دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد پرینیوم یا درد میاندوراه (محدوده بین ناحیه تناسلی و سوراخ مقعد)

درد پرینیوم، درد میاندوراه، ناحیه تناسلی،  سوراخ مقعد، اپیزیوتومی، پرینیال، اختلال عملکرد کف لگن، اختلالات پروستات، عفونت، هموروئید، عصب پودندال

درد میاندوراه می‌تواند هم مردان و هم زنان را درگیر کند

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• پارگی‌های موقع زایمان
• اپیزیوتومی
• دیگر صدمات پرینیال
اختلال عملکرد کف لگن
درد راجعه
پروستاتیت و دیگر اختلالات پروستات
عفونت
هموروئید
• در تنگنا قرار گرفتن عصب پودندال
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنماپرینیوم [میاندوراه، عجان، پرینه] ناحیه بین بخش تناسلی و سوراخ مقعد است. این قسمت از بدن به علل مختلفی ممکن است دچار درد شود.
درد میاندوراه می‌تواند هم مردان و هم زنان را درگیر کند. در مردان، پرینیوم درست پشت کیسه بیضه قرار دارد و تا سوراخ مقعد ادامه پیدا می‌کند. در زنان، پرینیوم در قسمت جلو مادگی (فرج) شروع می‌شود و تا سوراخ مقعد ادامه دارد.
درد در ناحیه میاندوراه در زنانی که در طول زایمان و پس از آن دچار صدماتی می‌شوند عمومیت دارد. احتمال بروز این درد هنگامی بیشتر می‌شود که وضع حمل بچه اول زمان درازی ادامه یافته باشد.

پارگی‌های زمان زایمان
اغلب زنان در هنگام تولد اولین بچه خود متحمل برخی تروماها در ناحیه پرینیوم می‌شوند. بعضی از زنان پارگی‌های شدیدتری را تجربه می‌کنند که به ورای ناحیه واژن گسترش یافته به شکل عمقی به عضله مجاور یا به سوراخ مقعد می‌رسد.
پارگی‌های مزبور می‌توانند دردناک باشند و راه رفتن، استفاده از توالت یا حتی دیگر عملکردهای روزانه را برای زنان دشوار کنند. این درد ممکن است تا چند هفته ادامه یابد.
پارگی‌های مورد اشاره می‌توانند بر عضلات زیر پرینیوم تأثیر بگذارند. پارگی‌های شدیدتر می‌توانند باعث ایجاد مشکلات ادامه‎دار شوند که ممکن است بسیار دردناک بوده و بر عملکرد مثانه ادراری یا حتی اسفنکتر مقعد تأثیر منفی بگذارند. برخی از زنان نیز درد در هنگام سکس را تجربه می‌کنند.
حمام نشیمن منظم، کمپرس سرد، و استفاده از اسپری‌های بی‌حس کننده می‌تواند به درمان این درد کمک کند. در صورتی که پارگی با نشانه‌های عفونت به شرح زیر همراه باشد زنان باید به دکتر مراجعه کنند:
• درد شدید
• متصاعد شدن بوی بد از محل پارگی
تب
• وجود ترشح از محل پارگی
پس از التیام پارگی، برخی زنان برای مدیریت درد مزمن از فیزیوتراپی کف لگن استفاده می‌کنند.

اپیزیوتومی
اپیزیوتومی اقدامی پزشکی است که در آن پزشکان برای باز کردن ورودی واژن در طول زایمان برش کوچکی در پرینیوم ایجاد می‌کنند.
این اقدام هنوز تا حدودی در طول زایمان عمومیت دارد. به هر حال به صورت روزافزون متخصصان دیگر کاربرد اپیزیوتومی را توصیه نمی‌کنند، زیرا برخی تحقیقات عنوانگر آن بوده‌اند که این عمل می‌تواند خطر بی‌اختیاری ادراری و درد لگن را افزایش دهد.
درد ناشی از اپیزیوتومی مشابه درد مربوط به پارگی پرینئال است. شدت علایم و زمان التیام در بین زنان یکسان نیست، و به نوع پارگی یا اپیسیوتومی بستگی دارد.
حمام نشیمن، اسپری‎های بی‌حس کننده، و داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای می‌توانند تسکین کوتاه مدتی ایجاد کنند. فیزیوتراپی کف لگن برای کنترل علایم در درازمدت مفید است. در برخی موارد اپیزیوتومی می‌تواند باعث آسیب دیدن نواحی اطراف شود و در این صورت عمل جراحی ضروری است.

دیگر صدمات پرینیال
دیگر صدمات میاندوراه ممکن است هم مردان و هم زنان را درگیر کند.
تروما، مثل موارد ناشی از تعدی جنسی، می‌تواند به عضلات یا پوست پرینیوم آسیب برساند. برخی اختلالات سلامت شامل دیابت، می‌توانند به صدمات عصب در پرینیوم منجر شوند.
درمان خانگی مناسب به نوع آسیب بستگی دارد. درد عصب اغلب اوقات به درمان توسط پزشک نیاز خواهد داشت اما برخی خراش‌ها یا بریدگی‌ها با استفاده از حمام نشیمن و داروهای مسکن بهبود می‌یابند. فارغ از علت بروز آسیب، همیشه مشاوره با پزشک در مورد صدمات پرینیال بهترین رویکرد محسوب می‌شود.

اختلال عملکرد کف لگن
عضلات کف لگن در ته لگن قرار دارند و از دستگاه‌های ناحیه لگن مثل مثانه ادراری حمایت می‌کنند.
اختلال عملکرد کف لگن زمانی بروز می‌کند که عضلات مزبور بیش از حد سفت شده، درد و تنش ایجاد می‌کنند. متقابلاً این امکان وجود دارد که این عضلات بیش از حد ضعیف شوند، که نتیجه آن بی‌اختیاری ادراری خواهد بود. اختلال عملکرد کف لگن در عین حال ممکن است بر توانایی دفع مدفوع تأثیر منفی بگذارد.
هر کسی ممکن است دچار اختلال عملکرد کف لگن شود اما این اختلال مشخصاً در طول بارداری یا پس از آن و در مردم دارای سابقه تروما - برای مثال بر اثر اپیزیوتومی - ناحیه پرینیوم شایع است. بسیاری از مردم دچار اختلال عملکرد کف لگن درد لگن را به ویژه در ناحیه پرینیوم تجربه می‌کنند.
اگرچه ورزش کف لگن مفید است، انتخاب ورزش صحیح بستگی به نوع اختلال عملکرد دارد. این موضوع مهم است که مردم برای انتخاب بهترین گزینه ورزشی برای خود با پزشک مشورت کنند.

درد راجعه
درد راجعه دردی است که در نقطه دیگری از بدن شروع می‌شود و به ناحیه پرینیوم سرایت می‌کند. آپاندیسیت، کولیت، و برخی اختلالات گوارشی می‎توانند باعث ایجاد درد راجعه در میاندوراه شوند.

پروستاتیت و دیگر اختلالات پروستات
پروستاتیت یا التهاب پروستات می‌تواند باعث درد در پرینیوم شود. التهاب پروستات ممکن است به شکل ناگهانی و بر اثر عفونت یا صدمه بروز کند و در برخی موارد می‌تواند شکل درازمدت بیابد.
کمپرس گرم یا حمام نشیممن می‌تواند به کاهش درد کمک کند اما درمان خانگی باعث برطرف شدن علت زیربنایی نمی‌شود. در موارد که یک عفونت باکتریایی علت پروستاتیت است، دکتر احتمالاً برای درمان یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک را تجویز خواهد کرد.
دیگر مشکلات پروستات ممکن است علایمی مشابه پروستاتیت ایجاد کنند. بنابراین، اگر شخص در کوران ادرار کردن یا سکس یا درد پرینئال مواجه شود باید به پزشک مراجعه کند.

عفونت
انواع مختلفی از عفونت می‌توانند سبب ایجاد ورم و درد در ناحیه پرینیوم شوند.
یک کیست یا آبسه عفونی در سوراخ مقعد یا هر جای دیگری در میاندوراه ممکن است متورم و بسیار دردناک ظاهر شود. اگر ناحیه مورد بحث قرمز رنگ و متورم شده یا یک کیست دردناک روی پرینیوم وجود داشته باشد این را می‌توان یک نشانه وجود عفونت دانست.
کمپرس گرم و اسپری‌های بی‌حس کننده برای کاهش این درد مفیدند. ممکن است درمان برخی عفونت‌ها با آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی ضروری باشد. در مورد برخی آبسه‌ها به برش و تخلیه نیاز است . ممکن است برای خارج کردن یک کیست عفونی شده عمل جراحی ضرورت داشته باشد.

هموروئید
هموروئیدها رگ‌های خونی متورم شده در سوراخ مقعد هستند. گاهی از اوقات هموروئیدهای داخلی باعث ایجاد خونریزی در هنگام حرکات روده می‌شوند. هموروئیدهای خارجی ممکن است خونریزی و خارش ایجاد کرده یا باعث درد شوند.
برخی هموروئیدها به پرینیوم فشار وارد می‌کنند. این فشار می‌تواند باعث درد در پرینیوم شود که احتمال انتشار آن به راست روده وجود دارد. این درد ممکن است در کوران حرکات روده برای دفع مدفوع یا درست پس از آن بدتر شود.
برای خارج کردن برخی هموروئیدهای شدید ممکن است انجام عمل جراحی ضروری باشد.
در موارد کمتر شدید مردم می‌توانند از دستمال مرطوب مخصوص هموروئید برای تسکین پوست و تمیز نگه داشتن ناحیه مقعد استفاده کنند. استفاده از کرم هموروئید یا خیس دادن ناحیه در حمام نشیمن پس از عمل دفع مدفوع نیز می‌تواند به صورت مُسکن عمل کند. خوردن غذاهای دارای فیبر زیاد و نوشیدن مقادیر فراوان آب می‌تواند به پیشگیری از یبوست و زور زدن در هنگام دفع مدفوع کمک کند، که علل شایع بزرگ شدن هموروئیدها محسوب می‌شوند.

در تنگنا قرار گرفتن عصب پودندال
عصب پودندال در لگن قرار دارد. این عصب اغلب بر اثر صدمات دیگر در تنگنا قرار گرفته یا ملتهب می‎شود. در صورت بروز چنین وضعتی، گرایشی به ایجاد درد عصب که ممکن است پرینیوم را درگیر کند، دیده می‌شود. این درد ممکن است به شکل ناگهانی بروز کرده یا به تدریج در طول هفته‌ها یا ماه‌ها شکل بگیرد.
ماساژ دادن ناحیه و استفاده از داروهای مسکن درد می‌تواند تسکین موقتی ایجاد کند. به هر حال، مردم دچار این اختلال باید به پزشک مراجعه کنند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
برخی علل درد پرینیال، مثل صدمات یا پارگی‌های ناشی از زایمان بچه خود به خود از بین می‌روند.
این موضوع مهم است که در موارد مواجهه با درد شدید پرینیال مردم به دکتر مراجعه کنند. اغلب موارد این درد با مراقت درست قابل علاجند.
در برخی موارد این امکان وجود دارد که پزشک شخص دچار درد پرینیال را برای انجام ورزش‌های مخصوص تقویت کف لگن به فیزیوتراپیست ارجاع دهد.

دورنما
درد پرینیوم ممکن است شدید بوده و فعالیت‌های روزمره را دشوار کند. این درد علل متفاوتی ممکن است داشته باشد که اغلب آنها به آسانی قابل درمان هستند و سبب ایجاد صدمات درازمدت نمی‌شوند. این موضوع مهم است که مردم این درد را نادیده نگیرند و برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنند./


• زاون ویلینز، دکتر استیسی سمپسون
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
What can cause pain in the perineum?
Last reviewed Tue 8 October 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Stacy Sampson, DO

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

انجام اولین زایمان پس از پیوند رحم

غول‌های فناوری و فریز کردن تخمک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.