دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا من اینقدر زیاد می‌گوزم؟

فیبر، رافینوس، غذاهای نشاسته‌ای، سولفور، الکل قند، یبوست، عدم تحمل لاکتوز، بیماری سلیاک، عدم تحمل غذایی، سندرم روده تحریک‌پذیر، آدامس، باد شکم، گوز، تیزه، ضرطه

به طور معمول مردم 5 تا 10 بار در هر روز می‌گوزند

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

- فرآیندهای گوارشی نرمال
- تغییرات غذایی
- خوردن برخی غذاها
- غذاهای دارای فیبر زیاد
- غذاهای دارای رافینوس
- غذاهای نشاسته‌ای
- غذاهای دارای سولفور زیاد
- الکل قند
- یبوست
- عدم تحمل لاکتوز
- بیماری سلیاک
- دیگر موارد عدم تحمل غذایی
- سندرم روده تحریک‌پذیر
- دیگر اختلالات گوارشی
- پیشگیری از گوزیدن زیاد
- آهسته‌ غذا خوردن
- خودداری از جویدن آدامس
- ورزش منظم
- کاهش غذاهای محرک
- شناسایی موارد عدم تحمل غذایی
- چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
- خلاصهبرخی موارد باد شکم [گوز، تیزه، ضرطه] نرمال است اما گوزیدن بیش از حد اغلب اوقات یک نشانه از آن است که بدن قویاً در حال واکنش نشان دادن به بعضی غذاها است. این می‌تواند نشان دهنده یک مورد عدم تحمل غذایی یا یک اختلال سیستم گوارش مثل سندرم روده تحریک‌پذیر باشد.
به طور معمول مردم 5 تا 10 بار در هر روز می‌گوزند. تغییرات غذایی، دگرگون شدن الگوهای غذا خوردن، و شناسایی موارد عدم تحمل غذایی همگی به پیشگیری از باد شکم اضافی کمک می‌کنند.


فرآیندهای گوارشی نرمال
صرف غذا خوردن یا نوشیدن برای ایجاد گاز کافی است. وقتی کسی غذا می‌خورد یا چیزی می‌نوشد، مقداری هوا نیز بلعیده می‌شود. بدن ممکن است این هوا را به صورت آروغ دفع کند یا ممکن است هوا به روده راه یابد که در آنجا نهایتاً به صورت گوز از بدن خارج می‌شود.
گوزیدن نشانه‌ای از فعالیت طبیعی سیستم گوارش نیز محسوب می‌شود. باکتری‌های موجود در روده در زمان تجزیه غذاها گازهای مختلفی تولید می‌کنند و بدن این گازها را به شکل گوز دفع می‌کند.


تغییرات غذایی
مردم ممکن است متوجه شوند که با ایجاد شدن تغییراتی در رژیم غذایی بیشتر می‌گوزند. تغییرات مزبور می‌تواند شامل گیاهخوار یا وگان شدن، قطع مصرف برخی گروه‌های غذایی یا اضافه کردن غذاهای جدید به برنامه غذایی باشد.
در این موارد هر گونه اختلال گوارشی که می‌تواند شامل تهوع، آشوب معده و یبوست یا اسهال باشد، باید در صورت انطباق بدن با رژیم غذایی تازه آرام گیرد. اگر این فروکش در علایم ایجاد نشود، نشان دهنده آن خواهد بود که الگوی غذایی تازه محرک ایجاد عدم تحمل غذایی است.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
گوز تر یا باد شکم آبکیخوردن برخی غذاها
بعضی غذاها باعث می‌شوند تا سیستم گوارش مقدار بیشتری گاز تولید کند. غذاهای مسبب گاز شامل بسیاری از کربوهیدرات‌ها، نشاسته‌ها و غذاهای دارای فیبر زیاد است.
در مقابل، پروتئین‌ها و چربی‌ها به طور معمول سبب گاز نمی‌شوند، اگرچه پروتئین‌های خاصی می‌توانند باعث تشدید بوی گوز رها شده شوند.
انواع غذاهای فهرست شده در زیر به افزایش باد شکم منجر می‌شوند:

غذاهای دارای فیبر زیاد
فیبر قسمت سخت گیاهان یا کربوهیدرات‌ها است که بدن انسان با تجزیه آن دچار مشکل است. فیبر در روده کوچک تجزیه نمی‌شود و به صورت گوارش نیافته وارد کولون می‌گردد. باکتری‌های کولون فیبر را در یک فرآیند تخمیر تجزیه می‌کنند که این باعث تولید گاز می‌شود.
این فرآیند هم فیبرهای محلول و هم فیبرهای غیر محلول را شامل می‌شود، که فقط در غذاهای گیاهی مثل میوه‌ها، سبزیجات، لوبیاها و سبزدانه‌ها بروز می‌کند.
غذاهای پرفیبر برای روده مفیدند، اما خوردن مقدار زیاد آن می‎تواند سبب آشوب دستگاه گوارش شود. مردم می‌توانند برای اجتناب از این مشکل مصرف غذاهای پرفیبر را به تدریج در طول چندین هفته افزایش دهند تا سیستم گوارش بتواند خود را با آنها منطبق سازد.
غذاهای پرفیبر شامل موارد زیر است:
• لوبیاها و حبوب
• سبزیجات
• غلات کامل

غذاهای دارای رافینوس
رافینوس یک کمپلکس قند است که باعث ایجاد گاز می‌شود.
لوبیاها دارای مقادیر زیادی رافینوس هستند. غذاهای دیگری که دارای مقادیر کمتری از آن هستند عبارتند از:
• کلم بروکسل
• کلم
• مارچوبه
• بروکلی
• غلات کامل

غذاهای نشاسته‌ای
اغلب غذاهای نشاسته‌ای وقتی بدن آنها را در روده بزرگ تجزیه می‌کند گاز ایجاد می‌کنند.
غذاهای نشاسته‌ای که می‌توانند گاز تولید کنند عبارتند از:
• گندم
• ذرت
• سیب زمینی
بر مبنای اعلام "بنیاد بین‌المللی اختلالات گوارشی"، برنج تنها گیاه نشاسته‌داری است که گاز تولید نمی‌کند.

غذاهای دارای سولفور زیاد
سولفور برای سلامت بدن ضروری است اما خوردن مقدار خیلی زیاد غذاهای سولفوردار می‌تواند سبب گاز شود. غذاهای سولفوردار شامل الیوم‌ها مثل سیر و پیاز و سبزیجات چلیپایی مثل بروکلی و گل کلم است.

الکل قند
الکل‌های قند مثل زیلیتول و اریتریتول به قند طعم شیرین آن را می‌دهند بی‌آنکه کالری داشته باشند. در هر حال، این الکل‌های قندی ممکن است سبب ایجاد مشکلات گوارشی مثل باد شکم شوند زیرا بدن برای هضم کامل آنها با مشکل مواجه می‌شود.

یبوست
یبوست نیز ممکن است به افزایش گوزیدن منجر شود. وقتی مواد زائد وارد کولون می‌شوند تخمیر شده گاز اضافی آزاد می‌کنند. اگر شخص دچار یبوست باشد ممکن است مواد زائد بیش از حد معمول در کولون باقی بمانند که این سبب انباشت گاز می‌شود.

عدم تحمل لاکتوز
شخص دچار عدم تحمل لاکتوز متوجه می‌شود که در صورت خوردن یا نوشیدن محصولات لبنی مثل پنیر، کره یا ماست گاز بیشتری در بدن تولید می‌کند.
این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بدن قادر به تجزیه لاکتوز (یک پروتئین موجود در شیر) نیست.
برخی افراد دچار عدم تحمل لاکتوز ممکن است در زمان مصرف محصولات لبنی دچار علایم دیگری مثل موارد زیر شوند:
• آشوب معده
سوءهاضمه
• گوزهای بدبو یا دارای بوی ترشی

بیماری سلیاک
وقتی کسی دچار بیماری سلیاک باشد، سیستم گوارش وی قادر به تجزیه گلوتن (یک پروتئین موجود در گندم) نیست. چنین بیماری در صورت خوردن گلوتن دچار طیفی از علایم گوارشی شامل گاز و نفخ شدید می‌شود.

دیگر موارد عدم تحمل غذایی
در حالی که گلوتن و لبنیات موارد شایع عدم تحمل غذایی محسوب می‌شوند، بدن انسان ممکن است نسبت به طیف گسترده‌ای از غذاها دچار عدم تحمل باشد. خوردن این غذاها می‌تواند سبب ناراحتی‌های گوارشی شامل باد شکم زیاد شود.
ایجاد یک جدول یادداشت اقلام غذایی و علایم روزمره می‌تواند به افراد در شناسایی محرک‌های غذایی کمک کند به شکلی که بتوانند غذای مشکل‌زا را از برنامه غذایی خود حذف کنند.

سندرم روده تحریک‌پذیر
سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) یک اختلال گوارشی است که سبب ایجاد طیفی از علایم گوارشی شامل گاز اضافی، درد شکم، و اسهال یا یبوست مداوم می‌شود. شخص دچار این بیماری ممکن است متوجه شود که علایم در زمان‌های دچار شدن به استرس زیاد یا در هنگام خوردن برخی غذاها افزایش پیدا می‌کند.

دیگر اختلالات گوارشی
برخی اختلالات گوارشی دیگر نیز می‌توانند باعث افزایش گوزیدن شوند. هر اختلالی علت و علایم خود را دارد.
برخی مشکلات گوارشی محتمل که باعث افزایش میزان باد شکم می‌شوند شامل موارد زیر است:
بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)
بیماری کرون
بیماری التهابی روده
کولیت اولسراتیو
اولسر پپتیک
گاستروپارزی
پانکراتیت خودایمنی


پیشگیری از گوزیدن زیاد
مردم بیشتر اوقات می‌توانند با تغییر عادات غذایی، شناسایی و حذف غذاهای محرک از برنامه غذایی یا تغییرات سبک زندگی خود میزان گاز روده را کاهش دهند.
برخی روش‌ها ممکن است در بعضی مردم نسبت به دیگران کارآیی بهتری داشته باشند. مردم باید در صورت عدم کارآیی یک روش دیگری را امتحان کنند. روش‌های مورد اشاره عبارتند از:

آهسته‌ غذا خوردن
مقدار زیادی از گاز رها شده با گوز از غذا خوردن می‌آید زیرا مردم با هر لقمه غذا مقداری هوا نیز می‎بلعند. تندخوری می‌تواند سبب تشدید این مشکل شود. مردمی که با عجله غذا می‎خورند ممکن است غذای خود را به طور کامل نجوند و نیز لقمه‌های بزرگ‌تری در دهان بگذارند که این موضوع هم باعث دشوارتر شدن هضم غذا می‎شود.
جویدن غذا یک قسمت مکمل فرآیند گوارش است. جویدن کامل غذا هضم آن را برای بدن آسان‌تر می‌کند. ایجاد امکان جویدن کامل غذا پیش از فرو بردن آن به بدن در گوارش غذای خورده شده کاهش میزان هوای وارد شده به روده کمک می‌کند.

خودداری از جویدن آدامس
جویدن آدامس باعث می‌شود تا شخص به همراه بزاق دهان خود مقداری هوا قورت دهد. این می‎تواند به تجمع بیشتر گاز در روده و در نتیجه گوز بیشتر منجر گردد.

ورزش منظم
انجام ورزش با شدت متوسط به مدت حداقل 30 دقیقه در روز به پیشگیری از تجمع گاز در بدن کمک می‌کند. این کار در عین حال باعث تحریک سیستم گوارش می‌شود که این می‌تواند به رفع دیگر مشکلات مثل یبوست کمک کند.

کاهش غذاهای محرک
بسیاری از غذاهای محرک ایجاد گاز بخشی حیاتی از رژیم غذایی کامل محسوب می‎‌شوند. برای مثال فیبر برای سلامت گوارش حیاتی است اما خوردن فیبر زیاد می‌تواند باعث ایجاد باد روده شود.
دنبال کردن رژیم غذایی سالم و متعادل نامحتمل است که در درازمدت سبب ایجاد گاز شود. در هر حال، هر گونه تغییر برنامه غذایی می‌تواند باعث ایجاد گاز در کوتاه مدت گردد تا اینکه بدن به غذای تازه عادت کند.

شناسایی موارد عدم تحمل غذایی
مردم دچار اختلالات گوارشی می‌توانند دفترچه یادداشتی از اقلام غذایی تهیه کنند که به آنها در شناسایی محرک‌های غذایی محتمل مثل لاکتوز یا گلوتن کمک می‌کند. وقتی کسی بتواند غذاهای محرک در مورد خود را شناسایی کند اجتناب از خوردن آنها می‌تواند برای پیشگیری از گوزیدن بیش از حد مفید باشد.

اجتناب از نوشابه‌های گازدار
نوشابه‌های گازدار به سیستم گوارش گاز اضافه می‌کنند. این گاز به طور معمول با آروغ از راه دهان خارج می‌شود اما در عین حال ممکن است به سمت روده‌ها ادامه مسیر دهد و سبب ایجاد باد شکم گردد.
برای اجتناب از این مشکل، کاهش یا قطع مصرف نوشیدنی‌های گازدار مثل موارد زیر مفید خواهد بود:
• سودا
• آبجو
آب‌میوه‌های گازدار
• آب گازدار

مصرف آنزیم‌های گوارشی
مردمی که در مورد برخی گروه‌های غذایی دچار مشکل گوارشی هستند اما مایلند خوردن آن غذاها را ادامه دهند می‌توانند از آنزیم‌های گوارشی خاص غذاهای مورد اشاره استفاده کنند.
برای مثال مردم مبتلاء به عدم تحمل لاکتوز می‌توانند پیش از خوردن محصولات لبنی برای کمک به هضم آنها آنزیم لاکتاز مصرف کنند.
انواع مختلف آنزیم برای هر نوع غذای خاص در دست است اما مردم باید بتوانند آنزیم مناسب برای هر مورد مشکل گوارشی را شناسایی کنند.

مصرف پروبیوتیک‌ها
پروبیوتیک‌ها مکمل‌های حاوی باکتری‌های مفیدی هستند که مشابه آنها در سیستم گوارش وجود دارد. افزودن مقداری از این باکتری‌ها به بدن می‌تواند تجزیه برخی غذاها را آسان‌تر کند که این باعث کاهش گوزیدن در برخی مردم می‌شود.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در بیشتر موارد گوزیدن زیاد نتیجه خوردن مقدار زیادی از غذاهایی است که بدن با آنها سازگار نیست یا غذا خوردن به سرعت زیاد باعث بروز این مشکل می‌شود. در این موارد به طور معمول علتی برای نگرانی نیست.
به هر حال مردم دچار دیگر علایم گوارشی به ویژه زمانی که علایم در کوران زندگی روزمره آنها بروز می‌کند باید به پزشک مراجعه نمایند. دیگر علایم شامل موارد زیر است:
درد شکم
• تهوع و استفراغ
• وجود فشار زیاد در ناحیه شکم
• اسهال یا یبوست منظم
کاهش وزن ناگهانی


خلاصه
در غالب اوقات زیاد گوزیدن یک نشانه خوردن چیزی است که بدن با آن سازگاری ندارد یا اینکه علت تند خوردن غذا است. برخی از مردم ممکن است دچار اختلالات زیربنایی باشند که سبب افزایش میزاد باد شکم یا تکرر آن می‌شود و این گروه از مردم احتمالاً دچار علایم دیگری نیز هستند.
بیشتر مردم می‌توانند از مداواهای خانگی ساده و تغییرات سبک زندگی برای تخفیف گاز روده استفاده کنند.
هر کسی که دچار علایم نگران کننده دیگر بوده یا به مشکلات گوارشی دیگری مبتلاء باشد باید برای تشخیص دقیق مشکل به پزشک مراجعه کند./


• جون جانسون، سینتیا چاووستی
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
Why do I fart so much?
Last reviewed Thu 12 September 2019
By Jon Johnson
Reviewed by Cynthia Chavoustie, PA

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (1)

  1. .

خاک بر سرتون! ادب و اخلاق رو بوسیدین گذاشتین کنار
جواب. این هم نظر خواننده محترمی که یکی از مقالات مربوط به بخش گوارش را مطالعه فرموده‌اند!

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ 1 روز قبل توسط . ویرایش شد .
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.