دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خموشی انتخابی یا لالمانی چیست؟

تأخیر رشد, مشکلات زبانی, اختلال وسواس ناگزیر, اختلال پانیک, روان‌درمانی

خموشی انتخابی [لالمانی خودخواسته] نوعی اختلال اضطراب در کودکان است

خموشی انتخابی [لالمانی خودخواسته] نوعی اختلال اضطراب در کودکان است که با ناتوانی در صحبت یا ارتباط برقرار کردن در برخی موقعیت‌ها مشخص می‌گردد. این اختلال معمولاً برای اولین بار در دوران کودکی تشخیص داده می‌شود. کودکان دچار خموشی انتخابی در بعضی موقعیت‌های خاص اجتماعی مثل زمان حضور در مدرسه یا اجتماعات از صحبت کردن خودداری می‌کنند. بنا به تخمین‌ها کمتر از 1 درصد کودکان دچار خموشی انتخابی هستند. نخستین مورد توصیف این اختلال به سال 1877 برمی‌گردد که پزشک آلمانی آدولف کوسمول / Adolph Kussmaulکودکانی را که بر اثر ابتلاء به "افاسیا ولونتاریا" از صحبت امتناع می‌کردند به این صفت متصف کرد.

آیا روان‌پزشکی آنلاین برای شما مناسب است؟

روان‌پزشکی آنلاین می‌تواند راهی مؤثر و قابل اعتماد برای رسیدن به اهداف درمانی سلامت روانی شما باشد. این مقاله به توضیح چگونگی کار روان‌پزشکی آنلاین، آنچه می‌تواند انجام دهد و آنچه نمی‌تواند، و چگونگی تعیین همخوانی آن با نیازهای شما می‌پردازد. نخستین قدم در مشخص کردن مناسب بودن روان‌پزشکی آنلاین بری شما این است که تعیین کنیم آیا یک روان‌پزشک می‌تواند برای نیازهای سلامت روانی شما گزینه مناسبی باشد یا یک روان‌شناس. از آنجا که روان‌پزشکی و روان‌شناسی خدمات مختلفی را به اشخاص ارائه می‌دهند، نوع خدمات آنلاین آنها نیز متفاوت است.

اختلال علایم جسمانی: علایم، علل، تشخیص، و درمان

هیپوکندریازیس, اختلال سوماتوفرم, اختلال تبدیل, اختلال صوری

درمان اختلال علایم جسمانی از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است

اختلال علایم جسمانی (SDD) یک اختلال روانی است که با شکایات قابل توجه، برگشت کننده، متعدد و فعلی بالینی در مورد علایم سوماتیک (بدنی، جسمانی) مشخص می‌شود. این اختلال که پیشتر زیر عنوان اختلال جسمانی‌سازی یا ناخوشی روان‌تنی شناخته می‌شود باعث ایجاد چنان نگرانی و مشغله‌ ذهنی می‌شود که زندگی روزانه فرد مبتلاء را دچار اختلال می‌کند. مردم مبتلاء به اختلال علایم جسمانی ممکن است اقدامات معمول در پزشکی یا اختلالات متعارف را به عنوان موارد تهدیدگر زندگی تلقی کنند. این احساسات و رفتارهای مرتبط به نگرانی پیرامون بیماری با گرفتن نتایج نرمال در تست‌های پزشکی تسکین نمی‌یابند. درمان اختلال علایم جسمانی شامل درمان شناختی رفتاری و برخی داروهای ضد افسردگی است.

سندرم استکهلم و قربانیان آن

ارتش آزادیبخش سیمبیونیز, ناتاشا کامپوش, ولفگانگ پریکلوپیل, مری مک‌الروی, مورد آدم‌ربایی, گروگان‌گیری

بسیاری از روان‌شناسان و متخصصان پزشکی سندرم استکهلم را نوعی ساز و کار مقابله‌ای تلقی می‌کنند

سندرم استکهلم نوعی پاسخ روان‌شناختی است. این پاسخ زمانی بروز می‌کند که گروگان یا قربانی تعرض با متعرض یا سوء استفاده کننده از خود پیوند ایجاد می‌کند. این وضعیت روان‌شناختی در طول روزها، هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌های اسارت یا سوء استفاده ایجاد می‌شود. در این سندرم گروگان یا قربانی تعرض جنسی ممکن است با متعرض یا گروگان‌گیر به همدلی برسد. این فرآیند نقطه مقابل ترس، وحشت، و احساس اهانتی است که در چنین شرایطی از قربانی انتظار می‌رود.

آیا تماشای فیلم‌های پورنو باعث افسردگی می‌شود؟

 دو‌جنس‌گرا, سکس, خودارضایی, رفتارهای جنسی, اعتیادآور, آموزش جنسی, پورنوگرافی

مردمی که به کرات پورن تماشا می‌کنند بیشتر محتمل است که دچار احساس تنهایی شوند

عموماً چنین فکر می‌شود که تماشای فیلم‌های پورن باعث افسردگی می‌گردد اما شواهد کمی در اثبات این مورد وجود دارد. تحقیق نشان دهنده آن نیست که پورن بتواند محرک افسردگی باشد. به هر حال امکان تحت تأثیر قرار گرفتن از طرق دیگر وجود دارد - که تماماً وابسته به زمینه شخصی و چگونگی کاربرد پورنوگرافی از سوی شخص دارد. در حالی که برخی ممکن است لذت بردن از پورن را با رویکردی معتدل آسان ببینند دیگران ممکن است از پورن به شکلی ناگزیر استفاده کنند. بعضی‌ها ممکن است پس از تماشای پورن دچار احساس گناه یا شرمندگی شوند که این می‌تواند نقشی در سلامت عاطفی آنها بازی کند. این مقاله به آنچه نیاز تا در مورد ارتباط بین پورن و افسردگی بدانید، می‌پردازد.

هیستریا (هیستری) در گذشته و حال

عصبیت, اینسومنیا, گستاخی جنسی, تحریک‌پذیری, سراسیمگی, اختلالات تجزیه‌ای, اختلال علامت جسمانی, اختلال تبدیل

گمان می‌رود که این اصطلاح از سوی پزشک عصر یونان باستان به نام هیپوکراتس (بقراط) ابداع شده است

هیستریا (هیستری) اصطلاحی است که برای توصیف عواطف بیش از حد به کار می‌رود اما در عین حال زمانی یک اصطلاح تشخیصی متداول بود. در اصطلاحات عامیانه هیستری اغلب برای توصیف رفتار تحت تحریک عواطف و احساساتی به کار می‌رود که زیاده‌روانه و خارج از کنترل به نظر می‌رسند. وقتی کسی به شکلی پاسخ می‌دهد که با توجه به شرایط مرتبط به شکلی افراطی احساساتی به نظر می‌رسد برای توصیف او از اصطلاح هیستری استفاده می‌شود. در طول عصر ویکتوریایی، این اصطلاح اغلب برای ارجاع به حاملی از علایم استفاده می‌شد که عموماً فقط در زنان دیده می‌شدند.

بیگورکسیا یا دغدغه مدام پرورش عضلات

سوءمصرف استروئید, افسردگی, خودکشی, درمان شناختی رفتاری, بازپروری ادراکی, مدیتیشن, تنفس عمیق

بیگورکسیا مقدمتاً یک اختلال روانی است اما می‌تواند به اشکال جسمانی بروز کند

بیگورکسیا که به نام دیسمورفی عضلانی نیز شناخته می‌شود یک اختلال سلامت است که می‌تواند باعث گردد تا شخص مداوماً در فکر عضله‌سازی برای بدن خود باشد. بیگورکسیا دارای برخی علایم مشابه با دیگر اختلالات مثل آنورکسیا نرووسا است و نوعی اختلال دیسمورفیک بدن به شمار می‌رود. چنین به نظر می‌رسد که بیگورکسیا به ویژه در بزرگسالان جوان رو به افزایش دارد. "راهنمای تشخیصی و آماری (DSM-5) بیگورکسیا را به عنوان نوعی اختلال دیسمورفیک بدنی تعریف می‌کند که محرک اشغال ذهن با این فکر می‌شود که بدن شخص بیش از حد کوچک بوده یا فاقد عضلات کافی است.

مقالات دیگر...