دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گاز معده خفیف یا گهگاهی معمولاً علتی برای نگرانی ندارد

گاز معده معمولاً یک نشانه آن است که شخص در زمان نوشیدن یا خوردن هوا بلعیده است. آروغ زدن معمولاً به خلاص شدن از گاز و تخفیف هر گونه نفخ و حالت ناراحتی کمک می‌کند. دوره‌های خفیف یا غیر مکرر گاز معده معمولاً علتی برای نگرانی ندارد. به هر حال، گاز معده مکرر یا مداوم گاهی از اوقات می‌تواند نشان دهنده یک اختلال زمینه‌ای معده‌ای روده‌ای باشد که نیاز به درمان دارد.

احساس حرکت در شکم تجربه‌ای غیر معمول نیست.

تقلا و پیچش، کشیدن و چنگ زدن. شکم شما ممکن است بر مبنایی منظم دچار تمامی حس‌های مزبور شود. اغلب آنها کاملاً نرمال هستند اما گاهی اوقات یک حرکت یا حس غیر معمول ممکن است بروز کند. در این مقاله ما در مورد علل موارد منجر به احساس حرکت و جنبش در قسمت زیر شکم خواهیم پرداخت. ما به علل مشهودتر مثل بارداری و گوارش توجه خواهیم کرد. همچنین علل کمتر شایع و نیز مواردی را که حرکت غیر معمول در قسمت مزبور می‌تواند نشانه‌ای چیزی نگران کننده‌تر باشد مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اکثریت تومورهای استرومال معده‌ای-روده‌ای در معده شکل می‌گیرند.

تومورهای استرومال معده‌ای-روده‌ای (GISTs) تومورها یا خوشه‌های سلول‌های دچار بیش‌رشد در دستگاه معده‌ای-روده‌ای هستند. دستگاه معده‌ای-روده‌ای سیستم مسؤول گوارش و جذب غذا و مواد مغذی در بدن است. این سیستم متشکل از اجزاء زیر است: مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ (کولون). تومورهای استرومال معده‌ای-روده‌ای در سلول‌های مخصوصی شروع می‌شوند که قسمتی از سیستم عصبی اتونومیک هستند. این سلول‌ها در دیواره دستگاه معده‌ای-روده‌ای جایگیر شده و حرکت عضلات را برای جذب غذا تنظیم می‌کنند. اکثریت تومورهای استرومال معده‌ای-روده‌ای در معده شکل می‌گیرند. 

کولونوسکپی مجازی و کولونوسکپی مرسوم از ابزارهای متفاوتی برای بازیابی تصاویر کولون استفاده می‌کنند.

کولونوسکپی مجازی برای شناسایی ناهنجاری‌های کولون و راست روده که بخشی از روده بزرگ محسوب می‌شوند به کار می‌رود. در کولونوسکپی مجازی تصاویر مربوط به داخل روده بزرگ از خارج بدن گرفته می‌شود. CT اسکن برای خلق تصاویری از روده بزرگ به کار می‌رود. پس از اسکن، یک کامپیوتر تصاویر روده بزرگ را برای ایجاد چشم‌انداز دوبُعدی و سه‌بعدی تلفیق می‌کند. به کولونوسکپی مجازی گاهی از اوقات زیر عنوان CT کولونوگرافی نام برده می‌شود. در برخی مواقع به جای CT اسکن از MRI استفاده می‌شود.

شخص دچار التهاب کولون احتمالاً دچار علایم دیگری مثل کرامپ شکم و اسهال خواهد بود

کولون اصطلاح دیگری برای روده بزرگ است. کولون بخشی از دستگاه گوارش و شامل چند ارگان است که غذا و مایعات از آن عبور می‌کنند. در برخی شرایط امکان التهاب کولون وجود دارد. پزشک ممکن است به التهاب کولون زیر عنوان کولیت اشاره کند. کولیت ممکن است به صورت کوتاه مدت یا به عنوان بخشی از یک اختلال طولانی مدت بروز کند. شخص دچار التهاب کولون احتمالاً دچار علایم دیگری مثل کرامپ شکم و اسهال خواهد بود.

برخی غذاها، نوشیدنی‌ها یا مکمل‌ها می‌توانند احتمال ایجاد مدفوع شل و ول یا اسهال را افزایش دهند

مدفوع شل و ول مدفوعی به شکلی غیر نرمال آبکی است که ممکن است بر اثر طیفی از علل متفاوت ایجاد شود. این وضعیت بسیار شایع است و معمولاً با هیچ خطر شدیدی برای سلامت همراه نیست. مدفوع شل و ول غالباً پس از خوردن غذا ایجاد می‌شود اما ممکن است در دیگر مقاطع روز نیز اتفاق بیفتد. وقتی مدفوع شل و ول متوالیاً در چند وهله در روز بروز کند این وضعیت زیر عنوان اسهال شناخته می‌شود به هر حال امکان بروز مدفوع شل و ول به شکل مزمن وجود دارد که این اختلالی نیازمند درمان است. در این مقاله علل بالقوه مطرح برای مدفوع شل و ول و درمان‌های مرتبط مطرح خواهند شد.

کیسه صفرا محل ذخیره صفرا، ترکیبی از مایعات، چربی و کلسترول، است.

کیسه صفرا یک ارگان ده سانتی‌متری گلابی شکل در بدن است. کیسه صفرا زیر کبد در بخش بالای سمت راست شکم قرار دارد. کیسه صفرا محل ذخیره صفرا، ترکیبی از مایعات، چربی و کلسترول، است. صفرا به تجزیه چربی از غذای درون روده‌ها کمک می‌کند. کیسه صفرا، صفرا را وارد روده کوچک می‌کند و به این طریق امکان آن ایجاد می‌شود تا ویتامین‌های محلول در چربی و مواد مغذی آسان‌تر در جریان گردش خون جذب شوند.

مقالات دیگر...