دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنتاسیدها یا آنتی‌اسیدها - کاربردها، پرهیزها، و عوارض جانبی

آنتاسید، آنتی‌اسید، ریفلاکس اسید، سوزش سر دل، بیماری ریفلاکس اسید معده به مری، مهار کننده پمپ پروتون، بلوک کننده گیرنده H2، آلکالوز، آلکالوسیس، اوردوز کلسیم،  آلکا - سلتزر، مالوکس، میلانتا، رولیدز، تامس

مردم دچار برخی اختلالات پزشکی باید پیش از مصرف برخی آنتاسیدهای حاوی هیدروکسید آلومینیم و کربنات منیزیم با پزشک مشورت کنند.

مقالات دستگاه گوارش

• دکتر فیلیپ گریگوری، جولیا هسکینز
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

آنتاسیدها [آنتی‌اسیدها] داروهای غیر نسخه‌ای هستند که برای کمک به خنثی کردن اسید معده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها به روشی متفاوت از دیگر داروهای کاهش دهنده اسید، مثل بلوک کننده‌های گیرنده H2 یا مهار کننده‌های پمپ پروتون، عمل می‎کنند، که کارکرد آنها مبتنی بر کاهش دادن یا پیشگیری از ترشح اسید معده است.
آنتی‌اسیدها معمولاً به صورت مایع، قرص‌های جویدنی یا قرص خوراکی یا قرص محلول در آب تولید می‌شوند. این داروها را می‌توان برای درمان علایم مرتبط به زیاد بودن اسید معده شامل موارد زیر به کار برد:
ریفلاکس اسید، که می‌تواند با قی کردن، مزه بد در دهان، سرفه خشک مداوم، درد در هنگام دراز کشیدن و دشواری بلع همراه باشد
• سوزش سر دل، که با حس سوزش در قفسه سینه یا گلو بر اثر ریفلاکس اسید همراه است
سوءهاضمه، که احساس درد در قسمت فوقانی دستگاه گوارش است که می‎تواند با گاز یا نفخ همراه باشد
آنتی‌اسیدهای عامه‌پسند عبارتند از:
• آلکا - سلتزر
• مالوکس
• میلانتا
• رولیدز
• تامس

[مطالب این مقاله:]
• پرهیزها
• عوارض جانبی
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

پرهیزها
آنتی‌اسیدها به طور معمول برای مصرف توسط اغلب مردم ایمن محسوب می‎شوند. به هر حال، مردم دچار برخی اختلالات پزشکی باید پیش از مصرف برخی آنتاسیدهای حاوی هیدروکسید آلومینیم و کربنات منیزیم با پزشک مشورت کنند. برای مثال، مردم مبتلاء به نارسایی قلبی ممکن است برای کمک به کاهش تجمع مایع با محدودیت در مورد مصرف نمک مواجه باشند. با وجود این آنتی‌اسیدهای مزبور اغلب اوقات حاوی مقدار زیادی سدیم هستند. مردم دچار چنین اختلالاتی باید پیش از مصرف آنتاسیدها با پزشک مشورت کنند.
مردم مبتلاء به نارسایی کلیه ممکن است بر اثر مصرف فرآورده‌های مورد بحث با انباشت آلومینیم مواجه شوند. این وضعیت می‌تواند به مسمومیت آلومینیم منجر گردد. مردم مبتلاء به نارسایی کلیه در عین حال مستعد ابتلاء به مشکلاتی در مورد تعادل الکترولیت‌ها در بدن هستند. تمامی آنتی‌اسیدها حاوی الکترولیت‎ها هستند، که این می‌تواند به وخامت بیشتر مشکل عدم تعادل الکترولیت‌ها در بدن منجر شود.
مردم باید پیش از دادن آنتاسیدها به کودک با پزشک مشورت کنند. کودکان به طور معمول دچار علایم اسید معده اضافی نمی‌شود، بنابراین علایم بروز یافته در آنان ممکن است مرتبط به اختلالات دیگری باشد.

عوارض جانبی آنتاسیدها
عوارض جانبی ناشی از آنتی‌اسیدها نادرند. به هر جهت، این عوارض امکان بروز دارند حتی زمانی که فرد آنتی‌اسیدها را بر مبنای دستورالمعل مصرف می‌کند. آنتاسیدها می‎توانند باعث ایجاد یبوست شوند. در برخی از مواقع ممکن است نتیجه برعکس بوده و آنتی‌اسیدها اثرات ملین از خود نشان دهند. برخی از مردم دچار واکنش‌های شدید آلرژیک نسبت به آنتی‌اسیدها بوده‌اند. آنتاسیدها در عین حال ممکن است خطر ایجاد حساسیت نسبت به برخی غذاها را در پی داشته باشند.

عوارض جانبی ناشی از سوء مصرف
بسیاری از عوارض جانبی ناشی از آنتی‌اسیدها نتیجۀ مصرف آنها بدون رعایت دستورالعمل‌های مرتبط است.
بسیاری از آنتی‌اسیدها مثل مالوکس، میلانتا، رولیدز و تامس حاوی کلسیم هستند. اگر کسی این آنتی‌اسیدها را به میزان زیاد مصرف کند یا در دوره‎ای طولانی‌تر از میزان مشخص شده در دستورالعمل مصرف نماید، چنین فردی ممکن است دچار اوردوز کلسیم شود. کلسیم بیش از حد در بدن می‎تواند سبب بروز تبعات زیر گردد:
تهوع
استفراغ
• تغییرات وضعیت روانی
سنگ کلیه
کلسیم بیش از حد در عین حال ممکن است به بروز اختلالی به نام آلکالوز (آلکالوسیس) منجر شود. در این اختلال، بدن قادر به تولید مقدار کافی اسید برای انجام عملکردهای مرتبط نیست.
اگر کسی به این نتیجه برسد که برای برخورداری از عملکرد یک آنتاسید نیاز به مصرف مقدار زیادی از آن دارد، این می‌تواند نشانگر وجود اختلالی دیگر باشد. اگر کسی از آنتی‌اسیدها بر مبنای دستورالعمل استفاده کرده و نتایج لازم را نگرفته باشد باید به پزشک مراجعه کند.

فعل و انفعال‌ها
آنتی‌اسیدها می‎توانند با عملکرد دیگر داروها وارد فعل و انفعال دارویی شوند. اگر کسی در کنار آنتاسیدها داروهای دیگری مصرف می‌کند، پیش از مصرف آنتی‌اسیدها باید موضوع را با پزشک یا داروساز مورد مشورت قرار دهد.
برخی آنتی‌اسیدها مثل آلکا - سلتزر حاوی آسپیرین هستند. FDA بیانیه‌ای در مورد ایمنی این نوع آنتی‌اسیدها در ژوئن سال 2016 منتشر کرد. این هشدار به این دلیل منتشر شد که گزارش‌هایی در مورد خونریزی جدی مرتبط به آنتاسیدها حاوی آسپیرین منتشر شده بود. اگر کسی داروی دیگری مثل داروهای ضد انعقادی یا ضد پلاکت مصرف می‌کند که با افزایش خطر بروز خونریزی در وی همراه است، چنین کسی نباید این آنتی‌اسیدها را مصرف کند.
در صورتی که کسی با موارد زیر مواجه است باید پیش از مصرف آنتی‌اسیدهای حاوی آسپیرین با پزشک مشورت کند:
• اگر فرد دارای سابقه اولسرهای معده یا اختلالات خونریزی دهنده باشد
• اگر سن فرد بیش از 60 سال باشد
• اگر در طول روز سه گیلاس یا بیشتر مشروب الکلی می‎نوشد

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
آنتی‌اسیدها اغلب اوقات می‌توانند باعث کاهش اسید اضافی در معده شوند. به هر حال در برخی مواقع این علایم بدین معنی هستند که فرد دچار اختلالی جدی است. این موضوع مهم است که فرد چگونگی شناسایی این اختلالات و راه مواجهه با آنها را بشناسد.
آشوب معده در واقع می‎تواند نشانه بیماری ریفلاکس اسید معده به مری یا اولسر پپتیک باشد. آنتی‌اسیدها صرفاً مسکن و آرام کننده‎اند و نه درمانی برای علایم این اختلالات. اگر کسی دچار درد شدید باشد و پس از مصرف دوز توصیه شده آنتاسیدها به مدت دو هفته تسکین نیابد، باید به پزشک مراجعه کند.
برخی علایم حمله قلبی نیز با علایم درد معده همپوشانی دارند. فردی که دچار درد شدید در قفسه سینه شده است که بیش از دو دقیقه ادامه پیدا می‌کند، و نیز در صورت مواجهه با هر یک از علایم زیر، ممکن است دچار حمله قلبی شده باشد:
سبکی سر
تنگی نفس
• دردی که به بازوها یا شانه‎ها و فک انتشار می‎یابد
درد گردن یا درد پشت
• استفراغ یا تهوع
در صورت مواجهه با علایم حمله قلبی، باید با اورژانس تماس گرفت.

پیام همراه
اگر کسی دچار ریفلاکس اسید یا علایم ناشی از اسیدیته معده باشد، باید داروهای خود را بشناسد. آنتی‌اسیدها اسیدی را که در معده ساخته می‌شود خنثی می‌کنند. مصرف آنها می‎تواند احساس آرامش بیشتری در معده ایجاد کند. از سوی دیگر بلوک کننده‌های گیرنده H2 و مهار کننده‌های پمپ پروتون می‎توانند مانع از تولید اسید اضافی در معده شوند. این وضعیت می‎تواند امکان آن را ایجاد کند که معده و مری بیمار التیام پیدا کنند. مردم باید در مورد بهترین دارو برای وضعیت مبتلابه خود با پزشک مشورت کنند./

Source:
Healthline
Antacids
Medically reviewed by Philip Gregory, PharmD, MS
on January 26, 2017 —
Written by Julia Haskins

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ایبوپروفن و کاهش مرگ ناشی از سرطان ریه

داروهای مورد تایید FDA در سال 2015

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.