دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بوی بد دهان یا هالیتوز - علل، تشخیص و درمان

بهداشت دندان، کتواسیدوز، انسولین، مسواک زدن، نخ دندان، فنوتازین

بوی بد دهان یک مشکل شایع است

مقالات دندان‌پزشکی

• تیم نیومن
• ترجمه هستی فراست‌فر

بوی بد دهان که هالیتوز یا فیتور اُریس نیز نامیده می‌شود مبتلابۀ حدود 25 درصد مردم در سطح جهان است. هالیتوز به طور بالقوه علل متعددی می‌تواند داشته باشد اما در اغلب موارد این علت به بهداشت دهان مرتبط است.
هالیتوز می‌تواند سبب بروز نگرانی زیاد، خجلت و اضطراب شود اما به طور معمول نسبتاً به آسانی قابل رفع است.

مطالب این مقاله:
• علایم و علل بوی بد دهان
• علل کمتر شایع هالیتوز
• تشخیص و درمان

هالیتوز چیست؟
بوی بد دهان یک مشکل شایع است که می‌تواند سبب بروز اختلالات روان‌شناختی قابل توجهی شود. علل متعددی برای این وضعیت وجود دارد و نیز درمان‌های بسیاری برای آن در دسترس است.
هر کسی ممکن است دچار مشکل بوی بد دهان گردد. تخمین زده می‌شود که یک چهارم مردم مداوماً دچار مشکل بوی بد دهان هستند.
هالیتوز سومین علت شایع مراجعۀ مردم برای استفاده از خدمات دندان‌پزشکی است (پس از فساد دندان و بیماری لثه).
شایع‌ترین علت بوی بد دهان بهداشت ضعیف دندان است. وقتی میکرب‌ها ذرات غذا را می‌شکنند، ترکیبات سولفور ایجاد می‌شود که سبب ایجاد بو می‌گردند.
مداواهای سادۀ خانگی و تغییرات سبک زندگی مثل بهبود بهداشت دهان و ترک سیگار اغلب اوقات می‌تواند به رفع این مشکل منجر گردد. به هر جهت اگر بوی بد دهان ادامه پیدا کند، مراجعه به پزشک برای بررسی علل اصلی ایجاد بو قابل توصیه است.

علایم هالیتوز
بوی خاص دهان می‌تواند بسته به عامل ایجاد بو متفاوت باشد. در صورتی که ارزیابی بو برای خود فرد دشوار است بهترین کار این است که در این مورد از یکی اعضاء خانواده یا دوستان خویش بخواهد تا این کار را برایش انجام دهد.
برخی افراد نگران بوی بد دهان خود هستند آن هم در شرایطی که ممکن است دهان آنها دچار بوی بدی نباشد یا میزان این بو بسیار ناچیز باشد. به این وضعیت هالیتوفوبیا یا هراس از بوی بد دهان گفته می‌شود و می‌تواند به رفتار وسواس آب کشیدن دهان منجر گردد.

علل بوی بد دهان
علل بالقوۀ بوی بد دهان شامل موارد زیر است:
• سیگار: فرآورده‌های سیگار سبب ایجاد بوی خاص خود در دهان می‌شوند. به علاوه آنها شانس ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهند که خود می‌تواند منجر به بوی بد دهان شود.
• غذا: ذرات ریز خرد شدۀ غذا که به دهان می‌چسبند می‌توانند سبب ایجاد بوی ناخوش در دهان شوند. برخی غذاها مثل سیر و پیاز نیز می‌توانند سبب ایجاد بوی بد دهان گردند. پس از اینکه آنها هضم می‌شوند، فرآورده‌هایی از آنها به درون جریان خون راه می‌یابد که به ریه‌ها می‌رسند و در آنجا می‌توانند سبب بروز بوی ناخوشی در بازدم یا دهان شوند.
خشکی دهان: بزاق به طور طبیعی دهان را تمیز می‌کند. اگر دهان به صورت طبیعی دچار خشکی باشد (برای مثال در اوقات صبح) یا اگر این خشکی از یک بیماری خاص ناشی شده باشد (مثل گزوستومی)، امکان ایجاد بوی ناخوش دهان وجود دارد.
• بهداشت دندان: مسواک زدن و نخ کشیدن دندان باعث ایجاد اطمینان از جدا و برداشته شدن ذرات ریز مواد غذایی می‌شود که می‌توانند در دهان جمع شوند و به آسانی تجزیه شده و ایجاد بوی بد کنند. در صورت نامنظم بودن مسواک زدن دندان ردی از باکتری‌ها به نام پلاک در دهان ایجاد می‌شود. این پلاک می‌تواند باعث تحریک لثه شود و سبب ایجاد بسته‌های پلاک تجمع یافته میان دندان‌ها و لثه‌ها گردد که پریودونتیت نامیده می‌شود. پروتزهای دهانی که منظماً یا به طور کامل تمیز نمی‌شوند نیز می‌توانند میزبان باکتری‌ها و سبب ایجاد هالیتوز باشند.
• رژیم غذایی آسیب زننده: برنامه‌های غذایی شامل مصرف زیاد کربوهیدرات‌های شیرین می‌تواند باعث هالیتوز شود. این به علت شکستن چربی‌ها و ایجاد مواد شیمیایی به نام کتون‌ها است. این کتون‌ها دارای بوی تندی هستند.
• داروها: برخی داروها می‌توانند سبب کاهش بزاق دهان و بنابراین افزایش بوی تند دهان شوند. دیگر داروها می‌توانند بوی تندی ایجاد کنند زیرا این داروها موادی شیمیایی در دهان رها می‌کنند. مثال‌هایی در این مورد شامل نیترات‌ها  است که برای درمان آنژین به کار می‌رود، برخی مواد شیمیایی داروهای شیمی درمانی و داروهای آرام‌بخش مثل فنوتیازین‌ها همین تأثیر را دارند. افرادی که مکمل‌های ویتامین در دوزهای بالا مصرف می‌کنند نیز در معرض ابتلا به بوی بد دهان قرار دارند.
• اختلالات دهان، بینی و گلو: برخی از اوقات امکان شکل‌گیری سنگ‌های کوچک پوشیده از باکتری بر روی لوزه‌ها در قسمت پشت گلو وجود دارد که ایجادگر بوی بدی هستند. همچنین عفونت‌ها یا التهاب‌های بینی، گلو یا سینوس می‌توانند سبب بروز هالیتوز شوند.
• جسم خارجی: بوی بد دهان (مخصوصاً در کودکان) می‌تواند به علت گیر کردن یک جرم خارجی در حفرۀ بینی آنها باشد.
• بیماری‌ها: برخی انواع سرطان، نارسایی کبدی و دیگر بیماری‌های متابولیک به علت تولید ترکیبات شیمیایی خاصی که تولید می‌کنند سبب بروز هالیتوز می‌شوند. بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) به علت ریفلاکس منظم اسیدهای معده می‌تواند سبب ایجاد بوی بد دهان شود.

علل کمتر شایع بوی بد دهان
همان گونه که در بالا ذکر شد شایع‌ترین دلیل ایجاد بوی بد دهان عدم رعایت بهداشت دهان است، اما در این مورد دلایل دیگری نیز ممکن است مقصر باشند.

موارد نادر بوی بد دهان یا هالیتوز شامل:
کتواسیدوز: وقتی سطح انسولین بیمار دیابتی بسیار پایین باشد، بدن وی دیگر نمی‌تواند قند را مورد استفاده قرار دهد و در عوض شروع به استفاده از چربی به عنوان منبع انرژی می‌کند. وقتی ذرات چربی خرد می‌شوند،   کتون‌ها ایجاد شده و جمع می‌شوند. کتون‌ها وقتی به مقدار زیاد تولید شوند می‌توانند سمی باشند و بوی تند و ناخوشایندی در تنفس ایجاد کنند. کتواسیدوز یک بیماری جدی و بالقوه کشنده است.
• انسداد روده: نفس انسان می‏تواند بوی مدفوع به خود بگیرد اگر فرد دچار دوره‌ای طولانی از استفراغ بوده باشد، و به ویژه اگر انسدادی در روده وجود داشته باشد.
• نارسایی مزمن کلیه: بوی تندی شبیه به بوی آمونیاک یا ادرار در بیماران دچار نارسایی مزمن کلیه مشاهده می‌شود. مواد زائدی که به طور معمول توسط کلیه دفع می‌شوند به جا مانده و در جریان خون جمع می‌شوند.
برونشکتازی: یک بیماری درازمدت است که در آن راه‌های هوایی پهن‌تر از حالت نرمال هستند، و امکان ایجاد تجمعی از مخاط را می‌دهند که می‌تواند به بوی بد دهان منجر شود.
آسپیراسیون پنومونی: ورم یا عفونتی در ریه‌ها و راه‌های هوایی به علت استنشاق استفراغ، بزاق، غذا یا مایعات است.

تشخیص هالیتوز
اغلب اوقات دندان‌پزشک دهان یا نفس بیمار را بو می‌کشد و نمرۀ بویی بر مبنای یک مقیاس شش نمره‌ای برای وضعیت تعیین می‌کند. دندان‌پزشک ممکن است خراشی در قسمت عقب زبان فرد داده و خراش این ناحیه را که اغلب می‌تواند منبعی برای بو باشد بو بکشد.
طیفی از آشکارسازهای پیشرفته در دسترسند که می‏توانند به طور دقیق‌تری بوی بد دهان را درجه‌بندی کنند و شامل موارد زیرند:
• هالیمتر: سطوح ناچیز سولفور را کشف می‌کند
• کروماتوگرافی گاز: سه جزء فرّار سولفور را اندازه‌گیری می‌کند - سولفید هیدروژن، متیل مرکاپتان و دی‌متیل سولفید
• تست BANA: این تست یک آنزیم خاص ایجاد شده توسط عامل باکتریایی مسبب هالیتوز را اندازه‌گیری می‌کند.
• تست بتا گالاکتوسیداز: مشخص شده است که سطوح آنزیم بتا گالاکتوسیداز با بوی بد دهان همبستگی دارند.

درمان بوی بد دهان
بهترین روش برای کاهش بوی بد دهان رعایت مناسب بهداشت دهان است؛ این کار ما را مطمئن می‌سازد که از فساد دندان جلوگیری شده و احتمال بروز بیماری‌های لثه را کاهش می‌دهد.
توصیه می‌شود که افراد سالانه دو بار برای بررسی وضعیت دندان‌های خود به دندان‌پزشک مراجعه کنند.
دندان‌پزشک ممکن است دهان‌شویه یا خمیردندان حاوی مواد ضد باکتری به فرد توصیه کند.
به عنوان جایگزین، در شرایط وجود بیماری لثه، پاکسازی و نظافت تخصصی ممکن است برای دور کردن باکتری‌های جمع شده بین لثه‌ها و دندان‌ها مورد نیاز باشد.
دیگر موارد مربوط به سبک زندگی و مداوای خانگی برای بوی بد دهان شامل موارد زیر است:
• مسواک زدن: روزانه دستکم دو بار دندان‌هایتان را مسواک بزنید و ترجیحاً بعد از غذا
• نخ دندان: استفاده از نخ دندان میزان ذرات جمع شده و پلاک‌های بین دندان‌ها را کاهش می‌دهد - مسواک زدن فقط حدود 60% از سطح دندان‌ها را تمیز می‌کند.
• تمیز کردن پروتزهای دندان: هر چیزی که وارد دهان می‌شود - پروتزها، بریج، محافظ دهان - باید بر اساس یک مبنای منظم روزانه تمیز شوند. تمیز کردن آنها مانع تجمع میکرب‌ها و انتقال آنها به داخل دهان می‌شود. تعویض مسواک هر دو یا سه ماه یک بار با همین هدف ضروری است.
• شستشوی زبان: باکتری‌ها، غذا و سلول‌های مرده معمولاً روی زبان جمع می‌شوند، به ویژه در افراد سیگاری و نیز آنانی که به طور مشخص دچار خشکی دهان هستند. گاهی اوقات استفاده از تراشندۀ زبان مفید است.
• مانع از خشکی دهان شوید: مقدار کافی آب بنوشید. از الکل و سیگار اجتناب کنید، چون هر دوی آنها باعث ایجاد خشکی دهان می‌شوند. آدامس بجوید یا آب نبات (ترجیحاً بدون قند) بمکید چون این دو عمل باعث تحریک تولید بزاق در دهان می‌شوند. اگر خشکی دهان حالت مزمن پیدا کرده باشد، دکتر می‌تواند داروهایی برای تحریک جریان بزاق تجویز کند.
• رژیم غذایی: از خوردن پیاز، سیر و غذاهای تند خودداری کنید. غذاهای قنددار نیز با ایجاد بوی بد دهان مرتبطند. مصرف الکل و قهوۀ خود را کاهش دهید. خوردن غذاهای خشک در هنگم صبحانه می‌تواند به تمیز کردن بخش عقب زبان کمک کند.
اگر علی‌رغم رعایت موارد مزبور بوی بد دهان به جای خود باقی باشد مراجعه به دندان‌پزشک برای بررسی علت توصیه می‌شود.

Source:
Bad Breath (Halitosis): Causes, Diagnosis and Treatment
Last updated Tue 15 March 2016
By Tim Newman

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بیماران تحت درمان توسط پزشکان زن کمتر می‌میرند

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.