دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اثرات انسولین بر بدن

 امیلین, گلیکوژن, امینو اسیدها, هیپرگلیسمی, نوروپاتی, هیپوگلیسمی, کتون, کتواسیدوز دیابتی

انسولین یک بخش حیاتی متابولیسم محسوب می‌شود

انسولین یک هورمون طبیعی بدن است که به وسیله پانکراس (لوزالمعده) تولید می‌شود و چگونگی کاربرد و ذخیره قند خون (گلوکز) را کنترل می‌کند. انسولین مثل کلیدی است که امکان ورود گلوکز به درون سلول‌های سراسر بدن را فراهم می‌آورد. انسولین یک بخش حیاتی متابولیسم محسوب می‌شود. بدون انسولین بدن از عملکرد خود بازمی‌ماند. وقتی ما غذا می‌خوریم، لوزالمعده برای کمک به بدن در تولید انرژی از گلوکز، نوعی قند موجود در کربوهیدرات‌ها، انسولین ترشح می‌کند. انسولین همچنین به ذخیره انرژی کمک می‌نماید. در دیابت نوع 1، لوزالمعده دیگر قادر به تولید انسولین نیست. در دیابت نوع 2، لوزالمعده بدواً انسولین تولید می‌کند اما سلول‌های بدن قادر به کاربرد مناسب آن نیستند. 

شوک انسولین - نشانه‌های هشدار و گزینه‌های درمان

رعشه عضله, تشنج, کابوس شبانه, رفتار تهاجمی, کربوهیدرات, انرژی

شوک انسولین می‌تواند به کمای دیابتی، صدمات مغزی و حتی مرگ منجر گردد

شوک انسولین زمانی ایجاد می‌شود که شخص دارای مقدار بیش از حد انسولین در خون خود باشد. این وضعیت می‌تواند به هیپوگلیسمی که افت قند خون نیز خوانده می‌شود منجر گردد. شوک انسولین ممکن است در صورت مواجهه شخص با موارد زیر بروز کند: نادیده گرفتن هیپوگلیسمی خفیف، گرفتن مقدار بسیار زیاد انسولین بر اثر اشتباه، نادیده گرفتن یک وعده غذایی کامل، انجام ورزش شدید بدون تغییر مقدار گرفتن الکترولیت‌ها، شوک انسولین یک فوریت پزشکی در دیابت است. در صورت عدم درمان، شوک انسولین می‌تواند به کمای دیابتی، صدمات مغزی و حتی مرگ منجر گردد.

بیماران دیابتی روزانه باید چقدر کربوهیدرات مصرف کنند؟

 سن, وزن, داروهای دیابت, تنگی نفس, تهوع, استفراغ, خشکی دهان, کتواسیدوز دیابتی, هیپوگلیسمی

مردم مبتلاء به دیابت باید 45 درصد کل کالری روزانه مورد نیاز خود را از منبع کربوهیدرات تأمین کنند

پایش میزان کربوهیدرات دریافتی یکی از راه‌های کلیدی کنترل میزان قند خون در مورد مردم دچار دیابت است. مبتلایان به دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 باید تأمین 45 درصد کالری روزانه خود از منبع کربوهیدرات را هدف قرار دهند. این توصیه از سوی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها عنوان شده است. کربوهیدرات در بسیاری غذاها شامل غلات کامل، میوه، سبزیجات و غذاهای پخته وجود دارد. با خوردن مقدار سالم کربوهیدرات شخص دچار دیابت خواهد توانست: زمان طولانی‌تری سالم بماند، کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشد، ریسک پیامدهای دیابت را کاهش دهد.

بیماری قلبی و دیابت - چه ارتباطی دارند؟

بیماری قلبی، دیابت،  گلوکز، فشار خون، کلسترول، چاقی، دخانیات، رژیم غذایی، تست A1C، لیراگلوتید، امپاگلیفلوزین، استاتین،  دیورتیک‌، بتا بلوکر، حمله قلبی، نارسایی قلبی

در مورد افراد دچار دیابت نوع 2، بیماری قلبی شایع‌ترین علت مرگ و میر محسوب می‌شود

بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی قلب" اگر کسی به دیابت مبتلاء باشد ریسک ابتلاء به بیماری قلبی عروقی در مورد وی بیش از دو برابر جمعیت عمومی است. در مورد افراد دچار دیابت نوع 2، بیماری قلبی شایع‌ترین علت مرگ و میر محسوب می‌شود. کارهایی هست که مردم می‌توانند برای کاهش ریسک بیماری قلبی انجام دهند. درک ارتباط بین دیابت و بیماری قلب گام اول به سوی پیشگیری از آن است. اگر کسی دچار دیابت باشد، قند می‌تواند در جریان خون بماند و از کبد به داخل خون نشت کند و در ادامه باعث آسیب رساندن به رگ‌های خونی و عصب‌های کنترل کننده آنها گردد.

برنامه غذایی و میان‌وعده برای مبتلایان به دیابت نوع 1

رژیم غذایی, کلسترول, فشار خون, پلن غذایی, شاخص گلیسمی, بار گلیسمی

رژیم غذایی استاندارد برای دیابت نوع 1 وجود ندارد.

افراد مبتلاء به دیابت نوع 1 نیاز دارند تا برای کنترل گلوکز خون خود آنچه را که می‌خورند و می‌آشامند در تعادل با داروی انسولین خود نگه دارند. مدیریت گلوکز خون به پیشگیری از پیامدهای بیشتر برای سلامت پیشگیری می‌کند. بنابراین برنامه‌ریزی یک رژیم غذایی و آگاهی از آنچه باید خورده شود و آنچه نباید برای سالم ماندن حیاتی است. رژیم غذایی استاندارد برای دیابت نوع 1 وجود ندارد. به هر حال، مردم می‌توانند بر مبنای دستورالعمل‌های غذایی سالم و میزان گلوکز خون خود برنامه غذایی تهیه کنند.

ورم لکه زرد شبکیه چشم بر اثر دیابت [ورم ماکولای دیابتی]

توموگرافی انسجام چشمی, تصویربرداری فوندوس, انژیوگرافی فلورسکین, کلسترول, فشار خون, نفروپاتی

چند گزینه درمانی برای ورم ماکولای دیابتی وجود دارد

ورم لکه زرد شبکیه بر اثر دیابت [ورم ماکولای دیابتی] (DME) یکی از پیامدهای دیابت است. افراد مبتلاء به دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 ممکن است به ورم ماکولای دیابتی دچار شوند. ورم ماکولای دیابتی زمانی بروز می‌کند که مایع اضافی شروع به انباشته شدن در لکه زرد چشم (ماکولا) می‌کند. لکه زرد چشم به ما امکان تمرکز و مشاهده جزئیات را می‌دهد. ماکولا در مرکز شبکیه چشم قرار دارد، جداری در قسمت عقب چشم که پر از رگ‌های خونی است. وقتی مایع اضافی در ماکولا انباشته شود این وضعیت باعث مشکلاتی برای بینایی می‌شود.

سندرم هیپراسمولار دیابتی

سندرم هیپراسمولار دیابتی، قند خون، تشنگی شدید، خشکی دهان، افزایش میزان ادرار، خشکی پوست، گرمی پوست، تب، خواب‌آلودگی، گیجی، توهم، کاهش میزان بینایی، تشنج، کما (کوما)

سندرم هیپراسمولار دیابتی یک اختلال جدی است که بر اثر افزایش بیش از حد سطح قند خون ایجاد می‌شود

سندرم هیپراسمولار دیابتی یک اختلال جدی است که بر اثر افزایش بیش از حد سطح قند خون ایجاد می‌شود. این بیماری عموماً در مردم مبتلاء به دیابت نوع 2 مشاهده می‌گردد. سندرم هیپراسمولار دیابتی اغلب به تحریک بیماری یا عفونت بروز می‌کند. در نتیجه بروز سندرم هیپراسمولار دیابتی بدن بیمار سعی می‌کند تا خود را با رها کردن قند خون اضافی به درون ادرار از شر این قند خلاص کند. در صورت عدم درمان، سندرم هیپراسمولار دیابتی به دهیدراسیون مهلک منجر خواهد شد. درمان پرشکی صحیح و فوری ضروری است. سندرم هیپراسمولار دیابتی ممکن است برای بروز به روزها یا هفته‌ها زمان نیاز داشته باشد. کنترل روزانه و مناسب دیابت می‌تواند از بروز سندرم هیپراسمولار دیابتی پیشگیری کند.

مقالات دیگر...