دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پروکتیت در مردم دچار بیماری‎های التهابی روده شایع است. عفونت‎های واگیردار جنسی نیز دیگر علت این بیماری محسوب می‎شوند. پروکتیت در عین حال ممکن است به عنوان یک عارضۀ جانبی اشعه درمانی برای برخی سرطان‎ها بروز کند

پروکتیت [در اصل پروکتایتیس] التهاب جدار داخلی راست روده است. راست روده یک لولۀ عضلانی است که به انتهای روده بزرگ متصل است. مدفوع سر راه خود برای خروج از بدن از راست روده عبور می‌کند. پروکتیت می‎تواند سبب درد راست روده و به وجود آمدن حس نیاز به دفع مدفوع شود. علایم پروکتیت ممکن است کوتاه مدت بوده یا حالت مزمن داشته باشند. پروکتیت در مردم دچار بیماری‎های التهابی روده شایع است. عفونت‎های واگیردار جنسی نیز دیگر علت این بیماری محسوب می‎شوند. پروکتیت در عین حال ممکن است به عنوان یک عارضۀ جانبی اشعه درمانی برای برخی سرطان‎ها بروز کند.

دیسنتری اغلب اوقات از فقر بهداشت نشأت می‎گیرد

دیسنتری (که در متون فارسی به‎شکل دیسانتری نیز نوشته می‎شود. توضیح م.) التهاب روده و مقدمتاً روده بزرگ است. دیسنتری می‎تواند به گرفتگی‎های خفیف یا شدید شکم و اسهال شدید همراه خون یا مخاط در منجر شود. در صورت عدم درمان مناسب، دیسنتری می‎تواند کشنده باشد. عفونت با باسیل یا باکتری شیگلا شایع‎ترین علت بروز دیسنتری محسوب می‎شود. دیسنتری یک بیماری عفونی همراه اسهال شدید است. در سطح ایالات متحد آمریکا نشانه‎ها و علایم این بیمار به طور نرمال خفیف بوده و معمولاً در طول چند روز برطرف می‎شود. اغلب مردم در این مورد به پزشک مراجعه نمی‎کنند.

هیچ شواهدی در این مورد وجود ندارد که رژیم غذایی نقشی در پیشگیری یا بروز بیماری اولسر پپتیک در مردم دچار عفونت اچ. پیلوری داشته باشد

هلیکوباکتر پیلوری (اچ. پیلوری) نوعی باکتری شایع است که در دستگاه گوارش رشد می‎کند و گرایشی به حمله به دیوارۀ معده از خود نشان می‎دهد. این باکتری معدۀ تقریباً 60 درصد از مردم دنیا را آلوده می‎کند. عفونت اچ. پیلوری معمولاً بی‌ضرر است اما عفونت‎های آن در عین حال مسؤول بخش اعظم اولسرهای معده و روده کوچک محسوب می‎شوند. اچ. پیلوری اغلب معدۀ انسان را در دوران کودکی آلوده می‎کند. اگرچه عفونت‎های ناشی از این نژاد باکتری معمولاً سبب علایم نمی‎شوند، آنها در عین حال می‎توانند در برخی از مردم بیماری‎هایی شامل اولسر پپتیک، و نوعی اختلال التهابی در معده موسوم به گاستریت ایجاد کنند. 

تهوع و استفراغ ممکن است به شکل توأمان یا به صورت جداگانه بروز کنند. طیفی از علل جسمانی و روان‎شناختی می‎توانند به ایجاد تهوع و استفراغ منجر شوند

استفراغ واکنشی غیر قابل کنترل است که در آن محتویات معده از راه دهان از بدن خارج می‎شود. استفراغ "ناخوش بودن" یا "بالا آوردن" نیز نامیده می‎شود. تهوع اصطلاحی است که توصیف کنندۀ داشتن حالت استفراغ است اما در عمل به استفراغ ختم نمی‎شود. هم تهوع و هم استفراغ علایمی بسیار شایع هستند که ممکن است بر اثر طیف گسترده‏ای از عوامل ایجاد شوند. آنها هم در کودکان و هم در بزرگسالان بروز می‎کنند، اگرچه احتمالاً بیشترین میزان شیوع آن مربوط به زنان باردار و مردمی است که به علت ابتلا به سرطان تحت درمان قرار دارند.

ولولوس روده کوچک معمولاً در میان نوزادان و کودکان شایع است. در بزرگسالان ولولوس روده کوچک به ندرت مشاهده می‎شود

ولولوس به پیچ‎خوردگی غیر نرمال بخشی از روده بزرگ یا روده کوچک اشاره دارد. این پیچ‎خوردگی ممکن است به انسداد روده منجر شود که خود می‎تواند عوارضی شدید در پی داشته باشد. ولولوس یک فوریت یا مورد اورژانسی در پزشکی است که نیاز به تشخیص و درمان صحیح و سریع دارد. در این مقاله نشانه‎ها و علایم ولولوس در کودکان و بزرگسالان مورد بررسی قرار می‎گیرد. ولولوس روده کوچک معمولاً در میان نوزادان و کودکان شایع است. در بزرگسالان ولولوس روده کوچک به ندرت مشاهده می‎شود. در بزرگسالان ولولوس گرایشی به بروز در روده بزرگ دارد و زیر عنوان ولولوس سیگموئید شناخته می‎شود.

نفسی که بوی مدفوع از آن به مشام می‎رسد می‎تواند نشان دهندۀ یک اختلال زیربنایی جدی باشد. از انسداد روده گرفته تا آبسه دندان، چند علت مختلف برای متصاعد شدن بوی شبه مدفوع از نفس انسان وجود دارد.

اگرچه نفس بدبو به طور معمول فقط یک عارضۀ جانبی آزار دهندۀ غذاهای خورده شده است، نفسی که بوی مدفوع از آن به مشام می‎رسد می‎تواند نشان دهندۀ یک اختلال زیربنایی جدی باشد. از انسداد روده گرفته تا آبسه دندان، چند علت مختلف برای متصاعد شدن بوی شبه مدفوع از نفس انسان وجود دارد. در این مقاله، شش علت شایع بروز این مشکل تشریح خواهد شد. در عین حال زمان مراجعه به پزشک نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

از آنجا که بی‎اختیاری مدفوع می‎تواند مشکلی پریشان کننده باشد، این موضوع مهم است که فرد راه‎های مدارا با آن را بیاموزد. درمان می‎تواند کیفیت زندگی بیماران را افزایش دهد و عزت نفس آنان را بالا ببرد

آنچه مردم می‎خورند و می‎آشامند بر میزان قوام مدفوع آنان تأثیر دارد. اگر یبوست علت بی‎اختیاری مدفوع باشد، پزشک نوشیدن مقدار زیادی مایعات و خوردن غذاهای پرفیبر را به فرد توصیه می‎کند. اگر مشکل به اسهال مرتبط باشد غذاهای پرفیبر می‎توانند توده‎های بزرگ مدفوع ایجاد کرده و میزان آبکی بودن آن را کاهش دهند. اگر آسیب دیدگی عضله عامل بی‎اختیاری مدفوع باشد، پزشک برای تجدید قدرت عضله یک برنامۀ ورزشی و سایر برنامه‎های درمانی را به فرد معرفی می‎کند. این درمان‎ها می‎توانند کنترل بر مقعد را بهبود ببخشند و میزان آگاهی فرد در مورد نیاز عاجل به مدفوع کردن را افزایش دهند.

مقالات دیگر...