دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردم دچار برخی اختلالات پزشکی باید پیش از مصرف برخی آنتاسیدهای حاوی هیدروکسید آلومینیم و کربنات منیزیم با پزشک مشورت کنند.

آنتاسیدها [آنتی‌اسیدها] داروهای غیر نسخه‌ای هستند که برای کمک به خنثی کردن اسید معده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها به روشی متفاوت از دیگر داروهای کاهش دهنده اسید، مثل بلوک کننده‌های گیرنده H2 یا مهار کننده‌های پمپ پروتون، عمل می‎کنند، که کارکرد آنها مبتنی بر کاهش دادن یا پیشگیری از ترشح اسید معده است. آنتی‌اسیدها معمولاً به صورت مایع، قرص‌های جویدنی یا قرص خوراکی یا قرص محلول در آب تولید می‌شوند. این داروها را می‌توان برای درمان علایم مرتبط به زیاد بودن اسید معده شامل موارد زیر به کار برد: ریفلاکس اسید، سوزش سر دل، سوءهاضمه

این احتمال وجود دارد که آروغ زدن در شرایطی که معده پر از هوا نیست بروز کند. این وضعیت معمولاً به این دلیل رخ می‌دهد که آروغ زدن در فرد به یک عادت تبدیل شده است

آروغ زدن [آروق هم نوشته می‌شود] عمل دفع هوای درون معده از طریق دهان است. آروغ زدن به طور معمول زمانی بروز می‌کند که معده بر اثر هوای زیادی که بلعیده شده است متسع شده یا بیش از حد باد می‌کند. آروغ زدن هوا را خارج کرده و باعث کاهش میزان بادکردگی معده می‌شود. دیگر نام‌های آروغ زدن باد معده یا باد گلو است. آروغ زدن بر اثر انباشت معده از هوای بلعیده شده ایجاد می‌گردد. دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد که چرا باید هوا به میزان بیش از حد نرمال وارد معده شود. شایع‌ترین دلایل در این مورد عبارتند از: خوردن یا نوشیدن خیلی سریع، نوشیدن نوشابه‌های گازدار، اضطراب

مواردی از سندرم روده تنبل وجود دارد که نیاز به بررسی و تشخیص آن از سوی پزشک مطرح است.

سندرم روده تنبل که روده کاهل و روده کُند نیز نامیده می‌شود، اختلالی است که با علایمی مثل یبوست و حرکات دردناک روده (برای دفع مدفوع) مشخص می‌گردد. برخی از مردم ترکیب "سندرم روده تنبل" را مشخصاً برای توصیف روش رفتار روده پس از مصرف مکرر مواد مُلین به کار می‌برند. وقتی کسی دچار این وضعیت باشد، کولون یا روده بزرگ وی در دفع مواد زائد از طریق دستگاه گوارش کُند عمل می‌کند. سندرم روده تنبل ممکن است مزمن باشد، که علایم آن منظماً عود کرده و سپس ناپدید می‎شود. اما تغییرات سبک زندگی و اصلاحات رژیم غذایی می‎تواند به معکوس کردن علایم منجر شود. مواردی از سندرم روده تنبل وجود دارد که نیاز به بررسی و تشخیص آن از سوی پزشک مطرح است.

فشار ناحیه راست روده ناراحت کننده است و می‎تواند نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی‎تر باشد.

رکتوم یا راست روده چند سانتی‎متر انتهایی روده بزرگ است که در آن روده حالت سرراست یا عمودی به خود می‎گیرد و به درون مقعد وارد می‎شود. فشار ناحیه راست روده ناراحت کننده است و می‎تواند نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی‎تر باشد. ممکن است صحبت از مشکلات مرتبط به فشار مقعد یا راست روده با پزشک برای برخی از مردم شرم‎آور به نظر بیاید اما برای دسترسی به درمان درست به تشخیص کامل نیاز است. در این مقاله در مورد علل بیشتر شایع فشار رکتوم (راست روده) بحث می‌شود به گونه‌ای که فرد بتواند با رسیدن به دیدگاهی درست در این مورد با پزشک خود مشورت کند.

ترکیب "معده حساس" اصطلاحی غیر پزشکی برای توصیف معده‌ای است که به آسانی دچار آشوب می‎شود. مردم دارای معده حساس ممکن است دچار تکرار گاز، نفخ، تهوع، استفراغ، یبوست یا اسهال شوند.

ترکیب "معده حساس" اصطلاحی غیر پزشکی برای توصیف معده‌ای است که به آسانی دچار آشوب می‎شود. مردم دارای معده حساس ممکن است دچار تکرار گاز، نفخ، تهوع، استفراغ، یبوست یا اسهال شوند. فرد دارای معده حساس ممکن است حساسیت مزبور را به برخی غذاها یا موقعیت‌ها مرتبط ببیند. دیگران ممکن است دچار ناراحتی یا اختلالات گوارشی شوند بی‌آنکه در مورد علت بروز آنها مطمئن باشند. برخی مواقع هر کسی دچار آشوب معده می‎شود. اما اگر کسی منظماً با ناراحتی یا سوء گوارش یا تغییر در عادات دفع مدفوع مواجه گردد وی ممکن است دارای معده حساس باشد.

عادات منظم دفع مدفوع نشانه خوبی دال بر آن است که سیستم گوارشی فرد دارای عملکرد کامل است.

عادات دفع مدفوع یا ریدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. رقم دقیقی در مورد تعداد نرمال دفعاتی که یک فرد باید در طول هر روز به دفع مدفوع بپردازد وجود ندارد. در حالی که برخی از مردم ممکن است چند روز را بدون دفع مدفوع سپری کنند دیگران احتمال دارد که روزانه یک یا دو بار این عمل را انجام دهند. برای افزایش یا کاهش تعداد دفعات دفع مدفوع شماری ازدلایل مطرح است که از جملۀ آنها می‎توان به عادات مربوط به رژیم غذایی و میزان فعالیت بدنی اشاره کرد. افزایش تعداد موارد دفع مدفوع لزوماً علتی برای نگرانی نیست مگر اینکه این افزایش با علایم ناراحت کننده دیگری همراه باشد.

مدت زمان گوارش غذا از فردی به فرد دیگر متفاوت است. سن، جنس، و وضعیت سلامت فرد نیز بر گوارش غذا مؤثرند.

وقتی کسی دچار این نیاز است که بلافاصله پس از خوردن غذا محتویات روده خود را دفع کند، این آخرین لقمه خورده شده توسط وی نیست که چنین تعجیلی را در مورد وی ضروری می‎سازد. مدت زمان گوارش غذا از فردی به فرد دیگر متفاوت است. سن، جنس، و وضعیت سلامت فرد نیز بر گوارش غذا مؤثرند. بر مبنای تخمین مایو کلینیک (کلینیک مایو) به طور کلی در حدود 53 ساعت زمان نیاز است تا غذایی که فرد خورده است در شکل مدفوع از بدن وی خارج شود. در عین حال گوارش غذا در زنان کندتر از مردان است. سیستم گوارش در افراد بزرگسال می‎تواند تا 30 فوت (9.14 متر) طول داشته باشد که بیش از آن بلند است که غذا به صورت سرراست از درونش بگذرد. آنچه در دفع سریع مدفوع پس از خوردن غذا اتفاق می‎افتد به احتمال زیاد چیزی است که واکنش گاستروکولیک (رفلکس گاستروکولیک) نامیده می‎شود.

مقالات دیگر...