دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سیالولیتیازیس یا سنگ غده بزاقی: علل، علایم، تشخیص و درمان

سندرم سیوگرن, لوپوس, بیماری خودایمنی, اشعه درمانی, نقرس, دخانیات, تروما, عکسبرداری اشعه X, MRI

سیالولیتیازیس اصطلاح پزشکی برای تبیین سنگ‌های غده بزاقی است

مقالات دندان‌پزشکی

در این مقاله:
• عملکرد بزاق
• علل سیالولیتیازیس
• علایم سیالولیتیازیس
• تشخیص سیالولیتیازیس
• درمان سیالولیتیازیسسیالولیتیازیس اصطلاح پزشکی برای تبیین سنگ‌های غده بزاقی است. این سنگ‌ها یا کالکولی، اغلب از جنس کلسیم هستند اما در عین حال ممکن است دارای منیزیم، پتاسیم و آمونیم نیز باشند.
دهان ما دارای سه غده بزاقی است که امکان تشکیل سنگ‌ در آنها هست: پاروتید، ساب‌مندیبولار، ساب‌لینگوال، و غدد بزاقی کوچک. بسته به درازی، بزرگی، و کندی جریان بزاق، احتمال ایجاد سنگ غده بزاقی در غده بزاقی ساب‌مندیبولار بیشتر است.
کودکان به ندرت دچار سیالولیتیازیس می‌شوند. سیالولیتیازیس عموماً در مردان 30 تا 60 ساله دیده می‌شود.
اغلب سنگ‌ها صرفاً در یک غده ظاهر می‌شوند، اما به هر حال امکان داشتن چند سنگ به شکل همزمان وجود دارد. سنگ‌های ساب‌مندیبولار برای 80 تا 92 درصد موارد سیالولیتیازیس لحاظ می‌گردد، در حالی که سنگ‌های پاروتید برای 20 تا 60 درصد مابقی موارد در نظر گرفته می‌شود.


عملکرد بزاق
بزاق عمدتاً از آب تشکیل شده است اما همچنین مقادیر کمی الکترولیت‌ها، کلسیم، فسفات، ترکیبات مهم ضد باکتریایی و آنزیم‌های گوارشی دارد. ترکیبات ضد باکتریایی بزاق در برابر موارد زیر محافظت ایجاد می‌کنند:
عفونت‌های دهان و دندان
خشکی دهان مزمن
• بیماری لثه
• پوسیدگی دندان
آنزیم‌های گوارشی موجود در بزاق کار تجزیه غذا را حتی پیش از آنکه شما غذا را ببلعید شروع می‌کنند و بزاق بیش از همه در پاسخ به بو و مزه غذا ترشح می‌شود. عملکردهای دیگر بزاق شامل کمک به بلع غذا و صحبت کردن است.
بزاق توسط چندین غده جایگیر شده در دهان و گلو تولید می‌شود. غدد بزاقی عمده سپس بزاق را از طریق لوله‌های کوچکی به نام مجاری بزاقی حمل می‌کنند و در نهایت بزاق درون قسمت‌های مختلف دهان به ویژه زیر زبان و کف دهان ترشح می‌شود. سه جفت غده بزاقی اصلی غدد پاروتید، ساب‌مندیبولار و ساب‌لینگوال نام دارند.
در کنار غدد بزاقی اصلی چند غده بزاقی کوچک‌تر به نام غدد بزاقی جزئی وجود دارد که در لب‌ها، گونه‌ها و در طول بافت‌های جدار زبان در دهان قرار دارند.


علل سیالولیتیازیس
اختلالاتی مثل دهیدراسیون که باعث غلظت یا کاهش محتوی آب بزاق می‌شوند می‌توانند باعث گردند تا کلسیم و فسفات بزاق به سنگ تبدیل گردد. این سنگ‌ها اغلب در مجاری بزاقی شکل می‌گیرند و می‌توانند به انسداد موضعی یا کامل مجرای بزاقی منجر شوند. شخص حتی در صورت سالم بودن ممکن است دچار سیالولیتیازیس شود، و علت بروز این بیماری همیشه قابل تعیین نیست. در هر حال، وضعیت‌هایی که ممکن است باعث غلظت بزاق و به تبع آن سیالولیتیازیس شوند عبارتند از:
• دهیدراسیون
• مصرف داروها یا اختلالات مسبب خشکی دهان (دیورتیک‌ها و آنتی‌کولینرژیک‌ها)
سندرم سیوگرن، لوپوس، و انواع بیماری خودایمنی که در آنها سیستم ایمنی ممکن است به غدد بزاقی هجوم ببرد
• اشعه درمانی برای دهان
نقرس
• مصرف دخانیات
تروما
سنگ‌های کوچک که باعث انسداد جریان بزاق نمی‌شوند امکان بروز دارند و باعث ایجاد علایمی نمی‌شوند. در هر حال، وقتی جریان بزاق به طور کامل مسدود شود این وضعیت می‌تواند باعث گردد تا غده بزاقی مرتبط عفونی گردد.


علایم سیالولیتیازیس
علایم معمولاً زمانی بروز می‌کنند که شخص سعی دارد تا غذا بخورد (چرا که غذا خوردن باعث تحریک تولید بزاق می‌شود) و ممکن است در طول چند ساعت پس از خوردن غذا یا تلاش برای غذا خوردن فروکش کند. گفتن این موضوع به پزشک مهم است زیرا کمک می‌کند تا وی سیالولیتیازیس را از اختلالات دیگر متمایز کند. علایم سیالولیتیازیس ممکن است موارد زیر را شامل گردد:
ورم غدد بزاقی آسیب دیده که به شکل معمول در طول غذا خوردن بروز می‌کند
• مشکل برای باز کردن دهان
دشواری بلع
• بروز توده دردناک زیر زبان
• حالت شن ریزه مانند یا مزه غریب داشتن بزاق
• خشکی دهان
• ورم و درد که معمولاً در اطراف گوش یا زیر فک ایجاد می‌شود
عفونت‌های شدید غده بزاقی ممکن است باعث علایم عمقی شامل تب، خستگی مفرط، و گاهی اوقات ورم قابل توجه، درد و سرخی اطراف غده بزاقی آسیب دیده شد.


تشخیص سیالولیتیازیس
متخصص گوش، حلق و بینی، پزشک متخصص در تشخیص و درمان سیالولیتیازیس محسوب می‌شود. اگرچه پزشکان تخصص‌های دیگر نیز ممکن است بتوانند سیالولیتیازیس را تشخیص داده و درمان کنند.
پزشک شرح حال پزشکی شخص را گرفته و ناحیه سر و گردن شامل داخل دهان را معاینه می‌کند. گاهی از اوقات سنگ بزاقی را می‌توان به شکل یک توده حس کرد. در گذشته سیالوگراف، که در آن رنگ به داخل مجرای بزاقی تزریق می‌گردد، با یک عکسبرداری اشعه X دنبال می‌شد، به هر حال، این روش تهاجمی‌تر از روش مدرت MRI یا CT اسکن است که در حال حاضر احتمال استفاده از آنها بیشتر است.


درمان سیالولیتیازیس
درمان سیالولیتیازیس به محل شکل‌گیری سیالولیتیازیس و میزان بزرگی آن بستگی دارد. سنگ‌های کوچک ممکن است از مجرا بیرون رانده شوند و شما ممکن است بتوانید با نوشیدن آب فراوان، یا ماساژ و گرما دادن ناحیه این روند را تسهیل کنید. گاهی از اوقات دکتر می‌تواند سنگ بزاقی را از جای خود در مجرا و داخل دهان با استفاده از شیئی ضربه زننده و کاوش ملایم ناحیه خارج کند.
خارج کردن سنگ‌های مجرای بزاقی بزرگ ممکن است دشوارتر باشد و گاهی از اوقات نیاز به جراحی دارد. برخی اوقات یک لوله باریک به نام اندوسکپ را می‌توان وارد مجرای بزاقی کرد که در مرحله بعد این وسیله سنگ را از مجرا بیرون می‌کشد. گاه خارج کردن سنگ بزاقی با ایجاد یک برش کوچک قابل انجام است و در موارد شدید کل غده و سنگ بزاقی را ممکن است ناچار شویم که با عمل جراحی از بدن خارج کنیم.
در موارد مربوط به غده دچار عفونت، پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک خوراکی تجویز کند. مردم هرگز نباید بدون مشورت با پزشک آنتی‌بیوتیک مصرف کنند./سیالولیتیازیس یا سنگ غده بزاقی: علل، علایم، تشخیص و درمان
کریستین هایس، دکتر جان کرو
ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Very Well Health
Sialolithiasis Symptoms, Diagnosis, and Treatments
Salivary Gland Stones
By Kristin Hayes, RN
Medically reviewed by John Carew, MD
On January 13, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

سرکوب آنتی‌اکسیدان‌، سلول‌‌های سرطان پانکراس را ریشه‌کن می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.