دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه باید در مورد درد بازوی چپ بدانیم

درد بازوی چپ، حمله قلبی، آنژین، آنژین پایدار، آنژین ناپایدار، صدمات اسکلتی-عضلانی، بورسیت، تاندونیت، پارگی کاف روتاتور، فتق دیسک، شکستگی، کاتتریزاسیون کاردیاک، استنت، انژیوپلاستی، جراحی بای‌پس

اگر درد بازوی چپ به شکل ناگهانی بروز کند می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک مشکل پزشکی جدی‌ باشد

مقالات درد

حمله قلبی
آنژین
• صدمات اسکلتی-عضلانی
• درمان درد بازوی چپ
• جمع‌بندیاحساس درد و رنج خفیف در بازوی چپ اغلب بخشی نرمال از پیری است. در هر حال، اگر درد بازوی چپ به شکل ناگهانی بروز کند می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل پزشکی جدی‌تری باشد. درد بازوی چپ می‌تواند یک آسیب‌دیدگی نیازمند درمان یا در بدترین حالت علامت حمله قلبی باشد. آگاهی از علل محتمل و مشخصات درد بازوی چپ می‌تواند به شخص در شناسایی نوع واکنش بدن و تعیین زمان مراجعه به پزشک کمک کند.

حمله قلبی
حمله قلبی زمانی بروز می‌کند که بخشی از عضله قلب به علت فقدان اکسیژن صدمه می‌بیند یا دیگر قادر به ارائه عملکرد کامل خود نیست.
اغلب موارد حمله قلبی در نتیجه باریک شدن شریان‌های کرونری رخ می‌دهد. این شریان‌ها بر اثر انباشت پلاک باریک می‌شوند. اگر یک پاره از پلاک از دیواره شریان جدا شود می‌تواند باعث قطع جریان خون غنی از اکسیژن به قلب شده سبب حمله قلبی گردد.
درد بازوی چپ یکی از شایع‌ترین علایم حمله قلبی است. عصب‌هایی که از قلب می‌آیند و عصب‌هایی آمده از بازو به سلول‌های یکسانی در مغز پیام می‌فرستند و این باعث می‌شود تا مغز نتواند منبع درد را متمایز کند.
این پدیده که درد ارجاعی (درد راجعه) نامیده می‌شود توضیح دهنده آن است که چرا شخص دچار حمله قلبی ممکن است درد ناشی از آن را در بازو و نه در قفسه سینه تجربه کند.
"انجمن آمریکایی قلب" (AHA) توصیه می‌کند در صورتی که درد بازوی چپ پس از گذشت چند دقیقه بدتر شود یا اگر این درد در کنار هر یک از علایم فهرست شده در زیر بروز کند، مردم اورژانس خبر کنند:
• ناراحتی در مرکز قفسه سینه که بیش از چند دقیقه طول بکشد یا حالت قطع و وصل داشته باشد
• درد، بی‌حسی یا برخی ناراحتی‌ها در پشت، گردن، فک یا زیر شکم
تنگی نفس بدون درد قفسه سینه یا همراه آن
سوءهاضمه
تهوع یا استفراغ
• گیجی
• تعریق ناگهانی یا گرگرفتگی
ناراحتی قفسه سینه شایع‌ترین علامت حمله قلبی در مردان و زنان است. این ناراحتی به شکل فشار، خشکی یا سفتی، حالت اشباع، سوزش یا دردی که تدریجاً افزایش می‌یابد احساس می‌شود.
به هر حال زنان به طور معمول بیشتر از مردان محتمل است که دیگر علایم مثل مشکلات تنفسی و تهوع را که ممکن است به شکل نادرست به یک ویروس، سوءهاضمه یا استرس نسبت داده شود، تجربه کنند.
اگر کسی دچار ترکیبی از تهوع، استفراغ، تنگی نفس یا درد زیر شکم، پشت، یا فک شود باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

آنژین
مردم دچار آنژین بر اثر کمبود دریافت اکسیژن توسط قلب ناراحتی یا درد را تجربه می‌کنند. همزمان با دچار شدن به درد بازوی چپ علایم ممکن است در شانه‌ها، گردن، پشت یا فک نیز بروز کنند. احتمال آن هست که آنژین احساسی مشابه مورد سوءهاضمه در شخص ایجاد کند.
آنژین حمله قلبی نیست. اما به هر حال آنژین یک نشانه وجود مشکلی در قلب است. آنژین به طور معمول هنگامی بروز می‌کند که شریان‌ها مسدود یا باریک می‌شوند. دو نوع اصلی آنژین وجود دارد:

آنژین پایدار
آنژین پایدار قابل پیش‌بینی بوده و می‌توان آن را کنترل کرد. آنژِین پایدار به شکل مداوم به مدت حداقل دو ماه و صرفاً در زمان تلاش فیزیکی یا استرس عاطفی بروز می‌کند.
این شرایط بار بیشتری بر قلب تحمیل می‌کنند، که به این معنی است که قلب به اکسیژنی بیش از آنچه شریان‌های باریک شده امکان تحویل آن را دارند نیاز دارد. استراحت می‌تواند باعث برطرف شدن آثار آنژین پایدار شود. در صورت لزوم، پزشک می‌تواند دارویی به نام نیتروگلیسیرین را برای ریلکس کردن شریان‌ها تجویز کند.

آنژین ناپایدار
این نوع آنژین غیر قابل پیش‌بینی‌تر و خطرناک‌تر است. آنژین ناپایدار ممکن است حتی در حالت استراحت بروز کند، زیرا قلب به شکل پایدار از دریافت اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد خود محروم است.
آنژین ناپایدار یک نشانه آن است که شخص در خطر حمله قلبی قرار دارد. پزشک باید مردم دچار آنژین ناپایدار را به صورت اورژانسی مورد ارزیابی قرار دهد.

صدمات اسکلتی-عضلانی
اگر کسی دچار ناراحتی‌های فهرست شده در زیر باشد احتمالاً درد بازوی چپ نتیجه مشکلات قلبی نیست:
• درد کیفیت "خفقانی" داشته و فقط برای چند ثانیه ادامه پیدا می‌کند
• درد بر اثر حرکت یا لمس ایجاد می‌شود
• درد فقط در قسمت کوچکی از بازو احساس می‌شود
• ناراحتی بدون سایر علایم برای ساعت‌ها یا روزها ادامه می‌یابد
در عوض درد می‌تواند یک علامت دچار شدن شخص به صدمات استخوان یا بازو یا بافت آرنج باشد.
به هر حال حتی اگر شخص این اختلالات محتمل اسکلتی-عضلانی را خوب بشناسد تعیین اینکه درد بازوی چپ بر اثر یک آسیب‌دیدگی یا حمله قلبی ایجاد شده است، دشوار خواهد بود. برخی ریسک فاکتورها برای هر دو مورد، مثل سن و فعالیت فیزیکی، همپوشانی دارند.
به همین دلیل این موضوع مهم است که مردم برای تشخیص علت آسیب یا از تشخیص خارج کردن مشکل قلبی بدون دخالت عوامل پزشکی اقدام به خودتشخیص‌دهی نکنند.
اختلالات اسکلتی-عضلانی شایع که می‌توانند درد بازو ایجاد کنند شامل موارد زیرند:

بورسیت
بورسا یک کیسه پر از مایع است که به صورت یک زیرسازی میان یک استخوان و بافت نرم پیرامون آن عمل می‌کند. بورسیت التهاب کیسه مزبور است.
درد بازوی چپ می‌تواند به عنوان یک علامت بورسیت در شانه، بر اثر استفاده بیش از حد از آن، بروز کند. اگر کیسه مزبور دچار رنج ناشی از ترومای مستقیم یا عفونت باشد، نیز می‌تواند به عنوان عامل تقویت کننده درد بازوی چپ عمل کند.

تاندونیت
تاندونیت التهاب بافت متصل بین عضله و استخوان است. تاندونیت به طور معمول به علت کاربرد تکراری مفصل ایجاد می‌شود. و این دلیل آن است که چرا تنیسورها، شناگران یا موزیسین‌ها به طور معمول بیش از دیگران به آن مبتلاء می‌شوند.
تاندونیت شانه یا آرنج می‌تواند باعث درد بازوی چپ شود.

پارگی کاف روتاتور
کاف روتاتور گروهی از عضلات و تاندون‌ها است که شانه را در سر جای خود نگه می‌دارد و به شخص در چرخاندن بازو و بلند کردن اشیاء کمک می‌کند.
پارگی در بافت نرم این ناحیه می‌تواند بسیار دردناک باشد. این پارگی معمولاً نتیجه کاربرد بیش از حد شانه یا ترومای مستقیم در این قسمت است. پیری نیز باعث تباهی بافت‎های شانه می‌شود و می‌تواند خطر پارگی مزبور را افزایش دهد.

فتق دیسک
وقتی یکی از دیسک‌های زیرسازی بین مهره‌های ستون فقرات شکسته شود، از بین استخوان‌های ستون فقرات بیرون می‌زند و بر عصب‌های اطراف فشار وارد می‌کند.
اگر دیسک مزبور بر عصب‌های مورد استفاده بازو فشار وارد سازد شخص ممکن است در قسمت بازو دچار درد، بی‌حسی یا ضعف شود. این علایم ممکن است مشابه علایم حمله قلبی بروز کنند اما علت آنها متفاوت است.
یک علت شایع فتق دیسک بلند کردن مکرر وزنه‌های سنگین است.

شکستگی
درد بازو می‌تواند یک علامت شکستگی‌های کشف نشده استخوان باشد.

درمان درد بازوی چپ
در حالی که صدمات بازوها و شانه‌ها نباید تهدیدی برای زندگی باشند، کماکان مهم است که مردم برای ارزیابی وضعیت به پزشک مراجعه کنند. درمان زودهنگام می‌تواند به التیام بافت‌ها و استخوان‌ها کمک کند و از بروز صدمات بیشتر پیشگیری نماید.
به هر حال، مهم‌ترین عامل درمان زودهنگام در زمانی که فرد دچار درد بازوی چپ می‌شود از تشخیص خارج کردن حمله قلبی است.
اگر پزشکان بخش اورژانس به این نتیجه برسند که درد بازو یک علامت ابتلاء شخص به حمله قلبی یا انسداد شریانی است، به فوریت وارد عمل خواهند شد. در وهله نخست آنها به احتمال بسیار یک الکتروکاردیوگرام، آزمایش خون، عکسبرداری اشعه X و در صورت امکان CT اسکن انجام خواهند داد.
پزشک در عین حال از یک اقدام تصویربرداری تشخیصی به نام کاتتریزاسیون کاردیاک استفاده می‌کند. کاتتریزاسیون کاردیا یا کاتترگذاری قلبی این امکان را به پزشکان می‌دهد که میزان گسترش انسداد را از طریق تزریق یک رنگ مخصوص به داخل شریان‌ها ارزیابی کنند.
بر مبنای نتایج به دست آمده، دکترها می‌توانند یک رویکرد درمانی غیر تهاجمی را انتخاب کنند. برای مثال، آنها ممکن است دارویی را برای تحلیل لخته خون تجویز کنند.
انسدادهای شدیدتر ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشند. طیفی از اعمال کاردیاک وجود دارد و عوامل دخیل در انتخاب مناسب‌ترین روش مواردی پیچیده‌اند. برخی گزینه‌های محتمل برای تجدید برقراری جریان خون به قلب شامل موارد زیر است:
• جاگذاری استنت. جراح یک لوله مش فلزی قابل اتساع را در یک شریان باریک جاگذاری می‌کند تا شریان باز و جریان گردش خون تقویت شود. این لوله استنت نامیده می‌شود.
• انژیوپلاستی. جراح یک بالون کوچک را داخل شریان مسدود شده باد کرده و شریان را برای برقراری مجدد جریان خون باز می‌کند. جراح در عین حال می‌تواند یک استنت را برای قرار دادن در محل گرفتگی شریان به بالون مزبور متصل کند.
• جراحی بای‌پس. جراح از یک قسمت سالم رگ خونی برای تغییر مسیر جریان خون در اطراف محل انسداد استفاده می‌کند.
اگر کسی دچار حمله قلبی یا آنژین باشد، باید تغییراتی به شرح زیر در زندگی خود ایجاد کند تا از بازگشت اختلال پیشگیری شود:
• ترک مصرف دخانیات
• رساندن وزن به محدوده سالم و حفظ آن
• آغاز یک رژیم ورزشی
• خوردن غذاهای سالم دارای مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و گوشت کم‌-چرب و همچنین محصولات لبنی کم-چرب
پزشک در عین حال ممکن است داروهایی را برای کاهش میزان کلسترول، پیشگیری از لخته شدن خون یا کاهش فشار خون تجویز کند.

برای مردم مبتلاء به دیابت نوع 2
پزشک ممکن داروهای خاصی را برای مردم مبتلاء به دیابت نوع 2 که گلوکز خون آنان علی‌رغم تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی و مصرف متفورمین کماکان بالا است، تجویز کند. این داروها باید قند خون را کاهش داده و خطر ابتلاء به اترواسکلروزیس و بیماری قلبی عروقی را کاهش دهند.
پزشک ممکن است یک مهار کننده نوع 2 انتقال سدیم-گلوکز (SGLT-2) مثل کاناگلیفلوزین (اینووکانا) یا آگونیست گیرنده 1 پپتید شبه گلوکاگون (GLP-1) مثل دولاگلوتید (ترولیسیتی) را برای این بیماران تجویز کند.

جمع‌بندی
اگرچه درد بازوی چپ همیشه نشانه‌ای از حمله قلبی یا آنژین نیست، این دو بیماری خطرناک‌ترین علل بروز علامت مورد بحث محسوب می‌شوند. اگر کسی دچار مشکلات تنفسی، تهوع، درد قفسه سینه و سرگیجه در کنار درد بازو باشد باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.
مردم دچار نشانه‌های بیماری قلبی باید قدم‌هایی را در راستای کسب اطمینان از کاهش خطر پیامدهای جدی مثل استروک و حمله قلبی بردارند.
این موازین تغییرات سبک زندگی، دارو و در صورت لزوم عمل جراحی را شامل می‌شود.
ایجاد چنین تغییراتی ممکن است در بدو امر مقهور کننده به نظر برسند اما آنها می‌توانند به پیشگیری از صدمات بیشتر و حملات قلبی کمک کنند./


• الیس وکسلر، گرهارد ویتورث
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
Why does my left arm hurt?
Last reviewed Wed 3 July 2019
By Alyse Wexler
Reviewed by Gerhard Whitworth, RN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.