دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گوز، که باد شکم نیز نامیده می‌شود بخشی طبیعی از فرآیند گوارش است

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
• چگونه حبس گاز روده می‌تواند منجر به خروج آن از راه دهان شود
• آیا گوز در دهان چشیده می‌شود؟
• دیگر عوارض جانبی نگه داشتن گاز روده کدامند
• آیا باید در دهان دیگری گوزید؟
• خلاصهتقریباً هر کسی در موقعیتی قرار گرفته است که در آن دفع گاز روده (گاز شکم) عملی شرم‌آور می‌توانسته باشد. گزینه "حبس گوز" یا تأخیر در دفع باد روده اغلب کاری مؤدبانه است که می‌توان انجام داد. اما نگه داشتن طولانی مدت گاز روده برای بدن انسان خوب نیست.
اگر کسی به حبس باد شکم اقدام کند بخشی از گاز مزبور مجدداً در سیستم گردش خون جذب خواهد شد. از اینجا به بعد این گاز برای تبادل گاز در کل سیستم ریوی به ریه‌ها می‌رود و از طریق تنفس از راه دهان خارج می‌شود.
اگرچه این مورد "گوز دهانی" نیست، در هر حال گازی از گوز است که از راه دهان بیرون می‌آید.
بنابراین چند بار چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟ و آیا حبس باد شکم در تمام مدت در طولانی مدت برای بدن مضر است؟ بیاییم به این موضوع و موارد دیگری بپردازیم.


چگونه حبس گوز می‌تواند منجر به خروج آن از راه دهان شود
گوز، که باد شکم نیز نامیده می‌شود بخشی طبیعی از فرآیند گوارش است. باکتری‌های روده گازها را ایجاد می‌کنند و آنها تجزیه شده و غذایی را که شخص خورده است متابولیزه می‌کنند. این گازها باعث اتساع کولون می‌شوند و در شخص احساس اشباع و ناراحتی ایجاد می‌کنند. گاز مزبور نیاز به جایی برای فرار دارد و معمولاً این فرار از راه مقعد صورت می‌گیرد.
وقتی شما اقدام به حبس گوز می‌کنید و مانع از دفع آن می‌شوید بخشی از این گاز می‌تواند از دیواره روده بگذرد و مجدداً وارد جریان خون شود. از اینجا گاز مزبور در نهایت از راه ریه‌ها و توسط بازدم از راه دهان خارج می‌شود.


آیا گوز در دهان چشیده می‌شود؟
شما نمی‌توانید گوزی را که از راه دهان خارج می‌شود بچشید.
باد شکم از هوای بلعیده شده و گاز ایجاد شده توسط باکتری‌ها روده بزرگ از کربوهیدرات‌های هضم نشده تشکیل شده است. بوی بد آن ناشی از تجزیه غذاهای مختلف به برخی گازها و مقدمتاً گازهای حاوی سولفور است. این گازها توسط بدن بازجذب نمی‌شوند.


دیگر عوارض جانبی نگه داشتن گاز روده کدامند
در صورت اقدام به نگه داشتن باد شکم فرار گاز از راه دهان تنها عارضه جانبی محتمل نیست.

نفخ و آروغ زدن
در صورتی که شخص در حالت نیاز به دفع گاز روده باشد و اقدام به حبس آن کند این وضعیت می‌تواند به ورم شکم و نفخ شکم منجر گردد. شکم دچار نفخ می‌تواند شخص را مستعد آروغ زدن بیشتر کند.

درد و ورم
وقتی کسی دارای حجم زیادی گاز باشد ممکن است دچار احساس ناراحتی شود. اما حبس گاز در بدن از طریق نگه داشتن باد شکم می‌تواند ناراحتی مورد اشاره را به سطح دیگری براند. در صورت اقدام به حبس گوز احتمال ایجاد کرامپ و درد وجود دارد.

دیورتیکولیت
اگر کسی منظماً اقدام به حبس باد روده کند، این احتمال وجود دارد که محفظه‌های حامل هوا درون دستگاه گوارش شکل بگیرند. اگر این حباب‌ها عفونی یا دچار التهاب شوند شخص ممکن است دچار اختلال گوارشی موسوم به دیورتیکولیت شود.


آیا باید در دهان دیگری بگوزید؟
به هر حال، اگر گاز بخشی از گاز روده است که از راه دهان خارج می‌شود، آیا این بدان معنی است که گوزیدن در دهان دیگری مانعی ندارد؟
خوب، این کار مرسوم نیست مگر اینکه شخص بچه باشد، اما این کار باعث ایجاد چشم صورتی، گسترش ویروس یا مسبب ژیاردیا که یک عفونت ایجاد شده توسط یک انگل در دستگاه گوارش است، نمی‌شود. تمامی این ادعاها عموماً افسانه‌سرایی هستند.
وضعیت مورد بحث دارای هیچ عارضه جانبی پزشکی نیست زیرا باد شکم فقط حامل گاز است. هیچ ذره مدفوعی در آن وجود ندارد. گسترش ذرات مدفوع برای ایجاد هر یک از اختلالات مزبور ضروری است.


خلاصه
حبس باد شکم می‌تواند ممکن است در محدوده رعایت آداب اجتماعی ضروری تلقی شود، اما مردم نباید زمانی که به چنین کاری نیازی نیست به انجام آن مبادرت کنند. گاز موجود در روده‌ها از یک راه یا راهی دیگر از بدن خارج می‌شود، حتی اگر مجبور باشد به جریان گردش خون برگردد و از راه دهان بیرون برود./آیا حبس گاز روده باعث دفع آن از راه دهان می‌شود؟
دکتر امیلیا ارکوئلا، کاترین واتسون
ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
Healthline
Can Holding In a Fart Cause It to Leak Out of Your Mouth?
Medically reviewed by Emelia Arquilla, DO —
Written by Kathryn Watson
On December 11, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

دکتر فریدون علا: انگیزه‎ای بالاتر از عشق نیست!

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.