دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عوارض دیابت

مقالات دیابت

دیابت چیست
علایم دیابت
آمار، واقعیات و افسانه‎های دیابت
تشخیص دیابت
دیابت نوع 1
دیابت نوع 2
• عوارض دیابت
انسولین چیست؟
کشف انسولین
مشهورترین افراد دیابتی
درمان‎های دیابت
دیابت - پایش شخصی قند خون
برنامۀ غذایی برای دیابت
ورزش و دیابت
هیپوگلیسمی
هیپرگلیسمی
گرفتن انسولین
• پمپ انسولین

حتی وقتی دیابت به خوبی تحت کنترل قرار داشته باشد این بیماری ریسک ابتلاء به دیگر امراض نظیر بیماری قلبی را افزایش می‎دهد و کنترل ضعیف دیابت می‎تواند به بروز عوارض جدی منجر گردد.
خبر خوب این است که پیشگیری از دیابت در فاصلۀ سال‎های 2010-1990 پیشرفت بسیاری داشته که به اُفت میزان پنج عارضۀ اصلی این بیماری شامل مرگ و میر انجامیده است.

علل عوارض دیابت
بالا بودن سطح گلوکز خون به رگ‎های خونی آسیب می‎زند و می‎تواند احتمال باریک شدن آنها را از طریق اترواسکلروزیس افزایش دهد. این آسیب همچنین به تضعیف خونرسانی به عصب‎ها منجر می‌شود.
کنترل ضعیف هیپرگلیسمی در طول سالیان متمادی به عوارض آسیب زننده به رگ‎های کوچک (عوارض میکروواسکولر)، عوارض رگ‌های خونی بزرگ (عوارض ماکروواسکولر) یا هر دو منجر می‎شود.
فرآیندی که توسط آن بیماری عروقی گسترش پیدا می‎کند پیچیده است و به واسطۀ مسیرهای متعددی بروز می‎کند که دانشمندان در مورد آنها در حال تحقیق هستند.

دیابت باعث چه عوارضی می‎شود؟
عوارض میکروواسکولر - بر اثر آسیب دیدن رگ‎های کوچک خونی - شایع‎ترین عوارض دیابت بوده و شامل موارد زیر هستند:
• رتینوپاتی - بیماری چشم
• نفروپاتی - بیماری کلیه
• نوروپاتی - بیماری عصب‌ها.
عوارض ماکروواسکولر - که بر اثر آسیب دیدن رگ‎های بزرگ خونی رخ می‎دهند - شامل موارد زیر است:
آنژین پکتوریس و حملۀ قلبی
• حملات ایسکمیک گذرا و سکته مغزی
بیماری شریان محیطی

رتینوپاتی دیابتی
رتینوپاتی دیابتی یک عارضۀ چشمی است که به علت تضعیف خونرسانی به رگ‌های کوچک تغذیه کننده شبکیۀ چشم رخ می‎دهد.
تشخیص زودرس و انجام اقدامات پیشگیرانه مهم است. از آنجا که علایم بیماری پیش از بروز صدمه ظاهر نمی‎شوند، هر فرد دچار دیابت - چه نوع 1 و چه نوع 2 - باید به طور مرتب برای بررسی وضعیت چشم و بینایی خود به چشم‌پزشک مراجعه کند.
اغلب بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی بینایی خود را از دست نمی‎دهند، اما با وجود این خطر کوری وجود دارد. کلید پیشگیری از این بیماری کنترل شدید سطح قند خون است. مداخلات پزشکی مثل فتوکوآگولاسیون لیزری برای رتینوپاتی در دسترس است.

نفروپاتی دیابتی
نفروپاتی دیابتی - بیماری کلیوی - یکی دیگر از بیماری‎های ناشی از آسیب دیدن رگ‎های کوچک خونی است.
دیابت علت اغلب موارد جدی‎ترین بیماری کلیوی یا بیماری مرحلۀ نهایی بیماری کلیوی است. نفروپاتی همچنین می‎تواند در سطوح دیگر نیز بروز کند، از عدم قابلیت کلیوی گرفته تا نارسایی مزمن کلیوی. نزول پیشرونده‎ای در عملکرد کلیه بروز می‎کند که در زبان فنی پزشکی نرخ فیلتراسیون گلومرولار نامیده می‎شود.
نفروپاتی دیابتی از طریق تست ادرار شناسایی می‎شود و درمان مقدماتی - همانند دیگر عوارض دیابت - همانا کنترل دقیق سطح قند خون است. به علاوه، درمان فشار خون از طریق استفاده از دارو ممکن است مورد نیاز باشد.

نوروپاتی دیابتی
نوروپاتی دیابتی - بیماری عصب‎ها - یکی دیگر از عوارضی است که بر اثر آسیب دیدن رگ‎های کوچک خونی بروز می‎کند. در این مورد، این بیماری مویرگ‎های تغذیه کنندۀ عصب‎ها را درگیر می‎کند.

عوارض پا
عوارض مبتلابه پا - که اغلب زیر عنوان "پای دیابتی" شناخته می‎شود - بر اثر نوروپاتی ایجاد می‎گردد، صدمه به عصب که شکل احساس مورمور، سوزش یا حالت درد نیشدار، ضعف یا فقدان حس را به خود می‎گیرد. صدمه به عصب‎ها بر اثر محدود شدن جریان خونرسانی به عصب‌ها رخ می‎دهد.
این پدیده همچنین می‎تواند به دست‎ها نیز آسیب برساند، اما بیشتر موارد این پاها هستند که صدمه می‎بینند. به دلیل عدم وجود حس گرما، سرما یا درد، و فقدان توجه معطوف به پا، آنها در ریسک جراحت، زخم، تاول یا اولسرهایی هستند که به حال خود رها می‎شوند. اگر این وضعتیت تحت درمان قرار نگیرد، می‎تواند به عفونت و حتی غانغرایا (قانقاریا) و بالقوه به قطع عضو منجر شود.
صدمه دیدن عصب به تغییرات پوستی منجر می‎شود، که پا را مستعد ترک برداشتن و پوسته دادن می‎کند. خونرسانی ضعیف در پا به علت باریک شدن رگ همچنین می‎تواند به این معنی باشد که جراحات و زخم‎ها به سرعت بهبود نمی‎یابند.
کلید پیشگیری از عوارض پا در دیابت پایش مداوم و مراقبت از پا است به شکلی که هر گونه مشکلی در اولین فرصت ممکن مورد ملاحظه قرار گیرد. استفاده از مراقبت‌های پزشکی برای هر مشکلی مهم است، و پاها باید منظماً توسط پزشک متخصص دستکم به صورت سالانه مورد بررسی قرار گیرند. دیگر موازین قابل رعایت شامل موارد زیر است:
• تمیز و خشک نگه داشتن پاها
• اطمینان از منظم و مرتب بودن ناخن‎ها
• پوشیدن جوراب و کفش مناسب که پا در آن راحت باشد و مورد سایش یا فشار قرار نگیرد.

عوارض ماکروواسکولر
بیماری رگ‌های بزرگ خونی بر اثر دیابت می‏تواند به آنژین، حملات ایسکمیک گذرا یا استروک منجر شود. در کنار بیماری ماکروواسکولر، بیماری میکروواسکولر نیز می‏تواند ریسک بیماری قلبی کاردیومیوپاتی را افزایش دهد.
غربالگری، معاینات فیزیکی و گرفتن شرح حال برای تشخیص بیماری ماکروواسکولر انجام می‎شود، و درمان شامل کنترل دقیق سطح قند خون و همچنین لیپید (چربی)، و درمان‎های کاهش فشار خون است. دیگر راهکارها شامل ترک سیگار، مصرف آسپیرین و داروهای موسوم به مهار کننده‎های ACE است.
افراد بزرگسال دچار دیابت در مقایسه با افراد غیر دیابتی دو تا چهار بار بیشتر احتمال دارد که به بیماری قلبی یا سکته مغزی مبتلا شوند. تعدادی از ریسک فاکتورهای افراد دیابتی باعث تقویت عوارض ماکروواسکولر می‎شود.
• فشار خون بالا
کلسترول غیر نرمال و میزان بالای تری‎گلیسیرید
چاقی
• فقدان فعالیت کافی جسمانی
• سیگار

پیشگیری از عوارض دیابت
تمامی عوارض بالقوۀ دیابت از طریق کنترل دقیق گلیسمی خون که به معنی سطح HbA1C پایین‎تر از 7% است، قابل پیشگیری هستند.
موازین کنترل سطح گلوکز، گذشته از درمان دارویی یا گرفتن انسولین، شامل ورزش و رژیم غذایی است. به علاوه کنترل فشار خون و سطح چربی به پیشگیری از عوارض دیابت کمک می‎کند.
همچنان که در بالا بحث شد، پایش دقیق سلامت به شکلی که عوارض در همان ابتدای راه مشخص گردند نیز یک مقیاس پیشگیری است که شامل بررسی خاص چشم‌ها و پاها است.

در همین زمینه مطالعۀ لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت قابل توصیه است:

اثرات دیابت بر بدن و دستگاه‎های آن

نوشته مارکوس مک‌گیل
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Complications Caused By Diabetes
Written by Markus MacGill. Last updated: 5 January 2016.

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درمان تستوسترون می‌تواند سبب ایجاد لخته در خون شود

چرا قهوه می‌تواند باعث طول عمر ‌شود؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.