دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نشانه‎ها و علایم کتواسیدوز دیابتی معمولاً به سرعت و گاهی از اوقات در طول 24 ساعت بروز می‌کنند

کتواسیدوز دیابتی یک عارضه جدی دیابت است که زمانی ایجاد می‌شود که بدن مقادیر بالایی از اسیدهای خون به نام کتون‌ها را تولید می‌کند. کتواسیدوز دیابتی وقتی ایجاد می‌شود که بدن قادر به تولید هورمون انسولین به میزان کافی نباشد. در شرایط کمبود انسولین بدن برای تولید انرژی لازم برای سلول‎ها به جای قند چربی‌ها را تجزیه می‌کند. این فرآیند باعث انباشت اسیدهایی در جریان خون می‌شود که کتون نام دارند و در نهایت در صورت عدم درمان این وضعیت به کتواسیدوز دیابتی ختم می‌شود. نشانه‎ها و علایم کتواسیدوز دیابتی معمولاً به سرعت و گاهی از اوقات در طول 24 ساعت بروز می‌کنند. در مورد برخی افراد این نشانه‌ها و علایم شاید نخستین نشانگر ابتلاء به دیابت باشد.

خوردن برخی غذاها و محدود کردن بعضی غذاهای دیگر می‌تواند به مردم مبتلاء به دیابت در مدیریت قند خون کمک کند

خوردن برخی غذاها و محدود کردن بعضی غذاهای دیگر می‌تواند به مردم مبتلاء به دیابت در مدیریت قند خون کمک کند. رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، میوه، و پروتئین‌های سالم می‌تواند فواید قابل توجهی برای مردم دچار دیابت داشته باشد. متخصصان مراقبت‌های پزشکی مثل دکترها یا متخصصان تغذیه می‌توانند با مردم دچار دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 برای یافتن مفیدترین گزینه‌های غذایی برای بیماران کار کنند. زندگی با دیابت به معنی اجبار به احساس محرومیت نیست. مردم می‌توانند روش ایجاد تعادل در وعده‌های غذایی خود را بیاموزند و گزینه‌های غذایی سالم را ایجاد کنند که کماکان شامل اقلامی باشد که آنها از خوردنشان لذت می‌برند.

علایم هیپوگلیسمی دامنه‌ای از خفیف تا شدید دارد. مقدمتاً فرد دچار علایمی مثل تند شدن ضربان قلب، تعریق، رعشه دست و گرسنگی می‎شود

پایین بودن قند خون در هنگام صبح، که به نام هیپوگلیسمی صبحگاهی نیز شناخته می‎شود می‌تواند باعث غش کردن، سبکی سر، یا احساس گیجی مردم در موقع بیدار شدن از خواب شود. پایین بودن قند خون صبحگاهی در مردم مصرف کننده دارو برای دیابت موردی شایع است، اگرچه امکان بروز آن به دلایل دیگر نیز وجود دارد. وقتی مردم زمان زیادی را بدون خوردن غذا سپری می‌کنند، سطح قند خون کاهش می‎یابد. از آنجا که بیشتر مردم در طول شب برای غذا خوردن از خواب بیدار نمی‌شوند، سطح قند خون در طول این مدت دچار کاهش می‌گردد. سطح قند خون پس از گذراندن مدتی از زمان بدون خوردن غذا، به عنوان قند خون ناشتا شناخته می‌شود. به طور معمول، ناشتا ماندن در طول شب باعث لطمه دیدن سطح قند خون نمی‎شود، زیرا بدن مانع از افت قند خون به سطوح خطرناک می‎شود؛ برای مثال، کبد مقداری از قند ذخیره شده توسط خود را در طول شب ترشح می‎کند. سطح قند خون ناشتای نرمال برای افراد دچار دیابت بین 70 تا 130 میلی‎گرم در دسی‎لیتر است. مردم دچار دیابت می‌توانند سطح قند خون ناشتای خود را صبح‌ها پیش از خوردن صبحانه اندازه‌گیری کنند.

اگرچه مردم دچار دیابت به طور معمول از پدیده سحرگاهی آگاهی دارند، این وضعیت برای هر کسی در عمل اتفاق می‎افتد. به هر جهت، تأثیر آن بر افراد دچار دیابت و افراد غیر مبتلا به این بیماری متفاوت است.

برخی از مردم دچار مشکل بالا بودن بیش از حد سطح قند خون در هنگام صبح هستند. اما این وضعیت چه تأثیراتی بر سلامت فرد دارد؟ بالا بودن سطح قند خون در هنگام صبح دو علت اصلی دارد: پدیده سحرگاهی و اثر سوموگیئی. اغلب مردم وقتی در خوابند، بدن آنان نیاز اندکی به انسولین دارد. به هر جهت در طول این برهۀ زمانی هر انسولینی که فرد در طول ساعات شبانگاهی گرفته باشد سبب می‎شود تا سطح قند خون به شدت دچار افت یا کاهش شود. بدن به صورت خودکار برای آماده شدن جهت روز در پیش رو قند خون ذخیره شده (گلوکز) را آمادۀ مصرف می‎کند. به علاوه هورمون‎هایی که به شکل فعال حساسیت بدن را نسبت به انسولین کاهش می‎دهند نیز ترشح می‎شوند.

رژیم غذایی کم‎کربوهیدرات برای مردم دچار افزایش میزان کلسترول، بیماری کلیه یا بیماری قلبی توصیه نمی‌شود.

مطالعات متعددی عنوان کرده‎اند که رژیم غذایی کم‎کربوهیدرات کنترل قند خون، مقاومت به انسولین و وزن را بهبود می‎بخشد. بسیاری از مردم مصرف 21 تا 70 گرم در روز کربوهیدرات‎ها را رژیم کربوهیدرات تلقی می‎کنند، اما هیچ تعریف استانداردی در این مورد وجود ندارد. بر مبنای اعلام مقاله مربوط به مطالعه پایین بودن سطح کربوهیدرات‌ها می‎تواند به افراد دچار دیابت نوع 2 کمک کند اما غالب داده‌ها برگرفته از مطالعات کوتاه مدت بوده‌اند، و اگرچه این مورد به طور خاص پیش‌دیابت را مخاطب قرار نمی‌دهد، آسان است که گمان کنیم همان نتایج در مورد افراد دچار پیش‌دیابت نیز مصداق دارد. رژیم غذایی کم‎کربوهیدرات برای مردم دچار افزایش میزان کلسترول، بیماری کلیه یا بیماری قلبی توصیه نمی‌شود. مردم پیش از اعمال هر گونه تغییر عمده در رژیم غذایی خود باید با پزشک مشورت کنند.

یک اختلال درازمدت مرتبط به دیابت که می‎تواند به ایجاد اسهال درازمدت (و یبوست) منجر شود نوروپاتی اتونومیک نامیده می‎شود

هیچ‎کس صحبت در مورد اسهال را دوست ندارد. بیش از آن، هیچ‎کس دلش نمی‎خواهد دچار اسهال شود. بدبختانه، اسهال در اغلب اوقات پاسخ طبیعی بدن برای خارج کردن مواد زائد در مایعات در مواقعی است که عفونتی باکتریایی، انگلی یا ویروسی مطرح است. در هر حال موارد دیگری نیز می‎توانند به اسهال در انسان منجر شوند و برخی از چیزهایی که می‌‏توانند سبب ایجاد اسهال شوند به ویژه مرتبط به افراد دچار دیابت هستند. در برخی موارد مثل بیماری یا استفاده از الکل‎های قندی، اسهال زمان درازی ادامه پیدا نمی‎کند. اسهال گرایشی به بند آمدن در هنگام رفع بیماری یا هنگامی که فرد مصرف الکل قندی را متوقف می‎کند از خود نشان می‎دهد.

دو وعده مصرف غلات کامل در روز می‎تواند شانس توسعۀ پیش‎دیابت را کاهش دهد و نشان داده شده است که بدین وسیله ریسک ابتلاء به دیابت نوع 2 نیز تا 21 درصد کاهش پیدا می‎کند.

اعمال کنترل بر نوع غذاهای مصرف شده نه فقط کمک می‎کند که بیماران دچار دیابت بیماری خویش را تحت کنترل قرار دهند بلکه بر میزان انرژی روزانۀ آنان نیز مؤثر است. در این مقاله به فهرستی از غذاها که بیماران دیابتی باید از خوردن آنها اجتناب کنند و نیز فهرست غذاهایی که مصرف آنها برای این گروه از بیماران مفید است پرداخته خواهد شد. ابتلا به دیابت مانع مصرف غذاهای مورد علاقۀ مردم توسط آنها نمی‎شود. به هر جهت، این بدان معنی است که مردم باید این غذاها را به میزان کمتر و با فاصلۀ زمانی بیشتر مصرف کنند. "انستیتو پزشکی" توصیه می‎کند که مصرف کربوهیدرات برای اغلب مردم باید بین 45 تا 65 درصد مجموع کالری دریافتی آنان باشد. این مقدار بالای مصرف کربوهیدرات شامل رژیم غذایی بر پایۀ گیاه است، که در مطالعات دارای طراحی مناسب و درازمدت فواید آن برای مدیریت دیابت به اثبات رسیده است.

مقالات دیگر...