دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیپوگلیسمی - علایم، علل و درمان

هیپوگلیسمی، افت قند خون، ایاتروژنیک، انسولین، علایم نوروژنیک، علایم نوروگلیکوپنیک، هیپوگلیسمی ناآگاهانه

هیپوگلیسمی یکی از پیامدهای درمان دیابت است که در آن سطح خون به مقادیر بسیار پایین کاهش می‎یابد. کنترل دقیق و سختگیرانۀ گلیسمی برای کاهش خطر دیگر عوارض جدی دیابت مهم است، اما در عین حال این موضوع ریسک هیپوگلیسمی را افزایش می‎دهد. هیپوگلیسمی یک معضل ایاتروژنیک (پیامد مرتبط به درمان) است - وضعیتی که بر اثر مداخلات پزشکی ایجاد می‎شود. هیپوگلیسمی شایع‎ترین عارضۀ درمان دیابت با انسولین است.

مقالات دیابت

دیابت چیست
علایم دیابت
آمار، واقعیات و افسانه‎ها
تشخیص دیابت
دیابت نوع 1
دیابت نوع 2
عوارض دیابت
انسولین چیست؟
کشف انسولین
مشهورترین افراد دیابتی
درمان‎های دیابت
پایش شخصی دیابت
برنامۀ غذایی برای دیابت
ورزش و دیابت
هیپوگلیسمی
هیپرگلیسمی
گرفتن انسولین
• پمپ انسولین

هیپوگلیسمی یکی از پیامدهای درمان دیابت است که در آن سطح خون به مقادیر بسیار پایین کاهش می‎یابد.
کنترل دقیق و سختگیرانۀ گلیسمی برای کاهش خطر دیگر عوارض جدی دیابت مهم است، اما در عین حال این موضوع ریسک هیپوگلیسمی را افزایش می‎دهد.
هیپوگلیسمی یک معضل ایاتروژنیک (پیامد مرتبط به درمان) است - وضعیتی که بر اثر مداخلات پزشکی ایجاد می‎شود. هیپوگلیسمی شایع‎ترین عارضۀ درمان دیابت با انسولین است.

علل هیپوگلیسمی
هیپوگلیسمی زمانی رخ می‎دهد که سطح گلوکز خون به زیر 4 میلی‎مول / لیتر (72 میلی‎گرم / دسی‎لیتر) کاهش می‎یابد.
علایم هیپوگلیسمی در نهایت ناشی از محرومیت عصب‎ها از گلوکز است. دو نوع علایم هیپوگلیسمی وجود دارد: علایم نوروژنیک و علایم نوروگلیکوپنیک.
علایم نوروژنیک از درک تغییرات جسمانی ناشی از پاسخ سیستم عصبی غیر ارادی به هیپوگلیسمی ناشی می‎شود، در حالی که علایم نوروگلیکوپنیک نتیجۀ محرومیت مغز از گلوکز است.

علایم هیپوگلیسمی
هیپوگلیسمی می‎تواند خطرناک باشد و آغاز آن ممکن است سریع اتفاق بیفتد. در نتیجه، شناسایی علایم هیپوگلیسمی اهمیت حیاتی دارد.
هیپوگلیسمی خفیف یا متوسط می‎تواند به علایمی شامل موارد زیر منجر شود:
سردرد
تب، لرز
تپش قلب
سبکی سر یا سرگیجه
تاری دید
• حالت آژیته یا سراسیمگی و تلاطم

دیگر علایم در این مورد عبارتند از:
• لرزش یا رعشه
اضطراب
گرسنگی
پارستزی مثل بی‎حسی یا مور مور در لب‎ها و زبان
• رنگ پریدگی
علایم نوروگلیکوپنیک ممکن است بیشترین شدت ممکن را داشته باشند و ناشی از محرومیت مغز از قند هستند. این علایم موارد زیر را شامل می‌شوند:
• گیجی
• حس گرما
• ضعف یا خستگی مزمن
• نارسایی شناختی شدید
تشنج یا حمله
کما

درمان هیپوگلیسمی
یک دور یا اپیزود هیپوگلیسمی را می‎توان به سرعت و به شکل مؤثر با استفاده از 15 تا 20 گرم گلوکز درمان کرد.
اگر گلوکز در دسترس نباشد، دیگر قندهای سریع‎الاثر و جایگزین‎های سادۀ هیدروکربورات شامل یک قاشق چایخوری عسل، شرینی‎هایی مثل ژلۀ لوبیا و 250 میلی‏لیتر نوشابۀ غیر الکلی غیر رژیمی یا آب میوه مفیدند.
پانزده دقیقه پس از انجام درمان اولیه، بیمار باید در صورت امکان قند خون خود را بررسی کند. اگر سطح قند خون در این بررسی بیشتر از 4.4 میلی‎مول بر لیتر (80 میلی‎گرم / لیتر) نباشد، در نتیجه بیمار باید 15 گرم دیگر گلوکز مصرف کند.
در مواردی که بیمار دچار حالت ناخودآگاهی می‎شود یا قادر به خوردن یا بلعیدن چیزی نیست، متخصصان مراقبت‌های پزشکی یا مراقبان و همراهان بیمار می‎توانند هیپوگلیسمی را با تزریق 1 میلی‎گرم گلوکاگون (که باعث ترشح گلوکز توسط کبد می‎شود) در زیر پوست یا داخل عضله، و یا با تزریق 50 میلی‎لیتر محلول دکستروز 50% (25 گرم) در ورید، درمان کنند.
در صورتی که بیمار دچار حالت ناخودآگاهی شده باشد یا در موارد عدم دسترسی به درمان، باید به اورژانس خبر داد. ممکن است در پی تزریق گلوکاگون اولیه مقدار بیشتری از آن یا دکستروز تزریق شود.

هیپوگلیسمی ناآگاهانه چیست؟
هیپوگلیسمی ناآگاهانه یا از سر ناآگاهی ناتوانی در درک علایم هیپوگلیسمی است، که نتیجه‎اش نادیده گرفتن یا عدم درک علایم هشدار مربوط به کاهش سطح گلوکز خون است.
مردمی که در درازمدت دچار دیابت نوع 1 بوده‎اند ممکن است دچار هیپوگلیسمی ناآگاهانه شوند. هیپوگلیسمی در موارد دیابت نوع 1 شایع‌تر است - و در حدود 40% موارد بروز می‎کند - و میزان شیوع آن بیشتر از دیابت نوع 2 است.
احتمال بروز این وضعیت همچنین در مردمی بیشتر است که عادت کرده‎اند تا نشانه‎های هشدار اولیه نسبت به کاهش مکرر سطح قند خون را نادیده بگیرند و نیز میزان آن در مردمی که کنترل گلیسمی را به شکل دقیق و سختگیرانه اعمال می‎کنند بالاتر است. به هر جهت مکانیسم دقیق بروز هیپوگلیسمی ناآگاهانه مشخص نیست.
دوره‎های اخیر هیپوگلیمسی به چرخشی در آستانۀ علایم هیپوگلیسمی منجر می‎شود، که باعث می‎گردد تا اپیزودهای بعدی به شکل پیشرونده با غلظت کمتر گلوکز خون همراه باشند. در نتیجه، بیمار دچار هیپوگلیسمی مکرر اغلب اوقات سطح غیر نرمال گلوکز پایین خون را بدون تجربۀ علایم مرتبط بدان تحمل می‎کند.
اگر دوره‎های هیپوگلیسمی به طور مکرر بروز کنند، مراجعه به دکتر اهمیت خواهد داشت. هیپوگلیسمی ممکن است چیزی بیش از خطاهای مربوط به نخوردن برخی وعده‎های غذایی، انسولین بیش از حد، مصرف الکل و فعالیت جسمانی مربوط به رژیم درمانی بیمار باشد.

نوشته مارکوس مک‌گیل
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Hypoglycemia - Symptoms, Causes and Treatments
Next Page: Hyperglycemia: symptoms and treatments
Written by Markus MacGill. Last updated: 5 January 2016. 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درمان تستوسترون می‌تواند سبب ایجاد لخته در خون شود

چرا قهوه می‌تواند باعث طول عمر ‌شود؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.