دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در صورت عدم درمان، انسداد مجرای صفرا می‎تواند به ایجاد عفونت‎های تهدیدگر زندگی منجر شود.

انسداد مجرای صفرا که به نام انسداد صفراوی نیز شناخته می‎شود، هنگامی بروز می‎کند که یکی از مجراهای حامل صفرا (زرداب) از کبد به روده‎ها به واسطۀ سنگ کیسه صفرا مسدود می‎شود. در صورت عدم درمان این انسداد می‎تواند به عوارض جدی شامل عفونت شدید منجر گردد. کبد مایعی به نام صفرا (زرداب) تولید می‎کند. صفرا حاوی کلسترول و املاح صفرا است که به روده در هضم چربی‎ها کمک می‎کنند. صفرا در عین حال حاوی ماده زائدی به نام بیلی‎روبین است. صفرا از کبد و از طریق مجراهای صفرا به کیسه صفرا رفته در آنجا ذخیره می‎شود. در هنگام لزوم استفاده از کمک آن برای هضم غذا، صفرا از کیسه صفرا وارد روده کوچک می‎شود. این شبکه مجاری بخشی از سیستم صفراوی است.

این موضوع حیاتی است که درمان بیماری کرون در اولین فرصت ممکن پس از تشخیص آن آغاز شود. التهاب مداوم همراه اختلال مزبور در نهایت باعث جراحت دیواره روده می‎شود، که سبب کاهش کارآیی داروها خواهد شد.

این موضوع حیاتی است که درمان بیماری کرون در اولین فرصت ممکن پس از تشخیص آن آغاز شود. التهاب مداوم همراه اختلال مزبور در نهایت باعث جراحت دیواره روده می‎شود، که سبب کاهش کارآیی داروها خواهد شد. کرامپ، اسهال، تب، و دیگر علایم شایع بیماری کرون از پاسخ‎های التهابی لاعلاج بدن نشأت می‎گیرند. پزشکان وقتی التهاب در بیمار تحت کنترل باشد بیماری را در دوره بهبود ارزیابی می‎کنند. هدف اغلب برنامه‎های درمانی تحقق بهبود مزبور و حفظ آن در حد امکان است. بهبود نه فقط باعث تسکین درد و علایم تخفیف بیماری می‎شود، بلکه به دیواره روده‎ها مجالی برای ترمیم می‎دهد. 

برخی از مردم معتقدند که استرس یا غذاهای تند و چاشنی‎دار می‎توانند باعث ایجاد اولسر شوند. این موارد باعث ایجاد اولسر نمی‎شوند اما می‎توانند از طریق افزایش میزان تولید اسید معده باعث تشدید این زخم‎ها شوند

اولسر یا زخم ممکن است در بسیاری از قسمت‎های بدن شامل جدار داخلی معده ایجاد شود. برخی مداواهای خانگی می‎تواند به تسکین درد و دیگر علایم مرتبط به اولسرها کمک کند. اولسرهای معده زخم‎هایی هستند که در جدار داخلی معده یا دودنوم (بخش نخست روده کوچک) بروز می‎کنند. اولسرهای معده در عین حال زیر عنوان اولسرهای پپتیک، اولسرهای گاستریک یا اولسرهای دودنال نیز شناخته می‎شوند.  اغلب اوقات پزشکان در هنگام درمان اولسرها ترکیبی از داروها و روش‎های درمانی را مورد استفاده قرار می‎دهند. درمان ترکیبی درد را هدف گرفته، از بروز آسیب بیشتر پیشگیری کرده و هر گونه عفونت موجود را مورد معالجه قرار می‎دهد.

سرگیجه و استفراغ هر دو علایم غیر اختصاصی هستند، که بدین معنی است که ممکن است طیف گسترده‌ای از علل بالقوه باعث ایجاد آنها شود

تشخیص علت سرگیجه و استفراغ نیاز به چیزی بیش از صرف پرداختن به علایم دارد. علایم خیلی شدید لزوماً نشان دهندۀ وجود مشکلی جدی در سلامت نیستند. در عوض پرداختن به ریسک فاکتورها مثل این مورد که آیا فرد اخیراً در معرض چیزی خطرناک قرار داشته و نیز زیر نظر گرفتن دیگر علایم امری ضروری است. سرگیجه و استفراغ هر دو علایم غیر اختصاصی هستند، که بدین معنی است که ممکن است طیف گسترده‌ای از علل بالقوه باعث ایجاد آنها شود. در حالی که وجود سرگیجه و استفراغ این معنی را می‎دهد که ممکن است یک اختلال زیربنایی پزشکی در کار باشد، علت مزبور در اغلب موارد موضوعی گذرا مثل اضطراب یا وجود یک مشکل کوچک در معده است.

اگرچه داشتن گاز ممکن است باعث ناخشنودی یا آشفته کننده باشد، آروغ زدن و دفع گاز به خودی خود فقط در موارد نادر نشانه‎ای از وجود یک مشکل پزشکی محسوب می‎شوند

گاز در علایم گوارشی بخشی نرمال از فرآیند گوارش است. خلاص شدن از شر گاز اضافی، یا از طریق آروغ زدن یا دفع گاز (گوزیدن) نیز نرمال است. درد گاز هنگامی بروز می‎کند که گاز درون دستگاه گوارش به دام می‎افتد یا به سهولت از سیستم گوارش فرد عبور نمی‎کند. افزایش میزان گاز یا درد ناشی از گاز ممکن است نتیجۀ خوردن غذاهایی باشد که احتمال تولید گاز به واسطۀ آنها بیشتر است. اغلب اوقات ایجاد تغییرات ساده در عادات خوردن می‎تواند باعث کاهش میزان آزار دهنده بودن گاز شود. برخی اختلالات گوارشی مثل سندرم روده تحریک‎پذیر یا بیماری سلیاک ممکن است در کنار دیگر علایم و نشانه‎ها سبب افزایش میزان گاز یا درد ناشی از آن شوند.

مردم باید در کل مدت ادامۀ اسهال بدن را سیراب نگه دارند. سیراب نگه داشتن بدن به مقابله با عفونت و جایگزینی الکترولیت‎ها کمک می‎کند.

اسهال انفجاری یا شدید باعث می‎شود تا فرد به نسبت اوقات معمول مقدار بیشتری مایعات یا مدفوع شل و آبکی را با فواصل کمتر و فشار بیشتر از بدن دفع کند. اسهال انفجاری زمانی ایجاد می‎شود که راست روده با مقدار مایعات و گازی بیش از حد گنجایش خود پر می‎شود. در اسهال انفجاری خروج مدفوع اغلب با سر و صدای بلند انجام می‎شود که دلیل آن دفع گاز است. WHO اسهال را به عنوان سه بار یا بیشتر دفع مایعات یا مدفوع شل و آبکی در طول روز تعریف می‎کند. در هر حال، فرد ممکن است در صورتی که میزان دفع مدفوع شل و آبکی در وی بیش از میزان معمول باشد دچار اسهال تلقی شود. اسهال ممکن است بر اثر عفونت ایجاد شود اما در عین حال علل غیر عفونی متعددی برای بروز آن وجود دارد.

سنگ‎های کیسه صفرا صرفاً هنگامی مورد درمان قرار می‎گیرند که باعث ایجاد التهاب کیسه صفرا، و انسداد مجاری صفراوی شوند یا از مجرای صفراوی خارج شده و وارد روده‎ها گردند

سنگ‎ کیسه صفرا سنگ یا توده‌ای است که در هنگام سخت شدن برخی مواد در کیسه صفرا یا مجرای صفراوی تشکیل می‎شود. اکثریت مردم دچار سنگ کیسه صفرا اصلاً علامتی را تجربه نمی‎کنند. علت آن است که سنگ‎های مورد بحث درون کیسه صفرا باقی می‎مانند و باعث ایجاد هیچ مشکلی نمی‎شوند. در هر حال برخی اوقات سنگ‎های مورد اشاره ممکن است به کوله‎سیستیت یا التهاب کیسه صفرا منجر شوند. علامت اولیه در کوله‏سیستیت دردی است که به شکل ناگهانی ظاهر شده و به سرعت رو به وخامت می‎رود. این درد ممکن است در سمت راست بدن درست زیر ناحیه دنده‎ها، بین کتف‎ها یا در شانه راست بروز کند. دیگر علایم در این مورد عبارتند از: درد در سمت راست بدن درست زیر دنده‎ها، درد پشت، بین کتف‎ها، درد در شانه راست، تهوع، استفراغ، تعریق، بی‌قراری

مقالات دیگر...