دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری دیورتیکولار دستگاه گوارش - انواع، علل، و درمان

بیماری دیورتیکولار، دایورتیکولوسیس، دیورتیکولوز، خونریزی دایورتیکولار دیورتیکولار، دایورتیکولیتیس، دیورتیکولیت  دیورتیکولا، سیگموئید کولون، خونریزی مقعد و راست روده، یبوست، تنقیه باریم، سیگموئیدوسکپی، کولونوسکپی،  معاینه انگشتی (دیجیتال)، پریتونیت

دیورتیکولوز بسیار شایع است و در میان 10 درصد مردم سنین 40 سال و 50 درصد افراد سنین بالای 60 سال دیده می‎شود.

مقالات دستگاه گوارش

در این مقاله:
دیورتیکولوز
• خونریزی دیورتیکولار
• دیورتیکولیت
• علایم دیورتیکولوز کدامند؟
• علایم دیورتیکولیت کدامند؟
• دیورتیکولوز چگونه تشخیص داده می‎شود؟
• دیورتیکولیت چگونه تشخیص داده می‎شود؟
• دیورتیکولوز چگونه درمان می‎شود؟
• عوارض دیورتیکولیت کدامند؟
• چگونه می‌توان از دیورتیکولوز پیشگیری کرد؟

بیماری دیورتیکولار شامل سه اختلال مختلف است که موجب توسعه کیسک‎ها* یا بسته‎های کوچک در دیواره کولون می‌شود و شامل دایورتیکولوسیس (دیورتیکولوز)، خونریزی دایورتیکولار (دیورتیکولار)، و دایورتیکولیتیس (دیورتیکولیت) است.

دیورتیکولوز
دایورتیکولوسیس (دیورتیکولوز) شکل‎گیری تعداد قابل توجهی کیسک یا دیورتیکولا در جدار داخلی روده است. دیورتیکولا، که می‎تواند به اندازه نخود بوده یا ابعاد بسیار بزرگ‎تر داشته باشد بر اثر افزایش فشار بر نقاط ضعیف شده دیواره‌های روده توسط گاز، مواد زائد، یا مایع ایجاد می‎شود. دیورتیکولا می‎تواند بر اثر زور زدن در هنگام دفع مدفوع، مثل مورد مرتبط به یبوست ایجاد گردد. دیورتیکولاها بیشترین شیوع را در بخش پایینی روده بزرگ (موسوم به سیگموئید کولون) دارند.
دیورتیکولوز بسیار شایع است و در میان 10 درصد مردم سنین 40 سال و 50 درصد افراد سنین بالای 60 سال دیده می‎شود. اغلب مردم دچار دیورتیکولاها فاقد علایم بوده یا علایم اندکی دارند.
عوارض در میان حدود 20 درصد مردم مبتلاء به دیورتیکولوز بروز می‎کند. یکی از این عوارض خونریزی رکتال (خونریزی مقعد و راست روده) است که خونریزی دیورتیکولار نامیده می‎شود، و پیامد دیگر، عفونت دیورتیکولار موسوم به دیورتیکولیت است.

خونریزی دیورتیکولار
خونریزی دیورتیکولار بر اثر صدمات مزمن وارد شده بر عروق خونی کوچک مجاور دیورتیکولاها ایجاد می‌شود.

دیورتیکولیت
دیورتیکولیت زمانی بروز می‎کند که التهاب و عفونت در یک دیورتیکولا یا تعداد بیشتری از آنها ایجاد شده باشد. این اتفاق معمولاً هنگامی رخ می‎دهد که بیرون زدگی دیورتیکولا با مواد زائد مسدود شده امکان تجمع باکتری‎ها را فراهم می‎کند و این باعث ایجاد عفونت می‎شود.

علایم دیورتیکولوز کدامند؟
دیورتیکولوسیس سبب ایجاد علایم مشکل‌ساز نمی‎شود.

علایم دیورتیکولیت کدامند؟
دیورتیکولیت یا عفونت و التهاب دیورتیکولا، می‎تواند به شکل ناگهانی و بدون هشدار قبلی بروز کند.
علایم دیورتیکولیت عبارتند از:
اسهال و / یا یبوست
• کرامپ‌ها یا فروافتادگی‌های دردناک در قسمت زیر شکم
تب یا لرز

دیورتیکولوز چگونه تشخیص داده می‎شود؟
از آنجا که مردم مبتلاء به دیورتیکولوز فاقد علایم هستند، این بیماری به طور معمول از طریق آزمایش‌های انجام شده برای مشکلی نامرتبط مشخص می‌گردد. این تست‌ها معمولاً شامل تنقیه باریم، سیگموئیدوسکپی و کولونوسکپی است.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

دیورتیکولوز همان دیورتیکولیت نیست - پرسش و پاسخ

بیماری دیورتیکولیت دستگاه گوارش

 

دیورتیکولیت چگونه تشخیص داده می‎شود؟
اگر کسی دچار علایم دیورتیکولیت باشد، مراجعه به دکتر اهمیت خواهد داشت.
پزشک سؤالاتی در مورد تاریخچه پزشکی فرد (شامل عادات روده، علایم بیماری، رژیم غذایی، و داروهای مصرفی در حال حاضر) مطرح می‎کند و معاینه بالینی انجام می‎دهد، که احتمالاً معاینه انگشتی (دیجیتال) مقعد و راست روده را شامل می‎شود.
در این راستا ممکن است یک تا دو تست تشخیصی مورد استفاده قرار گیرد. این تست‌ها به طور معمول شامل تست‎های خون و CT اسکن است.
در مردم دچار خونریزی رکتال سریع و سنگین، پزشک می‎تواند از یک عمل پزشکی موسوم به انژیوگرافی برای مشخص کردن محدوده و منبع خونریزی استفاده کند.

دیورتیکولوز چگونه درمان می‎شود؟
در مورد مردمی که بیماری دیورتیکولوز در آنها فاقد علایم یا عوارض است به درمان مشخصی نیاز نیست، اگرچه این موضوع اهمیت دارد که بیمار برای پیشگیری از شکل‎گیری دیورتیکولاهای بیشتر استفاده از یک رژیم غذایی پرفیبر را در برنامه زندگی خود لحاظ کند.
برای درمان دیورتیکولوز مردم نباید از داروهای ملین استفاده کنند و همین اجتناب باید در مورد تنقیه نیز رعایت شود یا اینکه این کار به صورت گهگاهی انجام گیرد.

عوارض دیورتیکولیت کدامند؟
احتمال بروز عوارض جدی بر اثر بیماری دیورتیکولیت وجود دارد. اغلب این عوارض نتیجه توسعه یک پارگی یا سوراخ ایجاد شده در دیواره روده هستند. اگر چنین موردی بروز کند، مواد زائد روده می‎توانند به خارج روده و به درون حفره شکمی پیرامون روده نشت کنند که این باعث بروز مشکلات زیر می‎شود:
پریتونیت (یک عفونت دردناک حفره شکم)
• آبسه (عفونت‌های "محصور" در شکم)
• انسداد (مسدود شدن روده‌ها)
اگر فرد دچار مشکل آبسه شده باشد، پزشک نیاز دارد که برای تخلیه مایع درون آبسه سرنگی را به داخل ناحیه آسیب دیده فرو ببرد. گاهی از اوقات نیاز است تا آبسه تمیز شده و بخشی از کولون از بدن خارج شود. اگر عفونت به درون حفره شکم گسترش یافته باشد (پریتونیت)، عمل جراحی برای تمیز کردن حفره شکم و خارج کردن بخش صدمه دیده کولون نیاز است. در صورت عدم درمان کامل پریتونیت می‎تواند کُشنده باشد.
عفونت می‌تواند به جراحت کولون منجر شود، و بافت مجروح ممکن است باعث انسداد موضعی یا کامل گردد. انسداد موضعی نیاز به عمل جراحی اورژانسی ندارد. به هر حال، در مورد انسداد کامل به عمل جراحی نیاز است.
عارضه دیگر ناشی از دیورتیکولیت شکل‎گیری فیستول است. فیستول اتصال غیر نرمال بین دو دستگاه مختلف بدن یا بین یک دستگاه و پوست است. نوع شایعی از فیستول بین مثانه و کولون ایجاد می‎شود. این نوع فیستول برای برداشتن فیستول و قسمت آسیب دیده کولون نیاز به عمل جراحی دارد.

چگونه می‌توان از دیورتیکولوز پیشگیری کرد؟
برای پیشگیری از بیماری دیورتیکولار یا کاهش عوارض ناشی از آن، باید سلامت روده حفظ شود. مردم باید دارای حرکات روده نرم بوده و از یبوست و زور زدن برای دفع مدفوع اجتناب کنند. خوردن مقادیر متناسب فیبرهای مفید و نوشیدن مقادیر کافی آب و ورزش منظم به تنظیم حرکات روده کمک می‎کنند.
"انجمن آمریکایی دیابت" خوردن 20 تا 35 گرم فیبر در روز را توصیه می‎کند. هر کسی فارغ از وجود یا عدم وجود دیورتیکولا، باید این مقدار فیبر را در هر روز مصرف کند. فیبر بخش غیر قابل گوارش غذاهای گیاهی محسوب می‎شود. غذاهای پر فیبر شامل نان‎های تهیه شده از گندم کامل، سریال‌ها، و کراکرها، توت‌ها، میوه‎ها، سبزیجاتی مثل بروکلی، کلم، اسفناج، هویج، مارچوبه، اسکواش، و انواع لوبیا، برنج قهوه‌ای، غذاهای سبوس‎دار، و نخود و لوبیای خشک شده پخته و سایر غذاها است. /

* کیسک در فارسی به معنی کیسه کوچک است


• دکتر نایانا آمباردکار
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
WebMD Medical Reference Reviewed
Diverticular Disease
by Nayana Ambardekar, MD
on September 9, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.