plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برآمدگی‌های روی زبان چه علتی دارد؟

گلوسیت مهاجر خوش‌خیم, عفونت قارچی دهان, تب اسکارلت, سندرم آلرژی دهانی, سرطان زبان

زبان تعداد زیادی برآمدگی کوچک یا پرز برای چشیدن و حس کردن دارد.

مردم دارای نقطه‌های ریز متعددی روی زبان خود هستند که برای چشایی و حس کردن ضروری هستند. اما نقطه‌های نامعمول از نظر رنگ، اندازه، یا نمای ظاهری می‌توانند نشانه مشکلی در سلامت باشند. نقطه‌های غیر معمول بر اثر طیفی از علل، از صدمات زبان گرفته تا عفونت ظاهر می‌شوند. آنها اغلب بدون درمان از بین می‌روند اما گاهی از اوقات ممکن است علامتی از یک اختلال جدی در سلامت، مواردی مثل تب اسکارلت یا سرطان،‌ باشند. در صورتی که نقطه‌ها خود به خود در طول یک هفته برطرف نشوند مردم باید به پزشک مراجعه کنند. اگر کسی دچار علایم دیگری باشد یا اگر نقطه‌ها خونریزی کرده یا میزان درد آنها افزایش یابد، نیاز به درمان خواهد بود.

مشکلات دندان و اقدامات دندانپزشکی در زنان باردار

نخ کشیدن, رفلکس گاگ, اشعه X, بیهوشی, بی‌حسی موضعی, استامینوفن,

زنان ممکن است در عمل باکتری‌های مسبب پوسیدگی دندان را به فرزند خود انتقال دهند

هیچ کس دوست ندارد پیش دندانپزشک برود، اما این کار در دوره بارداری با چالش‌های منحصر بفردی مواجه است: احتمال درد گرفتن پشت شما وجود دارد، لثه‌های شما ممکن است بیش از حد حساس باشند، هر نوع طعم خمیر دندان یا پولیش ممکن است نامطبوع حس شود و... اما باردار بودن عذر موجهی برای نادیده گرفتن طولانی مدت نظافت نیست. حفظ بهداشت دهان و دندان شما اهمیت دارد زیرا عدم انجام این کار می‌تواند به مشکلات بزرگ‌تری منجر گردد. اما در حالی که پاکسازی و نظافت دندان در دوره بارداری ایمن محسوب می‌شود، در مورد دیگر اقدامات معمول برای دندان، مثل نیاز به کشیدن دندان، چه می‌توان گفت؟ در اینجا فقط صرف کشیدن دندان مطرح نیست، بلکه نگرانی در مورد استفاده از بی‌حسی، اشعه X و داروهای ضد درد نیز مطرحند.

شقاق یا ترک برداشتن زبان

پسوریازیس پوسچولار, سندرم ملکرسون-روزنتال, سندرم داون, کاندیدا آلبیکانس, آنتی‌بیوتیک موضعی

شقاق زبان ممکن است یک ریشه ژنتیکی داشته باشد

زبان انسان معمولاً هموار بوده و فاقد شیارهای قابل ملاحظه است. شقاق زبان باعث می‌شود تا شخص دچار یک مورد یا بیشتر شیار قابل توجه در بخش رویی زبان خود گردد. شقاق زبان نه دردناک است و نه مُسری. به هر حال، اختلالاتی مثل زبان جغرافیایی یا گیر کردن غذا لای شیارهای زبان ممکن است دردناک باشند. شقاق زبان اختلالی شایع محسوب می‌شود. تقریباً 50 درصد مردم در ایالات متحد آمریکا دچار این مشکل هستند و تعداد مبتلایان در دیگر کشورهای سراسر دنیا بسیار قابل توجه است. شقاق زبان ممکن است دلیل واضحی نداشته باشد، اما برخی از مردم ممکن است دچار یک اختلال زمینه‌ای باشند که برای از تشخیص خارج شدن آن باید به پزشک مراجعه کنند.

پاپیلیت زبانی گذرا یا آماس دروغگویی

غذاهای اسیدی, یبوست, آلرژی غذایی, پاپیلوماویروس انسانی, قرقره آب‌نمک, زیلاکتین

نام پزشکی واقعی آماس دروغگویی پاپیلیت زبانی گذرا است

آماس دروغگویی برآمدگی‌های کوچک قرمز یا سفید رنگی هستند که روی زبان ظاهر می‌شوند. این برآمدگی‌ها ممکن است دردناک و ناراحت کننده باشند. حتی با وجودی که آنها به سرعت ظاهر می‌گردند به طور معمول در طول چند روز و اغلب بدون نیاز به درمان برطرف می‌شوند. نام پزشکی واقعی آماس دروغگویی پاپیلیت زبانی گذرا است، اما این اختلال پس از شیوع این افسانه که آنها بر اثر دروغ گفتن بروز می‌کنند "آماس دروغگویی" نام گرفت. آماس دروغگویی به صورت برآمدگی‌های متورم قرمز یا سفید رنگ روی زبان ظاهر می‌شوند.

آنچه باید در مورد ایمپلنت دندان بدانیم

تقویت سینوس, اصلاح خط‌الرأس, ایدز, استئوپوروزویس, پوکی استخوان, ویروس HIV

ایمپلنت در مقایسه با دندان مصنوعی که دندان‌های مصنوعی قابل خارج کردن هستند مزایایی دارد

ایمپلنت‌های دندان ساختارهایی صناعی هستند که جراح دندان آنها را در استخوان فک شخص قرار می‌دهد. مردم ممکن است در صورت از دست دادن یک دندان یا تعداد بیشتری از آن به ایمپلنت دندان نیاز پیدا کنند. ایمپلنت دندان ساختاری است که جایگزین یک دندان از دست رفته می‌شود. با دستگاه‌هایی شبیه به پیچ‌گوشتی جراح ایمپلنت را در استخوان فک قرار می‌دهد و این ایمپلنت نقش لنگر را برای دندان مصنوعی موسوم به تاج بازی می‌کند. دستگاهی به نام ابیوتمنت دندان مصنوعی را به ایمپلنت دندان متصل می‌کند. تاج دندان به صورت اختصاصی متناسب با دهان و رنگ دندان متقاضی ساخته می‌شود. تاج دندان دارای نمای ظاهری، حس و عملکردی مشابه دندان طبیعی است.

آبسه دندان: علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

ترک دندان, آبسه پریاپیکال, آبسه پریودونتال, درد فک, ورم گره‌های لنفاوی, فلوراید

هر کسی، از کودکان گرفته تا سالمندان، ممکن است دچار آبسه دندان شود

آبسه دندان یک محفظه پر از چرک است که در اطراف ریشه دندان دچار عفونت ایجاد می‌شود. همه افراد، از کودکان گرفته تا سالمندان، ممکن است دچار آبسه دندان شوند. اگر کسی دچار آبسه دندان شود این اختلال خود به خود برطرف نخواهد شد. شخص نیاز به درمان توسط دندان‌پزشک یا اندودونتیست خواهد شد - متخصصی که می‌تواند برای سلامت دندان به شخص کمک کند. در صورت عدم درمان عفونت مورد بحث می‌تواند به وراء فک، به سمت گردن، سر یا دیگر نقاط بدن گسترش پیدا کند. دندان در قسمت بیرون نوعی جسم سخت است اما داخل آن با یک ماده خمیری متشکل از عصب، بافت همبند و رگ‌های خونی پر شده است.

تاول زبان: علل، انواع و درمان

 کاندیدیازیس دهان , لیکن پلان, پمفیگوس ولگاریس, سندرم سیوگرن, بیماری بهجت, سرطان دهان

علت تاول ممکن است جراحتی ساده بوده یا یکی از مشکلات زمینه‌ای سلامت باشد

دچار شدن به تاول یا زخم روی زبان می‌تواند آزارنده و نگران کننده باشد. علت تاول ممکن است جراحتی ساده بوده یا یکی از مشکلات زمینه‌ای سلامت باشد. برخی از زخم‌ها خود به خود از بین می‌روند در حالی که مابقی نتیجه اختلالات نیازمند درمان محسوب می‌شوند. هر کسی که در مورد این ضایعات نگران یا دچار علایم اضافی است باید به پزشک مراجعه کند. تاول زبان ممکن است زخم شانکر بوده یا علامتی از طیفی از اختلالات باشد. زخم‌های شانکر جراحت‌های سفید یا مایل به زرد هستند که داخل دهان - روی قسمت داخلی لب‌ها، لثه‌ها یا زبان - ظاهر می‌شوند.

مقالات دیگر...