دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کشف انسولین

انسولین، کشف انسولین، پانکراتیک، لوزالمعده، پانکراس،  اُسکار مینکووسکی، جوزف فن مرینگ، پل لانگرهانس، ایزلت،  فردریک بنتینگ، چارلز اچ. بِست، نیکولاس سی. پاؤلسکیو،  جی. جی. آر. مک‎لئود، جایزه نوبل در پزشکی

لئونارد تامپسون، نخستین بیماری که درمان با انسولین با موفقیت در مورد او انجام شد (1922 میلادی)

مقالات دیابت

دیابت چیست
علایم دیابت
آمار، واقعیات و افسانه‎های دیابت
تشخیص دیابت
دیابت نوع 1
دیابت نوع 2
عوارض دیابت
انسولین چیست؟
• کشف انسولین
مشهورترین افراد دیابتی
درمان‎های دیابت
دیابت - پایش شخصی قند خون
برنامۀ غذایی برای دیابت
ورزش و دیابت
هیپوگلیسمی
هیپرگلیسمی
گرفتن انسولین
• پمپ انسولین

کشف انسولین یکی از چشمگیرترین و مهم‎ترین نقطه عطف‎های تاریخ پزشکی است – لحظه‎ای شایستۀ دریافت جایزۀ نوبل در علوم.
نویسندۀ کتابی که کشف انسولین را به تصویر می‎کشد، می‎گوید، شاهدان درمان نخستین بیماران توسط انسولین "یکی از معجزات نبوغ‎آمیز طب مدرن" را دیدند.
بیماران گرسنه و گاه بیهوش دیابتی پس از گرفتن انسولین به زندگی برمی‎گشتند.
اما انسولین کی و چگونه کشف شد و چه کسی آن را کشف کرد؟

انسولین کی و چگونه کشف شد؟
کشف انسولین از آسمان نازل نشد؛ این کشف بر بستر فهم رشد روزافزون علم پزشکی در مورد دیابت ملیتوس در طول قرن نوزدهم صورت گرفت.
دیابت بر مبنای نشانه‎های خود بسیار زودتر و در سال‎های 1600 درک شد - که در آن هنگام به عنوان "پوسیدن شر" توصیف می‎شد - و البته موضوع تکرر ادرار و تشنگی ملازم دیابت از هزارها سال قبل شناسایی شده بود.
به عنوان یک بیماری ترسناک و کشنده، دکترهای قرن نوزدهم می‎دانستند که قند سبب تشدید وخامت دیابت می‎شود و اینکه می‎توان مصرف قند را در رژیم غذایی محدود کرد. اما اگرچه این موضوع در کنترل بیماری کمک کننده بود در عین حال باعث از دست رفتن بیمار بر اثر گرسنگی می‎شد.
دانشمندان کبد مردمان فوت شده بر اثر دیابت را مورد بررسی قرار دادند. در سال 1869 یک دانشجوی پزشکی آلمانی دسته‎ای از سلول‎ها را در لوزالمعده مشاهده کرد که بعدها نام خود او را بر آنها گذاشتند.
پل لانگرهانس / Paul Langerhans سلول‎های بتا را که انسولین تولید می‌کنند، کشف کرد.
سپس کار بر روی حیوانات نشان داد که سوخت و ساز کربوهیدرات‎ها در صورت برداشتن لوزالمعده غیر ممکن می‎شود - مقدار قند و اورۀ خون به شدت افزایش پیدا می‎کند و مرگ ناشی از دیابت به سرعت اتفاق می‎افتد.
در سال 1889 اُسکار مینکووسکی / Oscar Minkowski و جوزف فن مرینگ / Joseph von Mering لوزالمعدۀ یک سگ را برای مطالعۀ اثرات انجام این کار بر گوارش از بدن حیوان خارج کردند. آنها پس از اینکه متوجه شدند مگس‌ها برای تغذیه دور ادرار جمع می‌شوند، در ادرار سگ قند یافتند. در مورد انسان دکترها پیشتر از طریق چشیدن ادرار به این موضوع پی برده بودند.
اما با توجه کشف "ترکیبات فعال" لوزالمعده، دانشمندان بسیاری کار مینکووسکی و مرینگ را در تلاش برای استخراج این ماده دنبال کردند.
در فاصلۀ 1914تا 1916 این فیزیولوژیست رومانیایی نیکولاس سی. پاؤلسکیو / Nicolas C. Paulescu بود که برای اولین بار مادۀ ضد دیابتی پانکراتیک را استخراج کرد و در درمان سگ‎ها به کار برد - اما آزمایش‎های او در سایۀ کار دیگر دانشمندان نادیده گرفته شد.

بنتینگ، بِست، کولیپ، و مک‎لئود
در 1921 پزشک کانادایی فردریک بنتینگ / Frederick Banting و دانشجوی پزشکی چارلز اچ. بِست / Frederick Banting با کشف هورمون انسولین از طریق استخراج آن از لوزالمعدۀ سگ‎ها مشهور شدند.
بنتینگ و بست هورمون را به یک سگ تزریق کردند و پی بردند که باعث کاهش گلوکز خون تا رسیدن آن به سطح نرمال می‎شود. سپس آنها آزمایش‎های خود را تا نقطه‎ای به کمال رساندند که در آن توانستند از یک لوزالمعدۀ جراحی شده سگ ماده‎ای به نام "ایزلتین" را استخراج کنند.
در مرحلۀ بعد این زوج علمی به کمک شیمی‎دان کانادایی جیمز بی. کولیپ / James B. Collip و فیزیولوژیست اسکاتلندی جی. جی. آر. مک‎لئود / J.J.R. Macleod، انسولین را برای درمان در مورد انسان توسعه دادند.
مک‎لئود تحت تأثیر کار بنتینگ و بست قرار گرفته اما مایل بود که شواهد را مجدداً آزمایش کند. او از لوزالمعدۀ گاو برای ساختن عصاره‎ای که "انسولین" نامیده شد استفاده کرد و این اقدامات تکرار شد. نقش کولیپ کمک به تصفیۀ انسولین برای آزمایش آن در انسان بود.
در نهایت نخستین موفقیت پزشکی با پسربچه‌ای مبتلا به دیابت نوع 1 – لئونارد تامپسون / Leonard Thompson 14 ساله – به دست آمد که در سال 1922 با موفقیت تحت درمان قرار گرفت. لئونارد که پیش از درمان در آستانۀ مرگ بود به کمک انسولین به زندگی بازگشت.
خبرها به سرعت از مرزهای کانادا فراتر رفت، و در 1923 کمیتۀ نوبل تصمیم گرفت جایزۀ نوبل در فیزیولوژی و پزشکی را به بنتینگ و مک‎لئود اعطا کند.

نوشتۀ مارکوس مک‌گیل
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Discovery of Insulin
Next Page: Famous diabetics
Written by Markus MacGill. Last updated: 5 January 2016. 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درمان تستوسترون می‌تواند سبب ایجاد لخته در خون شود

چرا قهوه می‌تواند باعث طول عمر ‌شود؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.