوئید می‎نامند. این بیماری معمولاً یک مفصل را در هر دو سمت بدن تحت تأثیر قرار می‎دهد. اگر کسی دچار ارتریت روماتوئید باشد امکان آسیب دیدن مچ پا وجود دارد. درد، ورم، و خشکی اغلب در انگشت شست و قسمت جلو پا شروع می‎شود و به تدریج به سمت عقب و مچ پا سرایت می‎کند. ورزش، شامل فیزیوتراپی، می‎تواند کمک کننده باشد. دکتر ممکن است استفاده از کفش‌ها یا کفی‎های طبی مخصوص را برای درد یا مصرف دارو را برای فروکش ورم تجویز کند.

لوپوس
این بیماری خودایمنی باعث می‎شود تا بدن به بافت‎های سالم خود حـــمله کند. لوپوس می‎تواند مستقیماً به مچ پا آسیب بزند یا باعث بروز مشکلاتی در کلیه‌ها شود که به انباشت مایع در مفاصل منجر می‎شوند. لوپوس در حال حاضر علاج ندارد اما پزشک می‎تواند برای تحت کنترل نگه داشتن این بیماری داروهایی تجویز کند. غذای سالم و ورزش منظم نیز در این مورد کمک کننده‌اند.

استئوارتریت
مفصل جایی است که در آن دو استخوان به هم می‎رسند. غضروف پایانه هر استخوان را برای ایجاد زیرسازی برای آن پوشش می‎دهد. به مرور زمان غضروف آسیب می‎بیند. وقتی غضروف آسیب ببیند یا فرسوده شود استخوان‎ها مستقیماً به هم ساییده می‎شوند. این وضعیت می‎تواند به درد، خشکی، و کاهش حرکت‌پذیری منجر شود. دکتر در این مورد ممکن است داروهای ضد التهابی و تزریق استروئیدها را برای کاهش ورم، عضوبندهایی را برای کاهش حرکت مچ پا و فیزیوتراپی را برای حرکات قدرتی توصیه کند. در عین حال امکان استفاده از عمل جراحی وجود دارد.

نقرس
انگشت شست پا بیشتر از هر نقطه دیگری در معرض حملات نقرس قرار دارد اما نقرس می‎تواند به مچ پا نیز آسیب برساند. نقرس هنگامی اتفاق می‎افتد که یک ماده زائد به نام اسید اوریک به کریستال‎های نوک سوزنی شکل تبدیل می‎شود که در مفاصل انباشته می‎شوند. نقرس سبب ایجاد درد و ورم شدید می‎شود. پزشک ممکن است برای درمان حملات نقرس دارو تجویز کند. بیمار در عین حال نیاز به استراحت دارد. رژیم غذایی مخصوص نقرس و ورزش‎های مناسب می‎توانند باعث فروکش حملات و مشکلات بعدی بیماری مزبور شوند.

کف پای صاف (صافی کف پا)
قوس کف پا فضایی بین پاشنه و توپی جلو پا است. این قسمت از پا در حالت ایستاده فضایی خالی در میان دو قسمت یاد شده ایجاد می‎کند. صافی کف پا در عین حال ممکن است ارثی باشد. صافی کف پا معمولاً فاقد درد است اما امکان درد یا ورم مچ پا وجود دارد اگر کف پا از همراستایی با زانوها خارج شوند. کفی‌ها و کفش‌های طبی می‎توانند کمک کننده باشند. به همین ترتیب فیزیوتراپی دارای طراحی مشخص کمک کننده هستند.

شکستگی مچ پا
سه استخوان مچ پا را تشکیل می‌دهند - استخوان تیبیا (شینبون)، فیبولا، و تالوس. اگر یکی از استخوان‌ها (یا بیشتر) ترک خورده یا بشکند، فرد دچار درد، کبودی و ورم خواهد شد. شخص می‌تواند با مچ پای شکسته حرکت کند اما این کار آسان نخواهد بود. در صورت شدید بودن شکستگی، استخوان قابل رویت خواهد شد. مردم باید در این شرایط تا پیش از رسیدن به دکتر پا را سرمادرمانی کرده، کمپرس کنند و در ارتفاع بالاتر از سطح قلب قرار دهند. تصمیم‎گیری در مورد بهترین گزینه درمانی با پزشک است. دکتر ممکن است برای درمان مچ پای شکسته از اسپلینت استفاده کرده یا پا را گچ بگیرد. در برخی موارد به عمل جراحی نیاز است.

تاندنیت آخیلس [تاندینیت آشیل]
کشیدگی سنگین یا ناگهانی می‎تواند باعث ایجاد پارگی‎های ریز در تاندون آشیل شود که عضلات ماهیچه را به پاشنه پا متصل می‎کند. پشت مچ پا نیز ممکن است درست در قسمت بالای پاشنه پا متورم و حساس احساس شود. فرد ممکن است شدیدترین علایم را در هنگام صبح یا پس از ورزش تجربه کند. داروهای ضد التهابی به فروکش درد منجر می‌شوند اما استراحت کلید التیام است. حرکات کششی و بلند کردن پاشنه پا مفیدند اما ابتدا باید با پزشک یا فیزیوتراپیست مشورت شود. اگر بافت مجروح در ادامه سبب ایجاد مشکلاتی شود، فرد ممکن است به عمل جراحی نیاز پیدا کند.

تاندینوزیس آشیل
این مشکل بر اثر پارگی بافت به علت کاربرد بیش از حد رخ می‎دهد. تاندینوزیس آشیل به طور معمول تدریجاً آغاز شده و به مرور زمان تشدید می‎شود. فرد ممکن است در محل رسیدن تاندون پشت ساق پا به پاشنه پا دچار برآمدگی شود. برخی از اوقات این اختلال به تاندون میانی آسیب می‎زند که در این حالت ممکن است در آنجا نیز برآمدگی ایجاد شود. استراحت و استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای می‎توانند ورم و درد را کاهش دهند. کفش‌ها و کفی‌های مخصوص یا عضوبند می‎توانند از فشار وارد شده بر تاندون کم کنند. فیزیوتراپی نیز می‎تواند مفید باشد.

درد جانبی مزمن مچ پا
علل متعددی برای درد ادامه‎دار در قسمت بیرون مچ پا مطرح است. این مورد احتمال دارد که از عدم التیام کامل یک رباط پس از کشیدگی و ضعیف ماندن آن ناشی شود. این اختلال باعث می‎شود تا پایداری کل مفصل کاهش یابد و این به نوبه خود به آسیب دیدگی و درد بیشتر منجر می‎شود. درمان به علت بستگی دارد. به طور معمول برای این مورد از استراحت و ورزش‌هایی برای تقویت بافت‎های ضعیف شده استفاده می‎شود.

بورسیت
مچ پا دارای دو کیسه پر از مایع یا بورسا است، که فضای بین تاندون‌ها و استخوان‌ها را می‎پوشانند. بورسا ممکن است بر اثر ارتریت، کاربرد بیش از حد، پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند، تغییرات اخیراً ایجاد شده در پوشش پا، یا آغاز دوباره ورزش پس از مدتی کناره‎گیری از آن دچار التهاب شود. مچ پا ممکن است خشک، حساس، گرم و متورم گردد. بهترین درمان در این مورد استفاده از استراحت، یخ، کمپرس و بالا نگه داشتن مچ پا در مقایسه با قلب است. داروهای ضد التهابی را می‎توان برای کاهش درد و ورم مورد استفاده قرار داد. حرکات کششی و ورزش‎های مخصوص می‎توانند از مشکلات بعدی پیشگیری کنند.

ضایعات استئوکوندرال تالوس (OLT)
یک آسیب دیدگی ناگهانی مثل کشیدگی می‎تواند به غضروف روی تالوس (پاشنه پا) صدمه زده یا باعث ایجاد شکستگی، تاول یا زخم در استخوان زیرین شود. فرد ممکن است ماه‎ها پس از درمان این آسیب دچار گرفتگی در مچ پا یا حالت قفل شدگی در آن شود، که این می‎تواند OLT باشد. درمان به نوع آن بستگی دارد اما فرد می‎تواند از یک قالب گچی برای بی‎حرکت کردن مچ استفاده کند و از عصا برای پیشگیری از تحمیل وزن بدن بر مچ کمک بگیرد. فیزیوتراپیست به تدریج تمرینات ورزشی را به برنامه درمانی اضافه خواهد کرد.

ارتریت واکنشی
این نوع ارتریت به طور معمول به دنبال بروز عفونتی در دستگاه گوارش یا دستگاه ادراری بروز می‎کند. مچ پا و زانو در میان نخستین قسمت‎هایی از بدن قرار دارند که تحت تأثیر این بیماری قرار می‎گیرند. عفونت با استفاده از آنتی‎بیوتیک تجویز شده از سوی پزشک درمان می‎شود. ارتریت علاجی ندارد اما داروهای ضد التهابی می‎تواند به کاهش درد و ورم کمک کنند. ورزش باعث حفظ انعطاف‎پذیری مفاصل می‎شود. ارتریت مزبور ممکن است در طول چند ماه فروکش کند.

اسکلرودرما
این گروه از اختلالات باعث می‌شوند تا پوست و بافت‎های متصل فرد مبتلاء زمخت شود. وقتی اسکلرودرما بافت‎های اطراف مفاصل را تحت تأثیر قرار دهد، بیمار دچار خشکی مفاصل و درد می‎شود. اسکلرودرما می‎تواند باعث تضعیف عضلات و مشکلات گوارشی، قلبی و کلیوی شود. درمان این بیماری به علایم آن بستگی دارد که می‎توانند متفاوت باشند. اسکلرودرما هیچ علاج قطعی ندارد اما پزشکان می‎توانند به درمان مشکلات مختلف ناشی از این بیماری در کلیه‌ها، پوست، ریه، دندان و دهان و بافت‎های روده کمک کنند.

عفونت
اگر کسی در کنار درد مچ پا دچار حالت ناخوشی، تحریک‎پذیری و تب باشد این احتمال وجود دارد که وی به یک عفونت مبتلاء شده باشد. مفصل مچ پا ممکن است ورم کرده و قرمز رنگ و گرم شود. پزشک ممکن است از یک سرنگ برای خارج کردن مایع انباشته شده در مچ پا برای تخلیه آن یا استفاده از مایع مزبور برای بررسی علت استفاده کند. برای از بین بردن باکتری‎ها برای بیمار آنتی‎بیوتیک تجویز می‎شود. مورد نادری است اما گذشته از باکتری‌ها، ویروس‎ها یا قارچ‎ها نیز می‎توانند باعث ایجاد عفونت در مفاصل شوند.


Source:
Webmd
Why Your Ankle Hurts
Reviewed by Jennifer Robinson, MD
on December 22, 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‎شود

با بالا رفتن سن، مردم دچار از دست دادن تراکم یا چگالی استخوان می‎شوند و زنان در دوره پس از یائسگی به طور مشخص در خطر بالاتری از استئوپوروزیس و شکستگی استخوان قرار دارند. در هر حال، مواردی هستند که می‎

حشیش، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد

در حالی که حشیش (ماری‌جوانا) رایج‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در ایالات متحد آمریکا است، به طور روزافزون در حال قانونی شدن است، که این موضوع شناسایی ضررهای بالقوة این مادة مخدر را مهم‌تر از همیشه جلوه م