دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علت دقیق ایجاد سندرم نشخوار روشن نیست

سندرم نشخوار اختلالی است که در آن مردم مکرراً و به شکلی غیر ارادی غذای هضم نشده یا بخشاً هضم شده را بالا آورده، مجدداً می‌جوند و سپس آن را دوباره می‌بلعند یا به بیرون تُف می‌کنند. از آنجا که غذای مورد بحث هضم نشده است گفته می‌شود که مزه آن نرمال است و خلاف استفراغ اسیدی نیست. نشخوار به طور معمول با هر وعده غذا خوردن و کمی پس از خوردن غذا رخ می‌دهد. روشن نیست که چه تعداد از مردم دچار این اختلال هستند. درمان می‌تواند شامل رفتار درمانی یا دارودرمانی باشد. رفتار درمانی که شامل آموزش مردم برای تنفس از دیافراگم است گزینه درمانی معمول محسوب می‌شود.

پانکراتیت دو شکل دارد: پانکراتیت حاد و پانکراتیت مزمن

پانکراتیت نوعی بیماری است که در آن پانکراس (لوزالمعده) بیمار دچار التهاب می‌شود. لوزالمعده یک غده بزرگ است که پشت معده و مجاور روده کوچک قرار دارد. لوزالمعده دو نقش اصلی در بدن دارد: آنزیم‌های گوارشی نیرومندی ترشح می‌کند که این آنزیم‌ها برای کمک به گوارش غذا وارد روده کوچک می‌شوند. انسولین و گلوکاگون را به درون جریان خون ترشح می‌کند. این دو هورمون به بدن کمک می‌کنند تا چگونگی کاربرد غذا به عنوان انرژی را کنترل کند. لوزالمعده ممکن است در صورتی که آنزیم‌های گوارشی پیش از ترشح آنها توسط لوزالمعده شروع به کار کنند آسیب ببیند. پانکراتیت دو شکل دارد: پانکراتیت حاد و پانکراتیت مزمن

دیس‌پپسی عملکردی شایع است و می‌تواند درازمدت باشد

دیس‌پپسی عملکردی اصطلاحی برای تبیین نشانه‌ها و علایم سوءهاضمه بدون هر علت آشکار است. دیس‌پپسی عملکردی همچنین درد غیر اولسری معده یا دیس‌پپسی غیر اولسری نامیده می‌شود. دیس‌پپسی عملکردی شایع است و می‌تواند درازمدت باشد. این اختلال می‌تواند باعث ایجاد نشانه‌ها و علایم شبیه به موارد مرتبط به اولسر مثل درد یا ناراحتی در قسمت فوقانی شکم شود، که اغلب با نفخ، آروغ زدن و تهوع همراه است. مردم دچار دیس‌پپسی عملکردی اغلب موارد برای کمک به مقابله با این بیماری به طب مکمل و جایگزین روی می‌آورند. هیچ نوع درمانی در این مورد برای علاج دیس‌پپسی عملکردی تأیید نشده است. اما در صورت استفاده از این رویکرد در کنار مراقبت پزشک، طب مکمل و جایگزین می‌تواند باعث تسکین نشانه‌ها و علایم دیس‌پپسی عملکردی شود.

سیری زودرس ممکن است نتیجه یک اختلال خوش‌خیم یا جدی باشد

وقتی مردم غذا می‌خورند گیرنده‌های عصبی داخل معده زمان پُر شدن معده را حس می‌کنند. این گیرنده‌ها سپس پیام‌هایی به مغز می‌فرستند که مغز این پیام‌ها را به عنوان حس پربودگی یا اشباع تفسیر می‌کند. این فرآیند مانع از پرخوری می‌شود. به هر حال برخی از مردم پس از خوردن مقدار بسیار کمی غذا دچار احساس سیری می‌شوند. این وضعیت زیر عنوان سیری زودرس شناخته می‌شود. به مرور زمان سیری زودرس می‌تواند به کمبودهای غذایی و مشکلات سلامت مرتبط به آنها منجر گردد.

فشار در معده می‌تواند به همراه چند اختلال شایع شامل سوءهاضمه و یبوست بروز کند

فشار در معده به علل مختلفی ممکن است ایجاد شود. فشار در معده می‌تواند به همراه چند اختلال شایع شامل سوءهاضمه و یبوست بروز کند. برخی از این علل عبارتند از: سوءهاضمه، یبوست، پرخوری، استرس، سندرم پیش از قاعدگی، بارداری. فشار در معده ممکن است نتیجه وجود علل جدی‌تری باشد که از جمله می‌توان موارد زیر را نام برد:  بیماری التهابی روده، پانکراتیت، فتق، مسمومیت غذایی. فشار معده را اغلب می‌توان با دفع مدفوع برطرف کرد. اگر فشار در معده با دفع منظم مدفوع برطرف نگردد، یا اگر فشار مزبور با علایم دیگری همراه باشد مردم باید به دکتر مراجعه کنند.

خلاف باور عموم، یبوست به توقف کامل حرکات روده اشاره ندارد

خلاف باور عموم، یبوست به توقف کامل حرکات روده اشاره ندارد - این اصطلاح به شکل ساده تغییرات تواتر یا فواصل زمانی و قوام حرکات روده را توصیف می‌کند. اگر کسی دچار یبوست باشد به طور معمول بدین معنی است که کمتر از 3 بار در هفته دفع مدفوع دارد، اگرچه تجارب در این مورد متفاوت است. یبوست می‌تواند باعث گردد که مدفوع سفت‌تر و خشک‌تر از حالت معمول شود، که این می‌تواند باعث کُند شدن حرکت مدفوع در بدن می‌شود. برخی از مردم ممکن است مکرراً دفع مدفوع داشته باشند اما این دفع به شکل کامل صورت نگیرد.

اکالیزیا (اکالازیا، آشالازی) یک اختلال جدی مبتلابه مری است

اکالیزیا (اکالازیا، آشالازی) یک اختلال جدی مبتلابه مری است. اسفنکتر تحتانی مری (LES) یک حلقه عضلانی است که راه مری را به روی معده می‌بندد. در صورتی که کسی دچار اکالازیا باشد اسفنکتر تحتانی مری در طول عمل بلع باز نمی‌شود. این اختلال باعث جمع شدن غذا در مری می‌شود. این اختلال می‌تواند به آسیب دیدگی عصب‌ها در مری مرتبط باشد. در عین حال امکان بروز این بیماری بر اثر آسیب دیدن اسفنکتر تحتانی مری وجود دارد. بر مبنای اعلام "کلیولند کلینیک" سالانه در حدود 3000 نفر در سطح ایالات متحد آمریکا دچار اکالازیا می‌شوند. اکالازیا به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. احتمال آن هست که یافتن یک دلیل خاص برای پزشک دشوار باشد. 

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.