دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مشکلات مکانیکی مربوط به ستون فقرات، عضلات، تاندون‎ها، و غضروف‌ها شایع‌ترین علل درد سمت راست پایین کمر محسوب می‌شوند

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• کشیدگی و رگ به رگ شدگی
رادیکولوپاتی
• استنوزیز نخاعی
• انحطاط دیسک بین مهره‌ای
عفونت
اندومتریوز
تومور نخاعی
سنگ کلیه
آپاندیسیت
• دورنما


مشکلات مکانیکی مربوط به ستون فقرات، عضلات، تاندون‎ها، و غضروف‌ها شایع‌ترین علل درد سمت راست پایین کمر محسوب می‌شوند. علل دیگر می‌تواند شامل انواع عفونت، سنگ کلیه یا آپاندیسیت باشد. درمان این مشکلات بسته به علت متفاوت است، اما این درمان می‌تواند فیزیوتراپی یا عمل جراحی را شامل شود.
کمر مقدار قابل توجهی از وزن را حمل می‌کند و در برابر انواع صدمات در هر دو سمت آسیب‌پذیر است. کمر در عین حال در برابر آسیب‌های ایجاد شده برای سایر قسمت‌های بدن مثل عفونت یا التهاب که سبب درد سمت راست کمر می‌شود حساس است.
علت درد سمت راست پایین کمر می‌تواند تعیین کند که این درد چگونه احساس می‌شود. در برخی مواقع مردم ممکن است دچار درد کسالت‌آوری شوند که زمان درازی ادامه پیدا می‌کند یا قطع و وصل می‌َشود. در موارد دیگر این درد ممکن است تند و تیز و تیرکشنده باشد. درد ممکن است صرفاً در سمت راست کمر بروز کند یا در دیگر نواحی پشت و پاها نیز انتشار یابد.

کشیدگی و رگ به رگ شدگی
این آسیب‌دیدگی‌ها شایع‌ترین علت درد پایین کمر محسوب می‌شوند. رگ به رگ شدن هنگامی بروز می‌کند که در ناحیه پشت موردی از کشیدگی بیش از حد یا پارگی رباط‌ها اتفاق می‌افتد، در حالی که پارگی در عضلات یا تاندون‌های پشت باعث کشیدگی می‌شود.
کشیدگی و پیچ‌خوردگی ممکن است به علت آسیب‌دیدگی، حرکت ناگهانی یا بلند کردن اشیاء سنگین بروز کند. نتیجه این آسیب می‌تواند دردناک بوده و باعث ایجاد محدودیت حرکتی در این قسمت از بدن شود. هر یک از موارد کشیدگی یا رگ به رگ شدگی ممکن است در سمت راست پایین کمر بروز کند.
بدن خود می‌تواند این آسیب‌دیدگی‌ها را ترمیم نماید، اما مردم ممکن است بخواهند برای مدیریت درد از یک داروی ضد التهابی مثل ایبوپروفن استفاده کنند. در برخی موارد فیزیوتراپی به ریکاوری کمک می‌کند.

رادیکولوپاتی
رادیکولوپاتی هنگامی بروز می‌کند که التهاب، فشار یا آسیب‌دیدگی به ریشه یک عصب نخاعی آسیب می‌زند. رادیکولوپاتی می‌تواند به درد پایین کمر منجر شود که این درد ممکن است در سمت راست بروز کند.
رادیکولوپاتی علل متفاوتی دارد. فتق دیسک، که در آن یک دیسک در ستوان فقرات در جای خود دچار لغزش می‌شود یک علت بالقوه در این مورد است.
درمان در این مورد بسته به علت است. داروهای ضد التهابی اغلب اوقات در مدیریت علایم مفیدند. در موارد جدی‌تر تزریق استروئید ممکن است برای کنترل التهاب و کاهش درد ضروری باشد.
اگر کسی اضافه وزن داشته باشد، کاهش وزن به کاهش فشار در این ناحیه کمک می‌کند. فیزیوتراپی نیز به توان‌بخشی و قدرت عضلات پیرامون ناحیه کمک می‌نماید.

استنوزیز نخاعی
این اختلال وقتی ایجاد می‌شود که فضای اطراف طناب نخاعی باریک شده و بر ستون فقرات و عصب‌ها فشار می‌آورد. این فشار اضافی می‌تواند به درد و بی‌حسی در کمر و پاها منجر شود. استنوزیز نخاعی عمدتاً بر اثر ارتریت ایجاد می‌شود.
برای استنوزیز نخاعی طیفی از درمان‌های مختلف شامل موارد زیر استفاده می‌شود:
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) مثل استامینوفن
• فیزیوتراپی
• تزریق استروئید
• عمل جراحی

انحطاط دیسک بین مهره‌ای
انحطاط دیسک بین مهره‌ای یک اختلال شایع است که در آن دیسک‌های حمایت کننده استخوان‌ها یا مهره‌ها در ستون فقرات دچار انحطاط می‌شوند.
این انحطاط که اغلب مواقع در کمر بروز می‌کند میزان سایش میان مهره‌ها را افزایش می‌دهد. این سایش می‌تواند به درد پشت، درد گردن، درد دست و درد پا منجر شود.
تباهی دیسک بین مهره‌ای اغلب در هنگام پا به سن گذاشتن مردم بروز می‌نماید. درمان این اختلال می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• فیزیوتراپی
• تزریق استروئید
• ریزوتومی فاسیت، که شامل انجام تزریق‌هایی در مفاصل برای کاهش درد عصب است
• داروهای ضد درد مثل داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی یا استروئیدها
• عمل جراحی

عفونت
عفونت‌هایی که می‌توانند به درد پایین کمر در هر دو سمت آن منجر شوند ممکن است در چند نقطه از بدن ایجاد گردند.
این امکان وجود دارد که بروز عفونت در طناب نخاعی، لگن، یا دیسک‌های بین مهره‌ای سبب ایجاد درد در پایین کمر شود. همچنین ممکن است باکتری‌ها خود را به کلیه‌ها برسانند و باعث ایجاد عفونت کلیه شوند. کلیه‌ها در قسمت پایین کمر قرار دارند جایی که در آن اندکی متمایل به سمت راست کمر جایگیر شده‌اند.
علت بروز عفونت درمان آن را تعیین می‌کند. آنتی‌بیوتیک‌ها درمان استاندارد عفونت‌های باکتریایی محسوب می‌شوند.

اندومتریوز
اندومتریوز اختلالی است که در آن بافتی که معمولاً در جدار داخلی رحم رشد می‌کند این رشد را در نقاط دیگری از بدن صورت می‌دهد. این امکان وجود دارد که بافت مزبور در اطراف سمت راست شکم ظاهر شود که سبب درد در این ناحیه می‌شود.
هیچ علاجی برای اندومتریوز وجود ندارد اما درمان می‌توانند باعث تخفیف علایم شود. گزینه‎های درمان در این مورد شامل موارد زیر است:
• داروهای ضد درد مثل انواع داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی یا استامینوفن
هورمون درمانی
• عمل جراحی
اندومتریوز می‌تواند باعث ناباروری شود. به همین دلیل برخی از زنان دچار این بیماری ممکن است برای بارور شدن از IVF یا دیگر روش‌های کمک بارداری استفاده کنند.

تومور نخاعی
تومور نخاعی ممکن است روی طناب نخاعی یا ستون فقرات بروز کند.
علت ایجاد تومورهای نخاعی مشخص نیست. در برخی موارد این تومور ممکن است نتیجه رشد و تکثیر تهاجمی سلول‌های سرطانی باشد. تومور مزبور می‌تواند بر ستون فقرات و عصب‌های اطراف ناحیه فشار وارد کند، که این می‌تواند به درد در هر قسمت از پایین کمر منجر شود.
درمان تومور نخاعی به علت آن بستگی دارد. برای موارد سرطان درمان شامل اشعه درمانی یا شیمی درمانی است. در بعضی موارد ممکن است عمل جراحی برای خارج کردن تومور ضروری باشد.

سنگ کلیه
سنگ‌های کلیه توده‌های کوچک و صُلبی از مواد معدنی هستند که ممکن است در یک کلیه یا هر دو شکل بگیرند.
سنگ‌های کلیه کوچک‌تر بدون درد دفع می‌شوند اما سنگ‌های بزرگ‌تر می‌توانند درد قابل توجهی ایجاد کنند. احتمال چسبندگی این سنگ‌ها و ایجاد درد شدید بر اثر آنها وجود دارد. اگر سنگ کلیه به کلیه راست آسیب بزند، این وضعیت باعث ایجاد درد در سمت راست پایین کمر می‌شود.
این موضوع مهم است که در صورت چسبیدن سنگ‌های کلیه بزرگ به دستگاه ادراری یا ایجاد درد شدید نسبت به خارج کردن سریع آنها اقدام شود.
درمان شامل خُرد کردن سنگ به قطعات ریز برای کمک به دفع آنها از طریق سیستم ادراری است. در برخی از موارد به عمل جراحی نیاز است.

آپاندیسیت
آپاندیسیت التهاب آپاندیس است که کیسه کوچکی قرار گرفته در مجاورت روده بزرگ است. آپاندیسیت سبب ایجاد درد در ناحیه شکم می‌شود که این درد می‌تواند به سمت راست بدن منتقل شود.
درمان آپاندیسیت معمولاً شامل عمل جراحی برای خارج کردن آپاندیس است. خارج کردن آپاندیس برای بدن مضر نیست و بر چگونگی عملکرد بدن تأثیر منفی ندارد.

دورنما
دورنما برای درد سمت راست پایین کمر به علت این درد بستگی دارد.
صدمات مکانیکی وارد شده به ستون فقرات یا بافت‌های اطراف اغلب بدون درمان بهبود می‌یابند، اما این بهبود ممکن است نیازمند زمان باشد. فیزیوتراپی و دیگر درمان‌ها می‌توانند روند ریکاوری را تسریع کنند. برخی اختلالات مثل تباهی دیسک و اندومتریوز مادام‎العمر هستند و مردم برای مدیریت علایم این بیماری‌ها نیاز به درمان ادامه‌دار دارند.
دورنما برای عفونت‌ها یا دیگر علل عموماً در صورت برخورداری بیمار از درمان صحیح و مؤثر بهبود پیدا می‌کند./


• آرون کاندولا، دکتر النا بیگرز
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
What to know about lower right back pain
Last reviewed Mon 11 March 2019
By Aaron Kandola
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‎شود

با بالا رفتن سن، مردم دچار از دست دادن تراکم یا چگالی استخوان می‎شوند و زنان در دوره پس از یائسگی به طور مشخص در خطر بالاتری از استئوپوروزیس و شکستگی استخوان قرار دارند. در هر حال، مواردی هستند که می‎

حشیش، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد

در حالی که حشیش (ماری‌جوانا) رایج‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در ایالات متحد آمریکا است، به طور روزافزون در حال قانونی شدن است، که این موضوع شناسایی ضررهای بالقوة این مادة مخدر را مهم‌تر از همیشه جلوه م