plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا با خود حرف زدن نرمال است؟

کاهش اضطراب, اسکیزوفرنی, شیزوفرنی, مونولوگ, کلامی کردن، با خود حرف زدن

گفتگو با خود ممکن است چند فایده داشته باشد

محققان از مدت‌ها پیش بررسی گفتگو با خود را دنبال کرده‌اند. در سال‌های 1880 میلادی، دانشمندان مشخصاً به این موضوع علاقمند بوده‌اند که مردم به خود چه می‌گویند، چرا با خود حرف می‌زنند و هدف از خودگویی چیست. تحقیق گفتگو با خود را به عنوان بیان شفاهی یک وضعیت یا باور درونی تعریف می‌کند، به این معنی که این کار احساسات درون، افکار غیر کلامی، و شهود در مورد یک موقعیت را از طریق کلمات بیان می‌دارد. شخص مخاطب صحبت خویش را صرفاً شخص خودش در نظر می‌گیرد. در حالی که کودکان اغلب با خود حرف می‌زنند، این موضوع نباید برای والدین یا پرستاران کودک باعث نگرانی باشد. این رویکرد راهی برای تکامل زبان، حفظ تحرک در طول انجام یک تکلیف و بهبود عملکرد در زمان تکمیل وظایف است. 

تحریک حسی چیست و چه کاربردی دارد؟

بویایی, حس شامه, نورون‌های حسی بویایی, اختلالات عصبی-شناختی, پیری، کودکان

تحریک حسی پاسخی به داده‌های برگرفته از محیط توسط یکی از پنج حس اصلی یا تعداد بیشتری از آنها است

مفید بودن تحریک حسی تا زمانی که نوزادان از مرحله طفولیت به پیش‌دبستانی می‌رسند ادامه پیدا می‌کند. بازی حسی به کودکان در ایجاد تعامل با جهان در مسیری که برای رشد و نمو آنان مفید است کمک می‌نماید. در مورد کودکان خردسال، بازی حسی شامل هر گونه فعالیتی می‌شود که حس لامسه، بویایی، چشایی، بینایی، حرکت و شنوایی او را تحریک می‌کند. این نوع بازی کمک می‌کند تا اتصالاتی در مغز ایجاد گردد که امکان انجام فکر و فعالیت پیچیده‌تر را ممکن می‌سازند. فعالیت‌های حسی به مغزهای جوان در پردازش بهتر و پاسخ به اطلاعات حسی نیز کمک می‌نمایند. برای مثال ممکن است برای کودک بازی کردن با دیگر کودکان در صورت تفاوت محرک‌های حسی - مثل سر و صدای بلند - در محیط مشکل باشد.

سندرم استکهلم چیست و قربانیان آن چه کسانی هستند؟

درمان روان‌شناسی, استرس, کودک‌آزاری، قربانی، قاچاق انسان

سندرم استکهلم نوعی پاسخ روان‌شناختی است

سندرم استکهلم عموماً به مواردی از آدم‌ربایی و گروگان‌گیری مرتبط می‌شود. گذشته از موارد جنایی مشهور، مردم معمولی نیز ممکن است در پاسخ به انواع تروما دچار این وضعیت روانی شوند. سندرم استکهلم نوعی پاسخ روان‌شناختی است. این پاسخ زمانی بروز می‌کند که گروگان یا قربانی تعرض با متعرض یا سوء استفاده کننده از خود پیوند ایجاد می‌کند. این وضعیت روان‌شناختی در طول روزها، هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌های اسارت یا سوء استفاده ایجاد می‌شود. در این سندرم گروگان یا قربانی تعرض جنسی ممکن است با متعرض یا گروگان‌گیر به همدلی برسد. این فرآیند نقطه مقابل ترس، وحشت، و احساس اهانتی است که در چنین شرایطی از قربانی انتظار می‌رود.

تروما چیست؟ انواع، علایم، علل، درمان

ترومای ثانویه , ترومای ویکاریوس, ترومای دوران کودکی, روان‌درمانی, درمان‌های سوماتیک

علایم تروما گستره‌ای از خفیف تا شدید دارند

ترومای روانی [آسیب روانی، ضربه روانی] پاسخی به یک اتفاق است که شخص بر اثر آن دچار سطوح بالای استرس می‌شود. مثال‌هایی در این مورد شامل مناطق جنگی، فجایع طبیعی، یا تصادف است. تروما می‌تواند باعث ایجاد مجموعه گسترده‌ای از علایم جسمانی و عاطفی گردد. همه کسانی که اتفاقی استرس‌زا را تجربه کرده باشند دچار تروما نمی‌شوند. در عین حال انواع متفاوتی از تروما وجود دارد. برخی از مردم دچار علایمی می‌شوند که پس از چند هفته برطرف می‌گردند، در حالی که دیگران به اثرات طولانی مدت دچار می‌شوند. در صورت درمان مردم می‌توانند علت ریشه‌ای تروما را هدف قرار دارند و راه‌هایی سازنده برای مدیریت این علایم بیابند.

بیگورکسیا یا دغدغه مدام برای پرورش عضلات

 اختلال وسواس ناگزیر, درمان/آیین پیشگیری, راهنمای تشخیصی آماری سلامت روانی

بیگورکسیا به ویژه در بزرگسالان جوان رو به افزایش دارد

بیگورکسیا که به نام دیسمورفی عضلانی نیز شناخته می‌شود یک اختلال سلامت است که می‌تواند باعث گردد تا شخص مداوماً در فکر عضله‌سازی برای بدن خود باشد. بیگورکسیا دارای برخی علایم مشابه با دیگر اختلالات مثل آنورکسیا نرووسا است و نوعی اختلال دیسمورفیک بدن به شمار می‌رود. چنین به نظر می‌رسد که بیگورکسیا به ویژه در بزرگسالان جوان رو به افزایش دارد.

اعتیاد به پورن (پورنوگرافی): نشانه‌ها، علل، و درمان

هنجارهای ناسالم فرهنگی, شیمی مغز, شرم جنسی, اضطراب، افسردگی،

تمامی تحقیقات از ایده اعتیادآور بودن پورنوگرافی حمایت نمی‌کنند

اعتیاد به پورنوگرافی به شخصی اشاره دارد که از نظر عاطفی و احساسی چنان وابسته به پورنوگرافی می‌شود که این موضوع در زندگی روزمره، ارتباطات و توانایی عملکردی وی تأثیر منفی می‌گذارد. این نوع اعتیاد شاید تا حدودی متداول باشد. برخی پزشکان اعتیاد به پورنوگرافی را نوعی اختلال بیش‌فعالی جنسی تلقی می‌کنند - اصطلاحی فراگیر که شامل رفتارهایی مثل خودارضایی بیش از حد می‌شود. یک مطالعه در سال 2019 میزان شیوع این اختلالات را در حدود 3 تا 6 درصد برآورد کرده است. به هر حال، تعیین دامنه شیوع آنها به علت فقدان طبقه‌بندی رسمی دشوار است.

چه ارتباطی بین فیلم‌های پورنو و افسردگی وجود دارد؟

سکس, خودارضایی, سلامت روانی , زوج‌های شاد, پریشان‌حالی, درمانگر

مردمی که به کرات پورن تماشا می‌کنند بیشتر محتمل است که دچار احساس تنهایی شوند

عموماً چنین فکر می‌شود که تماشای فیلم‌های پورن باعث افسردگی می‌گردد اما شواهد کمی در اثبات این مورد وجود دارد. تحقیق نشان دهنده آن نیست که پورن بتواند محرک افسردگی باشد. به هر حال امکان تحت تأثیر قرار گرفتن از طرق دیگر وجود دارد - که تماماً وابسته به زمینه شخصی و چگونگی کاربرد پورنوگرافی از سوی شخص دارد. در حالی که برخی ممکن است لذت بردن از پورن را با رویکردی معتدل آسان ببینند دیگران ممکن است از پورن به شکلی ناگزیر استفاده کنند. بعضی‌ها ممکن است پس از تماشای پورن دچار احساس گناه یا شرمندگی شوند که این می‌تواند نقشی در سلامت عاطفی آنها بازی کند.

مقالات دیگر...