دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

متاتارسالژی اغلب اوقات به عنوان یک علامت اختلالات دیگر، و نه یک بیماری خاص، قلمداد می‌شود.

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

متاتارسالجیا [متاتارسالژی] یک آسیب شایع ناشی از بیش‌کاربرد است. این اصطلاح درد و التهاب را در قسمت جلو کف پا یا زیر پنجه پا توصیف می‎کند. متاتارسالژی اغلب اوقات به عنوان یک علامت اختلالات دیگر، و نه یک بیماری خاص، قلمداد می‌شود.
در ایالات متحد آمریکا، صدمات بخش جلو پا، شامل متاتارسالژی در ورزشکاران فعال در ورزش‌های پرضربه شایع است.
ورزشکاران شرکت کننده در ورزش‎های پرضربه شامل دو و میدانی یا پرش در ریسک بالای آسیب‌دیدگی بخش جلو پاها قرار دارند. در حالی که دوندگان دوهای روی پیست و دو میدانی در معرض بالاترین میزان نیروهای تروماتیک برای بخش جلو پا هستند، بسیاری از دیگر ورزشکاران شامل تنیسورها، فوتبالیست‎ها، بازیکنان بیس‌بال و راگبی اغلب دچار این نوع صدمات می‎شوند.


[در این مقاله:]
• علایم و علل متاتارسالژی
• ارزیابی متاتارسالژی
• درمان درد زیر پنجه پا
• دارودرمانی
• پیشگیری از متاتارسالژی
• پیگیری


علایم و علل متاتارسالژی
علامت اولیه متاتارسالژی درد در پایانه یکی از استخوان‎های متاتارسال یا تعداد بیشتری از آنها است. این درد به طور معمول بر اثر راه رفتن یا دویدن تشدید می‎شود. ورزشکاران شرکت کننده در فعالیت‎های ورزشی پرکوبش و احتمالاً دچار یک اختلال التهابی مثل بورسیت اغلب اوقات مبتلاء به درد منتشر در قسمت پنجه پا و میانه پا هستند.
اغلب اوقات این درد بیش از آنکه به شکل ناگهانی ایجاد شود در طول یک دوره زمانی چند ماهه بروز می‎کند.
اختلالی به نام نورومای مورتون (مورتون نوروما یا نورومای بین انگشتان) به علت تحریک و التهاب عصب در محل درد علایمی شبیه به متاتارسالژی ایجاد می‎کند. مردم دچار نورومای مورتون ممکن است در کنار درد بخش پیشین پا دچار بی‎حسی انگشتان پا شوند.
احتمال آسیب دیدگی پا در طول فعالیت‌های ورزشی وجود دارد. همانند بسیاری از دیگر صدمات مرتبط به کاربرد بیش از حد، این اختلال ممکن است نتیجه دگرگونی در بیومکانیک نرمال بر اثر عدم توزیع نرمال وزن باشد.
فشار مداوم می‎تواند به آزردگی و التهاب مزمن استخوان پوشش دهنده و بافت‎های ضمیمه مثل رباط‌ها و تاندون‎ها منجر شود.
عوامل زیر می‎توانند تقویت کننده فشار موضعی بیش از حد بر روی بخش پیشین پا (پنجه پا) باشند.
• میزان بالای فعالیت
• برجستگی سر استخوان متاتارسال
• سفت بودن اکستانسورهای انگشت پا (عضلات)
• ضعیف بودن فلکسورهای انگشت پا (عضلات)
• دگرشکلی انگشت چماقی
• بیش‎حرکتی استخوان اول پا
• سفت بودن تاندون آشیل
• یک‎وری بودن بیش از حد (حرکت پهلو به پهلوی پا در هنگام راه رفتن یا دویدن)
• نامناسب بودن کفش
برخی اختلالات آناتومیک ممکن است مردم را در معرض مشکلات پنجه پا قرار دهند که عبارتند از:
• قوس زیاد کف پا
• کوتاه بودن استخوان متاتارسال اول یا دراز بودن استخوان متاتارسال دوم اغلب در مردم دچار انگشت مورتون دیده می‎شود. تعادل نرمال پنجه پا توزیع می‎شود که نتیجه آن چرخش مقدار بیشتری از وزن به متاتارسال دوم است.
• دگرشکلی شست چمبری
هر یک از مشکلات اسکلتی عضلانی فهرست شده در بالا می‎تواند عامل تقویت کننده ترومای پنجه پا در ورزشکاران باشد.

ارزیابی متاتارسالژی
عکسبرداری اشعه X برای از تشخیص خارج کردن دیگر علل درد پنجه پا مفید است.
اسکن استخوان می‎تواند جاهای دچار التهاب را مشخص کند.
اولتراسوند (سونوگرافی) می‎تواند به شناسایی اختلالاتی مثل بورسیت یا نورومای مورتون که می‎توانند باعث ایجاد درد در ناحیه متاتارسال پا شوند، کمک کند.
پزشک در عین حال ممکن است برای کمک به کشف و تشخیص بسیاری از علل درد در نواحی متاتارسال و قسمت میانی پا درخواست انجام MRI دهد. این می‎تواند اختلالات تروماتیک، اختلالات گردش خون، ارتریت، نوروارتروپاتی‎ها و اختلات ناشی از عدم تعادل زیست‎مکانیکی را شامل شود.
در عین حال امکان استفاده از تست‎های دیگر برای کمک به تشخیص و تعیین برنامه کامل درمانی مطرح است.

درمان درد زیر پنجه پا

مرحله حاد
درمان اولیه شامل استفاده منظم از یخ و اعمال یک بانداژ فشاری است. دکتر در عین حال ممکن است توصیه کند که در 24 ساعت اول از تحمیل وزن به پا خودداری شود. پس از گذشت 24 ساعت اولیه، دکتر ممکن است طیفی از حرکات منفعل و درمان‎های سونوگرافی را شروع کند. استفاده از پدهای متاتارسال و دیگر وسایل ارتوپدی می‎تواند به ایجاد تسکین حتی در مراحل اولیه درمان کمک کند. در این نقطه تغییر کفش مورد استفاده توصیه می‎شود.
توان‌یابی در روز اول آسیب دیدگی با هدف تجدید دامنه حرکتی، قدرت و عملکرد شروع می‎شود. وسایل نیمه سفت ترمیمی قرار گرفته در کفش‌های طبی درمان مؤثری برای متاتارسالژی محسوب می‎شوند. پوشیدن این کفش‌ها به تنهایی بدون وسایل ترمیمی ممکن است تکسین کافی در مورد درد به همراه نداشته باشد.
این موضوع مهم است که در فرآیند التیام اختلال ایجاد نشود. ورزش‌های کششی و قدرتی باید با دقت انجام شود و برگشت به فعالیت در سطوح بالاتر باید به تدریج و پرهیز ار برگشت آسیب انجام گیرد. متخصص مراقبت پزشکی احتمالاً توصیه می‎کند که برای پیشگیری از بروز درد از فعالیت ورزشی خودداری شود.

درمان‎های دیگر
اگر پینه‎ای ایجاد شده باشد دکتر ممکن است آن را برای ایجاد تسکین موقتی اصلاح کند. به هر جهت، مهم است که برای پیشگیری از خونریزی لایه‎برداری بیش از حد روی پینه صورت نگیرد و اسیدها و مواد شیمیایی دیگر به میزان زیاد استفاده نشود. در کنار پاک‎تراش کردن پینه این موضوع اهمیت دارد که علت بروز آن، که پاسخی به فشار است، مشخص گردد.
اگر علایم حاد بوده اما درازمدت نباشند، حالت غیر نرمال قرار گرفتن مفصل ساب‌تالار در مچ پا به سمت زمین ممکن است علت اولیه باشد. در این مورد پزشک ممکن است استفاده از وسایل ارتوپدی را توصیه کند. علایم مزمن به یک بار متاتارسال که می‎توان آن را به کفش ورزشکار اضافه کرد بهتر جواب می‎دهد.
افراد دارای کف پای دارای قوس زیاد که دچار درد متاتارسالژی هستند به وسایل ارتوپدی خوب جواب می‎دهند. مردم دچار نورومای مورتون به وسایل سفت ارتوپدی همراه گسترش زیر استخوان متاتارسال اول خوب پاسخ می‎دهند.

فیزیوتراپی
تمرکز اولیه درمان تجدید بیومکانیک نرمال و تخفیف فشار در ناحیه دچار علامت است. درمان نیاز به آن دارد که اجازه داده شود تا التهاب فروکش کرده یا برطرف شود که این کار از طریق تخفیف فشار بیش از حد مکرر انجام می‎شود.
وقتی ورزشکار دیگر درد نداشته باشد ورزش‎های ایزومتریک، ایزوتونیک و ایزو کاینتیک برای قدرت‎بخشی آغاز می‎شود. وقتی التهاب از بین رفته باشد طیفی از حرکات ورزشی منفعلانه به حرکات فعال تبدیل می‎شود.

درمان تفننی
اشکال متنوع حالت‌‌دهی و پرورش در طول روند التیام باید تشویق گردد. برای مثال، شنا کردن ورزشی فوق‌العاده برای حفظ حالت بدن در زمانی است که بیمار در مرحله محدود کننده‌ای از حمل وزن بدن در روند التیام بسر می‎برد.

درمان‌های دیگر
بیمار دچار یک نورومای بین انگشتی می‎تواند از بلوک عصب در ترکیب با استروئیدهای طولانی اثر سود ببرد. افراد دچار متاتارسالژی اولیه از این نوع تزریق‌ها نفع اندکی می‌برند.

مرحله نگهداری

فیزیوتراپی
وقتی التهاب فروکش کند اغلب اوقات یک ابزار ارتوپدی تنها مداخله‌ای است که برای حفظ عملکرد مکانیکی نرمال نیاز است. این ابزارهای ارتوپدی برای دور کردن فشار نیرو بر نقاط آسیب دیده ضروری هستند. در شکل حداقلی خود جایجایی منظم کفش‌ها، به ویژه در مورد دونده‌ها، می‎تواند به پاها کمک کمک کند. بیماران باید ورزش‌های خودحرکتی شامل انحراف محور طولانی و گلایدهای دورسال / پلانتار را بر مبنای دستورالعمل مربی ادامه دهند.

مداخله جراحی
اصلاح کفش با یک کفی ارتوپدی ممکن تنها درمان مورد نیاز باشد، اگرچه در موارد شدید، این احتمال هست که مداخله جراحی ضروری شود.

مشاوره
در مواردی که اختلال بهبود نمی‎یابد یا تشدید می‎شود بیمار باید به یک متخصص ارتوپدی ارجاع داده شود.

دارودرمانی
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مثل ایبوپروفن، یا ناپروکسن مفید هستند. به هر حال، این داروها فقط در موارد نادر باعث تسکین درازمدت می‎شوند.

پیگیری متاتارسالژی

بازگشت به ورزش
برگشت به مسابقات ورزشی در مورد اغلب ورزشکاران دچار صدمات ورزشی آنها را در معرض همان اختلالات تروماتیک قرار می‎دهد که به آسیب دیدگی اولیه منجر شده بودند. بنابراین فرد باید به طور کامل شفا یابد، علایم از بین برود و برای ادامه فشار و ضربه وارد شده به نقطه پیشتر آسیب دیده آماده باشد. انتخاب درست کفش دویدن و تمرین برای پیشگیری از آسیب مجدد بسیار اهمیت دارد.

پیشگیری از متاتارسالژی
پیشگیری از بازگشت آسیب دیدگی به معنی از بین رفتن اصصکاک یا فشار غیر نرمال است. کفی‌های طبی، پدهای متاتارسال و مراقبت از پینه کف پا را می‎توان برای پیشگیری از عدم توازن فشار و عضله به کار برد. مراقبت از پینه‎ها شامل تراش اضافات و پرداخت ناحیه دچار پینه است که باعث تقویت انعطاف‌پذیری بافت می‎شود.
برخی مشکلات پا ممکن است نتیجه بیماری نبوده بلکه نتیجه نامناسب بودن کفش باشد. انتخاب کفش مناسب برای هر دو پا مهم است. ورزشکارانی که با سطوح سخت سر و کار دارند باید مطمئن شوند که کفش تازه آنها از کفی مناسب برخوردار است. پاشنه‌های لاستیکی که شوک را جذب می‎کنند بهتر از دیگر مواد برای ورزشکاران درگیر در دویدن مکرر و پرش روی سطوح سخت مناسبند.

پیش‎آگهی
در صورت رعایت موازین درمانی به شکل دقیق پیش‌آگهی در مورد این نوع آسیب‎دیدگی خوب است./


• دکتر کارول درسرکیسیان
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
WebMD Medical Reference
Metatarsalgia
Reviewed by Carol DerSarkissian
on February 28, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‎شود

با بالا رفتن سن، مردم دچار از دست دادن تراکم یا چگالی استخوان می‎شوند و زنان در دوره پس از یائسگی به طور مشخص در خطر بالاتری از استئوپوروزیس و شکستگی استخوان قرار دارند. در هر حال، مواردی هستند که می‎

حشیش، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد

در حالی که حشیش (ماری‌جوانا) رایج‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در ایالات متحد آمریکا است، به طور روزافزون در حال قانونی شدن است، که این موضوع شناسایی ضررهای بالقوة این مادة مخدر را مهم‌تر از همیشه جلوه م