دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگر کسی دچار آبسه دندان شود این اختلال خود به خود برطرف نخواهد شد.

آبسه دندان یک محفظه پر از چرک است که در اطراف ریشه دندان دچار عفونت ایجاد می‌شود. همه افراد، از کودکان گرفته تا سالمندان، ممکن است دچار آبسه دندان شوند. اگر کسی دچار آبسه دندان شود این اختلال خود به خود برطرف نخواهد شد. شخص نیاز به درمان توسط دندان‌پزشک یا اندودونتیست خواهد شد - متخصصی که می‌تواند برای سلامت دندان به شخص کمک کند. در صورت عدم درمان عفونت مورد بحث می‌تواند به وراء فک، به سمت گردن، سر یا دیگر نقاط بدن گسترش پیدا کند.

رنگ گرفتن دندان یک اتفاق شایع است

رنگ گرفتن دندان یک اتفاق شایع است و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که لایه خارجی دندان‌ها یا مینای دندان دچار تغییر رنگ می‌شود. محصولات مختلفی برای سفید کردن دندان در بازار وجود دارد. مردم می‌توانند از میان خمیر دندان، نوارها یا ژل‌های سفید کننده دندان محصول مورد نظر خود را انتخاب کنند. دندانپزشک نیز ممکن است به شکل تخصصی سفید کردن دندان‌ها را برای شخص انجام دهد. اما درمان‌های مزبور ممکن است گران‌قیمت باشند. آنها همچنین دارای مواد شیمیایی هستند که ممکن است برای دندان‌ها و لثه‌ها مفید نباشند.

دو نوع ایمپلنت دندان وجود دارد: اندواستیل و ساب‌پریواستیل

ایمپلنت دندان ساختاری است که جایگزین یک دندان از دست رفته می‌شود. با دستگاه‌هایی شبیه به پیچ‌گوشتی جراح ایمپلنت را در استخوان فک قرار می‌دهد و این ایمپلنت نقش لنگر را برای دندان مصنوعی موسوم به تاج بازی می‌کند. دستگاهی به نام ابیوتمنت دندان مصنوعی را به ایمپلنت دندان متصل می‌کند. تاج دندان به صورت اختصاصی متناسب با دهان و رنگ دندان متقاضی ساخته می‌شود. تاج دندان دارای نمای ظاهری، حس و عملکردی مشابه دندان طبیعی است.

اختلالات پزشکی می‌توانند بر شکل و بافت زبان تأثیر بگذارند

تغییرات رنگ زبان می‌تواند نشان دهنده یک مشکل زمینه‌ای سلامت مثل عفونت باشد. اختلالات پزشکی نیز می‌توانند بر شکل و بافت زبان تأثیر بگذارند. به طور معمول زبان مردم دارای رنگ صورتی با روکش نازکی از رنگ سفید است. ته رنگ صورتی ممکن است روشن یا تیره باشد. زبان سالم دارای پرزهای بسیاری در قسمت رو یا طرفین خود است. پرزها برآ‌مدگی‌های کوچک و گوشتی هستند که به زبان بافتی مضرس یا دندانه‌دار می‌دهند. مشکلات زمینه‌ای سلامت می‌توانند رنگ‌های مختلفی در زبان ایجاد کنند. برخی از این مشکلات خود به خود بهبود می‌یابند در حالی که مابقی نیاز به درمان دارند.

در طول بارداری زنان در ریسک بالاتری برای مشکلاتی نظیر سوراخ شدن دندان و جینجیویت قرار دارند

هیچ کس دوست ندارد پیش دندانپزشک برود، اما این کار در دوره بارداری با چالش‌های منحصر بفردی مواجه است: احتمال درد گرفتن پشت شما وجود دارد، لثه‌های شما ممکن است بیش از حد حساس باشند، هر نوع طعم خمیر دندان یا پولیش ممکن است نامطبوع حس شود و... اما باردار بودن عذر موجهی برای نادیده گرفتن طولانی مدت نظافت نیست. حفظ بهداشت دهان و دندان شما اهمیت دارد زیرا عدم انجام این کار می‌تواند به مشکلات بزرگ‌تری منجر گردد. اما در حالی که پاکسازی و نظافت دندان در دوره بارداری ایمن محسوب می‌شود، در مورد دیگر اقدامات معمول برای دندان، مثل نیاز به کشیدن دندان، چه می‌توان گفت؟ 

بسته به علت، مزه فلز ممکن است در کنار علایم دیگری ظاهر شود

مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن ممکن است بر اثر برخی درمان‌های پزشکی یا یک بیماری زمینه‌ای مثل بیماری لثه بروز کند. مزه فلز یا متالیک ممکن است در برخی موارد مثل اوقات غذا خوردن یا نوشیدن چیزی بروز کند. این مزه می‌تواند نامطبوع بوده و خوردن و آشامیدن را با مشکل مواجه کند. بسته به علت، مزه فلز ممکن است در کنار علایم دیگری ظاهر شود. برای مثال، یک مورد عفونت ممکن است باعث علایم شبه تب گردد. در اکثریت موارد مزه فلز در موقع سرفه کردن پس از درمان علت زمینه‌ای برطرف خواهد شد.

توروس پالاتینوس به شکل بالقوه می‌تواند نگران کننده باشد

بروز توروس پالاتینوس به شکل بالقوه می‌تواند نگران کننده باشد به ویژه در مورد افرادی که نگران سلامت دهان یا سرطان هستند. به هر حال؛ توده‌های مزبور خوش‌خیمند، که بدان معنی است که باعث سرطان نمی‌شوند و ریسک فاکتوری برای سرطان نیستند. تا زمانی که این توده‌ها باعث ایجاد علامت قابل توجهی نشده باشند شخص نیاز به درمان آنها نخواهد داشت. به هر حال، از آنجا که توده‌های تازه در دهان می‌تواند علامت هشداری در مورد مشکلات جدی‌تر سلامت باشد، این موضوع اهمیت دارد که مردم به جای خودتشخیصی به پزشک مراجعه کنند.

مقالات دیگر...