دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

به طور معمول مردم 5 تا 10 بار در هر روز می‌گوزند

برخی موارد باد شکم [گوز، تیز، ضرطه] نرمال است اما گوزیدن بیش از حد اغلب اوقات یک نشانه از آن است که بدن قویاً در حال واکنش نشان دادن به بعضی غذاها است. این می‌تواند نشان دهنده یک مورد عدم تحمل غذایی یا یک اختلال سیستم گوارش مثل سندرم روده تحریک‌پذیر باشد. به طور معمول مردم 5 تا 10 بار در هر روز می‌گوزند. تغییرات غذایی، دگرگون شدن الگوهای غذا خوردن، و شناسایی موارد عدم تحمل غذایی همگی به پیشگیری از باد شکم اضافی کمک می‌کنند. صرف غذا خوردن یا نوشیدن برای ایجاد گاز کافی است. وقتی کسی غذا می‌خورد یا چیزی می‌نوشد، مقداری هوا نیز بلعیده می‌شود.

علایم کولیت میکروسکپی ممکن است به شکل متناوب بروز کنند. گاهی از اوقات این علایم خود به خود از بین می‌روند

کولیت میکروسکپی نوعی التهاب روده بزرگ است که سبب ایجاد اسهال آبکی مدوام می‌شود. این اختلال نام خود را از این واقعیت گرفته است که شناسایی آن نیاز به بررسی بافت کولون زیر میکروسکپ دارد، زیرا در این بیماری امکان آن هست که بافت کولون در کولونوسکپی یا سیگموئیدوسکپی انعطاف‌پذیر نرمال به نظر برسد. کولیت کُلاژنوس، که یک لایه ضخیم پروتئین (کلاژن) در بافت کولون ایجاد می‌شود. کولیت لنفوسیتیک، که سلول‌های سفید خون (لنفوسیت‌ها) در بافت کولون افزایش پیدا می‌کند. کولیت میکروسکپی ناکامل، که نمایه‌های مخلوطی از کولیت کلاژنوس و کولیت لنفوسیتیک وجود دارد.

زنان به ویژه زنان در سنین بالای 50 بیش از مردان دچار پرولاپس رکتال می‌شوند.

اگر کسی این احساس را داشته باشد که پس از دفع مدفوع انگار روی یک توپ نشسته است، یا اگر متوجه شود که انگار چیزی به دهانه مقعد وی چسبیده است، وی ممکن است دچار مشکلی به نام پرولاپس رکتال باشد. پرولاپس به معنی آن است که قسمتی از بدن از وضعیت نرمال خود خارج و دچار لغزش یا فروافتادگی شده است. پرولاپس رکتال وقتی مطرح است که رکتوم - قسمت انتهایی روده بزرگ، یا راست روده - به سمت بیرون از بدن یا خارج مقعد دچار افتادگی می‌شود. در هر حال هر قدر کسی زمان درازتری دچار این مشکل باشد مشکل مزبور بدتر خواهد شد. و زندگی در شرایط ابتلاء به پرولاپس رکتال می‌تواند سبب شرمندگی شده و همچنین بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد.

بسیاری از موارد ورم مقعد موقتی و بی‌ضررند اما برخی از آنها نیاز به مراقبت پزشکی دارند

ورم مقعد ممکن است بسیار ناراحت کننده باشد اما در اغلب موارد علل آن موقتی هستند و خطر درازمدتی به همراه ندارند. مداوای خانگی برای ورم مقعد شامل حمام نشیمن گرم، رژیم غذایی دارای فیبر زیاد، سیراب نگه داشتن بدن، و داروهای موضعی است. در صورت مواجهه با علایم به شکل مداوم مثل درد، خونریزی، یا تغییرات عادات روده مردم باید به پزشک مراجعه کنند. ورم مقعد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد گردد. بسیاری از موارد ورم مقعد موقتی و بی‌ضررند اما برخی از آنها نیاز به مراقبت پزشکی دارند. 

گوز تر در نوزادان نرمال است زیرا سیستم گوارشی آنان هنوز در حال رشد و نمو است

باد شکم آبکی [باد روده آبکی، گوز تر] هنگامی مطرح است که شخص در هنگام گوزیدن به همراه هوا (گاز) مایع دفع کند. مایع مورد اشاره ممکن است مخاط یا مدفوع آبکی باشد. باد شکم آبکی که به عنوان گوز تر شناخته می‌شود ممکن است نتیجه چیزی باشد که شخص خورده یا نوشیده است. یک اختلال زیربنایی پزشکی مثل اختلال گوارشی نیز می‌تواند سبب ایجاد گوز تر گردد. گوزیدن یک عملکرد روزمره و نرمال بدن است. گوزیدن ممکن است بر اثر عدم توانایی روده در هضم کامل غذا پیش از رسیدن آن به کولون رخ دهد.

ترشح رکتال به طور معمول نشان دهنده مخاط یا چرک است که شخص ممکن است متوجه وجود آنها در لباس زیر یا در مدفوع خود شود

ترشح رکتال [ترشح از راست روده و مقعد] به هر ماده‌ای غیر از مدفوع اشاره دارد که از راست روده یا مقعد خارج شود. راست روده قسمت انتهایی سیستم گوارش، پس از مقعد، است که در دهانه انتهای سیستم گوارش قرار دارد. ترشح رکتال به طور معمول نشان دهنده مخاط یا چرک است که شخص ممکن است متوجه وجود آنها در لباس زیر یا در مدفوع خود شود. شخص در عین حال ممکن است نیاز عاجل به دفع مدفوع داشته باشد اما فقط مخاط یا مقدار کمی مدفوع دفع کند. ترشح رکتال یک علامت شایع سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) است اما عفونت‌هایی مثل بیماری‌های واگیردار جنسی (STIs) و دیگر اختلالات نیز می‌توانند باعث آن شوند.

درک علت زیربنایی و دسترسی به درمان مؤثر مهم است

سوزش معده یک علامت شایع و آزار دهنده است. سوزش معده اغلب از سوءهاضمه که به نام دیس‌پپسیا (دیس‌پپسی) نیز شناخته می‌شود نشأت می‌گیرد. حس سوزش معده به طور معمول فقط یک علامت یک اختلال زیربنایی مثل عدم تحمل نسبت به برخی غذاها است. داروهای نسخه‌ای و غیر نسخه‌ای می‌توانند از سوءهاضمه پیشگیری و آن را درمان کنند، و برخی درمان‌های خانگی می‌توانند باعث تخفیف علایم شوند. هر کسی که مکرراً دچار سوزش معده و علایم مشابه می‌شود باید به پزشک مراجعه کند. درک علت زیربنایی و دسترسی به درمان مؤثر مهم است.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.